Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yaratmada Eşsiz Kudret 'mubdi'

H Çevrimdışı

hümam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA
Ressam,doğa ve insan penceresinden bakarak farklı resimler yapmaya çalışır.Ancak tim sanatçılar gibi o da bir örneğe ve ilham kaynağına ihtiyaç duyar.İşte insana bu yeteneği veren Rabbimiz onlara esin kaynağı olarak evreni sunmuştur.Yapılan resimler,yazılan şiirler,romanlar,tiyatrolar sürekli olarak birbirinin benzeridir.Ancak aynı olay farklı pencerelerden bakıldığı için her sanatçı kendi uslubunu yansıtır eserinde.İşte Rabbimizin en önemli uslubu da eşsiz ve benzersiz olmasıdır.O,Allah yarattığı varlıklarla her zaman ilham kaynağı olmuştur.Benzersiz yartışın tek temsilcisi Allah'tır.
Nuh Peygambere gemi öğreterek denizcilikte bir ufuk açması,O'nun kudretinin işaretidir.
Davut Peygambere zırh yapmasını öğreterek demiri kullanma ve yeni eşyalar yapma becerisi sunması yine O'nun benzersiz yaratışının tecellisidir.
Herşeyden önemlisi,Adem Peygambere İsimleri öğreterek hayatı düzenleme ve imar etme yeteneği vermesi ise O'nun benzersizliğinin zirvesidir.
Tarihimize baktığımızda da benzersiz yapı örnekleriyle karşılaşmaktayız.Bunun en önemli temsilcileriden birisi Mimar Sinan'dır.Onun zamanına kadar birçok mimar camii ve türbe yapmıştır.Ancak,Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nde çok büyük bir mekanı kubbe ile örtmek ve üç şerefeli bir minarede her şerefeye birbirini görmeyen ayrı basamaklarla çıkılması,onun eşsizliğinin bir göstergesidir.
İnsanlar Allah'ın kendilerine verdiği akıl ve kabiliyeti kullanarak kendi alanlarında benzersiz eserler verebilirler.Ancak bunbu asla ve asla Allah'ın yaratmasıyla karşılaştıramayız.Çünkü Allah,örneksiz ve eşyasız herşeyi yoktan varetmektedir.O,yaratmada tek kudret ve benzersizdir.
 
deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ilginç bir konu. bu konu hakkında başka örneklerde bula bilirsen bizleri sevindirirsin
 
Üst Ana Sayfa Alt