Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kızlarımız Okumalı Mı?

E Çevrimdışı

ebucihad

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bende kızlar okumalı okuma yazmayı ögrenip okuldan çıkmalı okul tam rezalet erkeklerle el ele tutuşum geziyorlar vb rezaletler

tevhidi ve şirki bildiği halde okuma uğruna küfre gögüs açmalı ondan sonra kabuğuna çekilmeli ha!!!bu aynı şunun gibi yukarı çıkıp ibadet edip aşşağı inip bok ditmeye benzer oldumu şimdi!!!! cehaletinde bu kadarı pes yani.bir müslümanın şirk ve küfürden hemen cehennem ateşine düşecekmişcesine sakınması gerekir bu denli tehlikeli bir durum müslümanın hiç imkanı yoksa alsın bir yazı yazı tahtası kendisi öğretsin zira çocuğun hafızası bir kaset gibidir verdiğini alır.......

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş bu günkü türkiye coğrafyasında kadın erkek her ikisininde gittiği meb okulları müşrik yetiştirme okullarıdır,

ilk okulda söylenilen and VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN SÖZÜ ŞİRK,

Ayrıca eğtim sitemi karma ve buradan mezun olan daha sonra kurumlardaki görevi gereğide yine HUDUDULLAH İHLAL EDLİYOR,

yani kadın erkek okumuş hekim olacağımıza ,korunmuş meryem ve abdullah olmalıyız.

ve rabbim bize niye hekim olmadınız değil,niye hududullahta kalmadınızı soracak bize......

kısmen katılıyorum.sistemin karma olması çok fena...
yani örtü sorunu olmasa bile okullar karmayken kadının iffetini koruması açısından işin zor olduğunu düşünüyorum.
karma olması erkeğin daha güçlü yaratılmış olduğunu düşünürsek erkek için daha az sorun teşkil eder...

ancak okullardaki şirkten dolayı erkeğin de okumasına karşı çıkacak olursak müslümanın dünyaya hakim olmasını nasıl sağlarız?
müslüman bilimden ve teknolojiden bihaberken hakimiyeti nasıl sağlar?
hep saydığımız gibi islamın hakim olmasındaki en önemli üç etken:
kalem,silah,para...
bu konuda kalemin müslümanın elinde olmasının önemini inkar edemeyiz.

ayrıca tebliğde de bahsettiğimiz eğitimin büyük önemi var diye düşünüyorum.
uhrevi ve dünyevi ilmin birleşmesiyle islamın çok daha iyi anlaşıldığına ve anlatıldığına çokça şahit oluyorum.
bugün benim söylediğim islami bi gerçeği inançlı bi doktor,eğitimci ya da bi başkası söylediğinde çok daha fazla etki edecektir...
bi mütercim,bi yazar ya da o kitleden başka biri benim söyleyeceklerimden çok kendi kitlesinden birinin tebliğine ilgi duyacaktır.
falan filan...
bu konuda benim sözüm kifayetsizdir.
ali şeriati'nin 'anne baba biz suçluyuz'adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim...

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
batiuLLah kardes demedimi illa okularda okusunlar :)) bu ilimleri disardanda okiya bilirler

öle demedim illa okul okuldan başka medrese var medresede tr yayıgın degil sonuçta bu ülke bizim giip başka ülkeye okuyamaymayız bizim yönetim kafirlikten beter din min yok onu diyom ben.

birde anne babalara söyleyin ogulalrını dershaneye veriyorlar ama bi hoca tutum kuran ögretmiyorlar ?

aynısı bizm eve seni dershaneye verecegiz diyor yok gitmem diyom diyorsana mı soracam gidecen gelde bişe de şim ?

