Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fetih Suresini Neden Toprak İşgal Etmek Manasında Anlıyorlar?

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Rasulullah aleyhissalatuvesselam vefatindan once usama bin zeyd komutasinda bizans uzerine ordu gonderilmesini emretti.ebu bekir radyallahu anhu bu orduyu gonderdi.daha sonra halid bin velid komutasinda Irak a ordu gonderdi ve hira bolgesi feth oldu.suriye ve filistine yonelerek yermukte bizans ordusunu yenerek Sam kapilarini islama acmistir.Omer radiyallahu anhu donemi Irak iran Sam horasan feth oldu.

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
bazilarinin dini bunlara isgal diyebilir biz ehlisunnet icin bunlar fethtir.islam daveti onundeki tagutlar kilicla alasaga edilip hur islam daveti ve adaleti insanlara ulasmistir.rasulullah sallallahuvessellem,benim ve rasid khalifelerin sunneti uzerine olun dedi,bizde bunu emir telakkiettik.Istanbulun feth edeni mujdelemesi uzerine sahabeler buraya bircok sefer yapti.imdi bu sahabelerin ameline rafizi ve kafirlerden baskasi dusmanlik yapmaz.bu dini enguzel sahabeler anladi ve yasadi.akil yoksullari buna isgal demesi umrumuzda da degil.cunku bunlarin hepsi Islam nazarinda Buyuk fethlerdir

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşgal denmesi için o topraklar alındığında her yerin yakılıp yıkılması, halkın katledilmesi ve köle gibi kullanılması gerekir. Fetihte ise eğer özel bir durum yoksa avama İslam anlatılır dinin daha çabuk yayılabilmesi için Müslüman halktan bir kısım o beldeye yerleştirilir Müslüman olmayanlardan cizye alınır ve askerlik, zekat gibi yükümlülüklerden muaf tutulur fethedilen yerdeki hırsızlık, gaspçılık ve tecavüzcülük gibi cürümlerin önüne geçilir.
Fethe işgal denilebilmesi için Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ve ondan sonra gelen raşid halifelerin aldığı bölgelerde yaptıkları ile abd ve avanesinin afganistan, ırak, vietnam gibi yerlerde yaptıklarının uyuşması lazım. Acaba fethe işgal diyenler "İslam'dan önce savaş hukuku diye bir şey var mıydı? Savaş hukuku varsa bile sivillerin bu durumda hakları ne derece gözetiliyordu?" sorularına cevap verebilir mi.

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Yorumlarınızı okudum ....

El Cevap ; Onlar sözü işitirler ve en güzeline uyarlar İşte ONLAR , Allahın Kendilerini HİDAYETE erdirdiği ve Onlar temiz AKIL sahibidirler..Zümer 18

Size dünya kadar İslam tarihinden , Dinler tarihinden , Klasik tarihten , Kurandan vs vs vs , Deliller ve Belgeler de versem boşuna .... Kendimi de yormaya değmez..... .......Öyleyse Sağırlara İşittirmek İsteme .......

The End ...... Onların Diyeceklerine Sabret ve Onlardan Güzellikle Ayrıl...müzzemil 10

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

El Cevap ; Onlar sözü işitirler ve en güzeline uyarlar İşte ONLAR , Allahın Kendilerini HİDAYETE erdirdiği ve Onlar temiz AKIL sahibidirler..Zümer 18

Size dünya kadar İslam tarihinden , Dinler tarihinden , Klasik tarihten , Kurandan vs vs vs , Deliller ve Belgeler de versem boşuna .... Kendimi de yormaya değmez..... .......Öyleyse Sağırlara İşittirmek İsteme .......

The End ...... Onların Diyeceklerine Sabret ve Onlardan Güzellikle Ayrıl...müzzemil 10

Faziletli müctehidemiz, bize neden müşrikler hakkında inen ayetleri tatbik ediyorsunuz? Bu tavrınızda ki hikmet nedir?

