Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Islam-tr Yetkili Ve Üyelere!!! :'(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
bu arada arap kardeslerle konustum, yarin oldugumuz yerdeki arap camisine bir alim gelecekmis, ayakkabilarim temiz olmadigi için önceden gidemiyordum:uzgnm: maddi sikintilarimiz var:( demin bir ayakkabi aldim sirf cumalari camiye gidebilmek için, yarin Allah izin verirse camideyim:harika: arap kardesler gelmemi çok istediler, hem biraz açilirsin hemde baska kardeslerle tanisirsin diye. birde herzaman alim gelmiyormus, bu firsatdan istifade etmek isterim..;)

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
10847893_1380214735605440_1065212690906629690_n.jpg

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
“Allah’ın müminler için ön gördüğü hükmü/kararı beni oldukça sevindirmektedir. Şöyle ki; kendisine bir hayır/bir iyilik dokunsa Rabbine hamd eder ve şükreder. Başına bir musibet gelse hamd eder ve sabreder. Her durumda -hatta hanımının ağzına koyacağı bir lokmadan ötürü dahi- mümin için bir ücret/bir mükâfat vardır.”(Ahmed b. Hanbel, 1/173)

M Çevrimdışı

Mavisakal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bende senin gibi bir durumdayım çoğu dediğinide ben istanbulda olmama rağmen yaşamış biriyim.Ve şuan gerçek anlamda tek bir arkadaşım dahi yok.Benim samimi olduğum tek arkadaşım bana ilim öğreten abimdi o da suriyede şehit oldu inşeAllah.Şuan oturduğum yerde etmediğim kavga yemediğim dayak kalmadı fakat sonunda hepsiyle buruk bi arkadaşlığım oldu aralarına aldılar benimsediler fakat iş işten geçmişti birdaha hiçbiriyle konuşacak hevesim kalmadı içime kapandım ve sonuç olarak sanal ortama daldım bu dahada ağırlaştırdı işimi çünkü konuşacak tek bir arkadaşım kalmadı.Sende daha yeni kayıt olmana rağmen sitede online süren yok fazla ilim öğrenmen için takılman tabiki iyi ama bilgisayar başında fazla zaman geçirmen ilerde sıkıntı çıkarabilir.Daha sonra sonra o abiyle tanıştım haftada bir gün konuşurduk tüm dertlerimi ona anlatırdım ve o kadar rahatlardımki tek bir kişi bile tüm dertlerime yetiyordu.Çünkü söylediklerime çözüp bulup değer veriyordu liseye gittim arkadaşlarım vardı fakat hiçbiri samimi değildi ben fazla ciddiyim ve duygusalım bu yüzden en ufak olayda kendime dert yapıyordum.Bir yıl üniversite sınavına hazırlandığım dönemde dershaneyede gidemediğim için evde tek başımaydım gece gündüz ve yalnızlık nedir o zaman anladım durumunuda o kadar iyi anlıyorumki senle dertleşmek istedim.Bu yaz Elhamdüllilah üniversiteye başladım ama daha sevincimi yaşamadan arkadaşımın şehitlik haberini aldım biranda yıkıldım her ne kadar Allah büyüktür kaderinde oraya gidip bir hafta sonra şehit oldu desemde kendimi alıkoyamadım.Üniversiteye başladığımda onun aramasını bekliyordum herşeyi ona anlatmak için ama kısmet olmadı.Şuan üniversite okumak bana o kadar anlamsız gelmeye başladı o olaydan sonra bazen insanların haline üzülüyorum o kadar bozulmuşlarki düşünmemek elde değil diğer taraftan maddi sıkıntı yaşıyorum oradakilerle çoğu şeyi yapamıyorum.Öte taraftan çalışıp çalışmamak arasında kaldım 13 yıl okuyup çoğu gitti azı kaldı dediğim zamanda bırakmak istemiyorum.Seninde yaşadığın gibi ikili grup kurulduğunda şuan dışlanıyorum daha doğrusu mecbur kalıyorum ve dersten atıldım bu yüzden sınıfın çoğu kız ve ben onlarla sohbet etmemeye çalıştıkça daha çok sıkıntı yaşıyorum.Bugün erkekler beraber takılmaya gitti(tabiki islama uygun şekilde olması durumunda) bende onlarla takılmak isterdim fakat maddi sıkıntıdan dolayı gidemedim.Sınıfta tek erkek dersi dinledim.Kızlar o kadar çığrından çıkmışki sınıftan çıkıp dışardan oturdum geldiler yanımda oturdular dedikodu yaptılar takmadım rica ettiler sınıfa gititm orda başkası rica etti dışarı çıktım tekrar ne yapacağımı bilemedim en sonunda wc gidip dersin hocası gelene kadar aynada kendime bakarak dakikalarca kendi kendime konuştum ve aklımdan o kadar çok şey geçtiki yarın tekrar oraya gidesim yok.Bunları sana anlatmamın sebebi seninde saatlerce karamsarlığa düşmen değil senin gibilerin olduğunu düşün ve emin ol kimse senden üstün değil herkes eşit rahat ol ve insanların ne dediklerinden çok senin ne karar verdiğin önemli bu unutma.Bende senin gibi içime kapanık ve bir o kadar utangacım.Ama böyle olması kimbilir bizleri hangi hatalara düşmekten alıkoydu.

