Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ye'cuc ve Me'cuc Kavmi ile Türkler Arasındaki Hısımlık

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kavimlerin islami yorumuyla alakalı araştırma yapıyordum. Mesela Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ve ashabı ile selef zamanının Çin kavmine dair kendilerinden aktarılan rivayetler, Hind sahabe var mı tartışması, İranlıların soyu nereye dayanıyor ve Türkler kimdir? gibisinde sorularla hadisleri ve haberleri inceliyordum ve birtakım ilginç malumatlara eriştim. Konumuzu başlıkta belirttim. Şimdi malumatı nakledelim;

İlk rivayeti Ebu Davud et-Tayalisinin Müsnedinden aktaralım bütün ricali sikadır, Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyuruyor;

''Ye'cüc ve Me'cüc Adem'in çocuklarıdır. Eğer insanların üzerine salınsalar geçimliklerini ifsad ederlerdi. Eğer onlardan biri ölse bin ardıl bırakır. (Hapsedildikleri seddin arkasında) üç kavim daha vardır. Bunlar; Tavil, Taris ve Mensek isimlerini taşır.''

Ali'ye -radıyallahu anhu- Türkleri sordular ve Ali de şöyle cevap verdi; ''Onlar hiçbir yere yerleşmeyen göçebelerdir. Ye'cüc ve Me'cüc kavminin bir koluydular ama çıkıp insanlara saldırdılar. Sonra Zülkarneyn geldi ve onları diğer kollardan ayırdı ve yeryüzünde göçebe gezdiler.'' (Cemu'l-Cevami, Suyuti, 18/18)

Fethu'l-Baride nakledildiğine göre Suddi Türkleri şöyle betimlemiştir; ''Türkler Ye'cüc ve Me'cüc seriyyelerinden bir seriyyedir. Zülkarneyn Ye'cüc ve Me'cüc kavmini seddin ardına tıktı ve Türkler de dışarıda kaldı.''

Yine aynı eserde Müfessir Katade de benzer manada şunları ifade etmiştir; ''Ye'cüc ve Me'cüc yirmi iki kabiledir. Zülkarneyn yirmi bir kabileyi seddin arkasına tepeledi, geriye kalan tek kabilede savaş esnasında kayboldu. Bunlar Türklerdir ve sed dışında kalmışlardır.''

İbn Ebi Hatim yine Katade'den şu rivayeti aktardı; ''Ye'cüc ve Me'cüc yirmi iki kabileydi, Zulkarneyn yirmi birini def etti bir kabileyi de kendi hallerine bıraktı bunlara Türk denir.''

Vehb bin Münebbih şöyle dedi; ''Türkler Ye'cüc ve Me'cüc kavmiyle amcaoğullarıdır. Zülkarneyn seddi inşa edip onları arkasına tıktığında bu Ye'cüc ve Me'cüc kavminden bir kısım kayboldu ve kendi hallerine bırakıldı.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bizi kastetmiyor. Biz türkçe konuşan biyolojik olarak asimile olmuş insanlarız tıpkı aryan kökenli azeriler gibi.. rivayette geçen türkler çekik gözlü olur

T Çevrimdışı

Türkmen (Türk+İman)

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Forumu eskiden üye olmadan takip ediyordum. Bu konuyu sormak için üye oldum. Bu vesileyle artık bende aranızdayım. Soruma gelince, bu konuda paylaşılan hadisler sahihlermi? Birde bu konuda icma varmı? Aksi görüşler varmı? Racih olan görüş hangisi?

مراد Çevrimdışı

مراد

Üye
İslam-TR Üyesi
Ye'cuc ve Me'cuc denilen kimseler,Nuh aleyhisselamın oğlu Yafesin soyundandırlar.Yüzleri yassı,gözleri küçük,kulakları çok büyük,boyları kısadır.Her birinin bin çocuğu olur.Cin ve insanların adetlerinin onda dokuzu Ye'cuc ve Me'cucdur.Arkasında kaldıkları seddi her gün oyarlar.Gece sed eskisi gibi olur.Kafirdirler.Sed arkasından çıkınca insanlara saldırırlar.İnsanlar şehirlere,binalara saklanırlar.Hayvanları bitirirler.Nehirleri içip kuruturlar.İsa aleyhhisselam ve ashabı dua ederler.Boyunlarında yara hasıl olup,bir gecede hepsi ölür.Hayvanlar bunları yiyerek çoğalırlar.Pis kokularından yeryüzü yaşanamayacak bir hal alır.Ye'cuc ve Me'cuc çok eski zamanlarda,bir duvar arkasına bırakılmış,kıyamete yakın,yeryüzüne yayılacak,iki kötü millet olduğu Kuran-ı Kerimde haber verilmiştir.
Üç İskender vardır:1-Makedonya kralı Filipin oğludur.Miladdan(356)sene önce tevellüd,(323) sene önce otuzüç yaşında vefat etti.Onüç yaşında Aristonun terbiyesine bırakıldı.Yirmi yaşında hükümdar oldu.Yunanistanı,İran ve Anadoluyu aldı.Ayaş yanında Darayı esir aldı.Suriye ve Mısırı aldı.İskenderiyye şehrini yaptı.Erbilde Darayı ikinci kez bozguna uğrattı.Dara kaçarken öldü.Horasan,Hirat ve Belhiyi de aldı.Bu zaferleri ahlakını bozdu.Zulme başladı.İşret ve sefahat içinde öldü.
2-İkinci İskender,çok eski Yemen hükümdarı olup,birinci İskenderden ikibin sene önce idi.Çine kadar gitmişti.Bir diğer adı Münzir idi.
3-Üçüncü İskender,Kuran-ı Kerimde Zülkarneyn adı ile bildirilen,mübarek bir zattır.Peygamber veya evliyadandır.Doğuya ve batıya gittiği için Zülkarneyn denildi.Yafes soyundan idi.Hızır aleyhisselam bunun kumandanlarından idi ve teyzesinin oğlu idi.Birinci ve ikinci İskenderden önce idi.Hazreti İbrahim ile görüştü.Duasını aldı.Avrupa ve Asya kıtalarının bir kısmına malik oldu.Asyanın şark şimalindeki,yani kuzey doğusundaki mümin türklerin ricası üzerine Ye'cuc ve Me'cuc kavminden korunmak için büyük duvar yaptı.Bu sed,iki dağ arasında,altı kilometre uzunluğunda,yirmibeş metre genişlik ve yüz metre yüksekliğinde idi.Taş ve demirden yapıldı.Bugün bilinen Çin seddi başkadır.Ye'cuc ve Me'cuc sed arkasında kaldı.Sedden dışarı kalanlar,türklerdir.Tarihler,hatta bazı tefsirler,bu üç İskenderi birbiri ile karıştırmaktadır.

Üst Ana Sayfa Alt