Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mehirimi Vermeden Beni Evden Kovan Kocama Beddua Etmem Günah mı?

burcu emin Çevrimdışı

burcu emin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hem resmi hem hoca nikahı olan kocam sırf anlaşamıyoruz diye beni almanyada gecenin 12 sinde evden kovdu. hiç bir suçum yok namussuzluk etmedim ona hakaret etmedim. tek suçum haftada 3-4 kere annesinin ablasının evine gitmesini sorun ettim . elime 5 para vermedi onlara veriyordu hep. beni gezdirmiyor giydirmiyordu. mehirimi de vermedi. zorla mehir reddi senedi imzalatmaya çalıştı. boşanalım dedim boşanmadan defol git türkiyeye dedi. el ülkesinde sokaklarda kaldım. mahkemeye verdim onu .beddua ettim . çok beddua ettim.beddua ettiğim için günahkar oldummu ?
mehrimi de alamadım. sizce ben beddua ettiğim için günaha girdimmi? mehrimi vermediğinden geçim sıkıntısı çekiyorum. henüz nikahından da düşürmedi hiç görüşmüyoruz. sizce napmalıyım nikahından düşürmesi için arasam telefonda boş ol dese kabul olurmu ? karakolluk mahkemelik olduk . avukat aracılığıyla sordum boşanma davası açacakmı diye param yok açamam dedi. bana bu yaptıkları için öbür dünyada halimiz ne olur Allah bilir..teşekkürler cevaplar için

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
hem resmi hem hoca nikahı olan kocam sırf anlaşamıyoruz diye beni almanyada gecenin 12 sinde evden kovdu. hiç bir suçum yok namussuzluk etmedim ona hakaret etmedim. tek suçum haftada 3-4 kere annesinin ablasının evine gitmesini sorun ettim . elime 5 para vermedi onlara veriyordu hep. beni gezdirmiyor giydirmiyordu. mehirimi de vermedi. zorla mehir reddi senedi imzalatmaya çalıştı. boşanalım dedim boşanmadan defol git türkiyeye dedi. el ülkesinde sokaklarda kaldım. mahkemeye verdim onu .beddua ettim. çok beddua ettim. beddua ettiğim için günahkar oldum mu ?
mehrimi de alamadım. sizce ben beddua ettiğim için günaha girdimmi? mehrimi vermediğinden geçim sıkıntısı çekiyorum. henüz nikahından da düşürmedi hiç görüşmüyoruz. sizce napmalıyım nikahından düşürmesi için arasam telefonda boş ol dese kabul olurmu ? karakolluk mahkemelik olduk . avukat aracılığıyla sordum boşanma davası açacakmı diye param yok açamam dedi. bana bu yaptıkları için öbür dünyada halimiz ne olur Allah bilir..teşekkürler cevaplar için
Evvela geçmiş olsun ve Rabbim sabır versin.

Tâbi aslen hadiseyi bir de eski kocanızdan dinlememiz gerekir. Bu şimdilik mumkun olmadığı için sizin yazınıza göre vereceğimiz cevabımız nihai hukum olmayıb, sadece anlattığınızı baz alarak konuyu değerlendirmemiz olacaktır.

Eşinizin annesine, ablasına sık sık (haftada 3-4 kez) gitmesini sorun etmenizden dolayı kaynaklanan ve akabinde gerçekleşen şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma hadisesinde sizin de kusurunuz olduğu anlaşılıyor.

Eşinizin mehrinizi vermemesi haramdır, kul hakkıdır. Mehir, nikah ile kadının kazandığı, kocasından alması gereken bir haktır. Boşanma gerçekleşmiş olsa dâhi onu ödemek erkeğin üzerine borçtur, vâcibdir. Fakat mehir vermemek için senet imzalatmaya çalışan bir kimsenin böyle bir duyarlılığı olacağını düşünmüyorum. Yaptığı bu hareket câiz olmayan bir zulûm hareketi olub, haramdır. Yine giydirmemesi (giyecek almaması) de maddi durumu musait olması durumunda başka bir günah / vebaldir.

Telefonda boş ol demesi ile başanma gerçekleşir. Fakat sizi dışarı atarken, boşamadı mı? 'Boş ol' demese dâhi mutlak (bâin talak) boşanmayı kasteden veya ima /kinâye eden lâfızlar kullanmış olsa bile boşanma gerçekleşmiştir. Eğer emin değilseniz kendisinden boşamasını isteyebilirsiniz.

Asıl sorunuza gelirsek; eğer dediğiniz gibi zulmedilmiş ve hakkınızın gasb edildiğine inanıyor ve hakkınızı alabilecek meşru bir makam veya kişi bulamadığınızdan şikâyetinizi Allaha yapmış olmanız câizdir. Bundan dolayı da mazlumun bedduasını alan eski kocanızın vay haline:

Rasulullah (s.a.v.) , Muaz (r.anh)'ı Yemen'e gönderdi. (Giderken) ona dedi ki:
"Sen Ehl-i Kitab bir kavme gidiyorsun. Onları davet edeceğin ilk şey Allah'a ibadet olsun. Allah'ı tanıdılar mı, kendilerine Allah'ın zekatı farz kılmış olduğunu, zenginlerinden alınıp fakirlerine dağıtılacağını onlara haber ver. Onlar buna da itaat ederlerse kendilerinden zekatı al. Zekat alırken halkın (nazarlarında) kıymetli olan mallarından sakın. Mazlumun bedduasını almaktan kork. Zira Allah'la bu beddua arasında perde mevcut değildir."
(Buhari, Zekat 1, 41, Sadaka 1, 63, Mezalim 9, Megazi 60, Tevhid 1; Muslim, İman 31, (19); Tirmizi, Zekat 6, (625); Ebu Davud, Zekat 4, (1584); Nesai, Zekat 46, (5, 55)

Allah yardımcınız olsun

Üst Ana Sayfa Alt