Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vahdeti Vücud İnancı

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Allah vardı beraberinde hiçbirşey yoktu."
"Allah'ın vechinden gayrı herşey yok olucudur."

Sonradan var olanlar nereden geldi? nereye gidecek? Eğer bir birlik yok ise ikilik mi var? Yani Allah'tan gelip Allah'a gitmiyor isek başka bir varlıktan mı gelip gidiyoruz?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Vahdet-i vucut itikadi şirk itikadıdır.

Soru işareti ;
derdini hele bir dök

Y Çevrimdışı

Yavuz_Selim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah vardı beraberinde hiçbirşey yoktu."

Bu alıntı içindeki söz, ALLAH'ın kainatı ve mahlukatı yaratmasından önce olan durumu anlatır. Ama ALLAHu Teala mahlukları yaratmıştır ve ALLAH'tan başka , ALLAH'ın yaratmış olduğu mahluklar vardır.

Vahdeti Vücud İnancı ''ALLAH'tan başka varlık yoktur'' ilkesine dayanır , şüphesiz bu söz sapıklıktır. ALLAH'tan başka varlıklar elbette vardır. Bazı vahdeti vücutçular akideleri gereği sokaktaki köpeğin bile (haşa) ''ALLAH'' olduğunu söyleme sapıklığını gösterebilir. Alemlerin rabbi olan ALLAH (c.c.) şüphesiz böyle bir şeyden münezzehtir.

İslam ise ''ALLAH'tan başka ilah yoktur.'' ilkesine dayanır.

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah yer-gök ve ikisi arasındakiler değildir. Zira gözler O'nu idrak edemez. Hz.Musa'ya da beni asla göremezsin demiştir. Zümer 67'de yerin Allah'ın elinde olduğu, göklerin O'nun eliyle dürüldüğünden bahsediliyor. Bu da Allah'ın alemlerin rabbi olduğu, alemlerden müstağni olduğu, alemden ayrı olduğuna işaret ediyor. Ben sokaktaki köpek de gökteki yıldızlar da Allah'tır demiyorum sadece bu konuda anlayamadığım şeyler var, kavramaya çalışıyorum. Ne savunuyorum ne de tam aslını öğrenmeden kesin bir yargıya varmak istemiyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İlk yazından çark etmiş gibi gördüm seni? Elhamdulillah bu da olumlu olmuş. fakat ; kardeşim o zaman sahib olduğun fikirleri ortaya iddialı şekilde atmadan önce İslama göre hukmunu araştır öyle yaz.

Üst Ana Sayfa Alt