Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2013 Ramazan Hilali Görüldü Mü?

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ben geç yazdım ama 9 saat önce Abdullah Yolcu yazmış.
Duyuru:
Bugun hilal gozukmediginden dolayi yarin saban ayı 30 a tamamlanacak ve oruca carsamba günü başlanacaktır inşaallah

SELAHADDIN-K Çevrimdışı

SELAHADDIN-K

Üye
İslam-TR Üyesi
acill ben dun son cikarken siteye bakmadim bugun niyetliyim simdi ne yapmam gerekiyor bozmalimiyim yoksa cevap bekliyorum kardesler allahrazi olsun

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
kardeşler bu ramadanı kutlamak için müslüman bir toplulukta bulunduğumuzda kimisi bir gün önce kimisi bir gün sonra orucu bitirip bayram yapması müslümanlara çok büyük bir rahatsızlık veriyor.Ramadan ve kurban bayramlarında,Kurbanı bir gün sonra kesiyorsun ve bayramda sılaı rahim ve ziyaretlerini bir gün sonra yapıyorsun,bu durumda müslümanlar arasında bir fitne ortamı doğuyor.Bu konuda bir topluluk adına bayram konusunda alınan kararlarda bir hata varsa bu hatanın bir gün öncesinde ramadana giren ve bunu bu şekilde bilen ve orucunu tutan müslüman kardeşlere bu gün meselesinden dolayı bir tavır koymamalıyız.Onların orucunun ve ibadetlerinin geçersiz olduğu gibi ithamlarda bulunmamalıyız.Bu vebal onların değil.

SELAHADDIN-K Çevrimdışı

SELAHADDIN-K

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş orucunu bozma.ramazanın birinci günü de orucunu tutarsın sorun kalmaz.Bir gün fazladan tuttuğun oruç nafileye düşer.

kardes simdi burda da boyle diyor acikcasi tereduteyim
1230. Ebü'l-Yakzân Ammâr İbni Yâsir radıyallahu anhümâ şöyle dedi:

Ramazandan olup olmadığı belli olmayan günde (yevmü'ş- şek) oruç tutan kişi, Ebü'l-Kâsım sallallahu aleyhi ve sellem'e isyân etmiş olur.

Ebû Dâvûd, Savm 10; Tirmizî, Savm 3. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 3

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu hadisi bende duydum.Şerhine bakmak lazım.

R Çevrimdışı

Rebi3

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biraz önce yanımda şöyle bir şey oldu kardeşler : diyanete uyup oruç tutan birine başka bir kişi hilalin görünmediğini buna göre Ramazanın yarın(çarşamba) başlayacağını söyledi ve ikna etti, tuttuğu orucunda Ramazan niyeti ile olduğu için bir kıymetinin olmadığını söyleyip adama yiyip içebilirsin dedi adamda bozdu. Ben ayaküstü sorabildim bilgisi varmıdır diye bana Ramazana niyet ettiği için bozmasında sakınca yok dedi. Doğruluğunu Allah bilir.

Bu diyanet her sene müslümanlar arasında fitne çıkarıyor. Hutbelerinde fitneden sakındırırlar en büyük fitneyide kendileri çıkarırlar.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler Oruc olan varsa orucunu bozsun bu gun oruclu olmak caiz değil. Ne orucu olacaksınız bu gun ramazan değil başka bir şey değil. Oruc olanlar orucunu bozsun inşaAllah.

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sabah fırına gittim simit aldım, ama tamamen unutmuşum milletin bugun oruçlu oldugunu, orada beklerken aldıgım simitin susamından attım agzıma farkında olmadan, bir baktım 20 yaşlarında fırındakı çocuk tip tip bakıyor bana, tipine baktım hafif kayık, anladım oruçlu oldugunu gene de izah yapmak zorunda hissettim kendimi, hilal gorunmedi vs. diye, bana doğrudur abi dedi, ya buna inandı yada bi an önce git demek istedi :)

Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
Kardeşler Oruc olan varsa orucunu bozsun bu gun oruclu olmak caiz değil. Ne orucu olacaksınız bu gun ramazan değil başka bir şey değil. Oruc olanlar orucunu bozsun inşaAllah.

etme kardeşim yahu!
edilen bir niyet var ortada, orucu bozup cezaya kalmaktan iyi değil mi kendimizi nafile niyetine tutmuş oluruz diye inandırmak?
bunada günah, bidat diyen çıkmaz herhalde.
Ameller niyetlere göre değil mi? Allah içimizdekini bilmiyor mu?
Rabbim bu fitnelerden, bizi bu duruma düşürenlerden muhafaza etsin. selametle.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
kardes simdi burda da boyle diyor acikcasi tereduteyim
1230. Ebü'l-Yakzân Ammâr İbni Yâsir radıyallahu anhümâ şöyle dedi:

Ramazandan olup olmadığı belli olmayan günde (yevmü'ş- şek) oruç tutan kişi, Ebü'l-Kâsım sallallahu aleyhi ve sellem'e isyân etmiş olur.

Ebû Dâvûd, Savm 10; Tirmizî, Savm 3. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 3

kardeş burası küfürle yönetiliyor.müslümanlar için belirlenen ramadan başlangıcı için gün diyanet tarafından önceden ilan edilmiş ve buna hiç bir kimse muhalefet etmediği için oruca niyet edilmiştir.Zaten şüphe içinde olsaydık yada şüpheli bir gün olduğu bilinseydi niyet etmezdik.Bu yüzden oruc niyetimizin muhalefet etmek gibi bir maksada hizmet etmeyeceğini düşünüp Allahın af ve yardımını diliyoruz.

Üst Ana Sayfa Alt