Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Tarz Türkülerin İmana Zararı Var mıdır?

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum kardeşlerim,bağlama öğrenmek,bu topraklar da dede mesleği gibi birşey,benim öğrenme amacım da tamamen Allah (c.c) aşkına sözler yazarak söylemekti,daha sonra seçtiğim bağlama metodunda 4 ay gibi kısa bir süre içinde ilerleyerek,4*5 sene de öğrenilemeyecek kadar hızlı yol aldım,altta video da koyacağım örnek vererek,fakat uzun bir süredir de çalmayı bıraktım,elime almaya bile çekinir hale geldim sebebi ise Allah korkusu... ya razı olmazsa rahatsızlığı,ya cehennemin bir anını görseniz başınızı secdeden kaldırmazsınız hadisi beni dokunmamaya itti.fakat benim sizlere soracağım asıl mesele,altta sözlerini yazacağım tarz da,türkülerin imana zararı varmıdır ve haram dairesine girermi,bu çok önemli benim için,çünkü söz yazma yeteneğim de var,meselenin aslına dair,bilgili olan kardeşlerim bana yol gösterirse gerçekten duacınız olacağım.

altta sazı çalan alevi bir türkücü,fakat sözleri şöyle...

Be felek senin elinden
Hem yanarım hem ağlarım
Gece gündüz ağlar gözüm
Başımı döğer ağlarım

Çağırırım gani deyi
Gel ağlatma beni deyi
Kimi görsem seni deyi
Yüzüne sakar ağlarım

Lutfeyle beyim urandır
Gözümün yaşı barandır
Kaygılı gönlüm virandır
Hicrimi çeker ağlarım

Medet senden hey Allah'ım
Teslimdir sana şol canım
Mahşer yerinde kefenim
Boynuma takar ağlarım

Karacaoğlan düştü derde
Gece gündüz yanar narda
Hak adı olduğu yerde
Kabrimden çıkar ağlarım

Q Çevrimdışı

Qan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bende kendi yorumumu yapıcam yanlıs anlasılma olmasın lütfen.
müzik bi kere bastan haram !!! bu konuda sitede abilerin kardeslerin hadislerle delilli olarak sanırsam paylasımlarını görmüştüm. bu tamam..

ikincisi müslüman şaka dahi olsa yalan söylemez hadisi de war bu da tamam..
besteciler söz yazarken yasamadıkları seyleri yaşıyomus gibi yazıyorlar yani atmasyon yapıyorlar. we çoğu ilahilerde bile bu böyle. hem ilahi bile haram çünkü içinde müzik war başkasının yaşadıgı bişeyi bizde onla beraber söylüyoruz bizde günaha giriyoruz çünkü yalan söylemiş oluyoruz.

Ben eskiden sürekli müzik dinlerdim müslüman olduktan sonra insan nelerden nelerden vazgeçiyor. öyle böyle şeyler değil. bunca yıl okudugu çalıştığı we haram olan işini bırakıyor mesela ben..

ailesi ile kötü oluyor akrabaları ile ki bu kötü olma bizim anladımız kötülük değil yani ailesi kızıyor mesela kişiye peçe takma örtünme sakal bırakma ws die.. bu tarz seylerden dolayı ailesi ile araları açılıyor. çok daha büyük fedakarlıklarda war. insanın nelere yetenegi war ben dahil resim yapma yıllarca ailem bu konuda üstümede düşmüştü. ama şimdi elime kalem aldıgımda ufacık bi şekil çizsem acaba günahmıdır acaba suret mi çizmiş olurum die kalemi bırakıyorum. bişeylerle ugrasırken şarkı söylediğimi farkediyorum anında susuyorum çünkü yalan konusmus oluyorum..

İnsan hayatının yönünü değiştiricek şeyleri elinin tersiyle itiyor. Gerekirse tüm dünyayı karsına alıyor tevhidi sectiğinde. Bunu göze alamıyorsa Allah için dünyayı karsısına alamıyorsa bişeylerden wazgecemiyorsa tam benimseyememiş demektir islamı tevhidi..

Kendimi şöyle avutuyorum. Yetenegimin oldugu we yaptıgım işle para kazandıgım ama haram die yapmadıgım işimle parasız kaldıgım şeylerin karşılığı ne ? maddi şeyler hep.. tüm heveslerimi ahirete cennete saklıyorum ki zaten eminim ki tüm müslümanlar böyle davranıyor. Çünkü biliyoruz ki Allahın hosuna gitmeyen bişeyi yapmassak Allah subhana we taala bizi cennette ödüllendiricek (insaallah)

Dünyalık hiç bişe için istediginiz kadar da yeteneginiz olursa olsun bence taviz wermeyin. Çünkü tawiz tawizi dogurur we bigün bakmışsınız bu günle o gününüz arasında kocaman aşılmaz mesafeler olmuş ...

Üst Ana Sayfa Alt