Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yazılı Bir Şekilde Verilen Selamı Yazılı Olarak Almamız Gerekir mi?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh kardeşlerime;

Mesela İnternet üzerinden yazılı bir şekilde bize selam verildiği zaman, kendi kendimiz selamını alsak yeterli midir, yoksa karşı tarafa cevap yazmamız mı gerekir? Yani o kişinin selamını Aldığımızı bilmesi gerekir mi?

Selam veren Müşrik, Kâfir biriyse hüküm değişir mi?

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
We AleykumEs Selam

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh kardeşlerime;

Mesela İnternet üzerinden yazılı bir şekilde bize selam verildiği zaman, kendi kendimiz selamını alsak yeterli midir, yoksa karşı tarafa cevap yazmamız mı gerekir? Yani o kişinin selamını Aldığımızı bilmesi gerekir mi?

Selam veren Müşrik, Kâfir biriyse hüküm değişir mi?
Ve aleykum selamu ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşim.

Kaynağını bilmemekle beraber, bu konuda seneler önce okuduğum bir yazıda "yazılı selam yazılı, sözlü selam sözlü alınır" denmekteydi. Ki mantık da bunu gerektiriyor zaten. Sözlü selâmda, nasıl ki selam veren, selamının alınmasını sözlü olarak beklemekte ve bu şekilde alınmazsa manen eziyet duymakta ise; aynı şey yazılı selamda da geçerlidir: selam yazılı verildi ise, yazılı olarak alınmalıdır ki, karşı taraf selamının alındığını görsün ve bilsin. Kısaca selamı içten almak, nasıl ki sözlü iken doğru olmuyorsa, yazılı iken de aynı mantık geçerli olur.

Benim bilgim bu yönde...

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selamu ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşim.

Kaynağını bilmemekle beraber, bu konuda seneler önce okuduğum bir yazıda "yazılı selam yazılı, sözlü selam sözlü alınır" denmekteydi. Ki mantık da bunu gerektiriyor zaten. Sözlü selâmda, nasıl ki selam veren, selamının alınmasını sözlü olarak beklemekte ve bu şekilde alınmazsa manen eziyet duymakta ise; aynı şey yazılı selamda da geçerlidir: selam yazılı verildi ise, yazılı olarak alınmalıdır ki, karşı taraf selamının alındığını görsün ve bilsin. Kısaca selamı içten almak, nasıl ki sözlü iken doğru olmuyorsa, yazılı iken de aynı mantık geçerli olur.

Benim bilgim bu yönde...

ALLAH razı olsun. Bende aynı düşüncedeyim. Yazılı olan bir selamı ya da soruyu kendi kendine söylenmesinin mantığından hiçbir şey anlamadım gerçekten. Bile bile fitne oluşturmak gibi. Sözlü olarak birine sorduğunuzda cevap vermeyip "ben içimden söyledim" demesi ne kadar saçmaysa bu da öyle saçma. Hele ki biz Müslümanların yanlış anlaşılacak işlerden uzak durmamız gerekirken. Ayrıca ne kadar küçük gözükse de insanları birbirlerinden soğutabilecek şeyler.
ALLAH hepimize basiret versin. Amin.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Amin ecmain kardeşim. Bireysel konuşmalarda ilk satırlarda selam var mı, yok mu bakmak hepimiz için alışkanlık olmalı.

Bu arada, mesela bu konu gibi genel kitleye sorulan sorularda, ortam forum ortamı olduğu için çoğumuzda "bilen biri çıkar, selamı da o alır" diye beklenti oluyor. Yorum yazan olursa ne iyi, ama uzun süre yazan olmazsa o selamın orada öylece kalması doğrusu üzücü. Ama bu bilerek olmuyor; ortamda birden fazla kişi bulunması ve bir bilenin beklenmesi yüzünden oluyor. Artık bu tür durumlar olursa biraz mazur görmek gerek )

Ama bununla birlikte, kimisi burada dua butonunu bu niyetle kullanıyor. Ve birileri de hayırda öncü olarak çıkıp: sorunun cevabını bilmese de sadece selamı almak üzere yorum atıyor; maşaAllah diyorum böylelerine de )

Üst Ana Sayfa Alt