Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Dua'da Olmayacak Şeyi İstemek Haddi Aşmak mıdır?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Olmayacak şeyi istemenin dua'da haddi aşmak olduğu söylenir. Ortada bir miras, toplu bir para yada bir imkan yok ama çalışmayan biriyle evlenip tek maaşla ev geçindirebilmek için durup dururken Allah'tan ev istedim.

Bu dua, olmayacak şey isteyip haddi aşmak mıdır?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam kardeşim

bir hadisi şerifte RABBİM dilersen bana şunu ver,dilersen bunu ver diye dua etmesin,çünkü ALLAH'ı aciz bırakacak bir durum söz konusu değil !

ALLAH'tan herşeyi isteyebilirsin kardeşim sıkıntı yok,sıkıntı olan ise başka şeyler aracılığı ile dua etmektir kabir,türbe vs...

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykumselam kardeşim

bir hadisi şerifte RABBİM dilersen bana şunu ver,dilersen bunu ver diye dua etmesin,çünkü ALLAH'ı aciz bırakacak bir durum söz konusu değil !

ALLAH'tan herşeyi isteyebilirsin kardeşim sıkıntı yok,sıkıntı olan ise başka şeyler aracılığı ile dua etmektir kabir,türbe vs...

Direk Allah'a anlatıyorum derdimi, O'ndan başka yardım edebilecek hiç bir şey hiç kimse yok.

Şimdi bu duanın sonucu nasıl beklenir? Madde planında olanağı olmayan bir şeyi istedim, kabul olup olmayacağı nasıl anlaşılır bilmiyorum.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Direk Allah'a anlatıyorum derdimi, O'ndan başka yardım edebilecek hiç bir şey hiç kimse yok.

Şimdi bu duanın sonucu nasıl beklenir? Madde planında olanağı olmayan bir şeyi istedim, kabul olup olmayacağı nasıl anlaşılır bilmiyorum.

Ebu Hureyre(r.a)'den rivayet edildiğine göre Allah Rasulu(s.a.v) şöyle buyurdu:

"Sizler günah olan bir konuda ve akraba ilişkilerinin kesilmesi hakkında dua etmedikçe veya duanızda acele etmediğiniz sürece duanız mutlaka kabul edilir.Duada acele etmek ise;'Dua ettim de duam kabul olunmadı' demektir."

(Buhari,Kitabu'd-Daavat bab 22,İbni Hibban 2/257.Beyhaki 3/353.)

Çözüldü - Hangi Dualar, Nasıl Kabul Olunur?

Üst Ana Sayfa Alt