Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
İbn Ömer'in (r.ahm.) bildirdiğine göre:
Hz. Peygamber (a.s.);

fıtır sadakasının, insanlar Bayram namazına gitmeden önce verilmesini emretmiştir.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 1645

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
onurum_41 ' Alıntı:
Günün Hadis-i Şerifi
Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!" desin (ve ona bulaşmasın).
(Müslim, 1161)

mübarek Ramazan'ın içinde olmamız münasebetiyle;
çok güzel ve yerinde bir hadis yazdınız..
Tebrik ederim sizi...

keşke dün okusaydım bu hadisi şerifi de, bugün birinin kalbini kırmasaydım..
unutuyoz, bazan oruçlu olduğumuzu ve "ısrarla" sabretmemiz gerektiğini..

tekrar tebrik ederim, sağolasınız..

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Zekat'ın İnceliği;

Ebu Hureyre'nin (r.a.) naklettiğine göre:
Resulüllah (a.s.) şöyle buyurmuştur:

"Altın ve gümüşün zekâtını vermeyenler, Kıyamet günü o altın ve gümüşleri kendileri için ateşten levhalar hâline getirilir; üzerleri Cehennem ateşinde kızdırılır.
Sonra bu kızgın levhalarla böğrü, alnı ve sırtı yakılır.
Bunlar soğudukça azap için yeniden tekrarlanır.
Bu azaplandırma, miktarı elli bin yıl olan bir günde kullar arasındaki haklar ödeninceye kadar devam eder. Neticede o kimse, Cennet veya Cehenneme doğru giden yolunu görür (veya kendisine gösterilir)

" Ey Allah'ın Resulü (a.s.)! zekâtı verilmeyen develer ne olacak? diye sorulduğunda, "Kendilerinden zekât hakları ödenmeyen her deve sahibi de (bu hayvanların haklarından birisi de su başlarına geldikleri günde sütlerinin sağılması ve fakirlere ve yolculara içirilmesidir) Kıyamet gününde kendisi o develer için düz ve geniş bir sahaya yatırılır.
Olduklarından daha iri halleri ile ve onlardan bir tek deve yavrusu da zayi edilmeksizin hepsi onu ayakları ile çiğnerler, ağızları ile ısırırlar.
Deve sürüsünün sonu o kimseye uğrayıp geçince baş tarafı tekrar ona uğratılır.
Bu azaplandırma, uzunluğu elli bin sene olan bir gün içinde, kullar arasındaki haklar ödeninceye kadar devam eder.
Nihayet o kimseye, ya Cennet veya Cehenneme doğru uzanan yolu gösterilir.

" Ey Allah'ın Resulü! zekâtı verilmemiş sığır ve davarlar ne olacak? denildi.
Allah Resulü (a.s.): "Kendilerinden (zekât) hakları ödenmeyen her sığır ve davar sahibi de, Kıyamet günü onlar için dümdüz bir sahaya yatırılır.
Bu hayvanlardan hiçbirini kaybetmeksizin ve içlerinde ne iki boynuzu bükülü, ne boynuzsuz ve ne de içeri giren boynuzu kırılmış bulunmaksızın hepsi boynuzları ile o şahsı toslayacak, ayaklarıyla da çiğneyecektir. Bu sürünün baş tarafı onun üzerinden geçtiğinde sonu tekrar geri döndürülür.
Bu azap da miktarı elli bin sene süren bir günde, kullar arasındaki bütün haklar ödeninceye kadar devam eder.
Sonunda ya Cennet veya Cehenneme doğru olmak üzere o kula yolu gösterilir." buyurdu.