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Sen kuran ayetlerini kafana gore tevil yapan bir cahilsin. Baska topraklari fethetmek senin neden bu kadar zoruna gidiyorda mantik cercevesinde dusunup kabul etmiyorsun anlamis degilim.

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Ibn Teymiyye rahimehullah Kur'an i kafir eline alsa kendine delil cikartir.dedi.(Yasar nuri ozturk un deisizm ve laiklige Kur'an dan delil cikartmasi vs. bu sozu dogruluyor)ehli sunnet Kur'ani 3 nesil -sahabe,tabiin,tebeitabiin-nasil anlayip amel etmis buna itibar edip usul edinir

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
zulmün ve şirkin olduğu yerleri savaşla da olsa ele geçirmek ,işgal değil fetih dir. zira arz Allah'a aittir. Allah azze ve celle en doğrusunu bilendir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SElamun aleykum
Muslumanların Islam ıcın ALLAH ıcın harekete gectıgı ve kazandığı her yer fetıhdır Bu savaşla da olur barıslada olur.VE ınsanlara ezıyet edılmez aksıne onların ozgurlugunden yaşamlarının garantısıne kadar her turlu hak tanınır.

Insanların çıkarları dogrultusunda harekete gecıp ınsanlara ezıyet edıp kendılerıne hızmet ıcın kolelestıren her ne olursa olsun ısgaldır...Burada kısılere hak tanınmaz tanınan haklarda kendı oluşturdukları haklardır.Sonucta kışı hakkını alamaz.
Aradakı farkı kavrayamayanlar ıse cedellesır dururlar.
İSlamıyet ıcın ayağa kalkıp ALLAH ın ındırdıgı ıle hükmedenler doğru yolda olan kımselerdır.
Bu ıse çıkar su bu surayı soyle alalım burayı böyle alalım ısı gırmez gerçekten ISlamıyet ıcın se eger
ama su da var Insanları ISlamıyet adı altında kullanmak kafırlerın bır beldeyı ele gecırıp muslumanları katletmesinden daha kotudur.
Neden mi
Muslumanı olduren kafır gel benım kafırlıgıme uy dıyor oda olmaz Ben ıslam ıcın ALLAH ıcın varım dıyor ölüyor makamın en guzelıne kavuşuyor..
Ama musluman olanların kı oyle mı
Su helal bu helal su olacak bu olacak deyıp de pesıne takılınıp heba olan oldugunde bıle ıkı taraf muslumansa ıkısının kanı da malıda haram kılınmışken Helekı bır de O sahıslar ALLAH ıcın deyıp Dunya ıcın ınsanları cagırdıgında bu da haktan deyıp de pesınde heba olmak daha da kotu.
Vel hasıl fetıh suresını rasulallah okuyun dıyor ımzamdakı de ayetın bırı fetıh 10. ayetıdır.Rasule bıat eden ALLAH a bıat etmıstır.
Sız sız olun Rasulallahtan başka ALLAH tan başka kimselere uymayın.Bunların dısındakı kımseler aracıdır.Bu aracılar ıyı de olabılır kötüde seçme hakkı senın elınde.Sececek akılda senın elınde onun ıcın
Dın tastamam ALLAH ın olsun dıye çabalayan mücadele edenlere ne mutlu ALLAH onlardan onlarda ALLAH tan razı olmuşlardır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Hicret yorumlari okuduktan sonra
Nereye varmak istediğini daha net bir sekilde anlataydin ya.
Ben sahsen anlamadim bundan da?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bunda anlamayacak bir şey yok. Büyük harfle yazılanlar kendi hasletlerini diğer kelimeler sizi anlatıyor daha nasıl anlatsın? Hollywood vari bitiriş hoşuma gitti benim, 8.6 veriyorum.

8.6 mi ?
Konu var gibi ama yok muamma nasil 8.6 olur ya hu?

Üst Ana Sayfa Alt