Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video "Yitip Giden Sümer İddiaları"

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Yitip Giden Sümer İddiaları | Nuh Tufanı 1. Bölüm
"Kutsal Kitapların kökenlerinin Sümerlilerin efsanelerine gittiğine dair iddiaları 3 bölümlük video serimizde incelemek üzere tekrar karşınızdayız. Bu serimizin bölümleri şu şekilde olacaktır:

I. Bölümde tüm dünyadan tufan anlatılarına genel bir bakış sağlayacağız.
II. Bölümde Gılgamış Destanı ve gelişimi anlatılacaktır.
III. Bölümde ise Tevrat'ın Gılgamış ve Atrahasis destanlarından ne kadar ayrı bir anlatım sunduğu ortaya konacaktır."
(Not: Kanal sahibinin İbn Teymiyye'ye saldıran ve Tevhid ehli Müslümanlara vahhabi diyerek hakaret eden akidesini tasvip etmiyorum. Sadece videolardaki araştırmalar-ALLAH'u Âlem-yerinde gibi duruyor.)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Yitip Giden Sümer İddiaları | Nuh Tufanı 2. Bölüm
"Bu bölümümüzde kısaca Gılgamış destanının gelişiminden ve içeriğinden bahsedeceğiz.

Gılgamış destanı kutsal kitaplardaki gibi bir yaradılış destanı değildir. İçinde tufan anlatımı bulunduran asırlar boyu redaksiyondan geçmiş bir anonim eserdir.

Sümer kayıtları, bazılarının iddia ettiği gibi aslına sadık ve korunmuş olarak gelen kayıtlar değildir.

Sümer video serimizin bundan sonra gelecek son videosunda Tevrat'ın bağımsız bir kaynaktan geldiğini ortaya koyacak ve önceki anlatımları nasıl düzelttiğini inceleyeceğiz."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Yitip Giden Sümer İddiaları | Nuh Tufanı 3. Bölüm
"Bundan önceki bölümlerimizde Eski Dünyanın bir Tufan hadisesini kaydettiğinden, Gılgamış efsanesinin gelişiminden ve içeriğinden bahsetmiştik.

Serimizin bu son videosunda Tufan anlatısının Sümer'den Akkadlılara geçişinin yazınsal izlerinin tespit edilebildiği halde Akkadlılardan Tevrat'ın Tekvin kitabına geçişinin kanıtlanamadığını konunun uzmanların görüşleri ile ortaya koyacağız.

Böylece Kutsal Kitapların Akkadlılar üzerinden Sümerlilere kadar vardırılmak istenen iletim zinciri burada kesilmektedir.

Kısacası videomuz, Tevrat'ın tufan kıssasının Sümer/Akkad metinlerinden etkilenmediğini ortaya koymaktadır."

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yitip Giden Sümer İddiaları | Nuh Tufanı 1. Bölüm
"Kutsal Kitapların kökenlerinin Sümerlilerin efsanelerine gittiğine dair iddiaları 3 bölümlük video serimizde incelemek üzere tekrar karşınızdayız. Bu serimizin bölümleri şu şekilde olacaktır:

I. Bölümde tüm dünyadan tufan anlatılarına genel bir bakış sağlayacağız.
II. Bölümde Gılgamış Destanı ve gelişimi anlatılacaktır.
III. Bölümde ise Tevrat'ın Gılgamış ve Atrahasis destanlarından ne kadar ayrı bir anlatım sunduğu ortaya konacaktır."
(Not: Kanal sahibinin İbn Teymiyye'ye saldıran ve Tevhid ehli Müslümanlara vahhabi diyerek hakaret eden akidesini tasvip etmiyorum. Sadece videolardaki araştırmalar-ALLAH'u Âlem-yerinde gibi duruyor.)

Kucuk notla yazmissin da notu belirgin yazsan da olabilirdi
Bende sasirmistim adamin ibn Teymiyye düşmanlığına.
Ateistlerle ugrasirken neden boyle bir konuya girdi manasiz geldi bana.
Yoksa adamin bu tur calismalari gayet iyi gibi duruyordu.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
videolarını izlemedim, hatırlamadıgım bir sebebten dolayı beni engellemişti, bu oglan parlattıkları kadar var mı ya ??? kaç kişinin hidayetine vesile olmuş acaba??

