Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kadına Yönelik Şiddet Nasıl Önlenir?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Büyüklerin müdahil olmalari lazım

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
şiddette genellikle amaç kadın üzerinde bir hakimiyet kurmaktır.Dışarda kedi evde Kaplan olmak isteyen hasta ezik ruhlu erkekler kadını döver. Erkeklik kadına vurmakla değil onu korumakla gösterilir.Kadın sevilmek içindir dövülmek için değil.
Hayatımda babamdan bir tokat bile yemedim, yakın bir zaman da bende evleneceğim, onunla çokkk mutlu ve huzurlu bir yuvam olur inşaallah..

Anlaşamadığımız konularda bana baskı ve zorbalık yapmaz insaallah..

Şiddeti önlemek konusuna gelince, herşey ailede başlar , anne ve baba çocuğa örnek modeldir , iyi bir ailede yetişen genç şiddete başvurmaz.
Daha sonra Devlet kadınları kanunlarla korumalıdır.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şiddeti önlemek için ne yapabiliriz?
İnsaallah İslamı bılen yasayan
Rasulallahın veda hutbesınde ınsanlara ogutledıgı ogutlerı alan

Kuranı yasayan sunnete sarılan

ve esını cocuklarını ALLAH ın bır emanetı gıbı goren bırı ıle yasamını bırlestırırsın.bu senin icinde gecerlidir.
Kisilere evlenmeden once birbirleri uzerindeki haklari anlatilmali ve ogretilmelidir.

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bence kadının çenesini tutması lazım.. erkek genel itibarı ile evinde huzurlu olmak ister. zaten tüm gün yüzlerce insanın ağız kokusunu çeker fakat malasef bazı hanım kardeşlerimiz onları çileden çıkarırlar.. istisnaları ayrı tutarak değerlendiriyorum bilginiz olsun

:) Ben bıcır bıcır çok konuşurum , nişanlım o kadar az konuşuyor ki :( Ağzı var dili yok sanki .
Bir psikolog izlemiştim aynen şunları söyledi . Erkekler sizin için , iyi bir evlilikte ; koca karısına sarılacak işten gelince diyecek ki önce biraz dinleneyim müsade et , sonra seni dinleyeceğim .. Eğer erkek karısına bunu derse , kadın da o zaman susuyor , kocam nasıl olsa beni sonra dinleyecek diye .

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Başka örneklerde verdi, Gömleklerinizi çoraplarınızı çamaşırlarınızı eşinize aldırın bu kadının sahiplenme duygusunu daha da güçlendiriyormuş , evlilik bağı daha sağlamlaşıyormuş .
Koca herşeyini önce eşine anlatacak sonra annesine.
Haftaya hanımlarla ilgili kısmı anlatacak , onu da yazarım insaallah.

H Çevrimdışı

Havîn

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başka örneklerde verdi, Gömleklerinizi çoraplarınızı çamaşırlarınızı eşinize aldırın bu kadının sahiplenme duygusunu daha da güçlendiriyormuş , evlilik bağı daha sağlamlaşıyormuş .
Koca herşeyini önce eşine anlatacak sonra annesine.
Haftaya hanımlarla ilgili kısmı anlatacak , onu da yazarım insaallah.
Sıtkı Aslanhanın bi konferansına gitmiştim. .
Gerçekten ufak gibi görünen şeylerin aslında evliliği zedelediğini öğrenince çok şaşırmıştım . .

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle;
Karı kocanın iyi geçinmesi esastır.
Eşlerin birbirine karşı görevini yapması şarttır.
Kadının bir kusuru görüldüğünde onu dövmek yiğitlik ve erkeklik değildir.
Erkeklere verilen kadını hırpalama izni, hassas bir reçetedir. Bu sebeple gerektiğinde yeterli dozda kullanılır bu ruhsat..

Mizacının sertliğini bildiğimiz ve Rasulullah sallallahu aleyhi we sellem'den kadınları dövme iznini bizzat aldığını gördüğümüz Hz.Ömer radıyallahu anh'ın bu konuda nasıl davrandığını alim Zehebî şöyle anlatır:

Hz. Ömer radıyallahu anh'ın hilafeti zamanında bir adam, davranışlarını beğenmediği karısını şikayet etmek üzere halifenin evine gelir. Kapının önüne oturur ve Hz. Ömer radıyallahu anh'ın çıkmasını bekler. Derken içeriden bir gürültü kopar. Hz. Ömer radıyallahu anh'ın hanımı koca halifeye bağırıp çağırmakta ve fakat Hz. Ömer radıyallahu anh ağzını açıp da karısına tek kelime söylememektedir. Bu hali gören kapıdaki zavallı boynunu bükerek: “Bütün şiddetine ve sertliğine rağmen, üstelik mü’minlerin emiri iken Ömer’in hali böyle olursa, benim derdime nasıl çare bulabilir” diye düşünür ve kalkıp giderken Hz. Ömer radıyallahu anh dışarı çıkar. Adamın arkasından:

“- Hayrola, derdin neydi?” diye seslenir. Adam da der ki:

“- Ey mü’minlerin emiri! Karımın kötü huylarını ve bana olan saygısızlığını şikayet etmek üzere gelmiştim. Senin karının da sana karşı olmadık sözler söylediğini duyunca vazgeçip geri döndüm ve kendi kendime: Mü’minlerin emiri karısıyla böyle olunca, benim derdime nasıl deva bulacak?” dedim.

O zaman Hz. Ömer radıyallahu anh adama şunları söyledi:

“- Kardeşim, karımın benim üzerimdeki hakları sebebiyle ona katlanmaya çalışıyorum. Zira o benim hem aşcım, hem fırıncım, hem çamaşırcım, hem de çocuklarımın süt annesidir. Halbuki o bütün bunları yapmak zorunda değildir. Üstelik gönlümün harama meyletmesine engel olan da odur. Bu sebeple onun yaptıklarına katlanıyorum.” Bu sözleri duyan adam:

“- Ey mü’minlerin emiri! Benim karım da aynen öyle”, dedi.

Bunun üzerine Hz. Ömer radıyallahu anh adamı:

“- Haydi kardeşim, karına katlanmaya bak! Hayat dediğin göz açıp kapayana kadar geçiyor!”diye teselli etti.
(Zehebî, el-Kebâir, s. 179).

Demek ki ne oluyor;
Kadınlar erkeklere Allah’ın emanetidir.
Huysuzluk yaptıklarında, eğitmek maksadıyla dövülebilirler. Fakat onları gereksiz yere dövmek yanlıştır, günahtır.
Kadınları dövenler, dar gönüllü, sabırsız ve hayırsız kimselerdir.

Buyrun tefekkür edin inşaAllah..

ebu_zerr Çevrimdışı

ebu_zerr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle;
Karı kocanın iyi geçinmesi esastır.
Eşlerin birbirine karşı görevini yapması şarttır.
Kadının bir kusuru görüldüğünde onu dövmek yiğitlik ve erkeklik değildir.
Erkeklere verilen kadını hırpalama izni, hassas bir reçetedir. Bu sebeple gerektiğinde yeterli dozda kullanılır bu ruhsat..

Mizacının sertliğini bildiğimiz ve Rasulullah sallallahu aleyhi we sellem'den kadınları dövme iznini bizzat aldığını gördüğümüz Hz.Ömer radıyallahu anh'ın bu konuda nasıl davrandığını alim Zehebî şöyle anlatır:

Hz. Ömer radıyallahu anh'ın hilafeti zamanında bir adam, davranışlarını beğenmediği karısını şikayet etmek üzere halifenin evine gelir. Kapının önüne oturur ve Hz. Ömer radıyallahu anh'ın çıkmasını bekler. Derken içeriden bir gürültü kopar. Hz. Ömer radıyallahu anh'ın hanımı koca halifeye bağırıp çağırmakta ve fakat Hz. Ömer radıyallahu anh ağzını açıp da karısına tek kelime söylememektedir. Bu hali gören kapıdaki zavallı boynunu bükerek: “Bütün şiddetine ve sertliğine rağmen, üstelik mü’minlerin emiri iken Ömer’in hali böyle olursa, benim derdime nasıl çare bulabilir” diye düşünür ve kalkıp giderken Hz. Ömer radıyallahu anh dışarı çıkar. Adamın arkasından:

“- Hayrola, derdin neydi?” diye seslenir. Adam da der ki:

“- Ey mü’minlerin emiri! Karımın kötü huylarını ve bana olan saygısızlığını şikayet etmek üzere gelmiştim. Senin karının da sana karşı olmadık sözler söylediğini duyunca vazgeçip geri döndüm ve kendi kendime: Mü’minlerin emiri karısıyla böyle olunca, benim derdime nasıl deva bulacak?” dedim.

O zaman Hz. Ömer radıyallahu anh adama şunları söyledi:

“- Kardeşim, karımın benim üzerimdeki hakları sebebiyle ona katlanmaya çalışıyorum. Zira o benim hem aşcım, hem fırıncım, hem çamaşırcım, hem de çocuklarımın süt annesidir. Halbuki o bütün bunları yapmak zorunda değildir. Üstelik gönlümün harama meyletmesine engel olan da odur. Bu sebeple onun yaptıklarına katlanıyorum.” Bu sözleri duyan adam:

“- Ey mü’minlerin emiri! Benim karım da aynen öyle”, dedi.

Bunun üzerine Hz. Ömer radıyallahu anh adamı:

“- Haydi kardeşim, karına katlanmaya bak! Hayat dediğin göz açıp kapayana kadar geçiyor!”diye teselli etti.
(Zehebî, el-Kebâir, s. 179).

Demek ki ne oluyor;
Kadınlar erkeklere Allah’ın emanetidir.
Huysuzluk yaptıklarında, eğitmek maksadıyla dövülebilirler. Fakat onları gereksiz yere dövmek yanlıştır, günahtır.
Kadınları dövenler, dar gönüllü, sabırsız ve hayırsız kimselerdir.

Buyrun tefekkür edin inşaAllah..
Allah razı olsun

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bir bekar olduğumu kendime hatırlatarak, söz hakkının en son gelecek kişinin ben olduğunu biliyorum. Yine de sizlere sadece bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Bir koca eşini sevmek zorunda, ona değer vermek zorunda, onun geçimini ve ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Bunu hepimiz biliriz. Ama bunun yanında bir de kadının kocasına olan itaati söz konusudur. Öyle ki kadın kocasının istemediği kimseleri evine misafir olarak alamaz, aynı şekilde kocasının izin vermediği kimseyi ziyaret edemez(anne ve baba hariç). Dolayısıyla kadın için kocası hakkında zorba, baskıcı gibi tabirler kanaatimce çok hoş değil. Zira söz hakkı olan kocadır. Dolayısıyla günümüz kadınlarının en çok yapmış olduğu kocalarına 'koca' gibi davranma alışkanlığı, kocaları biraz daha şiddete meyledebiliyor. Bu durum her iki açıdan da çok acı verici maalesef. Bu yüzden kocanızdan değer görmek istiyorsanız bence sizde (islam çerçevesi içerisinde) onun görüşlerine değer vermek zorundasınız. Bu kadını küçümsemek değildir. Gerekli olan bir davranışın hakkını vermektir. Bunu böyle görmekte Allah'ın izniyle hayır vardır (inşaallah). Zira bu konuda birçok Hadisi Şerif mevcut ben iki tane zikredeceğim;

Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurur:

“Kadın, kocası olduğu halde, ancak onun izniyle nafile oruç tutması helâl olur. Yine onun izni ve müsadesi olmadan evine kocasının izin vermediği kimseleri davet etmesi helâl olmaz.”

(Buhari, 4899)

Ebû Hüreyre (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi, cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir”

(Ahmed b. Hanbel, Müsned,1, 191; Elbânî, Sahîhu’t-Tergîb ve’t-terhîb,2, 411-412, 618).

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle bekar olan ahi olsun uhti olsun kardeşlere tavsiyem menhec ve görüş bakımından uyuşamadığınız kişiler müslüman olsa bile temkinli olmanızı tavsiye ederim çevremde öyle kardeşler var ki karı koca birbirini tekfir ediyor ki bu da dolaylı yoldan şiddeti doğuruyor

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şiddette genellikle amaç kadın üzerinde bir hakimiyet kurmaktır.Dışarda kedi evde Kaplan olmak isteyen hasta ezik ruhlu erkekler kadını döver. Erkeklik kadına vurmakla değil onu korumakla gösterilir.Kadın sevilmek içindir dövülmek için değil.
Hayatımda babamdan bir tokat bile yemedim, yakın bir zaman da bende evleneceğim, onunla çokkk mutlu ve huzurlu bir yuvam olur inşaallah..

Anlaşamadığımız konularda bana baskı ve zorbalık yapmaz insaallah..

Şiddeti önlemek konusuna gelince, herşey ailede başlar , anne ve baba çocuğa örnek modeldir , iyi bir ailede yetişen genç şiddete başvurmaz.
Daha sonra Devlet kadınları kanunlarla korumalıdır.
Madem dewlet kadınları korumalı diyorsun nicin ona gitmiyorsun.
Burası islamtr .
Sorduklarinz ve anlattiklarinz
Buyuk celiski

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
“Bir mü’min erkek, bir mü’min kadına buğzetmesin. Çünkü onun bir huyunu beğenmezse başka bir huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ’ 61, hadis no: 1469; Müsned II, 329)

"Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en hayırlı olanlarınızdır." "Kadınlarınıza karşı hayırlı olmayı birbirinize tavsiye edin." (Müslim, Radâ 62; Tirmizî, Radâ 11)

"Kadınlarınız konusunda Allah'tan korkun. Çünkü siz onları Allah'tan emanet olarak aldınız." (Ebu Dâvud, Menâsik 56; İbn Mâce, Menâsik 84)

“Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.” (Müslim, Birr 149)

Sünnete uygun yaşayabilsek bütün sorunları aşacağız biiznillah. Şunu da unutmamak lazım ki şeytanı en çok sevindiren şey evliliklerin bitmesi....
Tabi herşey denenmiş ayrılık kaçınılmaz olmuşsa bu ayrı, çünkü eşlerin birbirlerini aşırı yıptatıp kulluk edemeyecek hale getiren evliliğe devam etmesi ne kadar doğrudur? Rabbim ilmimizi artırsın ve bu öğrendiklerimizle amel etmeyi bize kolaylaştırsın. Allahumme amin.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
buradaki tavsiyeler Allahdan layıkıyla korkan içindir.
kişi gereği gibi Allahdan korkmuyorsa ne nasihat fayda verir nede kanun
başlıkdan kasıt şiddet uygulayan birini engellemek ise ona islamı tembihlemek en güzelidir.
fakat kasıt henüz böyle bir vakaa yaşanmamış evlilikler ise , taraflar şunu bilmelidirki şiddet ve huzur aynı evde barınmaz
bir olay veya kavga olmadan önce en sakin zamanınızda çevrenizde yaşanmış olayların, huzurlu ve huzursuz evliliklerin analizini yapıp kendinize nasıl bir evlilik hayal etdiğinizi sorun.
zamanında sizinle aynı hayalleri kurmuş olması muhtemel çiftlerde, bunda başarlı ve başarısız olanların nedenleri nelerdir tespit etmeye çalışın
ulaşmak istediğiniz bir yer varsa, oraya daha önceden ulaşanlardan yol tarifi alın
bu yoldan ilk defa siz gitmiyorsunuz, o yoldan daha önce gidenler nereye ulaştıysa sizde muhtemeldirki aynı yere ulaşırsınız
yanlış yere ulaşanların hatalarından, evliyseniz kendi hatalarınızdan dersler çıkarın ve bu dersleri birbirinizle paylaşın
seni seviyorum yerine seni Allah için seviyorum der ve bu sevginin artması için dua eder halinizede şükrederseniz, ben bukadar mutlu olmayı hakedecek ne yaptım diyerek halinize şaşırırsınız.
bazı musibetler vardırki sizi birbirinize daha çok bağlar, bu durumlarda Allaha hamd edin
iyi gününüzde bu durumu kendinizin iyi huylu olmasına bağlamayıp Allaha şükredin ve şu ayeti hatırlayın.

Ve hatırlayın ki Rabbiniz size şöyle bildirmişti: Yüceliğim hakkı için şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir. ibrahim suresi 7

seni Allah için seviyorum sözü en katı kalbe bile tesir eder

ben zaten kendime dikkat eden, oturmasını kalkmasını bilen biriyim diyorsanız, haberiniz olsun bundan daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir

bir erkek eve geldiğindeki ilk 5 dk içinde yaşadıkları, sonraki gün eve gelirken adımlarının hızlanmasına veya yavaşlamasına neden olan en önemli faktördür. sırf o 5 dk'ye olan bağımlılığı ve onu kaybetme korkusu Allahın izniyle kendisine çekidüzen vermesine yol açabilir
erkekler gerçekden çok sıradan ve anlaşılması kolay olan canlılardır. öyle kadınlar gibi koplike canlılar değillerdir.
sizdende çok fazla şey beklemezler. basit şeylerlede mutlu olurlar
saçınızı süpürge ediyorsanız bunu yapmayın
süpürge olmuş saçlar hiçbir erkeğe sevimli gelmez

Üst Ana Sayfa Alt