Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kadına Yönelik Şiddet Nasıl Önlenir?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Şiddeti önlemek için ne yapabiliriz?

Selamun aleykum. Allah razı olsun kardeşler epey değinmişler konuya bende ufak birşeyler söylemek istiyorum inşaAllah.
Her alanda olduğu gibi Kur'ân ve Sünnet bu konuda da bizim şiarımız olmalı. Çünkü bizleri Yaratan, bizleri en iyi bilendir ve bizler hakkında en hayırlısını düşünendir. Hatırlarsanız, diri diri toprağa gömülen kızları o sapkın adetten kurtarıb ayaklarının altına cenneti sermiştir islam. Kadınlara değer verilmediği çağlarda ona mirasta pay veren yine islamdır. Demek istediğim Allah her kullarına iyiliği verir yeter ki O'na gidebilelim. Allah ve Rasulü bizlere evlilikler hakkında da öğütler vermiştir.

“Kadınlarla iyi geçinin.” (Nisâ sûresi, 19)

“Hanımlarınız arasında adaleti sağlamak için ne kadar uğraşsanız da bunu başaramazsınız. Bâri onlardan birine aşırı gönül verip de ötekini kocası yokmuş gibi büsbütün ortada bırakmayın. Eğer iyilik yapar ve günahtan sakınırsanız, Allah şüphesiz çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (Nisâ sûresi, 129)

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz.” (Buhârî, Enbiyâ 1, Nikâh 80; Müslim, Radâ’ 60. Ayrıca bk. Tirmizî, Radâ` 11, Tefsîru sûre (9) 2; İbni Mâce, Nikâh 3)

“Sizden biriniz karısını köleyi döver gibi dövmeye kalkışıyor. Belki de o akşam onunla aynı yatakta yatacaktır.” (Buhârî, Tefsîru sûre (91)1; Müslim, Cennet 49. Ayrıca bk. Tirmizî, Tefsîru sûre 91; İbni Mâce, Nikâh 51)

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ` 61)

“Allah Teâlâ’nın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması ve bunların ötekilere mallarından harcama yapması sebebiyle, erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için iyi kadınlar itâatkârdır. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık onlar da kocalarının haklarına saygı gösterirler ve namuslarını korurlar.” (Nisâ sûresi, 34)

“Bir erkek karısını yatağına çağırır da karısı gelmez ve erkek ona dargın olarak gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lânet ederler.” (Buhârî, Bed’u’l-halk 7; Müslim, Nikâh 122. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 40)

Allah ve Rasulünun birçok tavsiyesi vardır dediğimiz gibi. Erkek ve kadın İslam'ın kendileri için ve karşısında ki İnsanlar için neler emrettiğini iyi bilmesi lazım. Bir kadın kocasının onun üzerindeki haklarını bilib bu doğrultuda hareket etmesi ve yine aynı şekilde erkeğinde kadının onun üzerinde ki haklarını bilib o doğrultuda hareket etmesi gerekmektedir. Zira bu şekilde davranıldığı müddetçe Allah'ın da bu iki Kula bahşettiği huzur ve iman ile de değil dövmek kötü kavgaların bile olması şaşılacak şeylerdir Allahu alem. Hiç kimse mükemmel değil ve bu yüzden elbette kadın da koca da hata yapar ama bu hataları af etme anlayış gösterme, güzelce konuşub halletme ile çözebilirler. Tabi bunlar için de Kur'ân ve Sünnet çizgisini takib etmeliler.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
bence kadının çenesini tutması lazım.. erkek genel itibarı ile evinde huzurlu olmak ister. zaten tüm gün yüzlerce insanın ağız kokusunu çeker fakat malasef bazı hanım kardeşlerimiz onları çileden çıkarırlar.. istisnaları ayrı tutarak değerlendiriyorum bilginiz olsun

Tüm gün yüzlerce insana sabir gösterip tahammul edebiliyor da hanimina tahammul edemiyor mu ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Öncelikle bekar olan ahi olsun uhti olsun kardeşlere tavsiyem menhec ve görüş bakımından uyuşamadığınız kişiler müslüman olsa bile temkinli olmanızı tavsiye ederim çevremde öyle kardeşler var ki karı koca birbirini tekfir ediyor ki bu da dolaylı yoldan şiddeti doğuruyor

Komik değil ama ben buna güldüm biraz.
Tekfir nasil ediyorlar yaw cok ilginç.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Komik değil ama ben buna güldüm biraz.
Tekfir nasil ediyorlar yaw cok ilginç.
Bu olayı bizzat başına gelen abi bana anlattı. Abimiz hanımının kardeşlerini yemeğe davet ediyor. Hanımıda abimizden tavuk almasını istiyor. Abimiz tavuk alıyor, hanımı pişiriyor. Misafirleri olan hanımının kardeşleri geliyor ve sofra kuruluyor. Yemek yemeğe başlayacakları zaman misafir olan kayın biraderlerinden biri; 'Tavuğu marketten aldıysan bu tavuk haramdır' diyerek görüşünü söylemiş. Diğer kayın biraderde; 'haram değil helaldir' diyerek tavuğu yemiş. Sonra diğeri; 'Haram olduğunu bile bile tavuğu yedin. Sen kafir oldun(Allah muhafaza)' demiş. Bunu duyan diğer kayınbirader; 'Müslümana kafir dedin sen kafir oldun' demiş. Ve birbirlerini tekfir ederek sofradan kalkıp gitmişler. Böyle durumlar trajikomik gerçekler maalesef. Üzülelim mi? Gülelim mi?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu olayı bizzat başına gelen abi bana anlattı. Abimiz hanımının kardeşlerini yemeğe davet ediyor. Hanımıda abimizden tavuk almasını istiyor. Abimiz tavuk alıyor, hanımı pişiriyor. Misafirleri olan hanımının kardeşleri geliyor ve sofra kuruluyor. Yemek yemeğe başlayacakları zaman misafir olan kayın biraderlerinden biri; 'Tavuğu marketten aldıysan bu tavuk haramdır' diyerek görüşünü söylemiş. Diğer kayın biraderde; 'haram değil helaldir' diyerek tavuğu yemiş. Sonra diğeri; 'Haram olduğunu bile bile tavuğu yedin. Sen kafir oldun(Allah muhafaza)' demiş. Bunu duyan diğer kayınbirader; 'Müslümana kafir dedin sen kafir oldun' demiş. Ve birbirlerini tekfir ederek sofradan kalkıp gitmişler. Böyle durumlar trajikomik gerçekler maalesef. Üzülelim mi? Gülelim mi?

babalarını kutlamak lazım
maşAllah bütün evlatları müctehid

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi

Iki ihtiyar huysuzluk etmiş diye yorumluyorum bunu ben. Koca koca adamlar oturun konuşun ışte.
Bana garip gelen mesela ben tekfir kelimesini burada öğrendim diyebilirim.
Hiç bu tip kisilerle karşılaşmadim.
Hadi musluman olmadan önce zaten bilmeme olanak yok , musluman oldum ortamlara girdim çıktım,yine rastgelmedim. Ya hic ilgimi cekmedi ya da benim kafa hakatten havada.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Iki ihtiyar huysuzluk etmiş diye yorumluyorum bunu ben. Koca koca adamlar oturun konuşun ışte.
Bana garip gelen mesela ben tekfir kelimesini burada öğrendim diyebilirim.
Hiç bu tip kisilerle karşılaşmadim.
Hadi musluman olmadan önce zaten bilmeme olanak yok , musluman oldum ortamlara girdim çıktım,yine rastgelmedim. Ya hic ilgimi cekmedi ya da benim kafa hakatten havada.

bunu bir akhi yazsaydı tavsiyem hazırdı
bir cezaevine girip namaz kılınan koğuşda yatmak istiyorum dersin
seğredersin curcunayı

Üst Ana Sayfa Alt