Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Birşey istediğin zaman yalnız Allah’tan iste.
Yardım dilediğin zaman Allah’tan dile.
Şunu iyi bil ki bütün yaratılmışlar elbirliği ile sana bir menfaat bahşetmek isteseler,
Allah’ın sana yazdığından daha fazlasını bağışlayamazlar.
Yine yaratılmışların tümü elbirliği ile sana bir zarar vermek isteseler,
Allah’ın sana takdir ettiğinden fazlasını yapamazlar.”

(Tirmizi, Sünen, fi sıfati’l-Kıyame, 60)

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
154503_515499508470873_1020883807_n.jpg

154503_515499508470873_1020883807_n.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:""Dininde ihlaslı (samimi) ol ki ,az bir amel bile sana yeterli gelsin.""(Hakim/el-Müstedrek 4/306.,Hilyetül Evliya,İsbehani ,1/244)....

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:""Ümmetimin şehidlerinin çoğu yataklarında ölen kimselerdir.İki cephe arasında öldürülen nice kimseler vardır ki,Allah onların niyetlerinin kendi rızası olmadığını çok iyi bilir.""(Ahmed/Müsned 1/397)

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
5742 - Ya'la İbnu Ümeyye anlatıyor: "Fetih günü babam Ümeyye'yi getirip: "Ey Allah'ın Resûlü! Babamla hicret şartı üzere bey'at yap!" dedim. Ama O:
"Onunla cihad etme şartı üzerine bey'at yaparım, artık hicret sona ermiştir" cevabını verdi."
Nesâî, Bey'at 15, (7,145).

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:

Ölüp de pişman olmayan yoktur, mutlaka herkes nedamet duyar: İyi yolda olan hayrını daha çok artırmadığına pişman olur, nedamet duyar. Kötü yolda olan da nefsini kötülükten çekip almadığına pişman olur, nedamet duyar.

| Hadis-i Şerif, Tirmizi, Zühd 59 []

U Çevrimdışı

Umm Abdullah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Dünyaya veda eden kimsenin namaz kıldığı gibi namaz kıl! Her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da O seni görüyor!..’ buyurdu.”

[Albânî Cami 3776]

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"İşin başı İslâm, direği namaz, zirvesi cihaddır."

Buhârî, Cihad 6, 43, Bed'ü'l-Halk 8, Rikak 2; Müslim, İmâre 113-114; Tirmizî, Fezâilu'l-Cihad 17, 25, Tefsîru Sûre (3) 22; İbn Mâce, Zühd 39.

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (r.a.)’tan rivayet edildiğine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır :

“Sizden birisi (namazda) tahiyyât (duasını bitirdiği) zaman şu dört şeyden Allah’a sığınsın: «Allahümme innî eûzü bike min azâbi cehennem ve min azâbi’l-kabri ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memâtî ve min şerri fitneti’l-Mesîhi’d-Deccâli»

1. Allahım! Cehennem azabından,
2. Kabir azabından,
3. Hayatın ve ölümün fitnesinden,
4. Mesîh Deccal’in fitnesinden Sana sığınıyorum.”

| Hadis-i Şerif; Müslim, Mesacid 128 (588); Buhârî, Cenaiz 88; Ebu Davud, Salât 178-179 (983) =

