Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Uykuyla Uyanıklık Arasındaki Ruhun Bedenden Ayrılması Hissi Gibi Kötü Hallerin Sebebi Nedir?

H Çevrimdışı

HalilTas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamunaleykum,

Kardesler bana bi ara tam uykuya dalacagim sira ve tam uykudan uyanacagim sira sanki ruhum vucudumdan cikar gibi bir his oluyordu, hatta bir keresinde sanki ruhum cikmis ve kendimi yatarken yukaridan izliyordum. Elhamdullillah her yattigimda yapilmasi gereken seyleri yapiyorum yani 33 kere subhanAllah 33 Elhamdullillah 33 Allahuekber, ihlas nas felak sivazlama, ayetelkursi, amenarrasulu, yatmadan once dua vs, ama bu olaylar coguzaman sabah namazindan sonra geri yattigimda isabet ediyordu. Yasadigim sey ruya degil gibime geliyor cunku bunun bilincinde idim.

Yasadigim sey aslinda anlatack olursam soyle birsey, yatiyorsun ve tam uyuyacak sirada yada uyanacakken bacaklarimdan karnima bir his yukseliyor ve sanki karnimdan birsey cikiyor ve ben o an oluyorum saniyordum Kelimei sehadet getirdigim anda La Ilahe Illallah da geri sanki vucuduma donuyordu ruhum.

Bir keresindede yine aynisi olmus ve gozumun onunde cisimler ve kasedi tersine oynattiginizda sesler isitigimiz gibi sesler isittim.

Bu ne olabilir kardesler ? Allah Razi olsun

H Çevrimdışı

HalilTas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selamu ve rahmetullah kardeşim.

Sebebini tam olarak bilmiyorum ama tıptaki adıyla "uyku felci" (halk arasında "karabasan") denen bir durum diye düşünüyorum. (google'dan tanımına bakabilirsiniz) Daha ziyade insan çok yorgun olduğunda olur.

Okuduğunuz ayetlerin yanısıra, Peygamberimizin (sav) şu hadislerinde anlattığı gibi yapabilirsiniz. (Zaten biliyorsunuzdur tahminen)

Ebû Katâde (r.a.) anlatıyor. Allah rasulu (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Salih (güzel) rüya, Allah’tan; düş ise şeytandandır. Sizden her kim rüyada sevmediği bir şey görürse, sol tarafına üç defa tükürsün ve şeytandan Allah’a sığınsın. Böyle yaptığında rüya ona zarar vermez. Bilin ki şeytan benim suretimde görünemez.”

(Buhâri, 5747 ; Muslim, 5788; Ebû Dâvud, 5021; Tirmizî, 2277; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 899, 900, 901; İbn Mâce, 3909)

* Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) anlatıyor. Allah rasulunun (s.a.v.) şöyle söylediğini işittim:
“Biriniz sevdiği bir rüya görürse, bilsin ki bu Allah’tandır. Bu rüyasını (sevdiklerine) anlatsın. Rüyada bundan başka sevmediği bir şey görürse, bilsin ki bu da şeytandandır. Bu rüyanın şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye anlatmasın. Böyle yaparsa, o rüya kendisine zarar vermez.”

(Buhâri, 6985; Muslim, 2262; Nesâi, es-Sunenu'l-kubrâ, 4752)

Üzerinde çok durmadığınızda sıklıkları azalır inşallah...

Allah Razi olsun kardes bi aralar sikca oluyordu ama son zamanlar nadir oluyor dedigin gibi .

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Açık yürekli bir sekilde basınızdan gecen birtakım sıkıntılarınızı bizlerle paylaştığınız
İçin Allah razi olsun.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH (c.c) cümlemize salih rüyalar görmeyi nasip etsin kardeşim

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
HalilTaş Kardeş Ve aleykümselam diyim sana :)
Sizlere de Esselamünaleyküm diyim. :)
Bende de bazen dediğin gibi tam uykuya dalarken yada uyanacağım sırada şuurum açık ve gözlerim kapalı olduğu halde sanki odadaki cisimleri görür gibi oluyorum bazen...Yatmadan önce tabiki ihlas,nas,felak, ve ayetel kürsi yi okuyorum unutmadıkça...SubhanAllah ilginç Haller :)

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
rüya olayı gerçekten ayrı bir dünya.

akhi bunun rüyayla alakası yok zannedersem(Allah en iyisini bilir)...kardeşler yaptığınız gibi zikirlerinize evam ediniz inş. zira tamam ben kurtulddum artık daha gelmiyor başıma deyip terk etmeyin çünkü tecrübeyle sabit tekrarlıyor ve bilhassa sabah ve akşam zikirlerine çok önem veriniz...Rabbim bizi insanların ve şeytanlerın şerrinden korusun...

H Çevrimdışı

HalilTas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
akhi bunun rüyayla alakası yok zannedersem(Allah en iyisini bilir)...

Evet kardes ruyayla alakasi yok Aski sehadet kardesin dedigi gibi suurun acik, acayip bisey bazen yine basima gelecek diye korkardim.
Eger yanilmiyorsam Nebi sallallahu aleyhi vessellem olum yataginda , La ilahe illallah olum insani siddetli sekilde sarsiyor diye okumustum hayatini anlatan kitapta , bunlardan korkuyorsak Nebi sallallahu aleyhi vessellem dedigi gibi olum feci sarsar insani SubhanAllah. Rabbim imanli olmeyi nasp etsin InsaAllah. Amin

Bu arada Aski sehadet kardes Ve aleykumselam ve rahmetullahi ve berekatuh

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
Amin kardeşim amin..Rabbim güzel bir ölüm nasip etsin kendi yolunda...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
abi bu rüyada bilincin gelmesi olayı rüya ile direk olmasa da kısmen alakası var fakat haklısın da.bu duruma gelmedim elhamdülillah fakat garip rüyalar gördüğüm oluyor sabahları tekrar uyuyunca.

Üst Ana Sayfa Alt