Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkiye, BAE ve İran Yakınlaşmasının Nedeni Ne Olabilir?

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ne Düşünüyorsunuz BAE'nin Türkiyeye yatırım kararının nedeni ne olabilir sizce ?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Erdoğanın yalvarmasından başka ne olabilir? Tabiki kara kaşı kara gözü için yatırım yapmıyorlar. Vaadde bulunulmuştur. İranı bilmem BAEni duydum ben sadece, askeri destek sözü verilmiş olabilir tahminimce.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Uzun vadeli bir değerlendirme yapmış haklılık payı olabilir. Bu Türk devletleri teşkilatı Allah’ın izniyle hayırlı olsun ümmete. Avrupa birliği de zamanında 6 ülke ile bir kömür çelik gümrük anlaşmasıyla başladı yola. Bu arada videodaki kişinin “müslüman ülke, hadi halkı müslüman diyeyim” demesi hoşuma gitti :)

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bit kaç sebebi olabilir.

Erdoğanın yalvarmasından başka ne olabilir? Tabiki kara kaşı kara gözü için yatırım yapmıyorlar. Vaadde bulunulmuştur. İranı bilmem BAEni duydum ben sadece, askeri destek sözü verilmiş olabilir tahminimce.

Eğer işin içinde İran yoksa büyük ihtimal böyledir.
Dediğim gibi eğer işin içinde İran olmasa BAE, Amerika dan umudunu kesti, İran'a karşı TR ile ittifak yapmak istiyor derdim.
Şu muhakkak ki el an Türkiye, BAE'ni İran dan koruyabilecek bir ülke değil. Ancak ekonomisi düzelir ve iç ve dış siyaset arenasında kendini çok değil biraz bile toparlarsa bunu yapar. Askeri destekte bununla ilintili olabilir. Zira BAE için şu anda en yakın tehtit İran. Ve aynı İran şu anda Türkiye içinde bir tehtit unsuru.

Ama eğer işin içinde İran da varsa(ki ben sadece BAE yi duydum" muhtemel senaryo şöyledir:
BAE emirlikleri, İran'a "Ben ettim sen etme abi" demiş olabilir. Ve bundan sonra İran'da Türkiye ile yakınlaşmasına bağlı olarak yakınlaşılmış olabilir

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bae en yüksek kurdan 10 milyar dolar bozdurdu. Ülkenin başındaki ekonomi cahilini herkes kaz gibi yoluyor. Dolayısıyla bizi yoluyor.

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bit kaç sebebi olabilir.

Eğer işin içinde İran yoksa büyük ihtimal böyledir.
Dediğim gibi eğer işin içinde İran olmasa BAE, Amerika dan umudunu kesti, İran'a karşı TR ile ittifak yapmak istiyor derdim.
Şu muhakkak ki el an Türkiye, BAE'ni İran dan koruyabilecek bir ülke değil. Ancak ekonomisi düzelir ve iç ve dış siyaset arenasında kendini çok değil biraz bile toparlarsa bunu yapar. Askeri destekte bununla ilintili olabilir. Zira BAE için şu anda en yakın tehtit İran. Ve aynı İran şu anda Türkiye içinde bir tehtit unsuru.

Ama eğer işin içinde İran da varsa(ki ben sadece BAE yi duydum" muhtemel senaryo şöyledir:
BAE emirlikleri, İran'a "Ben ettim sen etme abi" demiş olabilir. Ve bundan sonra İran'da Türkiye ile yakınlaşmasına bağlı olarak yakınlaşılmış olabilir

Rusya olmasa İran, kimseye bir şey yapabilecek ülke değil.

İran, Türkiye ve hatta şii-rafızi-sapkın olmayan Müslümanlar için öncelik derecesi çok yüksek bir düşmandır.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rusya olmasa İran, kimseye bir şey yapabilecek ülke değil.

İran, Türkiye ve hatta şii-rafızi-sapkın olmayan Müslümanlar için öncelik derecesi çok yüksek bir düşmandır.

İran ve BAE, teke tek olsa İran daha girmeden BAE'yi teslik alır. BAE, İran'a karşı direnemez bile.
Ama bu çok teorik bir söylem olur. Şu anda BAE'ye özellikle İran'dan bir saldırı geldiği anda bütün batı dünyası İran'a karşı durur. Saddam'ın, Kuveyte girmesine döner mesele.
Ama dediğin gibi Rusya, "Sen gir ben arkandayım" der ve açıktan destek verirse Batının elinden pek bir şey gelmez. Ama bunun hem Rusya hemde İran için faturası çok ağır olur.

Düşmanı tanımak önemli. Karşımızdaki düşman güçlü ama yenilmez değil. Gücüde birlikten geliyor.