''Asr'a yemin olsunki insanlar ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.''

A Çevrimdışı

azzam

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum,
Bende ta ilkokuldan beri hep yalnızdım. Okulumda, mahallemde, ailemde, üniversitede, çalıştığım yerlerde... Halen öğlen arasında yemekten sonra odama çekilirim ve mesainin başlamasını beklerim... Aslında depresif bir görüntü yapması yanında bana çok vakitte kazandırdı diyebilirim. Neyse diyelim. Ancak bu sayade bu forumla da tanışmış oldum. Keşke bu foruu günlük hayatımızda da yaşayabilsek. Yani forumdakiler ile bir araya gelebilsek birbirimize yardımcı olabilsek... Mesela bir sürü cemaat var ve kendilerini bu forum syesinde iyi ve kötü yanlarını tanımış oldum. Ancak yinede bu foruma 4x4'lük uyan birilerini tavsiye edilmediğini de gördüm. (yanlışım varsa af buyurun). Yani demek istediğim bu forumdan doğacak bir cemaat olabilir mi? Yada sadece hafta da bir de olsa toplanılabilecek birseyler konusalabilecek? Ha bu arada ben biraz da hayalperestim. Eğer çok uçtuysamda yine af buyurun :)
Selamette Kalın İnşaallah

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şu zamanda ayakta kalmak çok zor gerçekten.demekki herkesin kendine göre ayrı ayrı dertleri varmış.ama insan kendini yinede en dertli sanıyor.
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Canımı kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bir adam bir kabrin yanından geçerken kendini o kabrin üzerine atıp, ‘Âh! Keşke şu kabirde yatanın yerinde ben olsaydım’ diye kendini yerden yere vurmadıkça dünya hayatı son bulmayacaktır. O kimse dindarlığı sebebiyle değil, başına gelen belâlar yüzünden böyle davranacaktır.”[15]Buhârî, Fiten 22; Müslim, Fiten 54.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Lütfen mesajimi alttaki sesle birlikte okuyun:)

:(Allaha süküler olsun. Allaha sükürler olsun. Allaha sükürler olsun. Rabbim Rabbim Rabbim:( bana gene yardim ettin:uzgnm:

camiye gittigimde çok korkuyordum, nasil karsilanacam diye rabbime siginip gittim, çok iyi karsilandim elhamdülillah, etrafimda sakalli kardesler, bir ilk olarak kendimi çok rahat hissettim, çok duygulandim:( birde arap kardeslerim beni bir türkle tanistirdilar, o türkle konustuktan sonra hem sivasli, hem bizim köylü hemde akrabamiz çikti soubhanAllah, o abiyi ilk defa görüyom, sakalli 60 yaslarinda bir amcaydi, bana çok yardimci oldu, dedigine göre bu camidekiler maliki meshebindenmis, ama biz hanefiyiz dedi biz kendi mezhebimize göre kilariz , onlarda kendilerinkini..
bana her cuma gel ben burda olurum dedi, istersen Türk camisinede gidebilin ama ben buraya geliyom, türklernen küs oldugum için degil sadece bura daha uygun dedi, bende gerçekten çok sevdim, etrafimda hiç bukadar sakalli kardes görmemistim, bir an kendimi mücahit egitim kampinda zannettim:D Allahu Akbar... sanki yillardir karanliktaymissim gibi bir anda aydinliga çiktim, gerçekten çok mutluyum:)
o camide arapçada ögretiyorlarmis, inchaAllah ögrenmeye çalisacam, sivasa gidene kadar burda ögrenirim..
Rabbim gene bu kulunun yüzüne güldü elhamdülillah eger üzücü bi olay olsaydi gitmeyecektim ama simdi aksine gitmeyi arzuluyom:harika: ve birsürü arap kardes kazandim, birde Türk amcayi görüp tanismis oldum. Rabbime sükürler olsun.