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH,MÜ'MİNLERİN ALEYHİNE KAFİRLERE ASLA YOL VERMEYECEKTİR(NİSA 140)

"(Allah) Size kitap indirmiştir ki, Allah'ın ayetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman onlar başka bir söze dalıncaya kadar onlarla beraber oturmayın; yoksa siz de, onlar gibi olursunuz. Şüphesiz Allah bütün ikiyüzlüleri ve kâfirleri cehenneme toplayacaktır." (Nisa: 140)

Rasulullah(Sav)de İslami Davaya Başladığı Zaman Çevresindekiler Bir Elin Parmaklarını Geçemyecek Kadar Azdı...Ama O(Sav)Ashabını kafirlere asla boyun eğdirmeden,onlardan çekip çıkarıp Darul Erkamda Eğitim Sistemi Oluşturdu!!!Ve sonra Hamdolsun Koskoca Bir İslam Devleti Kuruldu!!!ALLAH Nurunu Tamamlayacaktır,Bunda en ufak şek ve şüphe yoktur!Ve buda bir kafirin okuluna gidip boyun eğmeyle değil,Rabbinin Kelamını Darul Erkamlarda Öğrenerek Olur!!!Size yollayabilirim okullarda işlenen küfür sözlerini...Ve küfür olan yerdekilerin halini de bize zaten Allahu Teala Haber Veriyor!!!Vesselam

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH,MÜ'MİNLERİN ALEYHİNE KAFİRLERE ASLA YOL VERMEYECEKTİR(NİSA 140)

"(Allah) Size kitap indirmiştir ki, Allah'ın ayetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman onlar başka bir söze dalıncaya kadar onlarla beraber oturmayın; yoksa siz de, onlar gibi olursunuz. Şüphesiz Allah bütün ikiyüzlüleri ve kâfirleri cehenneme toplayacaktır." (Nisa: 140)

Rasulullah(Sav)de İslami Davaya Başladığı Zaman Çevresindekiler Bir Elin Parmaklarını Geçemyecek Kadar Azdı...Ama O(Sav)Ashabını kafirlere asla boyun eğdirmeden,onlardan çekip çıkarıp Darul Erkamda Eğitim Sistemi Oluşturdu!!!Ve sonra Hamdolsun Koskoca Bir İslam Devleti Kuruldu!!!ALLAH Nurunu Tamamlayacaktır,Bunda en ufak şek ve şüphe yoktur!Ve buda bir kafirin okuluna gidip boyun eğmeyle değil,Rabbinin Kelamını Darul Erkamlarda Öğrenerek Olur!!!Size yollayabilirim okullarda işlenen küfür sözlerini...Ve küfür olan yerdekilerin halini de bize zaten Allahu Teala Haber Veriyor!!!Vesselam

amenna,Allah'ın nurunu tamamlayacağında şek şüphe yok!
ancak koyun gütmüyoruz bunun da bilincinde olmak lazım.eğitim şart ve şu şartlarda ancak bu okullarda okunabilir(erkekler içindr bu).
benim gidip suriye'de,mısır'da okuma imkanım olmadı.belki çocuğum için de bu böyle olacaktır.ne yapmalıyım?

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Suriye Ve Mısırı kastetmedim Şeriat orda da yok burada da...Neden burada Okuma Yazma öğrenen,okuyan çok Müslüman Kardeşim Var!Beim tek dediğim şu bakın anlatmak istediğim Rasul(Sav)Hiçbir Müslümanı bir kafirin eline bırakmamış darul-harpte yaşarken Onları Kendi Eğitim Sisteminde Yetiştirmiş ki Orada da Çok ama Çok az Müslüman Var Sad b. Ebi Vakkasın Tanımlmasına göre "BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEYECEK KADAR"SubhanAllah ama şimdi dünyada Müslüman sıfatıyla sıfatlandırılan kaç kişi var düşünün!İşte bizimde oluşturmamız gereken nedir eğer ki Müslüman İsek cevab çok basit:"DARUL ERKAM"Vesselam

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
aslinda kendi halimize aglamalaiyiz Allah'in nurnu'un tamalanmasi için niye kendimizi feda etmiyoruz ugrasmiyoruz

Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü’minler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır.(bakara 214)

