Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yasak mı, Rahmet mi?

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kötülük görüldüğünde, verilecek tepkinin ilk aşamasının düzeltebilecek olanın eliyle düzeltmesi, sonra bunu yapamayanın diliyle düzeltmesi ve bunu da yapamayanın kalbiyle buğzetmesi gerektiği olduğu sabittir. Etrafımızda olan, bitenler sonucunda eli, dili, kalbi mühürlü olan bir Müslüman olamaz. “Üstümüze vazife değil” deyip kenara çekilenlerin elinden, elinde olanlar alındığı zaman “ah” ,”vah” kar etmez. Madem bende müslümanım diyorum öyleyse yapabileceklerimi gözden geçirmeliyim diyerek , besmeleyle başlıyorum yazıma…

بســـم الله الرحمن الرحيم

Aslında etrafımızda elimizle, dilimizle değiştirebileceğimiz, önleyebileceğimiz, eleştirebileceğimiz o kadar çok kötülük var ki… Eleştirmek diyorsam öyle kuru kuruya değil. Eleştiri hem safımızı belli edip korumamızı, sağlar, hem çözümler getirir problemlere… Öyleyse her ne kadar yapay bir gündem olsa da başörtüsü sorununu ele alalım; yıllardır gündemi, beyinleri meşgul eden, kimilerimizin mağduriyetine sebebiyet verirken, kimilerine rant, kimilerine provakasyon kapısı olan şu çok mühim konuyu…

Öncelikle başörtüsünün dinimizdeki yerini belirtmeye gerek bile olmadığını belirtmeliyiz. Fakat bu sadece başörtüsü olarak değerlendirilmemeli, başörtüsünün dinimizdeki yeri, erkek-kadın fark etmez, tesettür mevzuunun dahilindedir. Bu sorunla ilk tanıştığımda ortaokul sıralarındaydım, fakat çokta küçük sayılmazdım. Daha önce başları kapalı olan hocaların derslere başlarını açarak geldiklerinde, her ne kadar zulme direnç göstermeden kabullenseler de , ne kadar mazlum görüntüsünde olduklarını hatırlıyorum. Fakat o gün de bugün de anlayamadığım mevzu, öğrencileri okumaya, hocaları görev yapmaya zorlayan bir kuvvet yokken, farziyeti sabit örtülerini neden çıkartmışlardı ve yine çok merak ettiğim bir mevzu, üniversitelere başlarını açarak giren öğrenciler olmasaydı, şu an durum nasıl olurdu? Bu konuya çoğu kişi “modernleşme sonucu kadının toplumda aldığı etkin rol” gibi saçma açıklamalar getireceğini tahmin ediyor ve hatta kimisinin okumanın farziyetinden bahsedeceğini adım gibi biliyorum. Ama bir üniversite öğrencisi olarak inanıyorum ki üniversite okumak günümüzde farz değildir. Hele Kur’an’dan , sünnetten babadan kalma bilgilerle haberdar, namazlarını şöyle böyle kılmaya çalışan, daha öğrenme farziyeti olan çoğu şeyi öğrenmemiş, dinini aslından öğrenip, uygulayarak değil taklidle yaşayan bir nesil için hiç…Elbette gelecek nesillere analık yapacak bayanlarımız cahil kalmamalı ama üniversite, lise, v.s…’yi cehaleti giderecek yer olarak görmek düşülecek en büyük hatadır kanımca…Peki ne yapacağız; elbette yapılması gerekeni yapacağız. Öncelikle bilinçli aileler yetiştirecek daha sonra bu ailelerin aile içi eğitimle gelecek nesilleri ilmek, ilmek işlemesine, iman tohumlarını atmasına gayret göstereceğiz. Bir Müslüman kendini dünyanın seyrine kaptırmış, ailesinden uzaklaşmış, çocuklarını iyi yetiştirememiş, kendini cahil bırakmışsa kendine yapabileceği en büyük zulümlerden birini yapmıştır.

