Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maliki Mezhebinde Sabah Namazı Sünnetinin ve Vitr Namazının Kazası Var mıdır?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Malikide ozursuz kazasi olan sunnet namaz kilmasi haram ya.Ve bazi sunnetler bundan istisna diye okudum.Ben sadece sabah ve vitrin istisnasini okumustum daha varmi istisna.Bu kilinabilen sunnetleri bana ayrintili olarak yazarmisiniz?
(ornegin oglenin sunnetini falan kilabilirmi ozursuz kazasi olan)

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kazası olan ratibe yani farzlardan önce ve sonra kılınan nafile namazları ayrıca tahiyyetül mescid namazını da kılabilir. Aynı şekilde bayram namazını, vitr namazını da kılabilir. Ama mesela teravih kılamaz. Abdest aldıktan sonra ya da eve girip-çıktıktan sonra kılınan nafile namazları kılamaz.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yatsıdan önce zaten sünnet namaz yok Hanefiler dışında. Yatsıdan sonra da sadece Maliki Mezhebinde sünnet yok daha doğrusu ratibe yok. Şef namazı var. Bunu geçen konuşmuştuk zaten. Yani yatsının son sünneti diye namaz yok Malikide.

Evet, kılabilir.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İbn Abbas kardeşim; şu "şef namazı"nın delilini buraya koyar mısın?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Maalesef bu konuda bilgim yok hocam. Tek bildiğim bu "şef" namazının Şia'da da olması. Bendeki Caferi ilmihaline, netteki ilmihale de baktım şef namazı var aynı Malikide olduğu gibi. Vitrden önce kılınan iki rekat bir namaz. Net yazmıyor ama sanırım Şia'da iki rekattan fazla olamaz. Çünkü şef namazı iki rekattır yazıyor, isteyen daha fazla kılabilir ya da asgarisi iki rekattır tarzı bir cümle olmadığı için böyle düşündüm. Malikiyi yazmıştım daha önce. Maliki'de sınır yok. Fark burada .

Neticede baktığım kitaplar bir ilmihal kitabı .Bundan dolayı şef namazının delili yazmıyordu. Bugüne kadar da karşıma çıkmadı bu namazın delili.

Benim bu işte şaşırdığım husus Şia ile ortak namaz olması. Kaynaklar o kadar farklı ama aynı namazda birleşmişler :) Ve hangi kaynaktan aldılarsa bu benim önüme çıkmadı bugüne kadar.

Şef kelimesi, Namazda her iki rekata verilen bir isimmiş. Çift anlamına da geliyormuş. Ama ben iki lügata baktım çift kelimesinin karşılığında böyle bir Arapça kelime yoktu. Ayrıca Arapça "şef" olarak bakayım dedim göremedim. Yazılışını da bilemeyince düzgün bakamamış olabilirim.

Şef kelimesinin anlamını çift olarak ele alsak ve yatsıdan sonra iki rekat namaz var işte buna şef diyoruz demiş olsalar diye düşünsek olmaz. Çünkü sabahın sünneti de iki rekat ama şef vs demiyorlar. O yüzden yorum da yapamıyorum bu konuda.

Bu meseleyi siz çözersiniz sadece :) Beni aşıyor bu mesele:)

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir iki akademisyenle konuştum da pek bir şey bilen yok. Birisi dediki: Gece namazları ikişer ikişerdir hadisine istinaden vitrden önce iki rekatlı yani şef namazı kılınır yani çift rekatlı namaz kılınır.

Mesela neden yatsıdan sonra ratibe sünnet yok sorusuna cevap yok.

Üst Ana Sayfa Alt