Türkiye için ise öncelikli tehtitlerden birisi. Halk için ise birincil tehtit.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bae en yüksek kurdan 10 milyar dolar bozdurdu. Ülkenin başındaki ekonomi cahilini herkes kaz gibi yoluyor. Dolayısıyla bizi yoluyor.
Hala anlamıyorsunuz. Adam dolar falan bozdurmadı. Dolar getirdi ülkeye. Piyasadaki dolar sayısı yükseldi dolayısıyla arz yükseldi. Talep gerilerse fiyatı düşer. Talep gerilemezse artmaya devam eder. Sonuç olarak ne kadar dolar gelirse gelsin halk çerez gibi piyasadaki dolarları toplarsa o zaman yapacak bir şey yok el mahkum. Şuan doları satıp tl alan devletine iyilik yapmış olur. Mühim olan tekrar almasın dolar.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
beyan yeni :

"Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan ilişki ister istemez İsrail ve Mısır'la ilişkileri akla getirdi. Siz bu ilişkilere nasıl bakıyorsunuz? İsrail ve Mısır'a büyükelçileri atayacak mısınız?" sorusunu, "Zaten kararımızı verdiğimiz zaman tabii ki büyükelçileri de belli bir takvim içinde atama durumunda olacağız. Bu söylediğiniz ülkelerin kiminde maslahatgüzar olarak atılmış bazı adımlar var. Büyükelçi yok ama maslahatgüzar var. Bu adımları da peyderpey belli takvim içinde atmış olacağız. Birleşik Arap Emirlikleri ile aramızda nasıl bir adım atıldıysa, diğerleriyle de buna benzer adımları atacağız" erdoğan.

video ise eski .

bu lafları ettiğinde yanlış hatırlamıyorsam imf tavsiyesiyle özelleştirme ile yabancı sermaye çekme derdindeydi. bu da maliye bakanının açıklaması .

28491

yakında israil ve mısırlada anlaşmalar gelir .

güle güle

28494

hoşgeldin :

28495

Son düzenleme:
Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu arada söylentiye göre bae abd ile papaz olmaya başlamış !

sebebi :

çinliler abd ye çaktırmadan bae de liman görünümünde askeri gözetleme üssü inşaa etmeye başlamışlar ve abd olayı öğrenince derhal bae şeyhine durdurma emri vermiş şeyh durdurmuş ama abd şeyhi devirme planlarına girmiş buna karşı olarakta bae şeyhi hem türkiye hemde iranla ilişkileri sıkılaştırma harekatına başlamış !

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
3 Ay kadar önce bir önceki mesajda belirttiğim BAE'nin abd ile papaz olduğu söylentisi çıkmıştı , dün ukrayna için yapılan BM de yapılan toplantıda BAE çekimser oy vererek bu söylentiyi somutlaştırdı . Ayrıca Asya da ÇİNe karşı kendine müttefik olarak Hindistanı seçen ABD Hindistan'ında çekimser oy vermesiyle , yeni bir hayal kırıklığı yaşadı, diyebilirimki abd asyadaki etkinliğinin dip noktasına geldi, eli kulağında çin'de bizimde tayvanla tarihsel bağımız var deyyu tayvana saldırır .

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bae'ye devam
  • BAE yetkilisi Enver Gargash Pazar günü yaptığı açıklamada, BAE'nin BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın geri çekilmesini talep eden bir karara ilişkin oylamasında çekimser kalmasının ardından Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde taraf tutmanın "daha fazla şiddete yol açacağını" söyledi.
Meselenin özü : Rusya, tüm Asya'ya (Hindistan dahil) ticaretle batı Avrupa olmadan hayatta kalabilir, ancak batı enerji kaynağı olmadan çok daha fazla direnemez, bu nedenle mesela Cezayir'e demokrasi getirme zamanı olabilir libya hakeza aynı körfezde irak katar ve tabiki bae ye demokrasi ithal edilebilir . bu arada petrol ve doğalgaz kaynakları olan güney amerika ülkelerinin de demokrasiye ihtiyacı olduğunu unutmayalım . Sahra altı ülkelerinin de Liberté, égalité, fraternité'ye ihtiyacı olabilir…

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Türkiye açısından: Arap Baharı sönünce tek başına bu hareketin arkasında durmak zorlaştı. Dolayısıyla geri adım attılar.

BAE açısından: Türkiye geri adım atınca düşmanlığa bir sebep kalmadı. Düşmanlığı başlatan Türkiye ve Katar'ın devrim ve demokratikleşme hamlesiydi. Ayrıca Türkiye ciddi olduğunu göstermek için ikna edici jestlerde veya vaatlerde bulunmuş olmalı. Türkiye'deki İhvani faaliyetlerin kısıtlanması gibi.

BAE ve İran kısa vadede Biden'in liberalizmine karşı ortaklaşıyor olabilirler. Ayrıca İran'ın durumu iyi değil.

Türkiye'nin şimdilik yapabileceği bir şey yok. Kendi gücünü sağlama almalı ve Arap ülkelerinde İslamcıların güçlenmesini beklemeli. O zamana kadar Körfez melikleriyle sulh tutmalı. Arabistan, Kuveyt, Libya, Suriye veya Mısır'da olabilecek bir değişiklik durumu lehimize çevirebilir.

Üst Ana Sayfa Alt