Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

El Zevahiri’den Mursi’ye!

K Çevrimdışı

Küresel Haber

Üyeliği İptal Edildi
Banned
El Kaide Örgütü Lideri Dr. Aymen El Zevahiri son konuşmasında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye seslendi. El Zevahiri, Mursi’ye çeşitli ve önemli sorular yöneltti.

Küresel Haber / Defne Bayrak

El Kaide Cihad Örgütü Lideri Aymen El Zevahiri, ‘Mısır’daki halkımıza umut ve müjde’ adlı konuşma dizisinin ‘Kahire ve Şam Beytu’l Makdis’e kapılarımızdır’ başlıklı 11. Bölümünde Mısır Cumhurbaşkanına seslenerek kendisine bazı sorular yöneltti. Dr. Aymen El Zevahiri şöyle dedi: ‘Yeni başkan Dr. Muhammed Mursi’nin zayıf konumuna istinaden kendisine bazı sorular yöneltmek istiyorum. Bu soruların cevaplarının tüm onurlu özgürleri ve gerek Mısır’daki gerek de Mısır dışındaki tüm Müslümanları ilgilendirdiğine inanıyorum.

-Şeriatın hakimiyeti hususunda ne düşünüyor? Egemenlik şeriatın mı halkın mı? Ben şuradan bahsetmiyorum. Aksine hukukçuların ‘onun üzerinde bir sulta yoktur’ diye betimlediği egemenlikten bahsediyorum.’

El Kaide lideri Mursi’ye ayrıca alkol, zina, yozlaşmış medya, İsrailli turistlerin Sina’ya girişi ve faiz gibi şeriat karşıtı yasa ve kanunlara, zekat farzının yasalaştırılmasına ilişkin konumunu ve ahlaki yozlaşmanın önüne geçilmesi için Askeri Konsey’e yasa önerisinde bulunup bulunmayacağını da sordu.

Faizin engellenip engellenmeyeceğini de soran El Zevahiri şöyle devam etti: ‘Eğer bir Mısırlı faiz ödemek istemezse ya da bir otelde çalışan bir görevli İsrailli turistlere ya da Amerikalı resmi görevlilere hizmet etmek istemezse veya erkek ya da bayan hostes Mısır şirketlerine tabi uçaklarda içki takdim etmek istemezse ya da bayan hostes başörtü takmakta ısrar ederse ya da bir kız öğrenci eğitim bakanının başörtüyü yasaklayan talimatlarına muhalefet ederek ısrarla başörtü takmak isterse veya devlete tabi bir otelde çalışan bir memur otelin gece kulübünde veya barında çalışmak istemezse ya da bir grup Mısırlı Gazze’ye yiyecek ve ilaç kaçırırsa ya da Gazze’deki cihadlarında mücahidlere katılırlarsa; kendisinin nazarında tüm bu kişilerin hükmü ne olacaktır?

Kendilerini şeriata göre salih, onurlu kimseler sayıp ona göre mi muamele edecek yoksa laik anayasa ve beşeri kanunların hakimiyetine istinaden suçlu, kanuna muhalif, kovalanması, takip edilip hapse atılması gereken kimseler olarak mı görecek?’

El Zevahiri’nin sorduğu önemli sorular arasında ayrıca Filistin’e ve İsrail’e bakış açısı, Filistin topraklarını hangi şekliyle Müslüman toprağı olarak gördüğünü, İsrail’i ‘egemen, saygı gösterilmesi gereken’ meşru bir devlet olarak kabul edip etmediği, Oslo anlaşmaları, Mısır-Ürdün ve İsrail arasında yapılan barış anlaşmaları hakkındaki görüşü soruları da yer aldı.

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
يَاأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Jazakallah ya akhi.

Üst Ana Sayfa Alt