Ey Allah'ın Resulü! Zekâtı verilmemiş atlar ne olacak? denildi.
Hz. Peygamber (a.s.): "Atlar üç kısımdır: At bazı kimseler için bir günah, bazısı için ihtiyacına bir perde, bazısı için de sırf hayır ve sevaptır.
At, kendisi için günah olana gelince o, atını gösteriş için, övünmek için, İslâm halkına düşmanlık için besler. İşte bu at o kimse için büyük bir vebaldir.
At kendi ihtiyacı için bir perde olan kimseye gelince o, atını Allah yolunda bağlar, sonra da gerek hayvanların sırtındaki Allah hakkını (cihat için binmek, bindirmek) gerek muayyen bir Allah hakkı olan zekâtı unutmaz.
İşte bu da o kimse için perdedir. At, kendisine hayır ve sevap olan kimseye gelince o, atını Müslümanlar lehine Allah yolunda cihat maksadıyla bağlamıştır.
Atı da bol otlu geniş bir sahada veya çayırda beslenirse atın bu bol otlu sahadan veya çayırdan yediği her bir şeyin sayısınca sahibi için muhakkak birçok güzellikler, iyilikler yazılır.
Atın gübreleri ve bevilleri sayısınca da sahibi için haseneler yazılır.
Hele bir de atın ipi kopsa da şahlanarak bir veya iki yüksek yere (yahut bir veya iki mil mesafeye) kadar raks edip neşe ile koşsa, yerde tırnaklarının bıraktığı izleri ve gübreleri sayısınca Allah sahibine iyilikler yazar.
Bir de hayvan (bu arada) bir nehre uğrayıp da ondan içerse, sahibi sulamak istememiş olsa bile Allah o kimse için atının içtiği su damlası sayısınca iyilik yazacaktır.

" Ey Allah'ın Resulü! Eşekler (deki hüküm) nasıldır? denildi.
Resulüllah: "Eşekler hakkında bana bir şey indirilmiş değildir.

Ancak bana her hükmü cami, nadir bir vecize olan şu: Her kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür.
Her kim de zerre miktarı bir şer işlemişse onun karşılığını görür ayetleri indirilmiştir" buyurdu.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 1647

M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten güzeldi kardeş,rabbimiz bizim için hiç beklenmedik yerden ne büyük sevaplar yaziyor.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"insanın, her bir organı için, her gün verilmesi gereken bir sadakası vardır.
iki kişi arasında adâletli davranman bir sadakadır.
Binitine binerken birine yardım etmen, onu üzerine bindirmen veya yükünü onun üzerine yüklerken yardım etmen, bir sadakadır.
Güzel bir söz de bir sadakadır.
Namaza gitmek üzere attığın her adım bir sadakadır.
Yoldan insanları rahatsız edici bir şeyi kaldırman da bir sadakadır."

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

"Helâl bellidir, haram da bellidir, aralarında ise, insanların çoğunun bilmediği şeyler vardır.

Kim şüpheli şeylerden sakınırsa, hem dinini, hem de ırzını temize çıkarmış olur.

Kim de şüpheli şeylere düşerse, harama düşmüş olur.

Tıpkı sürüsünü yasak bölgenin etrafında otlatan çoban gibi ki, hayvanları her an oraya girebilir.
Dikkat edin, her melîkin bir yasak bölgesi vardır.
Dikkat edin, Allahın yasak bölgesi de haramlarıdır.
Dikkat edin, cesette bir et parçası vardır, o iyi olursa cesedin hepsi iyi olur.
O bozuk olursa cesedin tümü bozuk olur.
Dikkat edin, o da "kalb"dir."

Nûman radıyallahu anh. Buhârî.

S Çevrimdışı

sevim

Üye
İslam-TR Üyesi
Biz seni, ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik"

ALLAH IÇIN SECDE ETMENIN FAZILETI

Ma'dân b. Ebi Talha (ra) anlatir: Rasulullah(sav)'in Mevlasi Sevban ile karsilastim ve ona söyle dedim:

-Bana isledigimde Allah'in beni cennete koyacagi bir amel söyle veya diger bir rivayete göre;

-(Allah'a en sevimli olan ameli) Bunun üzerine bir müddet sustu, sonra ben tekrar sordum, yine sustu, sonra üçüncü defa sordum söyle dedi:

-Ben bu konu hakkinda Rasulullah (sav)'e sordum. O da bana:"

Çok secde etmeye bak. Çünki Allah için yaptigin her secde ile Allah seni bir derece yükseltir, senden bir hatayi da siler. "
(Müslim, Tirmizi, Nesei, Ibn-i Mace).

