Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Üstteki Sahabeyi Tanıyor musunuz?

M Çevrimdışı

mavara88

Üye
İslam-TR Üyesi
sitede oyunlar oldukça ilgi görüyor, bende düşündümkü oynayarak öğrenelim.peygamber efendimizin kutlu ashabını tanımak bildiklerimizi paylaşma ve bilmediklerimizi öğrenmenin hepimize daha cazip geleceğini umuyorum

şimdi gelelim oyunun nasıl oynanacağına yüzyirmi dört bin sahebeden tanıtmak istediğimizin özelliklerini yazacağız ve özellikleri sayılan sahabeyi tanıyan arkadaş, başka bir sahabenin özelliklerini sayarak bize sabeyi tanımamız için yardımcı olucak.
şimdi ilk adımı ben atıyorum...ve oldukça kolay bi sashebyle başlıyorum

ilk islamla şereflenenlerden
aşre-i mübeşşereden
ilk islam halifesi
peygamberlerden sonra insanlırın en hayırlısı(buna dair hakkında hadis var)
cömertliği ile tanınmış
aynızamanda peygamber efendimizin s.a.v kayın pederi
peygaber efendimiz s.a.v hicret arkadaşı

ilgi göstereceğinizi umuyorum...

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
mekkenin en yakışıklılarından biri ve o dönemin kadınlarının gözdesi
mekkenin en zengin ailelerinden birinin genc oğlu
resulullaha en çok benzeyenlerden biri( hatta uhudda şahit olduğunda kafirler peygamber öldü diye bağırışmışlar)
ilk hicret edenlerden
medinede ilk cuma namazını kıldırmış
müslüman olduktan sonra annesinden sayısız işkenceler görmüş ama yinede annesine zulüm etmemiş.
uhud savaşında sancaktarken şehid olmuş
şehid olduğunda kefen olarak üzerinde bir hırkadan başka örtünecek birşeyi yokmuş

M Çevrimdışı

mavara88

Üye
İslam-TR Üyesi
musab bin umeyr r.a

en büyük islam komutanlarından
  azılı kafirlerden velid bin muğırenin oğlu
  seyfullah (allahın kılıcı) lakaplı
  hudeybiye antlaşmasının yürülükte olduğu sırada islamla şereflendi
  uhudda müslümanların bozguna uğratan ayneyn tepesine saldıran müşriklerin başında o vardı
  sarığının içinde peygamberimiz s.a.v nin mübarek saçını taşır ve "sarığım başımda olduğu müddetçe hiç bir savaşta bhezimete uğramadım " derdi

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
galiba Hz. Halit Bin Velit (r.a.) :lol:

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Aslen İranlı olan ve çileyi tatmış olan sahabedir. Mecusi (ateşe tapan) bir ailenin çocuğu
olup ailesinin inancı kendisini tatmin etmedi ve Hıristiyanlığı duyunca Hıristiyan olup yıllarca bir papaza hizmet etti. O dinde onu tatmin etmedi ve Allah Resulü (s.a.v.)'i duydu. İslam'ı kabul etmek için Mekke'ye doğru gelirken onu yol arkadaşları köle diye bir Medineli yahudiye sattılar. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hicretinde Medine'ye geldiğini hurma dalında iken duyunca heyecandan düştü. İyileşince gidip müslüman oldu ve onu müslümanlar kölelikten kurtarmak için aralarında 300 hurma ağacı yetiştirip yahudiye vermek için anlaştılar. Yahudi bu hali görünce hidayete erdi ve müslüman oldu. Böylece o
kölelikten, yahudi dininden, hurmalıkta yahudinin olmaktan kurtuldu. Hendek savaşı öncesinde istişare yapılırken Hendek kazılması fikrini ortaya atan ve fikri kabul edilmiş olan
büyük sahabe kimdir? :lol:

M Çevrimdışı

mavara88

Üye
İslam-TR Üyesi
selmani farisi r.a

en çok hadis rivayet eden,ashabı suffeden kedileri çok seven bu yüzden kendisine kedicik anlamına gelen bir ismle künyenelen sahabe kim ?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 571 yılında
dünyaya geldi. İnsanları kölelikten, putlara kulluktan kurtarmak ve temizlemek için gelmiştir. Uzak-yakın demeden bütün insanlara vahiy kültürünü sunmuştur. Kimileri inkar etti. İnkar edenler müslümanları ümitsizliğe düşürmedi. Kimileri iman etti, grup grup Allah'ın dinine girdi. Onlar da müslümanları şımartmadı, şükrünü artırdı. Bunlar Mekkeli, Medineli, Taifli, Faslı olup İslam'a gönül vermişlerdi. Bunlardan biri de Rum diyarlarından gelen ve sapsarı rengiyle bu hayır ummanına bir çeşni katan sahabe kimdir?

