Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Türkiye'de Okunan Ezanların Hükmü Nedir?

M Çevrimdışı

Muhammed Türk

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.
Türkiye'de Okunan ezanlar Türk Sanat Müziği'ne göre okunuyormuş, bu caiz mi?
Bir keresinde de ezanı okuyan, öyle bir kendisini kaptırdıki uzun hava söyler gibi okudu ve Lailaheillallah'ı iki kere söyledi.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.
Türkiye'de Okunan ezanlar Türk Sanat Müziği'ne göre okunuyormuş, bu caiz mi?
Bir keresinde de ezanı okuyan, öyle bir kendisini kaptırdıki uzun hava söyler gibi okudu ve Lailaheillallah'ı iki kere söyledi.
Aleykum Selam
Yalnızca bildiğim kadarına cevap vereceğim hatam olabilir. Allah affetsin. Her ne kadar "Türk Sanat Müziği" ne uygun dense de şuanki camilerin çoğunda buna uyulmadan eski geleneklerdeki gibi ezan okunuyor.(Tabi gelenek doğru mu orası ayrı bi konu ama genel hatlarıyla doğru olduğunu düşünüyorum. Allahu Alem) Ama eğer ki ciddi manada müziğe uyarak kelimeleri kafiye olsun diye uzatılmaması gereken kısımları uzatarak manayı bozacak derecede okursa sünnet dışı teganni yaparsa caiz değildir diye biliyorum. Allahu Alem. La ilahe illAllah 2 kere söylenip söylenmemesinin caiz olup olmadığını bilmiyorum. Tüm bu yazdıklarım okuduklarımdan dinlediklerimden hatırımda kalanlardır hatam olduysa Allah (Subhanehu ve Teala) beni affetsin.

Ezanda Teganni Hakkında Sorularıma Cevab Verir misiniz?

Namazda Yanlış Okununca Dönüp Onu Doğru Okumadaki Ölçü Nedir ?

Abdulmuizz Fida Hoca Kıraattaki hataları genel olarak ele alıyor burda

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

Muhammed Türk

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam
Yalnızca bildiğim kadarına cevap vereceğim hatam olabilir. Allah affetsin. Her ne kadar "Türk Sanat Müziği" ne uygun dense de şuanki camilerin çoğunda buna uyulmadan eski geleneklerdeki gibi ezan okunuyor.(Tabi gelenek doğru mu orası ayrı bi konu ama genel hatlarıyla doğru olduğunu düşünüyorum. Allahu Alem) Ama eğer ki ciddi manada müziğe uyarak kelimeleri kafiye olsun diye uzatılmaması gereken kısımları uzatarak manayı bozacak derecede okursa sünnet dışı teganni yaparsa caiz değildir diye biliyorum. Allahu Alem. La ilahe illAllah 2 kere söylenip söylenmemesinin caiz olup olmadığını bilmiyorum. Tüm bu yazdıklarım okuduklarımdan dinlediklerimden hatırımda kalanlardır hatam olduysa Allah (Subhanehu ve Teala) beni affetsin.

Abdulmuizz Fida Hoca Kıraattaki hataları genel olarak ele alıyor burda
YouTube 'da nassar el qatami hocanın ezan okuması var, bu bana daha fazla huşu veriyor. Bizim buradakiler niye böyle okumuyorlar diye düşünüyorum.

Zaten en son bir cami hocasıyla şirk meselesini tartışmıştım ben Maide 44. ayetten bahsederken, o da:"BIRAK ŞİMDİ AYETİ FALAN" diyerek bana çıkıştı öyle ki sinirden kıpkırmızı kesildi tagutları savunurken...
Artık hocaların arkasında namaz kılmamaya çalışıyorum çünkü çoğunluğunun böyle olduğunu düşünüyorum...
Ezan okunduğunda bazen aklıma bu namaz kıldırma memurları geliyor ve böyle hocaların okuduğu ezanı dinlemek de içimden gelmiyor.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten en son bir cami hocasıyla şirk meselesini tartışmıştım ben Maide 44. ayetten bahsederken, o da:"BIRAK ŞİMDİ AYETİ FALAN" diyerek bana çıkıştı
Artık İlahiyat fakültelerine öyle kimseler giriyor ki ateist biri bile Namaz kıldırma görevlisi olabiliyor. Benim gittiğim camide hoca en azından 1 kere şeriatten bahsetti (kelime olarak şeriate uymalıyız dedi o bile bana yetti) diye camiye gidiyorum öteki türlü Cuma namazımı kılamadığım için kötü hissediyorum. Allah yardımcımız olsun, bizleri dosdoğru yoluna iletsin.

M Çevrimdışı

Muhammed Türk

Üye
İslam-TR Üyesi
Artık İlahiyat fakültelerine öyle kimseler giriyor ki ateist biri bile Namaz kıldırma görevlisi olabiliyor. Benim gittiğim camide hoca en azından 1 kere şeriatten bahsetti (kelime olarak şeriate uymalıyız dedi o bile bana yetti) diye camiye gidiyorum öteki türlü Cuma namazımı kılamadığım için kötü hissediyorum. Allah yardımcımız olsun, bizleri dosdoğru yoluna iletsin.
Allah resulu s.a.v mekke döneminde(İslam Devleti yokken) cuma namazı kılmamış bende kılmıyorum artık. Çoğu hoca da farzdan önce laik devlete dua ediyor...

Üst Ana Sayfa Alt