Ubâde b. es-Sâmit (ra)'in Rasulullah(sav)'i söyle derken isittigi rivayet edilmistir:"

Allah için secde yapan hiçbir kul yoktur ki, Allah ona bu secde ile bir hasene(sevap) yazip ondan da bir seyyieyi(günahi) silmesin ve onu secde ile bir derece yükseltmesin. Bu sebeple secdeyi çok yapiniz. "
(Ibn-i Mace).

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

"Gerçek fakir, bir veya iki lokma, ya da bir veya iki hurma ile baştan savulan değildir, asıl fakir, ihtiyacını giderecek bir şey bulamayan, kendisine sadaka verilmesinin zarureti bilinmeyen ve kalkıp insanlardan da dilenmeyen kimsedir."

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
İbn Ömer'in (r.ahm.) naklettiğine göre:
Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu:

"Herhangi birinizin yemeği konulup, namaz için de kamet edildiğinde yemeğe başlayınız.
Sakın yemeği bitirinceye kadar acele etmeyiniz."

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 868

M Çevrimdışı

muhammed uyan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"""KİM SÖYLEMEDİĞİM SÖZÜ BANA ATFEDERSE,CEHENNEMDEKİ YERİNE HAZIRLANSIN""Suyuti el-Ezhar isimli kitabında bu hadisin 72 kişi(sahabe)tarafından rivayet edildigini yazar ve isimlerini tek tek verir.

M Çevrimdışı

muhammed uyan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyreden rivayetle o dedıkı:Rasulullah(as)şöyle dedi:""Allah teala buyurduki:Ademoğlu hiçbir hakkı olmadığı halde hem bana sövdü hem de beni yalanladı.Bana sövmesi"Benim oğul edindiğimi uydurması";Beni yalanlamasıda:"Benim ilk kez kendisini yarattıgım gibi tekrar diriltmeyecegimi söylemesidir"Bu hadis kudsi bir hadistir.(BUHARİ 3193)

E Çevrimdışı

erva

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"Yedi helâk ediciden kaçının!"
Denildi ki:
"Ey Allahın Resûlü, onlar nedir?"
Şöyle buyurdu:
"Allaha ortak koşmak, sihir yapmak, haksız yere adam öldürmek, yetim malı yemek, zina etmek, cihad günü cepheden kaçmak, namuslu hanımlara iftira atmak."

E Çevrimdışı

erva

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem sordu:
"Birinizin kapısının önünden bir nehir aksa, kişi günde beş kez o suda yıkansa, kirinden eser kalır mı, ne dersiniz?"
"Hayır, tertemiz olur," dediler.
"işte beş vakit namaz da böyledir. Allah o namazlar sayesinde bütün hataları siler," buyurdu.
ebu Hureyre radıyallahu anh. Buhari

E Çevrimdışı

Edibe_Serra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"Her kim, inanarak ve karşılığını yalnız Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

E Çevrimdışı

Edibe_Serra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"Kim bir mezar kazarsa, Allah ona cennette bir köşk bina eder.
Kim bir cenaze yıkarsa, annesinden doğduğu günki gibi tüm günahlarından sıyrılır.
Kim bir ölüyü kefenlerse, Allah ona cennet giysilerinden bir giysi giydirir.
Kim, yaslı bir kimseye taziyette bulunursa, Allah ona takva elbisesi giydirir, ruhlar içinde onun ruhuna da merhamet edilir.
Kim, başına bir musibet gelen kişiyi teselli ederse, Allah ona cennet giysilerinden, dünyada pahası biçilmez iki elbise giydirir.
Kim cenazenin ardından gidip de gömülünceye kadar beklerse, Allah ona üç kırat sevap verir. O üç kırattan sadece bir tanesi Uhud dağından büyüktür.
Kim bir yetimi, ya da bir dulu koruyup gözetirse, Allah onu gölgesinde gölgelendirir ve cennetine girdirir."
Câbir radıyallahu anh. Taberânî

