Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Yılbaşında Bize Dua Edene Teşekkür Edebilir miyiz?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Merhaba.
Kâfirlerin olan Yılbaşında bize "Yeni yılın kutlu olsun" değilde, "Yeni yılda sana sağlık diliyorum" gibi sözler söylendiğinde Teşekkür etmek, Âmin demek vs. yılbaşı kutlama anlamına gelir mi? Böyle bir durumda ne yapmamız gerekir?

(Konuyu yanlış yere açtıysam hakkınızı helal edin.)

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Merhaba, ehlen

Çevremizdeki kimselerin yılbaşına girilmesinden dolayı "Yeni yılınızı kutlarım" tarzındaki kutlama ve temenni içerikli tebriklerini iyi niyetlerinden dolayı kendisine teşekkür ederek yılbaşının İslama ait olmadığı aksine kâfirlerin adetleri olduğundan bize haram olmasına rağmen devlet eliyle kutlandığı için yaygınlaştırıldığı, müslümanların bu tür etkinliklerden sakınması gerektiği hakkında nasihat edebiliriz.

Not: Konu uygun yere açılmıştır, teşekkür ederim.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam, sorum konuyla alakalı olduğu için burada soruyorum; dinî bir amaç olmadan, küfür ve haramlarına rıza göstermeden teşekkür edip aynı şekilde onlara "hayırlı yıllar" demek caiz midir? Bazı sitelerde (islamqa gibi siteler) yeni yılı tebrik etmenin haram olduğu yazıyor ama bu ne kadar doğru? Biz nasıl ki karşılaştığımız birisine iyi günler diyorsak; örfe göre yeni haftayı, ayı, yılı da dinî bir amaç taşımadan, dinî bir ritüele, küfür ve harama rıza göstermeden tebrik etmek de kat'i haram değil gibi. Karşımızdakinin hangi amaçla bizi tebrik ettiği kendisinin sorunu değil mi? Onlar beni tebrik ettiklerinde ben aslen helal olan amaç ve sözlerle tebrik edip cevap veriyorum. Bu da kafirlere benzemeye dahil olup kat'i haram olur?

Geçende iş yerinde biri bana "iyi noeller" dedi, ben ise "noel kutlamıyorum ama sana iyi günler diliyorum" dedim, bayramlarını onaylayacak sözler kullanmamaya özen gösteriyorum, acaba o sözlere karşılık iyi günler dilemem de yanlış olur mu yoksa amaca göre caiz olur mu?

Abdulmuizz Fida

Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Daha önce de değindiğim gibi müslüman kişi hem noelden hem yılbaşı kutlamasından sakınmalı, kaçınmalıdır. Yılbaşı ile Noel iç içe geçtiğinden (Peşi sıra geldiğinden) aynı gibi tepki veriliyor. Fakat bir kimse yılbaşını tebrik ederken, miladi takvimin başlangıcı olduğu için, "eski yıl bitti, yeni yıl başlıyor hayırlı , iyi olsun" kastıyla tebrik ederler. En azından büyük çoğunluk bu maksatladır. Bundan dolayı Hristiyanların kutsal noeli (bayramlarını) kutlamış gibi aynı görülmemelidir. Eğer bu şekilde kutluyor ise bu haramdır. Fakat şuurlu müslüman yeni yıl da olsa Hicri değil Miladi esaslı olan takvimin başlangıcını tebrik etmekten sakınmalıdırlar. Çünkü eşsiz nesil olan Sahabeler (ALLAH hepsinden radı olsun) miladi tarih mevcud olmasına rağmen onu kullanmıyorlardı. Onun yerine hicri takvimi kullanmışlardır. Hıristiyanların Noel bayramlarını ve bunun sonucunda başlattıkları yeni yılı (Yıl başını) katılmak, kutlamak câiz değildir. Zira kim bir kavme benzerse onlardandır. Herhangi bir şeyde onlara yardım edemez. Buna rağmen iyi niyetle yeni yılı kutlayanları ise dinimize sövmüş gibi tepki vermeden nazikçe nasihat etmeliyiz.

Noel ise küfrün bayramıdır, kabul edilemez. O bana kibarlık yaptı ben de altta kalmayayım mantığıyla biz de karşımızdakini tebrik edemeyiz. Zira Kâfirlerin bayramlarını kutlamak câiz değildir. Zira bu onların batıl işlerini ikrar etmek - meşrulaştırmak olur. Müslümanların, kâfirlerin adetlerinden mustakil olması gerekir.

