Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem in duası:

“Yedi kat semanın ve yerin Rabbi, büyük Arş’ın Rabbi Allah’ım! Ey bizim Rabbimiz ve her şeyin Rabbi! Ey taneyi ve tohumu çatlatıp yaran! Ey Tevrat, İncil ve Kur’ân’ı indiren! Hükümranlığın altındaki her canlının şerrinden Sana sığınırım. Sen Evvel’sin, Senden önce hiçbir şey yoktur. Sen Ahir’sin, Senden sonra kimse olmayacak. Sen Zahir’sin, Senin üstünde kimse yoktur. Sen Batın’sın, Senden öte kimse yoktur. Borcumu ödemeyi nasip eyle ve beni fakirlikten kurtar.”

(Müslim, Zikir, Dua, Tevbe ve İstiğfar (2713); İbn Mace, Dua (3873).

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:""İnsanlara Rableri hakkında bir söz anlatacağınız zaman,onları ürkütecek ve ağır gelecek şeyleri anlatmayın.""(Haysemi/Mecmeuz Zevaid 916,Tebarani /Mucemul Evsat,8196)

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suizan etmeyin. Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayın, kusurlarını görmeyin, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyin, birbirinizi kardeş gibi sevin, çekiştirmeyin. Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder. Onu, kendinden aşağı görmez.

| Hadis-i Şerif, Buhari, Müslim......

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Muhakkak ki ümmetimin en şerlisi (edepsizi), Ashabıma dil uzatmaya cüret ve cesaret edenlerdir''
(Kenzü'l-Ummal)

Bu hadis çok dikkatimi çekti. Günümüzde Şia'lar Hz. Ömer (ra)'ya, Hz. Aişe (ra)'ya ve Hz. Ebu Bekr (ra)'ya dil uzatıyor. Allah onları ıslah etsin.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Muhakkak ki ümmetimin en şerlisi (edepsizi), Ashabıma dil uzatmaya cüret ve cesaret edenlerdir''
(Kenzü'l-Ummal)

Bu hadis çok dikkatimi çekti. Günümüzde Şia'lar Hz. Ömer (ra)'ya, Hz. Aişe (ra)'ya ve Hz. Ebu Bekr (ra)'ya dil uzatıyor. Allah onları ıslah etsin.

Ama bu rafizilere uyuyor mu acaba ? "Ümmetimin" deniyor çünkü ?!

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed bin Cübeyr bin Mut’im (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ben Muhammed’im. Ben Ahmed’im. Ben o Mâhi’yim kî, küfür benimle mahvedilir. Ben o Haşir’im ki, insanlar benim ayağımın ökçesi üzerinde (Yani beni takip ederek) haşrolunur. Ben Âkıb’im. Âkıb kendisinden sonra Nebi olmayandır’buyurdu.”
Müslim 2354/124

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hamd Köşkü Şüphesiz bu köşk, evladını yahut sevdiği bir insanı kaybettiğinde şükreden ve:
“Biz Allah’tan geldik, O’na döneceğiz” diyen kimseye aittir. Şüphesiz bu, sabır ve şükür köşküdür. Şükreden sabırlı kullara ne mutlu!

Ebu Musa (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Bir kulun çocuğu öldüğü vakit Allah-u Teâlâ meleklere:
−‘Kulumun çocuğunun canını aldınız mı?’ buyurur.
Melekler:
−‘Evet’ derler.
Allah-u Teâlâ meleklere:
−‘Gönlünün sevgisini mi aldınız?’ diye sorar.
Melekler:
−‘Evet’ derler.
Allah-u Teâlâ meleklere:
−‘Kulum ne dedi?’ diye sorar.
Melekler:
−‘Sana hamd etti ve biz Allah’a aidiz O’na döneceğiz’ dedi’ derler.
Allah Azze ve Celle meleklere:
−‘Kulum için cennette bir ev yapın, o evi şükür evi diye adlandırın’ buyurur’ dedi.”
Tirmizi, Ahmed Müsned

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Yakında diğer milletler, yemek yiyenlerin çanak üzerine toplandığı gibi, sizin üzerinize toplanacaktır!”
Adamın biri, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:
–O gün biz az mı olacağız? dedi.
–“Bilakis, o gün siz çok olacaksınız! Lakin sizler selin (sürüklediği) çöp gibi olacaksınız! Allah, düşmanlarınızın göğüslerinden size karşı korkuyu kaldıracak ve sizin kalplerinize vehen atacaktır!”
–Ey Allah’ın Rasulü! Vehen nedir? dedi.
–“Dünyayı sevmek ve ölümü sevmemektir.”
Ebu Davud 4297, Ahmad bin Hanbel Müsned 5/287, Albânî Sahiha 958

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rafızileri `Müşrik` olarak nitelendiren ilk kişi bizatihi Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem`dir. Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem`e şirk isnad ettikleri için onlar müşrik we kafirdirler, onların kanları we malları da helâldir.!
Fatıma radıyAllahu anha`dan, Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem `Aliyy ibn Ebi Talib radıyAllahu anh`e şöyle buyurmuştur; `Müjdelen ey `Aliyy!. Şüphesiz sen we seni sewenler cennettesiniz. Fakat bir güruh insan seni sewdiklerini iddia edecekler, fakat İslam`ı küçümseyecekler, onu terk edip bir tarafa atacaklar. İslam`dan okun yaydan çıktığı gibi çıkacaklardır Onlara `Rafıza` denilecektir. Eğer onlarla karşılaşırsan, onlarla sawaş.! Zira onlar müşriklerdir.!` `Aliyy radıyAllahu anh bu rivayetten sonra şöyle demiştir; `Bizleri, Ehl-i Beyt`i sevdiklerini iddia edecekler, lakin böyle değildir. Onların alameti Ebu Bekr we `Umer radıyAllahu anhum`a sövmeleridir.`
|Hasen li gayrih. Ebu`ş-Şeyh, Tabakat, (2/74, 4/122); Darekutni, (15/181); Ebu Ya`la, Musned, (6749); Taberani, (1/319); `Abdullah ibn `Ahmed, es-Sunne, (2/548); Deylemi, Musned, (8301)

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Yakında diğer milletler, yemek yiyenlerin çanak üzerine toplandığı gibi, sizin üzerinize toplanacaktır!”

–O gün biz az mı olacağız? dedi.

–“Bilakis, o gün siz çok olacaksınız! Lakin sizler selin (sürüklediği) çöp gibi olacaksınız! Allah, düşmanlarınızın göğüslerinden size karşı korkuyu kaldıracak ve sizin kalplerinize vehen atacaktır!”

–Ey Allah’ın Rasulü! Vehen nedir? dedi.

–“Dünyayı sevmek ve ölümü sevmemektir.”

Ebu Davud 4297, Ahmad bin Hanbel Müsned 5/287, Albânî Sahiha 958

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'u Teala her kime hayır murad ederse onu belaya uğratır.(Buhari)

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘İki büyük Müslüman gurup birbirleriyle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır! Bu iki gurubun davaları bir olduğu halde aralarında büyük bir savaş olacaktır!’ buyurdu.”

Buhari 6974, Müslim 2888/17

Üst Ana Sayfa Alt