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Abdullah b. Ömer'in (r.ahm.) haber verdiğine göre:

Allah Resulü (a.s.):
"Bilâl ezanı gece okuyor. Siz, İbn Ümmü Mektum'un ezanını işitinceye kadar yiyip içiniz"
buyurmuştur.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 1827

E Çevrimdışı

Edibe_Serra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"ileride kargaşa olacaktır."
"Peki ondan kurtuluş nasıl olur, ey Allahın Resûlü?" diye sordum.
Şöyle buyurdu:
"Allahın Kitabına sarılmakla. Çünkü sizden öncekilerin haberi ile sizden sonrakilerin haberi onun içindedir. Aranızda vereceğiniz hükümler de onun içindedir. O, önemli bilgileri içerir, içinde gereksiz söz yoktur.
Kim onu, akılsızlığından dolayı terk ederse, Allah onun belini kırar. Kim iman yolunu ondan başkasında ararsa, Allah onu saptırır. O, Allahın sapasağlam ipidir. O, hikmetli olan zikirdir. O, dosdoğru yoldur.
O, kendisiyle arzuların sapmadığı, dillerin yalan şeyler söylemediği, âlimlerin doymadığı, çok okunmakla eskimeyen, olağanüstülüğü tükenmeyen bir kitaptır.
O, cinlerin işitip de şöyle dediği kitaptır: "Gerçekten biz, doğru yola ileten görülmedik oranda güzel bir Kurân dinledik de ona îman ettik."
Kim ondan bir haber getirirse, doğru söylemiş olur. Kim onu uygularsa, sevap alır. Kim onunla hükmederse, âdil olur. Kim insanları ona dâvet ederse, doğruya iletmiş olur. Ey Aver, dinle, kulağına küpe olsun!"
Hâris radıyallahu anh. Tirmizî.

E Çevrimdışı

Edibe_Serra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Hediyeleşin, zira hediye, kalpteki kuşkuları giderir. Komşu kadın, komşusu kadından gelen (hediyeyi) hakir görmesin, bir koyun paçası olsa bile."

Tirmizî, Vela ve'l-Hibe 6, (2131).

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ukbe İbnu Âmir radıyallahu anh anlatıyor:

"Üzerimizde develeri gütme işi vardı, (bunu sırayla yapıyorduk.) (Bir gün) gütme nöbeti bana gelmişti. Günün sonunda develeri kıra ben çıkarıyordum.
(Birgün, nöbetimden dönüşte) Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a geldim, ayakta halka hitabediyordu. Söylediklerinden şu sözlere yetiştim:

"Güzelce abdest alıp, sonra iki rek'at namaz kılan ve namaza bütün ruhu ve benliği ile yönelen hiç kimse yoktur ki kendisine cennet vâcib olmasın!"

(Bunları işitince kendimi tutamayıp: )"Bu ne güzel!'' dedim. (Bu sözüm üzerine) önümde duran birisi:

"Az önce söylediği daha da güzeldi!'' dedi. (Bu da kim? diye) baktım. Meğer Ömer İbnu'I-Hattâb'mış. O, sözüne devam etti:

"Seni gördüm, daha yeni geldin. Sen gelmezden önce şöyle demişti:

"Sizden kim abdestini alır ve bunu en güzel şekilde yapar,
sonra da: "Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûlühü. (Şehâdet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür)" derse, kendisine cennetin sekiz kapısı da açılır; hangisinden isterse oradan cennete girer."

Ebu Davud'un rivayetinde "...abdesti güzel yaparsa..." denmiştir.

Tirmizi'nin rivayetinde "....resûlühü (Allah'ın ...Resûlü)" kelimesinden sonra "Allah'ım, beni tevbe edenlerden kıl, temizlenenlerden kıl" duası da vardır.

Ebu Davud, Taharet 65, (169); Tirmizi, Taharet, 41, (55).

Üst Ana Sayfa Alt