Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkiye nin Gidişatı Sizlerce Nasıl ?

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm arkadaşlar bu ülke nin gidişatı için biraz Hasbi hal edelim dedim siz ne düşünüyorsunuz ekonomik bişe için demiyorum Deist ve Ataistler Ve her türlü homo var ülkede Ve hala Yabancılar ülke ye İslam'ın son kalesi diyor siz ne düşünüyorsunuz ?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bahsedilenler 1983 ile 1997 arasının sonucu liberalleşme ve şehirleşme döneminden kalma , sonrası nüfus arttıkça haliyle sayınında artması . sonuncusu kibir .

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Toplumların üstünde ki baskı kalkmadan kimin ne olduğunu anlamak çok zor, Türkiye’de toplum serbest kalınca çürükler direkt ayıklandı. Mücahidler müteahhit oldu. Gençler dünyevi zevklerin peşine yetişkinler dünyalık birimtirme peşine düştü. Müslüman halkların yaşadığı diğer ülkelerde de (Müslüman ülkeler tabirini özellikle kullanmadım) toplum üzerindeki baskının kalktığı bölgelerde bunu görüyoruz. Müslümanlar şuanda başsız beden gibiler ve işin doğrusu şuan Müslümanlara önderlik edebilecek güçlü bir devlet malesef yoktur.

Nasıl bir toplum elde etmek istiyorsan öyle bireyler inşa etmen gerekiyor. Güçlü ve eğitimli bireyler inşa edersen bunların oluşturduğu topluma önderlik edecek bir yapı doğal olarak çıkacaktır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Dobarlan Turkiye birakma qendini.

..
Bizim icinde oldugumuz donem bosluk donemi,geçiş dönemi gibi.
Herkes kendine dönük ,herkes birbirine benziyor ayırt edemiyorsun, netlik yok var da az. Insanlar bir yere ait olmak icin taraf oluyor farkındalığın boyutu değişti.
Çok karışık + ciddi rehavet ve sürekli tekrara düşme var. Kendini bir şekilde kurtarma çabasında. Cevremizdeki insanlardan soyutluyoruz kendimizi, oyle hayatta kalabiliyoruz mental olarak. Bu şartlar altinda cogumuzun kafasi psiko olarak gidikken ve iyice ayrilirken birbirimizden Turkiye ya da baska bir yerin gidisatinin nereye gittigi muamma.
Duzelir sonra 40 50 yila filan
Biz yaslaniriz tam duzelirken de ölürüz :D
Bahtsiz doneme denk geldik ya
Falan fülün.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Selamün aleyküm arkadaşlar bu ülke nin gidişatı için biraz Hasbi hal edelim dedim siz ne düşünüyorsunuz ekonomik bişe için demiyorum Deist ve Ataistler Ve her türlü homo var ülkede Ve hala Yabancılar ülke ye İslam'ın son kalesi diyor siz ne düşünüyorsunuz ?

Aleykum selam kardeşim,

İslam'ı bilmemekten kaynaklı, aşırı ötesi bir "zan" bu. Türkiye'de İslam'ın sadece adı, aşırı ötesi şekilsel bir varlığı var ve hatta o şekilsel varlığı hissetirebilen insan sayısı bile çok az. Nerede ise hangi bireyin iç dünyasına girseniz: şirk, küfür ve bid'atlerle harmanlanmış; dünyalık, gaflet çukurunda yuvarlanan bir görüntü görürsünüz. Sorsanız müslüman ama içlerinde Kur'an'dan ilim yok *Her ne kadar önemli bir kısmı, anlamını bilmeden bazı sureleri Arapça tekrarlayıp duruyorsa da, Kur'an bu şekilde okunmak/seslendirilmek için inmemiştir; okunup anlaşılmak, anlayıp iman etmek, iman edip amel etmek için; hayatımıza yön vermesi, bize sınırlar çizmesi için indirilmiştir. Bunlar yoksa toplum için Kur'an yok; Kur'an yoksa İslam yoktur. Kim var diyorsa: kafayı bulmuş veya İslam nedir bilmiyordur.
Nasıl bir toplum elde etmek istiyorsan öyle bireyler inşa etmen gerekiyor. Güçlü ve eğitimli bireyler inşa edersen bunların oluşturduğu topluma önderlik edecek bir yapı doğal olarak çıkacaktır.
Aynen. Birkaç nesilde bozulan bu toplumsal yapı, yine birkaç nesilde düzelebilir ancak. Çocuk eğitimine ciddi önem vermek gerekiyor, kendimizle birlikte.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve hala Yabancılar ülke ye İslam'ın son kalesi diyor siz ne düşünüyorsunuz ?
Türkiye'nin İslam'ın son kalesi olduğunu söyleyen kişiler, Türkiye'nin Osmanlı'nın asıl ardılı olduğu için bunu söylüyorlar. Tabii başta İslamcı bir liderin olması bunun tuzu biberi oluyor. Türkiye'nin İslam'ın kalesi olmadığını söyleyenler ise zaten zamanında Osmanlı'yı da İslam'ın kalesi olarak görmüyorlar (küçük bir kısmı istisna ediyorum bu genellemeden). Zira bu kişiler Türk kavminin İslam'ı anlama biçimini eleştiriyorlar. Türkiye'yi eleştirme sebepleri olan küfür, bidat, şirk dedikleri şeyler bizatihi Osmanlı'dan intikal eden an'anelerdir zaten.

