Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Whey Protein Tozu Kullanmak Caiz mi?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Allah'ın izniyle vücut geliştirme sporu yapıyorum, sürekli et yiyecek durumum olmadığı ve çok yemek yiyemediğin için protein tozuna ihtiyaç oluyor. Whey protein tozu kullanmak caiz mi?

Whey Protein Tozu; Kısaca süt tozudur. Sütün fabrikalarda peynir yapıldığı süreçte ortaya çıkan su süzülür ve buradan elde edilen toz paketlenir. İçeriği bundan ibarettir. 2 bardak suya 30gr katılıp karıştırılarak tüketilir. Domuz ürünü, alkol vs. içermez.

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Whey proteini;anne sütünde de bulunur.bu proteini toz kapsül jelatinli haline getirken içinde dince haram olan şey yoksa, neden haram olsun değil mi

Muvahide.ozlem Çevrimdışı

Muvahide.ozlem

حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
İslam-TR Üyesi
Direk süt tozu hocam. Sadece tad versin diye meyve aroması ekleniyor.
Içerigini arastırın inşaAllah .
Ben arastrdim boyle birsey çıktı .

Whey Proteini Üretimi
Whey (peynir altı suyu), whey proteini, laktoz, mineraller ve eser miktarda yağ içerir. Whey proteininin üretim aşamasındaki özel filtreleme yöntemleri, elde edilmek istenen proteinin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Protein filtrelendikten sonra spreylenerek kurutulur ve supplement üreticileri tarafından kullanılmak üzere toz haline getirilir. Daha sonra gerekirse renk ve aroma da eklenebilir.

Doğal gibi görünüyor ALLAHu alem.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Içerigini arastırın inşaAllah .
Ben arastrdim boyle birsey çıktı .

Whey Proteini Üretimi
Whey (peynir altı suyu), whey proteini, laktoz, mineraller ve eser miktarda yağ içerir. Whey proteininin üretim aşamasındaki özel filtreleme yöntemleri, elde edilmek istenen proteinin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Protein filtrelendikten sonra spreylenerek kurutulur ve supplement üreticileri tarafından kullanılmak üzere toz haline getirilir. Daha sonra gerekirse renk ve aroma da eklenebilir.

Doğal gibi görünüyor ALLAHu alem.

Allah razı olsun.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Doğal mı değil mi bilmiyorum.
Ama uzun sure kullanıldığında beyindeki protein dengesini bozduğunu bu da ileride alzaymır (alzheimer) hastalığına neden olduğunu duymuştum. Bi de evlendikten sonra sıkıntı oluyormuş heralde.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Doğal mı değil mi bilmiyorum.
Ama uzun sure kullanıldığında beyindeki protein dengesini bozduğunu bu da ileride alzaymır (alzheimer) hastalığına neden olduğunu duymuştum. Bi de evlendikten sonra sıkıntı oluyormuş heralde.

Steroid değil bu, dediğin şeyler steroid denilen ilaçlarda var.

Protein tozunun olumlu yönde etkisi var, kullanıp iyi spor yapmazsan o enerjiyle sapıtırsın derler hatta.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
toz haline olduğu için aşırı kullanımda böbreklere zarar verebilir zaten onun için 6 ay kkullanım bir ay mı ne ara tavsiye ediyorlardı , protein tozu dediğimizde peynir altı suyunun birikintisinin toz haline getirilmiş şeysi , alkol ıvır zıvıra rastlamamışım hiç varsa eğer aroma kısmında bi sıkntı olabilir ???

S Çevrimdışı

Süfyan-ı Sevri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Alimlerimizin hayatlarini adayip anlayamayacagimiz veya anlasak bile vaktimizin degerlendirmeye bile yetmeyecegi meselelere getirdigi aciklamalari ve bu aciklamalari nasil bir usul izleyerek yaptiklarini iyice anlamak ve kiymetini bilmek gerek.
Zira onlarin emeklerine bize getirdigi ilmi mirasa fikihci kafasi gibi bir tabirle yaklasmaz ilmin edebine uymaz.
Evet dedigin gibi meseleler olabilir ama kisi yorum yaptigi meselelerin boyle meselelerden olup olmadigini anlayacak ilimde degilse sapar. Misal tekfircilere sorsan bircok insanin tekfiri o kadar net ve muhkemdir ki alimlere ve onlarin sozlerine bakmaya bile gerek yoktur hatta onlar bu arkadaslarin ayetleri anlayisina uymazlarsa tenkite hatta tekfire acik hale gelirler.
Bu her firka icin boyledir hadis inkarcilari icinde ayetlerle hadisler arasi fark o kadar belirgindir ki inkar etmemek yanlistir. Yani sonuc olarak demek istedigim bazen elestirdigimiz kimselerin usulunu izliyoruz malesef.
Ve ayriyeten bu urunu defalarca kullanmis biri olarak hicbir zararini gormedim, goreni duymadim. Yine ayni zamanda o kadar fazla aminoasit dedigin 150 200 gr tavuktan gelene es deger. Dolayisiyla abartildigi gibi bir etkisi yok sadece kullanim kolayligi ve yemek yenilemediginde ihtiyac duyulan proteini almaya yarayan bir urun.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alimlerimizin hayatlarini adayip anlayamayacagimiz veya anlasak bile vaktimizin degerlendirmeye bile yetmeyecegi meselelere getirdigi aciklamalari ve bu aciklamalari nasil bir usul izleyerek yaptiklarini iyice anlamak ve kiymetini bilmek gerek.
Zira onlarin emeklerine bize getirdigi ilmi mirasa fikihci kafasi gibi bir tabirle yaklasmaz ilmin edebine uymaz.
Evet dedigin gibi meseleler olabilir ama kisi yorum yaptigi meselelerin boyle meselelerden olup olmadigini anlayacak ilimde degilse sapar. Misal tekfircilere sorsan bircok insanin tekfiri o kadar net ve muhkemdir ki alimlere ve onlarin sozlerine bakmaya bile gerek yoktur hatta onlar bu arkadaslarin ayetleri anlayisina uymazlarsa tenkite hatta tekfire acik hale gelirler.
Bu her firka icin boyledir hadis inkarcilari icinde ayetlerle hadisler arasi fark o kadar belirgindir ki inkar etmemek yanlistir. Yani sonuc olarak demek istedigim bazen elestirdigimiz kimselerin usulunu izliyoruz malesef.
Ve ayriyeten bu urunu defalarca kullanmis biri olarak hicbir zararini gormedim, goreni duymadim. Yine ayni zamanda o kadar fazla aminoasit dedigin 150 200 gr tavuktan gelene es deger. Dolayisiyla abartildigi gibi bir etkisi yok sadece kullanim kolayligi ve yemek yenilemediginde ihtiyac duyulan proteini almaya yarayan bir urun.
Allah razı olsun hocam. Kas yıkımını önlemek için destek olarak kullanmayı düşünüyorum zaten. Abartılı bir kullanım olmayacak Allah'ın izniyle.