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Daha önce de değindiğim gibi müslüman kişi hem noelden hem yılbaşı kutlamasından sakınmalı, kaçınmalıdır. Yılbaşı ile Noel iç içe geçtiğinden (Peşi sıra geldiğinden) aynı gibi tepki veriliyor. Fakat bir kimse yılbaşını tebrik ederken, miladi takvimin başlangıcı olduğu için, "eski yıl bitti, yeni yıl başlıyor hayırlı , iyi olsun" kastıyla tebrik ederler. En azından büyük çoğunluk bu maksatladır. Bundan dolayı Hristiyanların kutsal noeli (bayramlarını) kutlamış gibi aynı görülmemelidir. Eğer bu şekilde kutluyor ise bu haramdır. Fakat şuurlu müslüman yeni yıl da olsa Hicri değil Miladi esaslı olan takvimin başlangıcını tebrik etmekten sakınmalıdırlar. Çünkü eşsiz nesil olan Sahabeler (ALLAH hepsinden radı olsun) miladi tarih mevcud olmasına rağmen onu kullanmıyorlardı. Onun yerine hicri takvimi kullanmışlardır. Hıristiyanların Noel bayramlarını ve bunun sonucunda başlattıkları yeni yılı (Yıl başını) katılmak, kutlamak câiz değildir. Zira kim bir kavme benzerse onlardandır. Herhangi bir şeyde onlara yardım edemez. Buna rağmen iyi niyetle yeni yılı kutlayanları ise dinimize sövmüş gibi tepki vermeden nazikçe nasihat etmeliyiz.

Noel ise küfrün bayramıdır, kabul edilemez, biz de kaşımızdakini tebrik edemeyiz. Zira Kâfirlerin bayramlarını kutlamak câiz değildir. Zira bu onların batıl işlerini ikrar etmek - meşrulaştırmak olur. Müslümanların, kâfirlerin adetlerinden mustakil olması gerekir.

Evet abi ben de böyle düşünüyorum, peki bana "iyi bayramlar/noeller" dediklerinde ben de buna karşılık "noel kutlamıyorum ama sana iyi günler diliyorum" demem caiz olur mu? (iyi günler dilerken sadece noel günlerini kastetmiyorum). Bazen duruma göre daha uzun açıklamalar yapıyorum ama duruma göre kısaca bu şekilde de cevap veriyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Evet abi ben de böyle düşünüyorum, peki bana "iyi bayramlar/noeller" dediklerinde ben de buna karşılık "noel kutlamıyorum ama sana iyi günler diliyorum" demem caiz olur mu? (iyi günler dilerken sadece noel günlerini kastetmiyorum). Bazen duruma göre daha uzun açıklamalar yapıyorum ama duruma göre kısaca bu şekilde de cevap veriyorum.
Noel küfrün bayramıdır, küfürdür. Karşımızdaki bizi kendisi gibi görerek noeli kutlamış olsa da, biz de illa bir şeyini tebrik etmemiz gerekiyormuş gafletinde bulunarak "iyi günler" tarzında hediyeleşmek gerekmez. Hatta câiz değildir. Kendisine de "İslama (Dine) göre câiz olmadığı için Noel tebrikine karşılık vermiyorum" denilebilir. Fakat Noel kutlamayanlara (kâfirler de dahil) ister yılbaşında ister sair günlerde iyi günler temennisinde bulunulabilir.
Bu sebeble size Noel kutlayana iyi günler demeniz isabetli değildir.

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Noel küfrün bayramıdır, küfürdür. Karşımızdaki bizi kendisi gibi görerek noeli kutlamış olsa da, biz de illa bir şeyini tebrik etmemiz gerekiyormuş gafletinde bulunarak "iyi günler" tarzında hediyeleşmek gerekmez. Hatta câiz değildir. Kendisine de "İslama (Dine) göre câiz olmadığı için Noel tebrikine karşılık vermiyorum" denilebilir. Fakat Noel kutlamayanlara (kâfirler de dahil) ister yılbaşında ister sair günlerde iyi günler temennisinde bulunulabilir.
Bu sebeble size Noel kutlayana iyi günler demeniz isabetli değildir.

Anladım abi peki, Allah razı olsun.

Üst Ana Sayfa Alt