Bana kalırsa şu anda bir kale aranacaksa bu kaleye Suudi Arabistan'dan daha çok Türkiye layıktır. Suudi Arabistan yönetimi şu anda bir mecburiyet içinde olduğundan (zira Suud toprakları İslam'ın neş'et ettiği beldedir) İslâmî bir hüviyete sahip. Muhammed b. Selman yeteri kadar bir güç elde etse Türkiye'nin Mustafa Kemal'i olurdu. Türkiye ise zaten özü itibariyle laik bir cumhuriyet olmasına rağmen ümmet üzerine eğiliyor, Suriye'de muhalifleri destekliyor, Filistin meselesine BM'de yer açıyor ve fakir olan Müslüman beldelere resmi yardımlar yapıyor. Bu itibarla Türkiye, Suud'dan daha yücedir.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye'nin İslam'ın son kalesi olduğunu söyleyen kişiler, Türkiye'nin Osmanlı'nın asıl ardılı olduğu için bunu söylüyorlar. Tabii başta İslamcı bir liderin olması bunun tuzu biberi oluyor. Türkiye'nin İslam'ın kalesi olmadığını söyleyenler ise zaten zamanında Osmanlı'yı da İslam'ın kalesi olarak görmüyorlar (küçük bir kısmı istisna ediyorum bu genellemeden). Zira bu kişiler Türk kavminin İslam'ı anlama biçimini eleştiriyorlar. Türkiye'yi eleştirme sebepleri olan küfür, bidat, şirk dedikleri şeyler bizatihi Osmanlı'dan intikal eden an'anelerdir zaten.

Bana kalırsa şu anda bir kale aranacaksa bu kaleye Suudi Arabistan'dan daha çok Türkiye layıktır. Suudi Arabistan yönetimi şu anda bir mecburiyet içinde olduğundan (zira Suud toprakları İslam'ın neş'et ettiği beldedir) İslâmî bir hüviyete sahip. Muhammed b. Selman yeteri kadar bir güç elde etse Türkiye'nin Mustafa Kemal'i olurdu. Türkiye ise zaten özü itibariyle laik bir cumhuriyet olmasına rağmen ümmet üzerine eğiliyor, Suriye'de muhalifleri destekliyor, Filistin meselesine BM'de yer açıyor ve fakir olan Müslüman beldelere resmi yardımlar yapıyor. Bu itibarla Türkiye, Suud'dan daha yücedir.