birde Türk camisinde olmayan birsey var bu araplarda çok seviyom: fatihadan sonra türkler yavasça amin der ama araplarda machaAllah AAAAMIIIIIN diye sesli söyleyince daha bir etkili oluyor:):harika: Rabbim sana sükürler olsun:uzgnm::utan:

@Abdulmuizz Fida abiye sorum var:
o camidekiler rukudan sonra kalkinca ellerini kulaklarina kadar kaldiriyorlar sonra seceye gidiyor?? secdeden kalkip kiyama giderkende yaptiklarini gördüm.. ordaki amcaya sordum o dediki o maliki meshebine ayit biz öyle yapmayiz dedi, yardimci olurmusunuz:confused:

birde secde bitip oturdugumuz zaman kardesler sehadet parmagini kaldirip bir müddet sonra indirdiler, bunu hangi zamanda yapmaliyiz, yani kelimeyi sehadetle birliktemi..? yoksa odami onlara ait, lütfen anliyacagim türden cevap verin hocam, bazen yazdiklarinizi anlamiyom:)

Bana tüm dua eden kardeslerimden Rabbim razi olsun, ve cennetine kabul buyursun AAAMIIIN:kedicik:

Şimal Çevrimdışı

Şimal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Lütfen mesajimi alttaki sesle birlikte okuyun:)

:(Allaha süküler olsun. Allaha sükürler olsun. Allaha sükürler olsun. Rabbim Rabbim Rabbim:( bana gene yardim ettin:uzgnm:

camiye gittigimde çok korkuyordum, nasil karsilanacam diye rabbime siginip gittim, çok iyi karsilandim elhamdülillah, etrafimda sakalli kardesler, bir ilk olarak kendimi çok rahat hissettim, çok duygulandim:( birde arap kardeslerim beni bir türkle tanistirdilar, o türkle konustuktan sonra hem sivasli, hem bizim köylü hemde akrabamiz çikti soubhanAllah, o abiyi ilk defa görüyom, sakalli 60 yaslarinda bir amcaydi, bana çok yardimci oldu, dedigine göre bu camidekiler maliki meshebindenmis, ama biz hanefiyiz dedi biz kendi mezhebimize göre kilariz , onlarda kendilerinkini..
bana her cuma gel ben burda olurum dedi, istersen Türk camisinede gidebilin ama ben buraya geliyom, türklernen küs oldugum için degil sadece bura daha uygun dedi, bende gerçekten çok sevdim, etrafimda hiç bukadar sakalli kardes görmemistim, bir an kendimi mücahit egitim kampinda zannettim:D Allahu Akbar... sanki yillardir karanliktaymissim gibi bir anda aydinliga çiktim, gerçekten çok mutluyum:)
o camide arapçada ögretiyorlarmis, inchaAllah ögrenmeye çalisacam, sivasa gidene kadar burda ögrenirim..
Rabbim gene bu kulunun yüzüne güldü elhamdülillah eger üzücü bi olay olsaydi gitmeyecektim ama simdi aksine gitmeyi arzuluyom:harika: ve birsürü arap kardes kazandim, birde Türk amcayi görüp tanismis oldum. Rabbime sükürler olsun.

birde Türk camisinde olmayan birsey var bu araplarda çok seviyom: fatihadan sonra türkler yavasça amin der ama araplarda machaAllah AAAAMIIIIIN diye sesli söyleyince daha bir etkili oluyor:):harika: Rabbim sana sükürler olsun:uzgnm::utan:

