Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yeni Selefî Alimler Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sizin yeni selefî alimler hakkındaki görüşleriniz nedir? Mesela Nasruddin el-Albani, Abdulaziz bin Abdullah bin Baz ve ibn Useymin gibi alimlerin kitaplarını okurmusunuz veya görüşlerine itibar edermisiniz?

H Çevrimdışı

Hüseyin.

Üye
İslam-TR Üyesi
Bana göre bazı insanlar bu âlimleri ilâh edinmiş!

Misal: Adamın biri gece-gündüz bakınız ne tavsiye ediyor:

Dakika 01:45'den itibaren... çok önemli şeylerden bahsediyor!!!..

Ebu Zerkadan altın nasihatlar - YouTube

Rabbimiz şöyle buyurur:
''Onlar Allah'ı bırakıp bilginlerini, rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i kendilerine rab edindiler. Oysa tek bir ilah olan Allah'a kulluk etmekten başka bir şeyle emrolunmamışlardı. O, onların ortak koştuklarından yücedir.'' (Tevbe, 31)

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bana göre bazı insanlar bu âlimleri ilâh edinmiş!

Misal: Adamın biri gece-gündüz bakınız ne tavsiye ediyor:

Dakika 01:45'den itibaren... çok önemli şeylerden bahsediyor!!!..

Ebu Zerkadan altın nasihatlar - YouTube

Rabbimiz şöyle buyurur:
''Onlar Allah'ı bırakıp bilginlerini, rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i kendilerine rab edindiler. Oysa tek bir ilah olan Allah'a kulluk etmekten başka bir şeyle emrolunmamışlardı. O, onların ortak koştuklarından yücedir.'' (Tevbe, 31)

Arkdaşlar Hiçbir Zaman unutmayın Ki bu Din Alimler ile Anlatılmaz.Bu din Reddiyeler Dini Değildir.Bu din Bir Bütündür Bir Sistemdir Ve kendine Özgüdür.Aynı zamanda Evrenseldir.

Bir Alimin peşine takılan insanlar bir müddet sonra Başındaki Alim Sapınca Hüseyin kardeşimizin dediği hiç sorgulama yapmadan hop o Bir zamnlar Alim olan kişini izinden Tağutlarla dosluğa kalkışıyor.

O nedenle Arkadaşımza Dostumuza Kuran Ve Sünneti DEğişmez Ve mutlak Kaideleri Anlatalım.

Çevremde De Arkdaşlarım da var Tebliği sadece Arkadaşlarına Yoldaki İşaretleri Vererek Yaptığını zannedenler.EyvAllah Seyyid Kutub Büyük bir Alimdir, ve Elbetteki kitaplarını tavsiye ediyoruz Ancak İslam Salt olarak Seyyid Kutub üzerinden anlatılmaz.

Bi de Bunu çok Yapıyorum Size Tavsiyem Sizde Yapın:

"Vefat Eden Alimleri Örnek Veriyorum ,kitablarını tavsiye ediyorum, hayatlarını inceliyorum...Vefat Eden kişinin Hayatı Bellidir bir daha Değişmez Ama Günümüz İnsanları Değişime Açıktır."Zaten Meseleler ve mevzular Kaba taslak 100 yılda bir değişir örneğin Tc de askerlik , okula gönderme vs. o sebebten ötürü Çok fazla Günceli takip etmek gerekmektiğini düşünmekteyim ....

Benim Yöntemim bu Tavsiye edilir :)

U Çevrimdışı

Ummi Abdurrahman

Üye
İslam-TR Üyesi
Alhamdulillah ki bölye alimler vardi
Seykh bin baz, Uthaymin, Al-Albani ahlu sunnah vel cemaat alimleridir ve akidelerinde hic bir yanlis yoktur!
Selefiye ne demek, selef peygamberimiz sallallahu aleyhi wa sallamden sonra yasiyan 100-300 sonra yasiyanlardir ve islami dogru yasayip ve cennet ile müjdelelenlerdir! Biz onlari örnek almiyalim da kimi alalim?!

A Çevrimdışı

Almunadil

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Doğru akideyi Kur'an ve sahih hadislerden öğrenirsin. Bu tip adamlardan değil. Kitaplarında çok ilaveler yapıyorlar ve türlü türlü bidatlar uyduruyorlar.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alhamdulillah ki bölye alimler vardi
Seykh bin baz, Uthaymin, Al-Albani ahlu sunnah vel cemaat alimleridir ve akidelerinde hic bir yanlis yoktur!
Selefiye ne demek, selef peygamberimiz sallallahu aleyhi wa sallamden sonra yasiyan 100-300 sonra yasiyanlardir ve islami dogru yasayip ve cennet ile müjdelelenlerdir! Biz onlari örnek almiyalim da kimi alalim?!

Allahu Alem o alimlerden akide ve cihad üzerine ders alınmaması gerektiğini biliyordum. Ama benim tavsiye edebileceğim alimlerden Abdulkadir bin Abdulaziz ve Ebu muhammed el makdisi de vardır inşaallah

U Çevrimdışı

Ummi Abdurrahman

Üye
İslam-TR Üyesi
Doğru akideyi Kur'an ve sahih hadislerden öğrenirsin. Bu tip adamlardan değil. Kitaplarında çok ilaveler yapıyorlar ve türlü türlü bidatlar uyduruyorlar.

Delilin nedir? ´´ Türlü türlü bidatlar´´ örnek ver
Tabiiki dogru aikideyi Kur´an ve sünnetden ögrenecegiz benim demek istedigim bu alimlerin akidelerinde yanlis yok . Onlarin akidesi Ahlu sunnah wal cemaat alhamdulillah

Menhec Selefiya alhamdulillah

wa Allahu Alem

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Havaric fırkasının yaptıkları bozgunculuklara fetva vermemeleri aonları bidatçi tağut destekçisi belam yapıyor değil mi ?

Ebu zerka güzel birşey demiş.Bu haricilerin bir tane alimi yok şuan yeryüzünde...İlim talebeleri mertebesindekiler bile tağutun destekçisi dedikleri o alimlerin kitaplarını okuyup onlara kafa tutmaya çalışıyor

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alimler olmassa (yani selefi alimler) herkez kendi kafasina göre islami anlar anlatir ve bu yanlisdir. Alimler okumus ögrenmis insanlardir ve islamda özel yerleri vardir!

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlim talep edildiği takdirde Allah isteyen herkese vereceğini beyan ediyor ve vaad ediyor.

Yani herkes bilgi sahibi olabilir.

fakat herkes alim olamaz. Allah azze ve celle kendisinden korkan ve sakınan kimselere hikmeti verir. Anlayısı verir.

Ebu zerka ve onun gibiler bunu karıştırıyor.

Bu din alimsiz olmaz.!

Lakin Alim denilen insanların durumları da ortada.!

Bir arkadaş ebu zerkadan birşey getirmiş tekfircilerin alimleri yok diye.

Kendisine 250 TL değerinde gözlük alıp hediye edeceğim görmesi için.:)

Nerede alim yok ha bire uydurun uydurmacılar gibi.

Adam ortaya bir alim sablonu cıkartıyor sonrada diyorki bu sablona uyan alim yok.

Senin tekfircilerden ne farkın kaldıki....

Allah akıl fikir versin...

Şaşırıp kalıyorum.!

Ortada alim yokda Bu NATO BM ABD denen kafirler milyar dolarları kimi öldürmek için harcıyor.

Sizin alim dediğiniz kaçtane alimi 5 tonluk bombayla şehit ettiler acaba çok merak ediyorum.?

Alimleriniz gobekleri 5 tonluk bomba gibi olmuş zaten....!!!

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmaktadır:
"İlim adamlarımızın hakkını tanımayan bizden değildir." (et-Ta'liku'r Ragip.(1/66)

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Buradan akıl ve fıtrat sahibi kimselere tavsiyem, bu insanların da kendisinin menhecine tabi olduklarını iddia ettikleri, ismini yücelttikleri Muhammed İbn Abdulvehhab(Allah ona rahmet etsin)'in eserlerini, onun Abdurrahman İbn Hasan gibi torunlarının eserlerini, torunlarının İshak İbn Abdurrahman İbn Hasan gibi çocuklarının eserlerini okusunlar. Ve bugün kendini onlara nisbet eden El bani, İbn Baz ve Useymin gibilerinin kitaplarını okusunlar. Gören gözler aradaki farkı görebilecektir.

Göremeyene ne demeli? Abdurrahman İbn Hasan(Allah ona rahmet etsin)'ın dediği gibi;"Hak güneş gibi açıktır ancak körler güneşi göremezler."

Kendisini Muhammed İbn Abdulvehhab'a nisbet eden fakat inançlarında kendisiyle uzak yakın alakası olmayan insanlar şu zamanda değil Şeyh'in torunları zamanında da vardı. Bugün Allah'ın dışında şeriat yapan yöneticiler kafir olmaz diyen, onlar Müslüman yöneticilerdir diyenler El Bani, İbn Baz, Useymin gibiler değiller mi? Bir kişi Allah'ın zatına sövse, küfretse, helal görmediği müddetçe kafir olmaz diyen El Bani değil mi? Allah hakkı için söyleyin bana Şeyh Muhammed İbn Abdulvehhab veya torunlarının mezhebi de böylemiydi?

Ya da onları da geçtim, 1400 yıldır bu mezhebin sahibi bir tane İslam alimi var mı? Burada "onların itikadlarında hata yoktur" diyen insanlar bana bir tane alim getirebilir misiniz? Bir kimse Allah'a küfredecek ama helal görmediği sürece Müslüman olacak öyle mi? Hadi İslam ümmetini de bir kenara bırakalım. Yahudiler ve Hristiyanlar bile bu sapık inancı kabul eder mi? Hayır etmezler.

Size Muhammed İbn Abdulvehhab'ın torunu Abdurrahman İbn Hasan'ın oğlu, İshak İbn Abdurrahman İbn Hasan'dan bir nakil yapacağım ki bu nakille -Allah'ın izniyle- kör olan bazı gözlerden sis bulutları dağılmaya başlayacaktır.

Şeyh İshak diyor ki:"Bizlere ulaştı ve bizler duyduk ki; bir takım din ve ilim iddiasında bulunan ve Muhammed ibn Abdulvehhab’ı kendine imam edinmiş olduklarından bahseden bağzı kimseler, Allah’a ortak koşan ve putlara ibadet edenlerin küfrünün ve şirkinin muayyen olarak tekfir edilemeyeceğini söylüyorlarmış"

Bu sözler size birilerini hatırlattı mı?

Bana nedense bu görüşler şuan Suud'un en önde gelen alim(!)lerinden Salih bin Fevzan'ı hatırlattı. Kendisi bakalım bu konularda neler diyormuş.

Allâme Şeyh Sâlih b. Fevzân el-Fevzân’a soruldu:

Soru: Küfür ile vasfetmekle belirli bir şahsın küfrüne hükmetmek ve belirli bir şahsın küfrüne inanmak arasındaki fark nedir?

Cevap: Allah’tan başkasına dua edip yalvarmak, Allah’tan başkasına kurban kesmek, Allah’tan başkasından istiğâsede bulunmak, dîn ile alay etmek, dîne sövmek gibi amellere küfürdür diye hükmetmeye gelince…. Bu şeksiz şüphesiz icmâ’ ile küfürdür. Ancak bunun kendisinden sâdır olduğu kişi hakkında teemmül etmek gerekir. Bu kişi câhil veya te’vîlci ya da taklîdci olabilir. Ona beyânda bulunmadıkça küfür hükmü verilmez. Çünkü o adamın bir şüphesi olabilir veya cehâleti söz konusudur. Dolayısıyla üzerine hüccet ikâme edilmedikçe ona küfür hükmü vermekte acele etmemelidir. Üzerine hüccet ikâme olunca, hâline ısrarla devam ederse hakkında küfür hükmü verilir. Çünkü böylesinin özrü yoktur.

el-İcâbâtu’l-Muhimme fi’l-Meşâkili’l-Mulimme (s: 306)

Sonra Şeyh İshak sözlerine şöyle devam ediyor:"Sonuç olarak bu kimseler, müşrikleri ancak umum olarak tekfir edip bunu da takva zannediyorlar."

Gerçekten de öyle değil mi? Bugün bu mezhebte olanlar bunu ince anlayış olarak bizlere dayatmıyorlar mı? Aksi görüşleri gaddarlık olarak vasfetmiyorlar mı? Peki bunların bu görüşlerinin sebebi nedir diye sorulacak olursa Şeyh İshak bunun sebebini şöyle açıklıyor:"Onların da bu hataya düşmesinin sebebi usul kitaplarını terk edip, kalp hastalığından korkmamalarından dolayı olabilir. Allah daha iyisini bilendir"

Gerçekten Allah ona rahmet etsin çok güzel bir tesbitte bulunmuş.