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet çok güzel söylediniz bakın şimdi Müslümanlarda Çok Az ve şu an silahtır vb kafilerin elinde ama ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAK,ALLAH,MÜ'MİNLERİN ALEYHİNE KAFİRLERE ASLA YOL VERMEYECEKTİR!!!
Düşünmemiz Temennisi İle...Vesselam

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Suriye Ve Mısırı kastetmedim Şeriat orda da yok burada da...Neden burada Okuma Yazma öğrenen,okuyan çok Müslüman Kardeşim Var!Beim tek dediğim şu bakın anlatmak istediğim Rasul(Sav)Hiçbir Müslümanı bir kafirin eline bırakmamış darul-harpte yaşarken Onları Kendi Eğitim Sisteminde Yetiştirmiş ki Orada da Çok ama Çok az Müslüman Var Sad b. Ebi Vakkasın Tanımlmasına göre "BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEYECEK KADAR"SubhanAllah ama şimdi dünyada Müslüman sıfatıyla sıfatlandırılan kaç kişi var düşünün!İşte bizimde oluşturmamız gereken nedir eğer ki Müslüman İsek cevab çok basit:"DARUL ERKAM"Vesselam

mısır'daki,suriye'deki şeriat üniversitelerini şeriata uygun bulmayabilrsiniz.olsun...orda islama uygun bi okul var sonuçta.burdakinden çok çok daha iyidir.neyse...
sizi anladım,haklısnız darul erkama ihtiyaç elbette var.
ancak o şartlara gelinceye kadar müslümanın ilme ihtiyacı var...

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
amenna,Allah'ın nurunu tamamlayacağında şek şüphe yok!
ancak koyun gütmüyoruz bunun da bilincinde olmak lazım.eğitim şart ve şu şartlarda ancak bu okullarda okunabilir(erkekler içindr bu).
benim gidip suriye'de,mısır'da okuma imkanım olmadı.belki çocuğum için de bu böyle olacaktır.ne yapmalıyım?
katılıyorum..

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet İlme Gerçekten Çok İhtiyaç Var!!!Bunun içinde Bol Bol Kur'an Ve Meal Okumalı,İslami İlimleri Almalıyız...Ve dünyevi ilimleri ise kendi oluşturduğumuz ufak eğitim sistemlerimizde(İslama Uygun)Verebiliriz!!!Şu an Konyada baya mevcut bunlardan...Vesselam

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet İlme Gerçekten Çok İhtiyaç Var!!!Bunun içinde Bol Bol Kur'an Ve Meal Okumalı,İslami İlimleri Almalıyız...Ve dünyevi ilimleri ise kendi oluşturduğumuz ufak eğitim sistemlerimizde(İslama Uygun)Verebiliriz!!!Şu an Konyada baya mevcut bunlardan...Vesselam
ben mi hayatın gerisinde kaldım? bilemiyorum nasıl yerler bu dediğiniz yerler ...evet burada benim yaşadığım şehirde de var lakin devlet okullarından çok fazla bir farkı yok fethullah gülenin falan cemaatlere ait yerler ...tabii sizin oradakileri bilmiyorum özelden yollarmısınız bana ?

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben şu an onlarla da irtibatı kestim ama Konyaya bir gelin bir sorun hemen bulursunuz mesela bir Edav diye bayanların katldığı bir yer var

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ilginç hiç duymamıştım.. hakikaten küfür sisteminde okumanın taraftarı değiliz hiç birimiz....fakat ülkemizin durumu ortada 8 yıl zorunlu eğitim var en azından onu tamamlarken diğer yandan da elinden gelen imkanlar dahilinde islami eğitim tabii ki alınması şart ...zaten bildiğimiz gibi bizim ve bizim gibi düşünen insanların ve çocuklarının böyle bir sistemde daha fazla okuması mümkün değil ..Tunus , Mısır ve bir çok islam ülkelerinde peçeli olarak bile okula girilebiliyorken bizim ülkemizde başörtüsü yasağı tartışılmakta hala...