@Abdulmuizz Fida abiye sorum var:
o camidekiler rukudan sonra kalkinca ellerini kulaklarina kadar kaldiriyorlar sonra seceye gidiyor?? secdeden kalkip kiyama giderkende yaptiklarini gördüm.. ordaki amcaya sordum o dediki o maliki meshebine ayit biz öyle yapmayiz dedi, yardimci olurmusunuz:confused:

birde secde bitip oturdugumuz zaman kardesler sehadet parmagini kaldirip bir müddet sonra indirdiler, bunu hangi zamanda yapmaliyiz, yani kelimeyi sehadetle birliktemi..? yoksa odami onlara ait, lütfen anliyacagim türden cevap verin hocam, bazen yazdiklarinizi anlamiyom:)

Bana tüm dua eden kardeslerimden Rabbim razi olsun, ve cennetine kabul buyursun AAAMIIIN:kedicik:

istersen soru cevap bölümüne sor.burdan belki cevap vermez abdulmuizz abi.ben bu konular için vehbe zuhayli islam fıkhını okuyorum.dört mezhebi ve cumhurun görüşünü alıyor.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
istersen soru cevap bölümüne sor.burdan belki cevap vermez abdulmuizz abi.ben bu konular için vehbe zuhayli islam fıkhını okuyorum.dört mezhebi ve cumhurun görüşünü alıyor.

yarina kadar cevap gelmezse bende soru cevap bölümüne açarim konuyu, simdilik acelesi yok, gelecek cumaya daha var:)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
cumaya kadar namaz kılmayancanmı? :)

yanlis anladin:) abdulmuizz hocam bana söylesin bende ona göre namazimi düzeltirim, evde simdilik bildigim gibi kilarim sonrasi abimin verecegi cevaba bagli:p konu cuma namazi oldugu için aklimda o vardi, panik yapmaya gerek yok:D

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
yanlis anladin:) abdulmuizz hocam bana söylesin bende ona göre namazimi düzeltirim, evde simdilik bildigim gibi kilarim sonrasi abimin verecegi cevaba bagli:p konu cuma namazi oldugu için aklimda o vardi, panik yapmaya gerek yok:D

https://www.islam-tr.org/konu/namazda-elleri-kaldirma-risalesi-imam-buhari-pdf-rar-indir.33099/
https://www.islam-tr.org/konu/namazda-kac-yerde-eller-kaldirilir.17307/
https://www.islam-tr.org/konu/rasulullahin-s-a-v-namaz-kilisi-nasildir.29385/

Akhi araştırmayı öğretelim sana :D

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
akhi sabr inşeAllah : ) birde soru cevap bölümüne yazarsan inşeAllah cevaplar abdulmuizz abimiz

açmayi düsündüm ama nasil anlatacagimi bilemedim o yüzden buraya yazdim, inchaAllah görür yoksa orayada açarim.
akhim zaten sabrediyom:D sadece bir mesaj daha yazip hocamin görmesini saglamak:harika: bazen istemeyerek sabirsiz olabiliyom:utan: désolé

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi

Allah razi olsun akhi ama herzaman dedigim gibi bende biraz anlama problemi var o yüzden yanlis anliyom, soru sormamin nedeni bu.
yanlis anlamaktansa hocamla birlikte konusmak daha uygun diye düsünüyom. anlamaya çalisiyom olmayinca basima bir agri geliyor:( zaten 8 senedir bas agrisi ve bas dönmesi çekiyom. ilaç kullaniyom bu arada:uzgnm:

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
konuyu açan ben oldugum için buraya yazayim dedim:uzgnm:
Rabbim bir kez daha bu günahkar kuluna yardim etti:uzgnm:

akhiler büyük yoldayim ve 110 km ile gidiyorum sonra trafik yavasladi bende 80'e kadar inebildim, olay burda basliyor, yollar tamirde oldugu için oraya bir yuvarlak yapmislar bende bilmiyom(galiba türkçesi dolambaç)hizla oraya girdim ve az kalsin kaza yapiyordum, hava yagmurluydu birde arkamdaki :mad:[...]:mad: beni yakindan takip ediyordu, yanimda annemde vardi:uzgnm: Allahtan bisey olmadi sadece ben soktayim. birde gelirken araba 3 defa bozula yazdi:acpsnr::uzgnm: oohhh çile bülbülüm çile:confused::bsmagryr:
Rabbim kimseye kaza yaptirmasin, hem araba hem yaya olmak üzere, ben yapmadigim halde hala titriyom:( bu arada araban Renault clio1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...