Şimdi, bu açıdan bakıldığında başörtülüler, mağdur mu olmuş yoksa bir fırsat mı elde etmiştir. Kendilerini henüz iyi bir şekilde yetiştirmemiş, toy bir nesil, sapkınlığın tavan yaptığı, günahın her türlüsünün açıktan ve gururla(!) işlendiği üniversite ortamlarından uzak tutularak Allah (c.c.) tarafından korunmamışlar mıdır? Fakat biz bunu görebildik, şükredebildik mi? Hayır , illa ki üniversite, başörtüsüne özgürlük nidalarıyla aslında kendimizi mağdur ettik. Evet kendimizi Allah’ın rahmetinden mahrum ettik. Fırsatları iyi kullanamadık. Yoksa kullandık mı? Ya da ben pollyannacılık mı oynuyorum?
Başörtüsü üniversitelerde serbest olabilir belki yakın zamanda, olsa ne olur peki? Tertemiz, aklı, beyni ferah gençlik, kötülüğün, sapkınlığın tam ortasına düşecek, sapkın olmasalar da, alışacaklar ve kötülük ve sapkınlık sıradanlaşacak gözlerinde, en az verilmesi gereken tepki olan kalbiyle buğzetme yetisini kaybedecekler. Bu azımsanacak bir sonuç değil!

Elbette gerekli tevhidi eğitimi almış uygulamış bacılarımız , kardeşlerimiz bu safhada sağlam kalabilecekler fakat bu eğitim, bilinçlenme sürecinden geçmeyenlerin çoğunlukta olduğu azımsanmamalı, göz ardı edilmemeli. Unutulmasın biz bu eğitim sisteminin içindeki kurumlardan medet beklediğimiz sürece sürüneceğiz, yaralanacağız, pasifize olacağız.

Yanlış anlaşılmasın, kimse okumasın demiyorum , önce herkes okumanın manasını anlasın diyorum. Bence Müslümanların üzerinde kafa yorması, düşünmesi gereken, tartışması gereken en önemli konu laik sistemin kollarına bırakılan nesilleri korumak, kurtarmak için alternatif eğitim kurumlarını nasıl oluşturabiliriz sorusu, problemi olmalıdır.

Rabbim kalplerimizi, dini üzre sabit kılsın(AMİN)
Selam ve dua ile……

NOT: BUNLAR BENİM ŞAHSİ KANAAT VE DÜŞÜNCELERİMDİR. BU KONUDA YANLIŞLARIM VARSA SİZLERDEN DÜZELTMENİZİ RİCA EDİYORUM. SELAMETLE….. Eylem Zayi

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun ne guzel bı yazı bu boyle öğrenci olmama ragmen kesınlıkle sana hak verıyoırum .
Elbette gelecek nesillere analık yapacak bayanlarımız cahil kalmamalı ama üniversite, lise, v.s…’yi cehaleti giderecek yer olarak görmek düşülecek en büyük hatadır kanımca…
:helalsana

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında sunuda soylemeden gecemıyecegım bende bı turlu, peruklarını basortulerının uzerıne koyarak unıversteye gıren arkadasların aradakı farkı neden anlayamadıklarını hep merak etmısımdır .Burdakı problem yap denılenı yapmak yada yapmamaktan gecıyor dıye dusunuyorum .
Bismillahirrahmanirrahim
Hahamlarını,rahiplerini ve Meryem oglu (ısa el)Mesih i Allah dan ayrı rabler edindiler.Halbuki ancak bir tek ilaha ibadet etmekle emrolunmuşlardı .Ondan başka ilah yoktur.O,onların ortak kostukları şeylerden münezzehtir! (Tevbe 31)

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Awesome ' Alıntı:
Aslında sunuda soylemeden gecemıyecegım bende bı turlu, peruklarını basortulerının uzerıne koyarak unıversteye gıren arkadasların aradakı farkı neden anlayamadıklarını hep merak etmısımdır .Burdakı problem yap denılenı yapmak yada yapmamaktan gecıyor dıye dusunuyorum .
Bismillahirrahmanirrahim
Hahamlarını,rahiplerini ve Meryem oglu (ısa el)Mesih i ALLAH dan ayrı rabler edindiler.Halbuki ancak bir tek ilaha ibadet etmekle emrolunmuşlardı .Ondan başka ilah yoktur.O,onların ortak kostukları şeylerden münezzehtir! (Tevbe 31)
keşke anlayabilenler daha çok olsaydı. (keşke demek haddini bilmemektir belki ama bunu bir dua olarak alalım)
Allah sizlerden razı olsun.

