Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Zehran Alloush, Demokrasi Hakkında Net Cevaplar (güncel)

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suud ajanı olduğu ve İslam Devleti kurmak gibi bir gayesi olmadığı iddia edilen zehran alloush'dan ulusal bir tv'de söyleşiden bir kesit, yorumu sizlere bırakıyorum, inşallah anladığım çeviriyi de altına ekleyeceğim kısım kısım..

Soru: Suriye muhalefeti tarafından onaylanan sivil, çoğulcu ve demokratik bir devleti onaylıyor musunuz (uluslararası mutabakat ile onaylanmış)?

Alloush: Daha önce de söylediğim gibi, demokrasi, bugün dünyada uygulanan şekliyle, güçlü olanın (söz sahibi olduğu) diktatörlüğüdür. Demokrasinin adalet demek olduğuna inanmıyoruz. Bu sadece sahte bir ilizyondur.

Soru: Onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz?

Alloush: Bizlere dayatılan demokrasinin anayasal ilkesini (ilkelerini) reddediyoruz.

Soru: İŞİD'in yaptığı gibi İslami bir Devleti Suriye'de güç kullanarak dayatacak mısınız?

Alloush: Ülkemizdeki insanlardan biliyoruz ki insanlarımız İslam'ın adaleti altında kutsanmış bir hayatın rüyalarını kuruyor. Devlet ki kurmak için mücadele ettiğimiz.. Allah'ın izniyle Kuran ve Sünneti isteyen insanlarımızın hedeflemesiyle ortaya çıkacaktır.

Soru: Bana net bir cevap vermenizi istiyorum. İnsanlara silahla bir İslami Devleti dayatacak mısınız?

Alloush: Sorunuzun tamamen yanlış olduğunu açıklamama izin verin. İnsanların çoktan beri arzu ettiği (hayallerini süsleyen, istediği) bir şeyi onlara dayatamazsınız. Eğer birisi su içmek isterse onu su içmeye zorlar mısınız (bunu yapmanıza gerek var mıdır)?

Yani soru tamamen yanlış (soruluş biçimi). Halkımız İslam'ın ilk parlak dönemlerindeki gibi adaletle hükmetmeyi başarmış bir İSLAM DEVLETİ için susamışlardır (çok ciddi bir susuluğu kast ediyor belagat yaparak..)

kardeşler, kelimeleri sözlükteki ana manalarını esas alarak çevirmeye çalıştım.

Daha önce paylaştığım ama mota mot çevirisini yapamadığım (Arapça olması ve altyazısı olmamasından dolayı) bir videoda ise İslami Cephe'nin üç lideri (genel sorumlu Ebu İsa, siyasi sorumlusu Hassan Abboud diğer adı Ebu Muhammed Hamawi, ve askeri sorumlusu Zehran Alloush) beşeri ideolojiler ve bu beşeri sistemlere İslami Cephe'nin yaklaşımıyla ilgili önemli bilgiler veriyorlardı. Fırsat bulursam onu da çevirisiyle beraber yayınlayacağım (dailymotion'da Jabha İslami diye aratınca çıkıyor). Ayrıca İslami Cephe'nin demokrasi ile igili güzel bir broşür çalışması var onun da aslını bulabilirsem paylaşayım inşallah.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Soru: Suriye muhalefeti tarafından onaylanan sivil, çoğulcu ve demokratik bir devleti onaylıyor musunuz (uluslararası mutabakat ile onaylanmış)?

Alloush: Daha önce de söylediğim gibi, demokrasi, bugün dünyada uygulanan şekliyle, güçlü olanın (söz sahibi olduğu) diktatörlüğüdür. Demokrasinin adalet demek olduğuna inanmıyoruz. Bu sadece sahte bir ilizyondur.

Soru: Onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz?

Alloush: Bizlere dayatılan demokrasinin anayasal ilkesini (ilkelerini) reddediyoruz.

Demokrasinin bize dayatılması nedeniyle buna karşıyız.Herkes dayatılmadan özgür olmalıdır anlamı çıkıyor.İslamda demokrasi tamamen red edilmektedir.Dayatılmadan uygulanacak hükümleri kabul edilebilir gibi bir anlam çıkıyor.Müslüman olmayanlara devlete bağlı kalmak şartıyla inançlarında belli bir oranda serbestlik verilebilir diyemiyor.

Soru: İŞİD'in yaptığı gibi İslami bir Devleti Suriye'de güç kullanarak dayatacak mısınız?