Türkiye direk 2000 öncesine dönüş yapmakta ve 28 şubatçıların idaresine kaymakta. RTE masalıyla uyutulan kitleler islami kimlikle bağlarını koparmış devlete tapınan faşizan bir yapıya dönüşmekte, fetönün don hacı şövalye turgut özal döneminden beri fişfiklediği güççük amerikanın eyalet ve başkanlık sistemi sadece eyalet kısmı kesilerek rte nin başkanlık ihtirasının zayıflığı sayesinde bahçelinin fırsatçılığıyla ülkeye empoze edildi. Allah muhafaza bir sonraki adım da bahçeli desteğindeki soylu iktidara gelirse 28 şubatın daha da ötesinin temelleri atılmış olur. rte ye muhalifliği şirk zanneden acaip bir zurna kuşağı yetiştirildi, ki aslında normaldir akp hiizptir çaldıysa helal olsun diyenlerin mezhebidir.işleyiş yapısına baktığınızda katolik kilisesi veya şia ile pekde bi farkı yoktur, baştakine laf ettiniz mi yallah din dışına çıkarsınız. bu sebeble açılım bopeşbakanlığı fetöcülük ıvır zıvırlarla yoluna devam etmiştir. şimdilerde de rabia çöpe attılmış darbe destekçisi bae kardeş ilan edilmiş vanminitte şöyle bi şey olmuştur.

29200

devlet kavramına pek lafım yoktur ama devletlüye tapınmak veya kişiyi devlet sanmak böyle sonuçlanır. 2000 öncesinde şunu görüpte savunacak islamcı falan bulunmaz .

yani link sorusuna dönersek ortalık top yovarlak falan kaynıyorsa buna ses çıkarmayan tırnak içinde müslüman sayısı daha fazladır.

Türkiye islamın kalesi falan değildir hezeyanlar ülkesidir.

Son düzenleme:
طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Bu itibarla Türkiye, Suud'dan daha yücedir.
Biri diğerinden yüce değil, biri diğerinden alçaktır. Üstünlük/yücelik kelimesini bu kıyasta kullanmayı tercih etmiyorum..

Suud belde itibariyle İslam'ın ve ilmin merkezi olduğu halde kâfirlerin kapı kulu olması, munafığın asli kafirden daha alçakta olması bakımından bir zillettedir..

Türkiye ise hiç gizlemeden kufrünü ve safını ilan etmiş durumda..

Biz muslumanlara, musluman görünümlülerin yaptığı ihanet daha çok üzüntü verir, çünkü diğerleri maalesef zaten bozulmuş fıtratlarının icabetini sergiliyor.. Bu sözlerimden; tüm beldelerdeki İslam'dan taviz vermeyen mu'minler istisnadır, munezzehtir..

Şöyle bir kıyas yapacak olursak;
Suudi'de, kâfir kuklası tağut bir yönetim var ve buna rağmen istemeyerek de olsa halka karşı İslam'ın ve şeriatın >çoğunluğu< uygulanıyor, yeter ki tahtlarına ilişilmesin..

Türkiye'de ise, yine kâfir kuklası tağut bir yönetim var ve halka karşı uygulanan sistemde İslam'ın zerresi yoktur, sadece musiki gibi okunan ezanlar, süslenmiş camiler, içi boş hutbeler vs..

Her iki taraf da tağut yönetim olmasına rağmen, taht hakkında konuşmayan muslumanlar Suudi'de şeriatın bir kısmını yaşıyor, lakin Türkiye'de taht hakkında konuşmasan bile şeriatın kırıntısını yaşatmıyorlar.. Yine de Suud(yönetim) daha alçaktır, çünkü ilim ve imkan ellerinin altında olmasına rağmen kâfir köleliğini seçmiş, Türkiye ise ne halkta(istisnalar haric) ne de yönetime gelenlerde ilme dair kayda değer birşey yok, bu bakımdan bilenin zilleti bilmeyenin/daha az bilenin zilletinden daha ağır geliyor..

Velhasıl artık hepsi boş kaledir. Hatta düşmanların kalesidir, Seyyid Kutub'un (rahimehullah) dediği gibi;

"Şu gördüğünüz Arab ordularının varlığı, İslam'ı ve muslumanları korumak ve onları savunmak için değildir. Tam aksine bu ordular sizi, çocuklarınızı ve kadınlarınızı öldürmek için desteklenen ordulardır. Yahudi ve kâfirlere bir tek kurşun dahi asla sıkamazlar."