M Çevrimdışı

mavara88

Üye
İslam-TR Üyesi
ya bu çok kapalı oldu biraz daha açamazmısın tam olarak nezaman geldiği falan bellimi ?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hakkında fazla bilgi yok rum diyarından gelmesi zaten büyük bir ip ucu

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sanırım Süheyl Er Rumi (r.a.) demek istedin :lol: :lol:

sor bakalım sorunu :lol:

M Çevrimdışı

mavara88

Üye
İslam-TR Üyesi
peygamberimizin sırdaşı olan ve münafıkların listesini elinde bulunan sahabe k,imdir?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
hz.huzeyfe r.a :lol:

benim sorum geliyor

Kur'an'ı Kerim açıktan Mekkelilere hiç okunmamıştı. Peygamberimiz (s.a.v.)'in teklifini kabul eden sahabe olup hiç korkmadan ve çekinmeden Kabe'nin yanına vararak Kur'an'ı Azimüşşan'ın Rahman suresini slogan atarcasına Mekkeli müşriklere okuyan ve Bedir savaşında İslam düşmanı Ebu Cehli öldüren sahabe kimdir?

S Çevrimdışı

sevim

Üye
İslam-TR Üyesi
MUAVVİZ (R.A.)

BEN TAM DA PEYGAMBER EFENDIMIZIN HAYATINI OKUYORDUM KITAPTAN BIRAZ KOPYA CEKTIM...

R Çevrimdışı

rumeysa rabia

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
tabiki de hz.ebubekir. peygamber efendimizin tabiriyle "KARANLIK GECEDE YOL GÖSTEREN YILDIZ"ÜMMİ SÜLEYM EBU TALHANIN HANIMI HZ. ENES OĞLU OLUYOR. KİM BU KADIN SAHABE

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
arkadaşlar en son soruyu ben sormuştum
Kur'an'ı Kerim açıktan Mekkelilere hiç okunmamıştı. Peygamberimiz (s.a.v.)'in teklifini kabul eden sahabe olup hiç korkmadan ve çekinmeden Kabe'nin yanına vararak Kur'an'ı Azimüşşan'ın Rahman suresini slogan atarcasına Mekkeli müşriklere okuyan ve Bedir savaşında İslam düşmanı Ebu Cehli öldüren sahabe kimdir? dedim

oyunun kuralı sorunun cevabını bilen soru sormaya hak kazanır. hala sorumun cevabını bekliyorum bilen birini de göremiyorum ama :lol:

biraz daha ip ucu vereyim isterseniz.

rivayetlerde boyunun 60cm ile 100cm arasında olduğu söylenir. hz ömerin yanlış yaptığımda beni uyaracak yokmu sözü üzerine ilk fırlayan ve ya ömer Allahı izniyle seni kılıçlarımızla düzeltiriz diyecek kadar cesareti olan bir sahabi

M Çevrimdışı

mavara88

Üye
İslam-TR Üyesi
ibni mesud (r.a)

peygamber efendimizin süt kardeşi,şehitlerin efendisi ve hakkında "gördüğün hiç bir şeyden korkmazsın bu doğru ama heybetini gizli tut yürüyüşün ölümü korkutuyor"denilen sahabi kimdir

M Çevrimdışı

mavera88

Üye
İslam-TR Üyesi
bu sahabeyi tanıyan yokmu :(
biraz daha bilgi verelim o zaman bu sahabe aynı zamanda peygamber efendimizin amcası ,ve mekkeli müşriklere meydan okuyarak müslüman olan yanlış hatırlamıyorsam 39.müslüman.uhud savaşında hz vahşi tarafından şehit edildi ve cesedi müsle yapılarak bir çok organı kesildi