Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Allah'ı Kalben Anınca Hissedilen Huzurun Psikolojik Bir Değeri Var mıdır?

M Çevrimdışı

mücadeleicindebiri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yani biliyoruz ki birçok kişinin hayatı İslam ile düzelmekte, nice depresyon hastalarının huzura kavuşmuş olması boşa olmamalı. Ama aklıma da takılan bir konu. Biz böyle istediğimiz için mi böyle huzura kavuşuruz, yoksa gerçekten ilahi midir?

T Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yani biliyoruz ki birçok kişinin hayatı İslam ile düzelmekte, nice depresyon hastalarının huzura kavuşmuş olması boşa olmamalı. Ama aklıma da takılan bir konu. Biz böyle istediğimiz için mi böyle huzura kavuşuruz, yoksa gerçekten ilahi midir?

Kardeşim, zikir yapıldığında şeytan insanın yanından uzak durur. Zikir yapılmadığı zaman ise şeytan, kalbinin üzerinde kafası yılan gibi olan bir şekilde kalbin üzerine koyar ve vesvese verir. Rasulullah (sav) hadislerinde bu şeytanla ilgili bir hadis geçer. Bu nedenle, söylediğiniz şey ilahi bir şeydir ve kendi kendine gelen bir duygu değildir.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Adaletli düşünelim. İslâm dışındaki bir inanca mensup kişi de kendi dinine inandığı için huzurlu olduğunu söyleyebilir. Kendince bunu delillendirmeye de çalışabilir. Yani biz deriz ki: "İslâm insanı bu dünyada da, ahirette de huzura erdiren nimetlerin en güzelidir."
Başkası da çıkıp diyebilir ki: "Ya kardeşim, sen Müslümansın o yüzden böyle diyorsun."
Ancak fark şudur ki: İslâm'ın karşısına hangi sistemi koyarsan koy. Hatta yeryüzündeki bütün sistemleri de topla. Yine de İslâm'daki kusursuzluğu, mükemmelliği elde edemezsin. Diğer huzurlu olduğu iddia edilen sistemlerin her birisi çelişki barındırır, çünkü insan yapımı veya insan ifsadına uğramıştır.

Ama İslâm o kadar sistemli ve tutarlıdır ki huzur veren şeyler de dahil, her bir parçası kendi içinde tutarlıdır. Mesela ahlâki yönü ile ekonomik yönünün kendi içindeki tutarlılığını görebilirsin. Bireysel ve toplumsal anlamdaki hükümleri düşündüğün zaman hepsi birbiri ile tutarlıdır. Diğer sistemlerde olduğu gibi bir çelişki barındırmaz.

"Böyle istediğimiz için mi huzura kavuşuruz?" soruna gelince iman eden ve imanını arttırmaya gayret eden insan görür ki, huzuru arttırıcı olaylar yaşamaya başlar. Böyle istemekle alakalı şey değil, mesela sadece kalpte huzur hissetseydin o zaman diyebilirdin ki, "Ya ben kendimi inandırdığım için böyle hissediyorum."
Ama hayır öyle değil, inanıp Allah yolunda sebat ettikçe gerçekten hem imanını, hem huzurunu arttıran olaylar yaşarsın. Bunları yaşadığın an farkedemeyebilirsin. Misal üzerinden 4 sene, 5 sene geçer; o zaman dersin ki "Ben zamanında şöyle bir olay yaşamıştım, hayatımın en kötü günleriydi. Ama şimdi düşününce hamd olsun, iyi ki de yaşamışım." diyebilirsin. Bu gerçekten insana huzur veren, şükrettiren bambaşka bir olaydır.

Lafı biraz uzattım, hakkını helal et. Anlaşılan sen vesveselerle uğraşıyorsun, bende o yüzden detaylı bir açıklama yapmak istedim...

Üst Ana Sayfa Alt