Allah swt bütün tağutları zelil eylesin ve işgal ettikleri İslam beldelerini onlardan temizlesin..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bu Afrikada mi Yemen de mi bir yerde kucuk bir yer varmiş iceriye musluman olmayanlari almiyorlarmiş.
Biliyor musunuz nerede bu yer tam olarak ?
Son kale bence orası :D

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Biri diğerinden yüce değil, biri diğerinden alçaktır. Üstünlük/yücelik kelimesini bu kıyasta kullanmayı tercih etmiyorum..

Evet, "biri diğerinden daha kötü" denmesi daha uygun; çünkü "üstünlük ancak takva iledir" ve ortada bir takva (Allah'tan korkma, gereği ile günahlardan sakınma) görmemiz lazım ki, "bir üstünlük ve yücelikten" bahsedebilelim.

Türkiye islamın kalesi falan değildir hezeyanlar ülkesidir.

Buna da aynen katılıyorum )

Bu arada forumda bu konuda eskilerden kalma bir konumuz da vardı:

Şu an kimi şartlar değişmiştir belki ama "bir müslümanın veya müslüman topluluğun" "rahat şekilde, gerçek anlamda müslümanca" yaşaması hala çok zor. En basitinden (basit dememek lazım aslında, insan nesli ile vardır) "kendi dünyaya getirdiğiniz" çocuğu, 12 yıl boyunca ne tür bir "zorunlu" eğitimle (gitmezse para cezası, hapis veya velayetin elinden alınması söz konusu) donatıyorlar bilen biliyor. Bu eğitime katılmayıp türlü bedeller ödemek mi?(güya "çocuğumu koruyacağım" diye çocuğu okula göndermez, çocuğun velayetini kaybederseniz, bakın bakalım o dünyaya getirdiğiniz çocuğu size bırakıyorlar mı bir daha; akşamdan akşama da göremez ve akşamdan akşama bile çocuğunuzu istediğiniz gibi eğitemezsiniz. İnternette: dini sebeplerden okula göndermediği 2 veya 3 çocuğu için, aralarında okul çağında bile olmayan toplamda 5 çocuğuna el konulmuş aileyi bulabilirsiniz.); yoksa okulda verilen eğitimi evde "yavrum tövbe; o iş öyle değil, böyle" diye, sürekli diken üstünde, düzeltmeye çalışan ebeveynlerin zorunlu mücadelesi mi... Hangisi "Bu ülkede İslam yaşanıyor" dedirtebiliyor?

İslam hayattır;

hayat benim yaşamım ve ailemin yaşamıdır;

ailem: çocuğum ve çocuğumun eğitimidir;

eğitim bitti, İslam bitti.

Bu da bir diğer açı...

Bu arada linkteki şu mesaj da tam yerli yerince olmuş:

اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَعٖينُ

BU AYETI KERIMEYI BILMEDEN NE ANLAMA GELDIGINI ANLAMADAN OKUYACAKSAN GERCEKTEN EN IYI MUSLUMANLIK TURKIYEDE YASANIR !!!!!

"Kulluk nedir, Kime yapılır?" Bunu bilen İslam'ı bilmiştir. İslam'ı bilen de, bu ülkede kimlere/nelere kulluğa davet var, görüyor olmalıdır. "Allah'tan başkasına kulluğa davet" edilen yerde, "Allah'a hakkıyla kulluk" da engel yiyorsa, ortada bir İslam var diyebilir miyiz? Zaten ülkenin anayasasında bile "Resmi Dini İslam'dır" maddesi yok artık, o bilmem kaç yılında ortadan kalkmış bir madde. Bu ülke "sadece halkının çoğunluğu" sebebi ile "zanni olarak" İslam ülkesi sanılıyor. Burada tekrar etmek istiyorum:

Halkın çoğunluğunun yaşadığı İslam, tahrif edilmiş bir İslam (Şirk, Küfür, Bid'at ve Hurafelerle harmanlı)

Ve şunu söyleyeyim:

"Ne tür bir laik sistemdir, bizimkine benzer mi?" bilmemekle birlikte: Almanya'yı örnek göstermek istiyorum (benzer olduğunu varsayarak, olmazsa bir başka laik ülkeyi varsayın) Şimdi orası İslam ülkesi değil malum. Ancak Türkler çoğalıyor ve haliyle müslümanlar da çoğalıyor (sayıca ne kadarlar bilmiyorum) Diyelim ki bizimki kadar oldular, "%99 Türk ve Müslüman var" diyelim o ülkede. Müslümanların orada çoğunluk olması, ülkeyi "İslam devleti listesi"ne sokar mı? Yoksa ülkede ne kadar müslüman olursa olsun, ülke "anayasası ile" mi "tanınmaya, anılmaya, muamele görmeye" devam eder? Evet, anayasaya göre bilinir ve o ülke: açıkça İslam ülkesi değil; laik.

