Soru Türkiye, BAE ve İran Yakınlaşmasının Nedeni Ne Olabilir?

Pangea

Yazılarımda hatalar benden, doğrular Allah’tandır.
İslam-TR Üyesi
Erdoğanın yalvarmasından başka ne olabilir? Tabiki kara kaşı kara gözü için yatırım yapmıyorlar. Vaadde bulunulmuştur. İranı bilmem BAEni duydum ben sadece, askeri destek sözü verilmiş olabilir tahminimce.

Pangea

İslam-TR Üyesi
Uzun vadeli bir değerlendirme yapmış haklılık payı olabilir. Bu Türk devletleri teşkilatı Allah’ın izniyle hayırlı olsun ümmete. Avrupa birliği de zamanında 6 ülke ile bir kömür çelik gümrük anlaşmasıyla başladı yola. Bu arada videodaki kişinin “müslüman ülke, hadi halkı müslüman diyeyim” demesi hoşuma gitti :)

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
Bit kaç sebebi olabilir.

Erdoğanın yalvarmasından başka ne olabilir? Tabiki kara kaşı kara gözü için yatırım yapmıyorlar. Vaadde bulunulmuştur. İranı bilmem BAEni duydum ben sadece, askeri destek sözü verilmiş olabilir tahminimce.
Eğer işin içinde İran yoksa büyük ihtimal böyledir.
Dediğim gibi eğer işin içinde İran olmasa BAE, Amerika dan umudunu kesti, İran'a karşı TR ile ittifak yapmak istiyor derdim.
Şu muhakkak ki el an Türkiye, BAE'ni İran dan koruyabilecek bir ülke değil. Ancak ekonomisi düzelir ve iç ve dış siyaset arenasında kendini çok değil biraz bile toparlarsa bunu yapar. Askeri destekte bununla ilintili olabilir. Zira BAE için şu anda en yakın tehtit İran. Ve aynı İran şu anda Türkiye içinde bir tehtit unsuru.

Ama eğer işin içinde İran da varsa(ki ben sadece BAE yi duydum" muhtemel senaryo şöyledir:
BAE emirlikleri, İran'a "Ben ettim sen etme abi" demiş olabilir. Ve bundan sonra İran'da Türkiye ile yakınlaşmasına bağlı olarak yakınlaşılmış olabilir

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bit kaç sebebi olabilir.

Eğer işin içinde İran yoksa büyük ihtimal böyledir.
Dediğim gibi eğer işin içinde İran olmasa BAE, Amerika dan umudunu kesti, İran'a karşı TR ile ittifak yapmak istiyor derdim.
Şu muhakkak ki el an Türkiye, BAE'ni İran dan koruyabilecek bir ülke değil. Ancak ekonomisi düzelir ve iç ve dış siyaset arenasında kendini çok değil biraz bile toparlarsa bunu yapar. Askeri destekte bununla ilintili olabilir. Zira BAE için şu anda en yakın tehtit İran. Ve aynı İran şu anda Türkiye içinde bir tehtit unsuru.

Ama eğer işin içinde İran da varsa(ki ben sadece BAE yi duydum" muhtemel senaryo şöyledir:
BAE emirlikleri, İran'a "Ben ettim sen etme abi" demiş olabilir. Ve bundan sonra İran'da Türkiye ile yakınlaşmasına bağlı olarak yakınlaşılmış olabilir
Rusya olmasa İran, kimseye bir şey yapabilecek ülke değil.

İran, Türkiye ve hatta şii-rafızi-sapkın olmayan Müslümanlar için öncelik derecesi çok yüksek bir düşmandır.

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
Rusya olmasa İran, kimseye bir şey yapabilecek ülke değil.

İran, Türkiye ve hatta şii-rafızi-sapkın olmayan Müslümanlar için öncelik derecesi çok yüksek bir düşmandır.
İran ve BAE, teke tek olsa İran daha girmeden BAE'yi teslik alır. BAE, İran'a karşı direnemez bile.
Ama bu çok teorik bir söylem olur. Şu anda BAE'ye özellikle İran'dan bir saldırı geldiği anda bütün batı dünyası İran'a karşı durur. Saddam'ın, Kuveyte girmesine döner mesele.
Ama dediğin gibi Rusya, "Sen gir ben arkandayım" der ve açıktan destek verirse Batının elinden pek bir şey gelmez. Ama bunun hem Rusya hemde İran için faturası çok ağır olur.

Düşmanı tanımak önemli. Karşımızdaki düşman güçlü ama yenilmez değil. Gücüde birlikten geliyor.

Türkiye için ise öncelikli tehtitlerden birisi. Halk için ise birincil tehtit.

Pangea

İslam-TR Üyesi
Bae en yüksek kurdan 10 milyar dolar bozdurdu. Ülkenin başındaki ekonomi cahilini herkes kaz gibi yoluyor. Dolayısıyla bizi yoluyor.
Hala anlamıyorsunuz. Adam dolar falan bozdurmadı. Dolar getirdi ülkeye. Piyasadaki dolar sayısı yükseldi dolayısıyla arz yükseldi. Talep gerilerse fiyatı düşer. Talep gerilemezse artmaya devam eder. Sonuç olarak ne kadar dolar gelirse gelsin halk çerez gibi piyasadaki dolarları toplarsa o zaman yapacak bir şey yok el mahkum. Şuan doları satıp tl alan devletine iyilik yapmış olur. Mühim olan tekrar almasın dolar.

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt