Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslamla yönetilen bir toprakta hangi mesheple hükmedilir ?

E Çevrimdışı

El-ihadu hattal mevt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.a. arkadaşlar günlerdir kafama takıldı bende buraya konu açıyım dedim.''İslamla yönetilen bir toprakta örneğin : namaz kılmayanın hükmü hangi mezheple hükmedilir.. Hanbelimi Şafimi Hanefimi yoksa Malikilemi ?'' !! :huhuuhuu

F Çevrimdışı

FatmaNeşe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
S.a. arkadaşlar günlerdir kafama takıldı bende buraya konu açıyım dedim.''İslamla yönetilen bir toprakta örneğin : namaz kılmayanın hükmü hangi mesheple hükmedilir.. Hambelimi Şafimi Hanefimi yoksa Malikilemi ?'' !! :huhuuhuu

Esselamu Aleykum ve Rahmetullah,

Kardesim, soru zaten kendisini cevapliyor. "Islamla yönetilen" diyorsun, Islamda yanliz Allah'in hükmü vardir, Kur'an'da yoksa Mezhep-Hükmü diye bir sey mi geciyor? Elbetteki Allah'in Celle ve Celaluhu hükmü ile hükmedilir.

Allah en iyisini bilir.

Not: Yine beni bombardima tutanlar olacak gibime geliyor.

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
benim anladığım kadarıyla ümmet tarafından seçilen islam alimlerinin ictihadları ile oluşan islam şeriatı ile hükmedilir. Bu hususta mezhebe gerek kalmaz ki zaten ictihad alimleri yeterlidir. İctihad edenler bir hususta maliki mezhebine göre yasa oluşturabilirler, başka bir hususta da hanefiye göre veya bunlardan hiçbiri de olmayabilir.

Kadirbillah Çevrimdışı

Kadirbillah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
S.a. arkadaşlar günlerdir kafama takıldı bende buraya konu açıyım dedim.''İslamla yönetilen bir toprakta örneğin : namaz kılmayanın hükmü hangi mesheple hükmedilir.. Hambelimi Şafimi Hanefimi yoksa Malikilemi ?'' !! :huhuuhuu

Kadının mezhebi ne ise onun ile hükmeder kadı. Tabii ki her konuda kendi mezhebine uymadan, hak ile hükmeder.

Ö Çevrimdışı

önce iman

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeslerim ,

Bir islam devletinde 1.Anayasa 2.Şura ( istisare heyri ) 3. Mezalim mahkemesi,(islam devletinde en üst yargi makami,bu günkü tabirle Anayasa mehkemesi gibi)

Devlerin asil vezifesi halkin maslihatina uygun olan hangi meshebin görüsü uygun ve maslahatti uygunsa devlet idaresi yani Halife ona uygulamak zorunda dir isterse diyer görüsler daha kuvetli olsada cünkü bir devlet idaresine asil olan halkin maslihati esasi vardir islam Anayasasinda .Halife tarfindan bir karar cikinca gerketiginde cikan karar Anayasayi ters düser veya ümmetin maslihatina uygun olmaz ise iste o karar Mezalim mahkemeler tarifindan geriye cevrilir hatta gerktiginde bu Mezalim mahkemeleri Halifeyi bile görevden alir. kisacasi devlet idaresinde asil olan devletin sabit bir meshep takip etmemesidir ama duruma göre bir meshepbi diyer meshepleri kiyasla daha agirlikli olarak görüsleriyle amel edebilir ama sabit meseb olmaz sebebinide yukarida acikladim

Ne demisler halkin meshepi müftünün fetvasi ,Devletin meshepide maslihati en iyi sekilde ugun olanidir kisacsi

sagilarimla

E Çevrimdışı

El-ihadu hattal mevt

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum ve Rahmetullah,

Kardesim, soru zaten kendisini cevapliyor. "Islamla yönetilen" diyorsun, Islamda yanliz Allah'in hükmü vardir, Kur'an'da yoksa Mezhep-Hükmü diye bir sey mi geciyor? Elbetteki Allah'in Celle ve Celaluhu hükmü ile hükmedilir.

Allah en iyisini bilir.

Not: Yine beni bombardima tutanlar olacak gibime geliyor.

o_O .. Anlamadım yani, o zaman dört mezhep Kur'an'ın dışına çıkıp Kendi hükümleriylemi hükmediyorlar.. o_O ?!!
Mezhepler itikadi meselerde ayrılıklara düşmezler ameli olarak görüş ayrılıkları vardır.
Mesela Kur'an'da içkinin haram olduğuna dair bir hüküm bulabilirsin içki içmenin cezası hakkında hüküm bulamazsın bunun için Fıkıh kitaplarını açıp bi göz gezdirmen gerekir. Kur'an'da her şeyi bulabileceğini düşünüyorsan eğer; ya sen hiç Kur'an okumamışsındır, yada hiç firaset sahibi değilsindir.
Senin verdiğin cevap büyük bir şuursuzlukla yazılmış..
Mümkünse şöyle ciddi konulara gereksiz görüşlerinizi yazıp da bize zaman kaybı yaşatmayın.. !!

Not: Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.
Şerhi:
Anlayışlı kimseler, ne denilmek istendiğini zaten anlarlar. Anlayışı kıt kimseler ise ne kadar açık söylense, ne kadar tekrarlansa yine anlamazlar.

Üst Ana Sayfa Alt