NeZnam Çevrimdışı

NeZnam

Üye
İslam-TR Üyesi
Fakat o gün de bugün de anlayamadığım mevzu, öğrencileri okumaya, hocaları görev yapmaya zorlayan bir kuvvet yokken, farziyeti sabit örtülerini neden çıkartmışlardı ve yine çok merak ettiğim bir mevzu, üniversitelere başlarını açarak giren öğrenciler olmasaydı, şu an durum nasıl olurdu?
ALLAH razı olsun gerçekten çok güzeldi :helalsana
Uzun yıllardır açtığım her kapının ardından çıkan bu sorun birkez anladımki sadece biz yaşayanları değil belkide en az bizim kadar sizide etkilemiş enaz bizim kadar sizinde kafalarınızı meşkul etmiş.Şu en son soru cümlesinin cevabını o kadar çok merak ediyorumki,acaba bu konudada birbirimize haksızlık ettik mi tek bir duruşu neden sağlıyamadık.Kendim adına şunu söyliyeyim biz bu konuda ALLAHın şanslı kullarındanız belkide (okuduğumuz okul ve ülke açısından)ben tr de bir üniversitede okumaktansa (ahlaki açısından)şu hal benim içn daha makul.Her zorluğuna rağmen,bu yasak bize çok şey öğretti ve inşALLAH öğretecekte.bence bu bazılarımız için yasak bazılarımız için rahmet.
tekrar ALLAH razı olsun

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
:ahim Allah Razi olsun soyleyemediklerimi , yazip kagida dokemediklerimi anlatmissin :üzgünüm

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah bütün müslümanlardan razı olsun
birşeylere tercüman olabildiğim için inanın mutlu oldum ama bu yetmiyor.
dirayet ve aklı selim sahibi insanlar olarak gösterilmesi gereken tepkileri zamanında göstermeliyiz.
bizim şer dediğimiz şeylerin hayırlı olabileceğini unutmamalıyız.

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış anlaşılmasın, kimse okumasın demiyorum , önce herkes okumanın manasını anlasın diyorum. Bence Müslümanların üzerinde kafa yorması, düşünmesi gereken, tartışması gereken en önemli konu laik sistemin kollarına bırakılan nesilleri korumak, kurtarmak için alternatif eğitim kurumlarını nasıl oluşturabiliriz sorusu, problemi olmalıdır.

Rabbim kalplerimizi, dini üzre sabit kılsın(AMİN)
amin ahim allah razı olsun
Awesome ' Alıntı:
ALLAH razı olsun ne guzel bı yazı bu boyle öğrenci olmama ragmen kesınlıkle sana hak verıyoırum .
Elbette gelecek nesillere analık yapacak bayanlarımız cahil kalmamalı ama üniversite, lise, v.s…’yi cehaleti giderecek yer olarak görmek düşülecek en büyük hatadır kanımca…
:helalsana
katılmamak elde değil

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ben bu tip yazilarin samimiyetle yazildigina inanıyorum lakin ekstra samimiyet için, yazan kişiden ayrı,
uni okumuş kadınlar ve erkeklerin
hatta uni okurken uni elestirisi yapmanin ekstra samimiyeti öldürdüğünü düşünüyorum
Ortamdan sikayet eden, ahlaki çöküşlere sahit olan birinin eyvallah deyip birakmasi terketmesi gerekmez mi.
Eleştirilen bi durumun icinde nicin olmaya devam edilir, vsvs uzatmiycam.
Neyin icinde Rahmet neyin icinde yasak araniyor bu davranişsal tezatliligi anlamiyorum
Okumayin diyen pek cok kadin erkek
Sekuler kafali biriyle tartismaya gittiginde
Canim ben de uni mezunuyum diye ovunuyor misal.

Bir de,şu kısım

" Öncelikle bilinçli aileler yetiştirecek daha sonra bu ailelerin aile içi eğitimle gelecek nesilleri ilmek, ilmek işlemesine, iman tohumlarını atmasına gayret göstereceğiz"

Bilincli aileleri kim yetiştirecek?
2008 senesinin paylaşımı lakin o zamanda da çoğu insan, öğrenen değil öğreten modunda.
Herkes birilerini yetistiriyor ama kimsenin kendini yetiştirdiği yok
Hal ortada
Her kesimin aile yapisi nerdeyse fecaat.
Etkilisim manyakligi ve sosyal medya bağımlılığı temel yapiyi çökertiyor haliyle
Ama kimse kendini de goremiyor.
Farkida misiniz bilmiyorum ama
Cogu yorumlarimiz tamamen kibirsellik uzerine.
Ama hep baskalarini yetistirmeli ve kurtarmaliyiz ne garip.

Üst Ana Sayfa Alt