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Boş muhabbet. Bunlar kanıtlanabilirliği olmayan, çoğu efsane ve zandan meydana gelmiş, hurafecilerin nesilden nesile aktardığı safsatalardır. Destanların neredeyse hepsi uydurmadır. Nasıl olsa teyit edecek bir nokta yok ya, salla babam salla hesabı :))) İncil ve Tevrat okurum, Kur'an ve Sünnet ile kesiştiği noktalara bakar tefekkür ederim ama bu tür doğruluğu saptanması imkansız olan bilgi yığınını beynime doldurmayı uygun bulmuyorum.

Şeyhulislam'a saldıran birini her ne sebeple dinlesem zaten içim rahat etmezdi. Vesile olmuş oldu diyelim

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bu seride destanların İncil Tevrat Kur'an'da anlatılanlarla ilgisi olmadığı açıklanıyor, parlatıldığı kadar yok zaten parlatan kitle belli. Bunları bu şahsı övmek için ya da tüm araştırmalarını harika bulduğum için atmadım. Herhangi bir müşriğin ya da kâfirin tarihle ya da bilimle alakalı yaptığı bir çalışma okunabilir, izlenebilir. Sonuçta şu an bilimsel çalışma yapan kişiler arasında kâfirler çoğunlukta (Müslümanlar ya bu işlere atılmıyor ya da önleri engelleniyor) ama onlara sevgi beslemeden sadece onların çalışmalarından yararlanıyoruz.

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
İzlenebilir çok genel bir kavram kardeşim. Kiminin imanı, bu şeyleri izledikten sonra düşebilir de mesela. Milyarlarca insan var ve hepsi ayrı bir dünya. Kimin, neyden, nasıl etkileneceğini bilemeyiz. Sahih kaynaklar dışında bu tür çöp bilgilerin insana bir katkı sağlayacağına inanmıyorum. Bazı insanlar bu tür şeyleri öğrendikçe ya imanı azalıyor, ya onlara sevgi/saygı duymaya başlıyor veyahut İslam'dan şüphe etmeye başlıyor. Diyelim ki x kişisinin imanı bunu izlemekle sarsılmadı, izledikten sonra olumlu taraflarını aldı, inancımıza ters düşen noktaları ise sildi attı. Ama y kişisi tam zıttı olabilir. Kafası karışabilir ve şüpheye düşebilir. O nedenle ilmi olmayan Müslüman'ın Tevrat ve İncil okuması bile doğru değildir. Olur ki hak/değiştirilmemiş bir ayet çıkar da kalben inkar eder veyahut değiştirilmiş bir ayeti onaylar da yine onu kabul eder. Bunun sonucunun tehlikesini söylemeye gerek yok. İlim sahipleri daha çok bu alanlarda gezmeli diye düşünüyorum. Bizim gibi avam için tehlike suları buralar Allahu Alem

Edit: Bu arada videoda anlatılan her şey safsata demek istemedim. Helaklar, tufanlar, mucizeler, cezalara tanık olan toplumların kendi aralarında, kendi yorumlarıyla yarı hak yarı batıl hikayeler, destanlar yazmaları ve nesilden nesile aktarmaları olmuş olabilir. Ben %100 yalan demiyorum ama bizim gibi avam olan kısmın, hangi kısım doğru, hangisi uydurma anlayamayacağımız, hak ile batıl arasında kıstas yapamayacağımız için bunlara göz atmak şu an tehlikeli demek istedim. Yoksa ilimden güzeli mi var?

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Adamlarim calismalari iyi ya neden gömdünüz anlamadim

Bazi floodlari filan da iyi bence.
Bazisi amatör yani onceden benzer calismalar vardi baskalarinin ama yine de bir cabalari var.

O kadar parlak degiller istedikleri hedef kitleye ulasmis da degiller bence.
Tw de evvelden bir adam vardi buyuk bir hesabi vardi adini unuttum su an var mi bilmiyorum. Onun da boyle benzer calismalari vardi bana oradan esinlenerek yapilmis gibi geliyordu cogu.
Ama o adam da bi garipti yani neye inandigini tam olarak cozememistim.

Lakin işte sorun hedef ateizim vs ise orada kalmali baska seylere girisince bir espirisi kalmiyor.

Üst Ana Sayfa Alt