Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yıkılmayan Felsefe

D Çevrimdışı

dreamweaver

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba arkadaşlar, benim bu forumda ilk yazım, öyle nette gezinirken rastladım buraya, ilginçte şeyler yazmışsınız bu kısma, fırsat bulabildiklerimi okudum.
Nasıl konu başlığı ilginizi çekti mi ?

Alışkanlıklar bizim hayatımızı kolaylaştırdığı gibi yenilikleri görmemizi de zorlaştıracaktır.Aslında konu baya derin ve ben girmek için şöyle bir yol arıyorum, insanın elinde olmayan şeyler için konuşması kolaydır; yani yaşamadığınız bir konuda rahatlıkla yorum yapabilirsiniz.

Bu gün tv kanallarının birinde lübnan konulu bir belgesel vardı, İsrail'in Kana kasabasında yaptığı katliamlar hakkında bazı şeyler anlatılıyordu, sonra bir den kareye yaşlı bir adam girdi; karısı ve çocukları İsrail tarafından öldürülmüşlerdi; adam derin bir depresyona girmiş çok net, artık kimseyle konuşmuyor, ağzından tek kelime çıkmıyordu. Düşünebiliyormusunuz ne büyük bir acı ?

Kimimizin arkadaşından ayrılırken, kimimizin boşanırken, kimimizin evlatlarını şöle yada böyle kaybederken yaşadığı acı buna yetişebilirmi ?

Alışkanlıklar dedim, hepimiz kurulu döşeğimizde rahatken dünyanın bize zarar veremiyeceğini iddaa edebiliriz, hatta bunları yaşayanlara kendi aklımızca öğütler de verebiliriz; ancak bu acılarla yüz yüze kalan biz olursak, o zaman ne yapacağız ?
Bakınız, yukarıda anlattığım yaşlı, Allah'a isyan etmemiş, ettiyse de biz bunu bilemiyoruz, o şer konuşacağına susuyor olmalı,

Ezbere konuşmak kolay; fakat uygulamak zordur.

Dikkatinizi çektiyse, bütün bu acılar insanın kaybedebileceği şeylerden kaynaklanıyor, yada kaybetmekten korktuğu.

Bir gün işinizi, onurunuzu, etrafınızda gördüğünüz sevdiklerinizi, yani sahip olduğunuzu düşündüğünüz herşeyi kaybedebilirsiniz.

Emaneti elinden hiç alınmamış bir insanın, yavv bunlar bize emanet bir gün elimizden çıkacak zaten, cümlesini ezbere okuması manasız geliyor bana.Baksanıza ne kadar taklit insan var dünyada, bir TV kanalından, bir kitaptan gördüğü duyduğu cümleyi kolayca sahiplenen, kendi gerçeği yapan, ezberci, taklitçi o kadar çok insan var ki.

Belki artık kaybetmekten korktuğumuz bir şey kalmayınca, işte o zaman hiç bir şey bizi yıkamayacak, bize acı veremeyecektir. Kimbilir ?

Forumun güzel üyeleri, sizlerin yıkılmayan bir hayat felsefeniz varsa burada okumak isterim...

Kalın sağlıcakla...

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
aramıza hoş geldin dreamweaver kardeşim. sana katıldığımıda bilmeni isterim. rahat koltuklarımıza uzanıp evimizdeki onlarca çeşit güzel yemekleri yerken, nimetler içerisinde yüzerken gerçektende zor durumlar altında yaşayan müslümanlar hakkında yorum yapmak, onlar hakkında olumlu yada olumsuz fetvalar vermek bizlere nekadarda kolay geliyor değilmi. onların acılarını da paylaşmak da bir okadar uzak geliyor olsa gerek. söylenecek çok şey var ama bizlerin dillendirmesi boş laflardan ibaret.amel olmadan sözlerinde anlamı kalmıyor. rabbim mazlumlara bizlerin eliyle yardım eebilmeyi bizlere nasib etsin inşaallah.

Ş Çevrimdışı

şınsin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yıkılmayan felsefe... Teslimiyyeti gerektirir, sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi, "Belki artık kaybetmekten korktuğumuz bir şey kalmayınca, işte o zaman hiç bir şey bizi yıkamayacak, bize acı veremeyecektir."
İşte bu nokta çok önemli, nedeni ise, teslim olacak gerçek varlığın tesbit edilmesi ile mümkün olacaktır. Yani teklik (tevhit) kavramının anlam kazanmasını gerektirir.
Felsefe spekülatif bir kavram olarak görülmüştür. Varlığı (yani insanı) zahiri yönü ile kabul etmiş, fakat batıni yani ruhsal olarak ihtiyaş duyduğu inanç ortamına oturtamamıştır. Dolayısı ile oluşan boşluk hep bir soru işareti olarak görülmüştür.
Yıkılmayan felsefe, tekliğin (tevhit inancının) kişide yerleşmesi ile mümkündür.
Dikkat edilirse ilk peygamber Hz. Adem a.s. dan son peygamber Hz. Muhammed s.a.s. efendimize kadar tüm peygamberlerin ilk ve en önemli inanç felsefeleri tevhid inancıdır. İşte size ihtiyacımız olan YIKILMAYAN FELSEFE ...

Selam ve dua ile...

Üst Ana Sayfa Alt