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Herşey Başörtüyle Bitmiyor ki...Ondan önemlisi TEVHİD Dir!!!
Sizin görüşünüz budur anlıyorum lakin benim görüşüm de bu
Vesselam Abla

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca Abla ben bu konuları araştırdım Ayet Ve Hadisle Buldum Hamdolsun Rabbim bana Bazı Gerçekleri Görmeyi Nasib Etti!!!Vesselam

leylinur Çevrimdışı

leylinur

Üye
İslam-TR Üyesi
çocuklarımızın -kız vede erkek-okumaları sorunlardan bir sorun sadece,kızlar için başörtüsü erkekler için, cuma namazı. bide ihtilat,halvet mmeseleleri ugulanamıyor islama göre...köklü değişim!!!! olana kadar kanaatimce donanımlı olmak ve çocuklarda şeri hükümlerin önemini oluşurmak gerek,ama gerçekten anneler çok eğitimli değil.islami anlamda :(bir yazımda konuya şöyle deyinmiştim:
Kadın; bazı çevrelerce çok değerli; bazılarınca çok değersiz olan…

Kadın; hayatın içinde hayatla uğraşan…

Kadın; hayatı boyunca korunmaya muhtaç olan…

Kadın; emanet…

Kadın; emaneti taşıyan…

Kadın; zorları karşılayan…

Ve kadın; özel ve güzel olan…

Evet, kadının serüveni seyre değerdir, hayatı, hayatla mücadelesi…

Gerçekten kulluğunun bilincindeyse eğer, sabrı yaşayandır kadın. “İyiliği emredin, kötülükten nehyedin” ayeti gereği o da dava taşıyıcısıdır; bu nedenle, hem emanet, hem emanetin taşıyıcısıdır. Sadece davasının değil, evladını da taşıyan ikinci bir emanetin taşıyıcısıdır kadın…

Bilinçli, takvalı ve Rabbine kul olma bilincinde olan bir kadın için emaneti anlayandır.

Bir öğretmen olmak için 4 yıl, bir doktor olmak için 6 yıl vs. okuyor, okutuluyor insanlar… Peki kadınlar, anne olmak, anne unvanını almak ya da iyi bir eş unvanı için ne kadar okuyor, okutuluyor; ya da iyi bir baba olmak için ne kadar okuyor erkeklerimiz?

Topluma şöyle bir bakıldığında kadının yerini bulamadığını, sürekli bir arayış içinde olduğunu görürüz; eşitlikten bahseden, çalışmak ya da “ben de dava adamı olacağım” deyip hep koşturmak, ya da “Ben evimin işini yapar, çocuğuma bakarsam görevimi yapmış olurum.” düşüncesi sürekli kendini kabul etme ve ettirme endişesinin bir yansımasıdır… Kime? Eşine, topluma, vs.

Ve kadının böyle düşünmesini sağlayan erkekler “kadınlarınızı dövün.”, “kadının kocasına itaati”, “evlerinizde oturun” ve benzeri ayet ve hadislere kendi bakış açılarıyla bakıp kadını, sadece eşe itaatle sorumlu tutuyorlar. Nasıl ki, erkeklerin görevi sadece evin nafakasını getirmek değilse, kadının da görevi sadece kocasına itaat değildir.

Hz. Rasulullah’ı örnek aldığını söyleyen ve birçok yönünü yaşayan, yaşatan erkeklerimiz, maalesef Rasul’ün kendi söküğünü dikmesi gibi eşlerine olan yardımını örnek almıyorlar. Alanlar ise bilinçli-bilinçsiz kişiler tarafından dalga konusu oluyor…

