Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Yakında Büyük Fitneler Olacak" Diye Başlayan Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm, hayırlı akşamlar.
Bu hadis hakkında bilgisi olan varmı ne hakkında söylenmiş nasıl anlamamız gerekiyor?

Ebu Hureyre’den nakledildiğine göre) Resulullah (asm.):

“Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın.” (Sahihu’l-Buhari VIII, 92; Tefriru’l-Kurani’l-Azim II, 43; Sunenu İbn-i Mace, II, 3961.)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam arada karsima cikan hadislerden biri
Yanliz bu sekilde sorunca bilmece gibi olmus :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Kutubu Sitte'de bir kaç daha rivayet var bu sizin naklettiğinizi içeren. Birisinde geçtiği üzere Abdullah Ibn Mesud (ra) Rasulullah (sav) böyle söyleyince ona sormuş: ''Bu fitneler ne zaman olacak'' diye. O da (sav) ''bunlar eyyamul herç'tir (dahili kıtal [savaş] zamanı)

Şahsen benim aklıma Osman (ra) dönemindeki fitne geliyor ve sonrası. والله اعلم

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm, hayırlı akşamlar.
Bu hadis hakkında bilgisi olan varmı ne hakkında söylenmiş nasıl anlamamız gerekiyor?

Ebu Hureyre’den nakledildiğine göre) Resulullah (asm.):

“Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın.” (Sahihu’l-Buhari VIII, 92; Tefriru’l-Kurani’l-Azim II, 43; Sunenu İbn-i Mace, II, 3961.)

Ebu Hureyre (r.a.) tarafından rivayet edilen bu hadis sahih diye biliyorum. Hatta Muaviye (r.a.) ile Ali (r.a.) arasındaki anlaşmazlık nedeniyle doğan fitne zamanında Ebu Hureyre'nin (r.a.) bu hadisi insanlara tebliğ ederek fitneden uzak durmalarını söylediğini duymuştum. Soru-Cevap bölümüne sorarsan daha isabetli cevap alırsın İnşa'Allah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fitne ara bozmak arayi karistirip yanlislara sebeb olmak bilmedigin birseyi biliyorum diye sadece kendilerine has bir sekilde ortaya atip yanlisda diretmek.
Aslinda fitne herseyde her yerde gunumuzde fitneye karismayip oturan sesini cikarmayan yuruyen kosan elbette daha hayirli olacaktir.
Siginilacak liman kuran hadis sunnet bunlari bilmezsek kardesler asil fitne biziz bunu da unutmamali cunku bunlari bilmezsek sahsi veya bana gore diye e bi basladinmi gityi iman onca emek.
Biz su anda islamda sahislari neden tartisiyoruz ?
Anlamin disina cikip farkli bir boyut kattiklarindan dolayi
Cihat farz diyor tum ehli sunnet alimleri
Hadise kurana gore ve hak alimlere gore su anda farz her daim farz dida
sahis cikiyor sundan sundan kifaye neden oyle diyor !?
Kendi cikamiyor ya hani emin de degil kendinden incelerseniz bu adamlari rasul ve kuran disinda supheli konusurlar yani gercegi yansitmaktan cekinirler susarlar korkarlar iste bak en buyuk fitne bu
Gercek alim suleyman ulvan gibi kutub i sitteyi ezbere kurani ezbere bilecek arkadas . ve hukmu buna gore verecek bak hala icerde :) ALLAH ondan razi olsun

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesler kurana sunnete hadise simsiki sarilalim zafer anlik mesafede ordular bize geliyor inanan 5 kiside olsa toplanip onlarla birlikte birlesip tevhidin muhafizlari olarak Allah icin fitneyi kaldiralim dini yeryuzune hakim kilalim bi iznillah.

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleyküm Kardeşler, ben soru sordum doru cevap bölümunde herkez farklı dallardan konular açmış cevap veremiyorsanız yazmasanızda insanların kafası karışmasa !! Yazmak için değil bilgilendirmek için yazarsanız sevinirim .

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın Aleyküm Kardeşler, ben soru sordum doru cevap bölümunde herkez farklı dallardan konular açmış cevap veremiyorsanız yazmasanızda insanların kafası karışmasa !! Yazmak için değil bilgilendirmek için yazarsanız sevinirim .
ne ariyorsun sen akhi ? Bu konu hakkinda

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer bu hadisi şam cihadı için kalbine getiriyorsan şeytan seni hiç ummadığın bir şekilde büyük bir aldatmaca ile aldatıyor müslümanların canlarını bacıların ırzlarını ve namuslarını düşün ve Allahdan kork.
Yok öyle değil ama günümuzde neye yorulması gerek ne için söylenmiş onu anlayamadım

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

en basta sana cevap verdım ve bana bu cevabı uygun gordun
Yanı ne arıyorsun dedım gunumuzle alakalı dıyorsun.
Mübarek fıtne fıtnedır onemlı olan bu fıtneyı bılıp uzak durmak.

Üst Ana Sayfa Alt