Bu kimseler tıpkı yahudilerin yaptıkları gibi kelimelerin yerlerini değiştirdiler ve konularla hiçbir ilgisi olmayan delilleri mezheblerini tasdik ettirmek için kullandılar. Cahil insanlarda bu kimselere uydular ve 21. yüzyılda yeni bir fırka ortaya çıktı.

Halbuki zalim sultanların dahi kapısına gitmeyi, onlarla içli dışlı olmayı, onların istediği şekilde fetva vermeyi bu ümmetin "selefi" münafıklık olarak görürdü. Size ne oluyor da Amerikan kafirleriyle dost olan, bunu dillendiren, faizi serbest bırakan, Amerikanlarla savaşan Müslümanları katleden, dinlerarası dialog toplantıları düzenleyen bu kralların sulta alimlerini kendinize imam ediniyorsunuz?

Gerçekten Buhari'nin Sahih'inde rivayet ettiği üzere Rasulullah (aleyhisselatu vesselam) ne kadar da doğru söylemiş.

"Allah alimleri öldürmek suretiyle ilmi yeryüzünden kaldırır. Nihayet insanlar cahilleri önder edinirler. Hep kendileri saparlar hemde insanları saptırırlar."

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer bin Abdülaziz kardeş.

Oy kullanmak küfür müdür ?
Küfr ise oy kullanan herkes kafir midir ?

Ben ebu zerkaya bir kez daha katılıyoruz..

Havaric fırkasının bu zamanda da hiçbir alimi yoktur..İlim talebesi münasebesindekilerde zaten birbirini tekfir etmekle uğraşmaktan herhangi bir ilimde derinleşemediler.

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Havaric fırkasının bu zamanda da hiçbir alimi yoktur..İlim talebesi münasebesindekilerde zaten birbirini tekfir etmekle uğraşmaktan herhangi bir ilimde derinleşemediler.

Kardeşim Adam Belamlardan bahsediyor sen hemen klasik soruyu soruyorsun birazda karşımızdaki kişinin ne demek istediğini anlamaya uğraşsak !

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Öncelikle özel mesaj kutun dolmuş bu yüzden en son yazdığım mesajı sana gönderemedim bilgin olsun.

Oy kullanmak meselesine gelince, öncelikle bizim oy kullanmanın hükmünden önce oy kullanmak nedir, ne anlama gelir, oy kullanılan kimselerin, devletin durumu gibi meseleleri konuşmamız gerekir. Bu yöneticileri Müslüman gören, yaptıklarının da caiz olduğuna itikad eden bir kimseye ben oy vermek küfürdür demeden önce bu insanların yaptıkları amelin şeriat mizanındaki yerini beyan ederim.

Oy kullanmanın küfür/şirk boyutu isbat edildikten sonra o ameli işleyen kimselerin hükmü söz konusu olur. Bunu da inşaAllah daha uzun ve anlaşılır şekilde konuşmak isterim seninle.

Eğer Havaric fırkası diyerek beni kastediyorsan, birincisi bana ikincisi havaric fırkasına iftira atmış oluyorsun. İmam Ebu Hanife Mekke'ye Abdullah İbn Abbas'ın en büyük talebesi Ata ibn Rebah'ın yanına soru sormaya geldiğinde Ata ona dedi ki:"Sen kimlerdensin?"

Ebu Hanife dedi ki:"Ben selefe sövmeyen, kaderi ikrar eden, bir Müslümanı da büyük günahından dolayı tekfir etmeyenlerdenim."

Ata bunun üzerine dedi ki:"Yaklaş, sen bendensin"

Bende diyorum ki: Ben selefe söven bir rafızi, kaderi inkar eden bir kaderi, bir Müslümanı da büyük günah sebebiyle tekfir eden haricilerden değilim. Bizi havaric olarak isimlendiriyorsan bunun hesabını Allah'a vereceksin. Çünkü Rasulullah(aleyhisselatu vesselam) Hariciler hakkında dedi ki:"Onlar ateşin köpekleridirler"

Eğer bizim itikadımızdaki kimselerin bir alim yoktur diyorsan, sana Allah'ın hakkı için soruyorum; bu meselede ne kadar bilgi sahibisin? Bu menhecte bir alim olup olmadığına nasıl kanaat ediyorsun? Siz alim derken neyi şart koşuyorsunuz? Suud Kralları tarafından finanse edilmek mi alim olmanın şartı? Eğer bunu kastediyorsan evet doğrudur bizim menhecimizde hiçbir alimi Suud devleti finanse etmez, desteklemez.