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir:
“Resulullah (s.a.v.), bîr gün yada bir gece dışarı çıkmıştı. Derken Ebu Bekir ile Ömer'e rastladı. Onlara:
“Sizi bu saatte evlerinizden çıkaran şey nedir?” diye sordu. Onlar:
“Açlık, ey Allah'ın resulü!” dediler. Resulullah (s.a.v.):
“Ben de öyleyim. Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki, beni de sizi çıkaran şey çıkarmıştır. Kalkın” buyurdu.
Bunun üzerine onlar, Resulullah (s.a.v.)'le birlikte kalktılar. Resulullah (s.a.v.), Ensar'dan bir kimsenin evine geldi. Bu adam, o sırada evde yoktu. Bu adamın hanımı, Resulullah (s.a.v.)'i görünce:
“Hoş geldiniz, safa geldiniz!” dedi. Resulullah (s.a.v.)'de ona:
“Filânca nerede?” diye sordu. Kadın:
“Bize içmek için su getirmeye gitti” dedi. O sırada Ensâr'li kimse çıkageldi. Resulullah (s.a.v.) ile iki arkadaşını gördü. Sonra:
“Allah'a hamd olsun, bugün benden misafirleri daha şerefli olan hiç kimse yoktur” dedi. Bunun üzerine bu kimse, hemen giderek onlara üzerinde henüz alacası düşmüş koruk hurma, taze hurma ve olgun hurmalar bulunan bir hurma dalı getirdi. Onlara:
“Bunlardan yiyin!” deyip bıçağı aldı. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.), ona:
“Sakın sağmal koyuna dokunma!” buyurdu. Fakat bu kimse, onu, onlar için kesti. Bunun üzerine misafirler; hem koyundan, hem o hurma dalından yediler, adamın getirdiği sudan da içtiler.
Yemeğe doyup suya kandıkları zaman Resulullah (s.a.v.) Ebû Bekr ile Ömer'e hitaben:

“Nefsim elinde olan Allah'a yemin ederim ki, kıyamet günü bu nimetlerden mutlaka sorulacaksınız. Sizleri evinizden ancak açlık çıkarmıştı. Sonra sizler, şu nimetlere kavuşmadan dönmediniz”
buyurdu.(Sahihi Müslim muhtasar ,2038)

Ebu HUZEYME Çevrimdışı

Ebu HUZEYME

Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Şüphesiz cennette yüz derece vardır. Her iki derecenin arası, gökle yer arası kadardır. Allah onları kendi yolunda cihad edenler için hazırlamıştır. Allah’tan isteyeceğiniz zaman Firdevs cennetini isteyin. Çünkü o; cennetin en yüksek ve en orta yeridir. Onun üzerinde Rahman’ın arşı vardır. Cennetin ırmakları ise oradan fışkırır.”[Buhari/Cihad 4]

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Mes´ûd radıyallahu anh anlatıyor:

Birgün Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Kâbe´nin yanında namaz kılıyordu. Ebû Cehil ile bazı arkadaşları da orada oturuyorlardı. Derken içlerinden biri,

"Şu gösteriş budalasına bakın! Hanginiz falanların yeni boğazladıkları devenin döl yatağını, içindeki pisliklerle birlikte alıp getirir ve secdeye vardığı zaman şunun sırtına koyar?" dedi.

Oradakilerin en fenası olan (Ukbe ibni Ebû Mu´ayt adındaki) biri koşup gitti; devenin döl yatağını alıp getirdi, Resûl-i Ekrem secde edinceye kadar bekledi ve onu sırtına, iki omzunun arasına koydu.

Ben, elimden bir şey gelmediği için öylece bakıp duruyordum. Âh o zaman elimde bir kuvvet olacaktı ki!..

Onlar birbirinin üzerine devrilerek katıla katıla gülüyorlardı. Resûl-i Ekrem ise başını secdeden kaldırmıyordu.

Biri gidip, henüz küçük bir çocuk olan Fâtıma´ya durumu haber vermiş, Fâtıma koşarak geldi ve babasının sırtındaki pisliği alıp attı; sonra bunu yapanlara dönüp hakaret etti.

Resûl-i Ekrem yerinden doğruldu, sonra da üç defa,

"Allah'ım! Bu Kureyş kâfirlerini sana havâle ediyorum." dedi.

Orada yapılan duanın kabul edileceğine inandıkları için, kendi aleyhlerinde Hz. Peygamber'in dua etmesi kâfirlere pek ağır geldi.

