Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Istemek Yalnızca Üç Kimse Için Helaldir.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
528: Ebu Abdurrahman Muaviye ibni Ebu Süfyan Sahr ibni Harb (Allah Ondan
razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle
buyurdu: “Bir şey isterken ısrarlı davranmayınız. Allah’a yemin ederim ki
sizden biri
benden bir şey ister de benim gönülsüzlüğüme
rağmen benden bir şey koparırsa
verdiğim malın bereketini görmez.”
(Müslim, Zekat 99)

534: İbni Mes’ud (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Kim sıkıntıya düşer de halini insanlara açarsa sıkıntıdan kurtulamaz. Fakat her kim düştüğü sıkıntıdan dolayı ihtiyacını Allah’a arzedip havale ederse Allah’ın er veya geç bir rızık vereceği umulur.”
(Ebu Davud, Zekat 28)
536: Ebu Bişr Kabisa ibn-il Muharik (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir:
Bir takım büyük işler yüklendim de ağır borç altına girdim ve bu yüzden Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e müracaat ettim. O da bana: “ Biraz bekle sadaka malı gelsin de ondan sana verilmesini emrederiz,” dedi ve şöyle devam etti:
-Ey Kabisa; dilenmek, istemek yalnızca üç kimse için helaldir.
1- Kan davası için diyet borcu altına giren kimse veya büyük bir meblağ için kefil olup da borç altına giren kimsenin o borcu ödeyinceye kadar istemesi helaldir,
sonra dilenmekten vazgeçer.
2- Bütün mal varlığını yok eden (İflas, deprem, yangın vs.) bir felakete uğramış kimse geçimini yoluna koyacak kadar istemesi helaldir, sonra dilenmeyi bırakır.
3- Son derece fakirliğe düşüp de kendisini tanıyanlardan en az aklı başında üç kişinin “Çok fakir düştü” denecek hale gelen kimsenin de geçimini temin edecek kadar
isteyip dilenmesi helaldir.
Ey Kabisa bu hallerin dışında dilenmek haramdır. Dilenen haram yemiş olur.”
(Müslim, Zekat 109)

https://www.islam-tr.org/konu/ihtiyac-sahibi-zekat-isteyebilir-mi.37388/

Üst Ana Sayfa Alt