Peki aynı şey, bizim ülkede de var; ülkemiz: Laik. Anayasada "İslam" maddesi yok; sadece halkın çoğunluğu müslümanlık iddiasında. Peki bizim ülke bunca hakikate rağmen neden "İslam ülkesi" zannediliyor?

Cevap: "Zan"lara mantık dayanmaz, o yüzden gereksiz konuşuyoruz. Bu sözü çok sevdim, sona da bunu koyuyorum )

Türkiye ... "hezeyanlar" ülkesidir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu Afrikada mi Yemen de mi bir yerde kucuk bir yer varmiş iceriye musluman olmayanlari almiyorlarmiş.
Biliyor musunuz nerede bu yer tam olarak ?
Son kale bence orası :D
Afganistan'ın son durumunu bilmiyorum ama başladığı şekliyle güzelce devam ediyorsa orada söz konusu bir kale vardır )

(Dünyadaki bu tür gelişmelerden doğrudan haber aldığım bildiğim güvenilir bir yer yok; yani vardır da, ben bilmiyorum. Eskiden forumda oluyordu bu tür haberler, iyi kötü birşeyler biliyorsam çoğu o günlerden kalmadır)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada verilen oylarla Şeriatı getireceği sanılan kişi 20 yıldır iktidarda. Ardında destekçilerinin çok olduğu, yaşının da genç olduğu yıllarda yapsaydı yapardı: 20 yıl...

Halkın zanlarına örnek olsun diye bunu da hatırlatayım dedim.

Kendi yaşantısını İslam sanan halkın bir kısmı, böyle bir sistemin içinde, bu yöntemle "aradığı şeriatı bulacağını" umut ediyor. Zannetmeye devam... (Kimisi ise "hem müslümanım, hem laikliği savunurum" diyor; o nasıl bir müslümanlık ise... Var bizde de 2 tane bundan; ne ayet ne hadis kâr etmiyor...)

Ülke laiktir arkadaşlar ve sistem bunu korumaya ayarlı: son. Kalan kısmı ise: bol zan. Ve 20 yılda görebilecekleri kadar şeriatı gördü bu ülke, ötesini çok beklemeyin.

Bu arada örnek: "Şeriat/Allah'ın emri" olduğu için değil, "laiklik ve demokrasi" bunu gerektirdiği için o başörtüler serbest kaldı. Bu başarı, iyi bir laik yönetimin getirisidir; müslümana da "kendi hakkını (kısmen) veren bu sisteme" teşekkür etmesi beklenir. Size verildiği kadarına şükredin: camileriniz açık, imam hatipleriniz var, başörtü yasağı yok; namaz kılabiliyor, oruç tutabiliyorsunuz, siz Allah'tan başka ne istiyorsunuz? )

Bu kadarı İslam ülkesi olmaya yeter ise, hem de Anayasaya rağmen: evet bu yeterlidir, ötesine cümle kurmaya gerek yok.

Ancak Tevhidi bilen, bunların "İslam'ın sadece 'şekilsel' bir kısmı" olduğunu bilir; işte onlara bu sus payları yetmez. O yüzden sesleri kulak tırmalar biraz ) Timurtaş Uçar gibi hocaların başına gelenler de bundandır, sus payına razı gelmeyenlerin payına bu düşer.

Ezcümle: Ülkemiz, halkın çoğunluğu müslüman olduğu halde, "laiklik ve demokrasi gereklerini" (dikkat: Allah'ın şeriatının gerektirdiklerini değil) gayet iyi/politik olarak yöneten/uygulayan bir ülke. Bu bakımdan, müslüman halkı bunca yıl "İslam ülkesiyiz diye zannettirerek" idare edebildikleri için bir tebriği hak ederler.