Resûl-i Ekrem onların adlarını birer birer sayarak şöyle buyurdu:

"Allah'ım! Ebû Cehil´i sana havale ediyorum. Utbe bin Rebîa´yı, şeybe bin Rebîa´yı, Velîd ibni Utbe´yi, Ümeyye bin Halef´i, Ukbe bin Ebû Muayt´ı sana havâle ediyorum."

Canımı kudretiyle yaşatan Allah´a yemin ederim ki, Resûl-i Ekrem´in adlarını saydığı bu kimselerin çoğunun, Bedir Gazvesinde, ölüler çukuruna atıldıklarını gözlerimle gördüm.

| Hadis-i Şerif, Buhârî, Salât 109, Cihâd 98, Megâzî 7; Müslim, Cihâd 107; Nesâî, Tahâret 192 []

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Urve’nin Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayet ettiğine göre o:

Ey kız kardeşimin oğlu! Allah’a yemin ederim ki, biz bir hilâli, sonra diğerini, sonra bir başkasını, yani iki ayda üç hilâli görürdük de, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in evlerinde hiç ateş yakılmazdı, demişti. Ben:

Teyzeciğim! O halde geçiminiz ne idi? dedim. Teyzem:

İki siyah, yani hurma ve su. Ancak şu var ki, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ensardan sağmal hayvanları bulunan komşuları vardı. Onlar Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e bu hayvanların sütlerinden gönderirlerdi; o da bize içirirdi, dedi.

| Buhârî, Hibe 1; Rikak 17; Müslim, Zühd 28. ^^

Peygamber evi ve mutfağı ile evlerimiz ve mutfaklarımızı kıyas yapıp düşünelim.!!

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
Kostantiniyye mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’

Müsned-i Ahmed bin Hanbel -

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu hadis buharinin (v. 256/870)'nin et-Târihu'l-Kebîr ve et-Târihu's-Sagîr'i,nde geçmektedir..... yanlızca Kütüb-i Sitte diye anılan altı hadis kitabında (Buhârî, Müslim, Tirmizî, Ebû Davud, Nesâî, Ibn Mâce) de bulunmamaktadır.
buharinin dışında müslim,tirmizi,ebu davud,Ibn mace nakletmediği için kütüb-i sittede yer almaktadır.

Hadis buhariyle beraber Ahmed b. Hanbel (v. 241/855)'in Müsned'i ve Ibn Ebî Hayseme (v. 279/892)'nin Kitâbu't-Târih'i, Bezzâr (v. 292/905)'in Müsned'i nde yer almaltadır.

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
duzelttim o zaman..ben de bir internet sayfasindan almistim.. duzelttiginiz icin Allah cc razi olsun.

Zuhri Çevrimdışı

Zuhri

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Teala buyurduki;
Kullarım arasında öyleleri vardır ki, onların imanları ancak fakirlikle düzelir. Eğer onlara zenginlik verirsem, bu durum onların (imanlarının) bozulmasına yol açar.
Kullarım arasında öyleleri vardır ki, onların imanları ancak zenginlikle düzelir. Bunlar fakirliği düştükleri zaman imanları da bozulma tehlikesine girer.
Yine kullarım arasında öyleleri vardır ki, imanları ancak sağlıklı olmakla yoluna girer. Bunlara hastalık versem, onların bozulmasına sebep olur.
Kullarım arasında öyleleri de var ki, ancak hastalık ile imanları selamete erer. Bunlara sıhhat verdiğimde, bu durum bozulmalarına neden olur.
Kullarımdan bazıları ibadet yoluna girip abidlerden olmak isterler. halbuki ben, bu kimselerin kendilerini beğenip ucba düşmemeleri için onların bu isteklerine engel olurum.
Ben kullarımın kalplerindekini bilir ve işlerini düzene koyarım. Çünkü ben her şeyi bilirim ve her şeyden haberdarım.

(Taberani, El-evsat nr:613; Kudai, Müsnedül-Şihab, nr:1456; Heysemi, ez-Zevaid, nr:17951__Camiul Ulum Ve-l Hikem, İbn Recep el-Hanbeli)

Üst Ana Sayfa Alt