Alloush: Ülkemizdeki insanlardan biliyoruz ki insanlarımız İslam'ın adaleti altında kutsanmış bir hayatın rüyalarını kuruyor. Devlet ki kurmak için mücadele ettiğimiz.. Allah'ın izniyle Kuran ve Sünneti isteyen insanlarımızın hedeflemesiyle ortaya çıkacaktır.
Kuran ve sünneti isteyen insanların hedeflemesiyle ancak şeri bir devlet kurulabilir diyor.İnsanların çoğunluğuna göre ve isteğine göre şeri sistem altında devlet kurmak islamda yoktur.

Soru: Bana net bir cevap vermenizi istiyorum. İnsanlara silahla bir İslami Devleti dayatacak mısınız?

Alloush: Sorunuzun tamamen yanlış olduğunu açıklamama izin verin. İnsanların çoktan beri arzu ettiği (hayallerini süsleyen, istediği) bir şeyi onlara dayatamazsınız. Eğer birisi su içmek isterse onu su içmeye zorlar mısınız (bunu yapmanıza gerek var mıdır)?
İslam devleti dayatılmayacaksa islam devletini ve şeriatını unutun.

Bu adamın konuşmalarında takiyye var ve kendini gizliyor.Söylediklerinde samimiyet ve net bir duruş göremiyorum.Zaten çektim üstüne bir çizgi.Ben bu adamın emrinde cihad etmem.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Demokrasinin bize dayatılması nedeniyle buna karşıyız.Herkes dayatılmadan özgür olmalıdır anlamı çıkıyor.İslamda demokrasi tamamen red edilmektedir.Dayatılmadan uygulanacak hükümleri kabul edilebilir gibi bir anlam çıkıyor.Müslüman olmayanlara devlete bağlı kalmak şartıyla inançlarında belli bir oranda serbestlik verilebilir diyemiyor.

Kuran ve sünneti isteyen insanların hedeflemesiyle ancak şeri bir devlet kurulabilir diyor.İnsanların çoğunluğuna göre ve isteğine göre şeri sistem altında devlet kurmak islamda yoktur.

İslam devleti dayatılmayacaksa islam devletini ve şeriatını unutun.

Bu adamın konuşmalarında takiyye var ve kendini gizliyor.Söylediklerinde samimiyet ve net bir duruş göremiyorum.Zaten çektim üstüne bir çizgi.Ben bu adamın emrinde cihad etmem.
tabii senin tesbitlerinde bakış açısı ama ben şahsen çıkardığın sonuçları çıkarmadım. Sadece hikmetli cevaplar gibi geldi bana, peygamber (sav) metoduda böyleydi. Hareket metodunda öncelik, hikmetli söz ve davranışlarla insanları öncelikle dini sevdirerek ve ikna ederek iman etmelerini hedefliyordu. Bence ulusal bir tv'ye çıkıp bu şekilde açıklamalar yapmak hiçte kolay değil. Ha, Alloush herşeyi doğru yapıyor demiyorum. Ama nasıl ki Alloush birilerine karşı önyargılı yaklaşıyorsa, o birileri de Alloush gibilere önyargılı yaklaşıyor olabilir. Ayrıca Alloush'u bir kenara bırakacak olursak, Liva Al-İslam grubunun tabanı çok sağlamdır. En zorlu mücadelelerden birini şu anda onlar veriyor. Birde müslümanlar olarak herşeyin altında birşeyler arama kültüründe vazgeçip, olumlu taraflara odaklanmak lazım.. Mesela işid hakkında neredeyse yakını bilgilere sahip olduğum için eleştirilerimi paylaştım ama Boko Haram hakkında böyle bir bilgim olmadığı için (müslümanların kaynaklarından), ihtiyatlı davranmayı tercih ediyorum. Mesela Taliban'ın kesinlikle ne geçmişte ne şimdi işid'in metodunu ve aşırılıklarını paylaşmadığını da yakini olarak biliyorum. Bence bir müslüman, müslümanları ilgilendiren bir meselede kanaat sahibi olabilmek için, bir çok kaynaktan bilgi anlamında faydalanarak, müslümanların haber kaynaklarına itibar ederek hareket etmeli. Hiçbir zaman işid'i orada burada okuduğum haberlerle yargılamadığım gibi yarında yargılamayacağım ama kendisinden olmayan herkesi tekfir edip canlarını ve mallarını (genel yapı itibariyle, tabanı bilemem) helal gören yaklaşım tarzlarını asla paylaşmayacağım ve eleştireceğim.

I Çevrimdışı

ifeles

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
soranda biliyor islamı dayatan tarafı bu dayatmadan rahatsız olan tarafları da