Ancak, tekraren: İslam ülkesi oldukları için değil; halkı -Kur'an tüm hükümleri ile aramızda bulunduğu halde- bu derece "iyi" "yönetebildikleri" için.

Son not: Yönetimin adaletsiz olduğuna inanmıyorum, Kur'an'ın hükümlerini merak etmeyen, açıp okumayan böyle bir halka bu yönetim haktır. Herkese layığını veren Rabbim, işte burda da hak ettiğimizi veriyor. (Toplumun çoğu bir yola girdiğinde gelişmeler o yönde olur. Azınlıklar ise her zaman müstesnadır; Rabbim onları da niyetlerine göre değerlendirecektir)

Bu kadar uzatmayı "anayasa gerçeğimiz"e binaen, anlaşılmayan durum kalmasın diye yaptım. Ama kısaca, "Kendi içinde ve dışındaki müslümanlara karşı 'görünürde' hangi ülke daha yardım sever?" diye sorulsa idi, bir ihtimal bizim ülkemiz diyebilirdim. Yiğidi öldür, hakkını yeme demiş atalarımız )

Ama bunlar, "Allah'ın İslam topluluklarına farz kıldığı gibi bir İslam Devletiyiz" diye yapılmıyor. Dolayısı ile ortada söz konusu bir İslam Devleti yok. "Ortada İslam Devleti yoksa, İslam'ın kalesi nasıl olunur?" Bu da son sorulacak soru...

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Suud veya Türkiye İslam'ın kalesi olmaya layık değildir.İslamın kalesi cihad olan yerlerdir Mali çölleridir,Afganistan İslam emirliğidir,Yemen'de,Suriye'de,Irakta mücahidlerin elinde tuttuğu bölgelerdir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu konuda, yani "bu ülkenin nasıl bir ülke olduğu konusunda" en iyi açıklamayı: ülkenin cumhurbaşkanlarından biri yapar; bir de Süleyman Demirel konuşsun:

Mustafa Bostancı - Süleyman Demirel Başörtüsü Sorusu

"İslam ile laiklik bağdaşır" demesine itibar edilir mi bilmem, bu insanların "İslam'ı ne sandığına" göre değişir. (Tevhid ehli bağdaşmayacağını bilir; nitekim tek bir ayetin bile "küçümsenerek reddinden" sonra kafir olunacağını bilir. (Sistemin, bir değil, kaç ayeti çağ dışı görerek, küçümseyip hayatın dışına attığını hesaplayınız. Bir ayetin reddi ile kafir olunabiliyorken, daha fazla ayetin reddi ile müslüman kalınabilir mi? İslam devleti olunabilir mi?)

Ancak, diğer tarafta: Ülkenin nasıl bir yönetim ile yönetildiği, dolayısıyla "ne olduğunu" o kadar net anlatmış ki; doğruya doğru, aynen dediği gibi bir ülkeyiz.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah
Turkiye cok garip bir ulke oldu her telden var.
Ama encok sozu dinlenip sesi cikanlar ALLAH a karsi buyuk bir suc icerisinde olanlar sanirim. Veya bana oyle geliyor.
Helakin tam kiyisinda umudun tam ucunda biryerde.
din uzerine konusanlar tam bir laik iken demokrasi putunu savunan da bir musluman gibi hareket edebiliyor. Siyasi anlamda ise su an ulkemize hinca hinc gelen multeciler var. Bu isin sonunda ne olacak insan kestiremiyor dogrusu belli bir otorite kalmadi.ne islam adina nede tutunduklari demokrasi adina ben ileriye donuk hicbirsey goremiyorum.kim neyi savunuyor ne yapiyor belli degil.hukumet habire birseyler insaa ededursun ama ileride nasil bir sey ortaya cikacak gercekten gormuyorlar.cami var cemaat yok hastane var doktor yok okul var ama egitim ici bos bir ceviz gibi.sonra bu niye kurtlandi diyorlar birde.adalet konusu var birde adaletin birtek adi var kararlar hep kaliplasmis kanunlara dayali derdini anlatamiyorsun bile anlasada hakim bey buna kanunlari musade etmiyor nasil bir adaletse artik rabbim muhafaza eylesin.
Demem o ki bir bosluk var insaallah ALLAH bu belirsizligi islamin nuru ile doldurur da sonunda kotu birseyler var olmadan guzel ulkemiz hakettigi o islam medeniyetine kavusur.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Afganistan'ın son durumunu bilmiyorum ama başladığı şekliyle güzelce devam ediyorsa orada söz konusu bir kale vardır )

