Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Esma-ül Hüsna mı, El Esma-ül Hüsna mı?

S Çevrimdışı

Silinmiş Hesap

Guest
Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü...
Hocam Allah'ın en güzel isimlerine, "Esma-ül Hüsna" mı demelyiz? Yoksa "El Esma-ül Hüsna" mı demeliyiz? Bir yerde El takısı almayınca başka bir anlama geliyormuş diye duymuştum. Doğru mudur?

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi
Arapça lamı tarif (elif-lam) özel isimler hariç belirli isimlerin başına gelir.. Yani nekre olanı marife yapar.. Yani Kalem denince birçok kalem anlaşılabilir ama ben muayyen olarak elimdeki veya önümdeki kalemi kastedersem el-Kalem derim..Aynı şekilde İsim denince bir çok isim kelimesi vardır ancak en güzel isimler olan Allah ın isimlerini kullanırken artık kastedilen belli olduğu için "El Esma-ul Husna" dendiği gibi her isminin de başına elif lam getirilir El(r) Rahman, el(r) Rahim, el Melik, el(s) Samed gibi....

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Aynen. Ben de soruyu soran kardeş gibi böyle bir şey olduğunu duymuştum. Yani doğrusu "el" takısı ile söylemekmiş, diğer türlü farklı bir anlam ortaya çıkıyormuş. Allah-u a'lem.

Mehdi ibn Abdulhadi Çevrimdışı

Mehdi ibn Abdulhadi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
El-Esma'nın, Eliflam takılı olarak gelmesi durumunda sıfat ve mevsuf (sıfatlanan) olur ve 'En güzel isimler' manasına gelir. Ancak Eliflam takısının gelmemesi durumunda Mudaaf (izafe) ve M.ileyh (kendisine izafe olunan) olur ve 'En güzelin isimleri' manasına gelir. Allah en doğrusunu bilir.

upload_2018-3-16_15-29-58.png