Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Eğer bir dost (halil) edinseydim Ebu Bekir’i dost edinirdim

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Rasülü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır: Bana karşı arkadaşlık ve malında insanların en cömerdi Ebu Bekir’dir Eğer bir dost (halil) edinseydim Ebu Bekir’i dost edinirdim ancak o kardeşim ve arkadaşımdır ki Allah da arkadaşınızı dost edinmiştir.

Bkz: Buhari 62/Fedailu Sahabe 5/Kavlü’n-Nebi lev Küntü Müttehizen Halilen İbn Hacer Feth VII.21:3656 Müslim 44/Fedailu Sahabe I/Fedailu Ebi Bekir :2383 Tirmizi 50 Menakıb 14/Menakıb Ebu Bekir :3655 Tirmizi Hadis Hasen sahih’tir demektedir Nua’atm İmame .s243-244:31

Ümmetimin hayırlısı yaşadığım çağda yaşıyanlardır Sonra onları izleyenlerdir.

Bkz: Buhari 62/Fedailu’s-Sahabe I/Gedailu Ashab İbn Hacer Feth/VII 3:3651 Müslim 44/ Fedailu’s-Sahabe 52/Fadlu’s-Sahabe :2533/210 Nua’ym.s.221/1.2

Ümmetimin en hayırlısı aralarında gönderildiğim çağda yaşayanlardır sonra onların peşinden gelenler sonra onların peşinden gelenlerdir Sonra bir toplum gelecektir söz verirler sözlerini yerine getirmezler ihanet ederler güvenilmezler şahitlikleri istenmediği halde şahitlik ederler aralarında mal sevgisi aşırı derecede artacaktır.

Bkz: Buhari 52/eş-Şahade 9/la Yüşhed ala Şahadeti Cevrin İbn Hacer Feth V/.306 :2651/3650/6428/6695/62/Fedailu’s-Sahabe I/Fedailu-Ashab Feth VII/3:3650/Rikak/7/Ma Yuhzer min Zehreti’t-Dünya İbn Hacer Feth XI.248/6428/83/el-Eyman ve’n Nuzur/27İsmu men la Yefi bi’n-Nezri İbn Hacer Feth XI.589:6695 Müslim Fedailu’s-Sahabe IV/1964:214 Tirmizi Fiten 39/ma Cae fi’l-Karni’s-Salis Nua’ym İmame s.212-213/2

Ehl’i Sünnet Hz Ebu Bekir (v/13/634)’in halifeliğe seçilmesi hakkında ki sözleri şöyledir: Ehl’i-İslam’ın icmaıyla Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem’den sonra İmam (Halife) Ebu Bekir es-Sıddık’tır Çünkü Sağlam ve güvenilir usül ve kaynaklarda rivayet edilen ve tevatür derecesine ulaşan sahih hadislerin dalaletiyle Peygamberlerden sonra bu ümmetin en hayırlısı Ebu Bekir es-Sıddık’tır.

Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat’in ittifakıyla tevatüren bizzat Hz Ali b Ebi Talib’ten rivayet edildiğine göre:peygamberden sonra bu ümmetin en hayırlısı Ebu Bekir sonra Ömer’dir.Kettani.s.190

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ehli Hadis Abim...Güzel Oldu oldu...Anlamazlar Okumazlar Ama..Hidayet Allahtandır

Üst Ana Sayfa Alt