(Dünyadaki bu tür gelişmelerden doğrudan haber aldığım bildiğim güvenilir bir yer yok; yani vardır da, ben bilmiyorum. Eskiden forumda oluyordu bu tür haberler, iyi kötü birşeyler biliyorsam çoğu o günlerden kalmadır)

Turkiye'den afganistana gidenlerin nufusu ne acaba?
6 milyon turk irkina mensup insan yasiyormus cogunu ozbekler oluşturuyormuş
google bilgisi tabi bu.
Afganistan hakkinda net bilgim yok
Yasam sartlari durumlari is olanaklari vs nedir ne değildir bilmem
Durust olmak gerekirse uyum saglayabilir miydim ben bilemiyorum.
Burada kalmayi mucadele etmeyi tercih ederdim açıkçası.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Turkiye'den afganistana gidenlerin nufusu ne acaba?
6 milyon turk irkina mensup insan yasiyormus cogunu ozbekler oluşturuyormuş
google bilgisi tabi bu.
Afganistan hakkinda net bilgim yok
Yasam sartlari durumlari is olanaklari vs nedir ne değildir bilmem
Durust olmak gerekirse uyum saglayabilir miydim ben bilemiyorum.
Burada kalmayi mucadele etmeyi tercih ederdim açıkçası.
Afganistan kisa vadede is olanaklarini artirabilecegi bir pozisyonda degil simdilik oradaki halk yasamini bir sekilde idame ediyor tarim vs gelismesi icin yabanci yatirimcilarin ilgisini cekmeye calisiyorlar buda tutunabilirlerse bir 15 20 yil surer. Bunun icin talib hukumetini tekfir eden bir cogunluk var oysa bu cogunluk kumasini yabancilarin elinden aliyor birde.

Onlar cesitli ulkelerden anlasma yaparak gelistirmeye calisiyorlar. Dogal kaynaklari var heleki lityum. Bakir demir gibi gelecegin enerji kaynaklarini ellerinde tuyuyorlar kaynaklarini kullanabilirse ileriye donuk vadede baya bi toparlar onlari gortermis olduklari sabr ve gosterdikleri sebat kurtaracak insaallah.

Ama kisa vadede su an disa bagimli olmamak icinde ayri bir ozen gosteriyorlar o da ayri bi mesele tabi benim gordugum bu.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Afganistan kisa vadede is olanaklarini artirabilecegi bir pozisyonda degil simdilik oradaki halk yasamini bir sekilde idame ediyor tarim vs gelismesi icin yabanci yatirimcilarin ilgisini cekmeye calisiyorlar buda tutunabilirlerse bir 15 20 yil surer. Bunun icin talib hukumetini tekfir eden bir cogunluk var oysa bu cogunluk kumasini yabancilarin elinden aliyor birde.

Onlar cesitli ulkelerden anlasma yaparak gelistirmeye calisiyorlar. Dogal kaynaklari var heleki lityum. Bakir demir gibi gelecegin enerji kaynaklarini ellerinde tuyuyorlar kaynaklarini kullanabilirse ileriye donuk vadede baya bi toparlar onlari gortermis olduklari sabr ve gosterdikleri sebat kurtaracak insaallah.

Ama kisa vadede su an disa bagimli olmamak icinde ayri bir ozen gosteriyorlar o da ayri bi mesele tabi benim gordugum bu.

Yani simdi gidilmek istenilen son kale ekonomik olarak mi tercih edilmiyor o zaman? Yani tercih derken gitmek isteyen gidemiyor. Zaten gitmek isteyenin de ekonomik gucu yok sanirim.
Benim kafami kurcalayan
Bu kadar gidilmek istenilen yere neden bu zamana kadar gidilip kalkindirilmamiş.

Gerci dedigim gibi ben afganistanin tarihsel surecine cok vakif degilim o yuzden yorumum salakca olabilir :D

Üst Ana Sayfa Alt