Ama eğer yok ilimde belli bir seviyeye gelmiş kimselerden bahsediyorsan, merak etme Ebu Zerka gibiler sana bunlardan bahsetmezler. Çıkıp El Bani'ye bizzat talebelik yapmış kimselerin, Binbaz'ın kendi öğrencilerinin onlara nasıl reddiyeler yazdıklarını, sapıklıklarını nasıl ortaya koyduklarını, Suud zindanlarının muhaddislerle dolu olduğunu, Suud devletinin İbn Baz'ı o zindanlara davetçi olarak gönderdiğini, İbn Baz'ın el pençe o alimlerin önünde sus pus olduğunu, fakat dışarı çıkınca "bunlar ıslah olmaz" dediğini, o içerideki alimlerin ise içeride olanları risale şeklinde yazdığını ve İbn Baz'ın yalancılığını ilan ettiğini yine sana söylemezler.

O bahsettiğin şahıs sitesine "Hüccetin ikamesi için anlaşılmasının şart olduğu" konusunda El Bani'den nakiller yapmış. Bak arkadaşım, eğer siz biraz Muhammed İbn Abdulvehhab ve torunlarının ve torunlarının çocuklarının fetvalarına vakıf olsaydınız, bu Ebu Zerka'ya ve El Bani'nin bu meseledeki görüşlerine muhalefet ederdiniz. Şeyh Muhammed İbn Abdulvehhab'ın torunu olan Abdurrahman ibn Hasan'ın oğlu İshak bu mesele hakkında bir risale yazmıştır. Şuan Ebu Zerka'nın savunduğu, El Bani'nin mezhebine reddiye olarak yazılmıştır. Peki neden bu eserlerden bahsetmiyor sizin "alim" leriniz? El Bani neden kendi görüşünü Şeyh Muhammed ve onun torunlarının sözleriyle destek(leye)miyor?

Sizler bu eserleri okuduğunuzda ya El Bani gibilerinin görüşlerinin batıl olduğuna itikad edeceksiniz veya Şeyh Muhammed ve torunlarının da"havaric" olduğunu söyleyeceksiniz. Ki eğer adalet sahibiyseniz.

Bakın daha yeni Hüseyin Cinisli Abdulaziz Bayındır ve onun etbasını, avamını tekfir etti. Ve dedi ki:"Bu mesele zaruratı diniyyedendir"

Allah için oturup konuşalım. Bu Zaruratı diniyye nedir? İbn Teymiyye, Muhammed İbn Abdulvehhab ve torunları bunu nasıl açıklamışlar? Zaruratı diniyyeden olan meseleler nelermiş? Bu konularda küfre giren kimseler hüccet ikame edilmeden tekfir edilirler miymiş? Hüccet ikamesi nedir? Hüccet nasıl ikame edilir ve El bani'nin dediği gibi hüccetin anlaşılması şart mıymış? Allah için oturup bunları konuşalım.

Yok bunları oturup konuşmadan takım taraftarı gibi "El Bani, Useymin, Binbaz'ın akidelerinde hiçbir hata yoktur" dersek, bunun İslam'la bağdaşır hiçbir yanı yoktur.

Rabbim önce beni sonra seni doğru yola iletsin. Amin.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mesaj kutumu temizledim.
Selefi davetçi imamlar hatadan masum değildir.Hatalar yapabilirler ki elbaninde hataları vardır diğerlerininde.Misal elbaninin kadının yüzünün örtülmesinin vacib olmadığı görüşünün hata olduğu gibi...

Sorun şu ki oy kullanmak gibi konular öncedeki ümmette vakia olan birşey değildi sonradan çıkan meselelerdir.Bu konuda halka izah yapılması gerektiğine inanıyorum.

Sonuçta biz Muhammedin bin abdilvahhab'ın ve torunlarının akidesini bir hocadan öğreniyoruz arapça ilmimiz olmadığı için ve olsada şeyhin görüşlerini ne demek istediğinide %100 anlamayabiliriz...Onun için Allah'tan hakka isabet etmeyi bize hak üzerine sabit kılmasını diliyoruz.

Üst Ana Sayfa Alt