Kadın sadece evinin hizmetçisi, çocuklarının bakıcısı olmadığı gibi erkek de eve para getiren değildir sadece. Bunlar işlerinin bir bölümü olmakla beraber konuşulmaya, söylenmeye gerek olmayan hususlardandır. Çünkü bir kadın da, bir erkek de öncelikle dava adamı olma farziyetini üzerinde taşımaktadırlar. Hz. Aişe, Hz. Hatice hizmetçileri olan hanımlardandır. Rasulullah ve Ashab evlerini geçindirmek için çalışmış olmalarına rağmen bu özellikleri değil ilmi ve fikri-siyasi çalışmaları günümüze gelmiştir. Hz. Aişe ve Hatice’nin de toplum içinde hem ilim hem de dava taşıma noktasında aktif çalıştıkları ve Rasulullah’a en yakın destekçi oldukları bir gerçektir. Peki, neydi o hanımların ilmini arttıran; yönelişleri, istekleri, eşleri ve eşlerinin teşviki…

Akşam eve geldiğinde “ne pişirdin?” yerine “ne okudun hanım?” diyen kaç koca vardır acaba? Bu konuda hanımını teşvik eden, salih amel hususunda eşleriyle yarışan, evleneceği kişide evlilik antlaşmasını bu tür hususlar üzerine kuran gençler var mı? Kısacası ALLAH’a daha iyi kul olmak için yarışan eşler…

Durum böyle olunca baba, iyi(!) bir dava adamı; anne, klasik ev hanımı; çocuk da iyi bir televizyon izleyicisi veya atari oyuncusu oluyor… Bunun müsebbibi doğru bakış açısını yakalayamamış kadın ve erkeklerdir.

Evet, kadın ve erkek ikisi de davayı taşıma farziyetiyle sorumludurlar ve bunun için yarışmaları da onların hayırda, takvada yarışmalarındandır. Eğer iyi bir dava adamı (kulluğunun gereğini yerine getiren) ise kadın; iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir evlattır. Tabi erkek de iyi bir dava adamı ise, iyi bir baba, iyi bir eş ve iyi bir evlattır aynı zamanda… İşte bu şekilde olursa Rasulullah’ın hem kendisi hem de aile ve toplum yaşantısı örnek alınmış olur. Rasul’ün izinden gitmek isteyen kişi hem kendi hayatını hem aile ve toplum hayatını Rasul’ün örnekliğinde yeniden gözden geçirmelidir. Ki bu sayede dava bilincinden yoksun kalmasın, kadını ve çocukları… İslam davasını yüklenen herhangi bir dava adamı aile yaşantısını da İslam merkezli olarak inşa etmelidir. Böyle olunca, İslam davasını taşımada aile bireyleri hem birbirlerinin yardımcıları, hem de hayır yarışında öne geçme mücadelesinde birbirlerini ateşleyici birer etken olurlar. Şu unutulmamalı: her türlü yardımın ilki aileyedir.

Ayetler çok önemli:

Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi öyle bir ateşten koruyun ki, onun tutuşturucusu insanlar ve taşlardır.”1

“Ailene namazı emret; kendinde ona sabırla devam et. Senden rızk istemiyoruz, (aksine) biz seni rızıklandırıyoruz. Sonuç takvanındır.” 2

Eğer böyle bir yarış içinde olursa erkekler ve kadınlar hayatın hiçbir yönü onlara zor gelmez; ne eşine yardım eden erkek, bu yardımından dolayı gelen tepkilerden rahatsızlık duyar, ne de “eğer düzelmezlerse onları hafifçe dövün.” Ayetini farklı anlama çabası içine girer bir kadın. Ya da “erkeğe itaat etmelisin” sözü kadını rahatsız eder. Çünkü o kullukta kendini bulmuştur. Kullukta, her şeyi yaratan Rabbine kullukta…

Bunu yaşayabilmek için de okumak, Kur’an’ı, Sünneti ve İslam davasını doğru anlamak gerekmektedir.

Doğruları okumak ve doğrularla olmak duası ile…
Dipnotlar :

1 Tahrim 6

2 Taha 132

çözüm elbette hep birlikte.....

Üst Ana Sayfa Alt