Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müslüman Bağilere Karşı Kafirlerden Yardım Istemenin Hükmü

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Forumda gündemimizde olduğu için bu konu hakkında ingilizce bir yazının az bir kısmını tercüme ettim ancak dikkat edilmesi gereken nokta şurası, kafirlerden yardım alınabilir diyen alimler, bundan Allahu Alem, ayrı küfür hedefleri bulunan bir küfür ordusuyla müslümanlara karşı işbirliği yapmaktan bahsetmemişler, İslam şeriatı için savaşan bir islam devletin veya müslüman grubun emri altında savaşma durumunda zarurette müslümanlara karşı kafirlerden yardım almanın caiz olduğunu belirtmişler yani o kafir fertler veya gruplar islami hedefler için savaşan bir ordunun emri altında savaşırsa sakınca olmaz demişler, Allahu Alem ben bunu böyle anladım yanlış anladıysam belirtirsiniz:

Alimlerin büyük çoğunluğu bunun mutlak hüküm olarak haram olduğu noktasında ittifak etmiştir. Ancak devamında bu mutlak hükmün istisnalarına bazı şartları listelemişlerdir, şunlar gibi:

a) İhtiyaç duyulursa; çoğunluğu ''zaruret'' dedi
b) Başka birisi yardım edemiyorsa
c) Yardım aldıkları kafirler, yenilmiş ve kaçmakta olan müslüman bağilere karşı kafirleri öldürmekten durdurabiliyorsa
d) Müslümanların hükmü kafirlerinkinden üstünse (Allahu alem bundan İslam şeriatının emri altında savaşması gerektiği kastedilmiş olabilir ama sayısal üstünlükte kastedilmiş olabilir)
e) Bu kafirler cesur ve istenileni yerine getirebiliyorsa
f) Bağilere karşı nasıl savaşması gerektiği hususunda sınırları aşmayacağından emin ise

...

Şeyh Hamud (ra) dedi ki bir müslümanın bağilere karşı kafirden yardım istemesi caiz değildir.
Hanafiyyah

‘Al-Bahr Ar-Râ’iq’, by Ibn Nujaym Al-Misri:
''... bizim için şirk ehlinden baği kişilere karşı yardım istememiz, eğer şirkin hükmü üstünse caiz olmadığı, bundanlardandır. Ve adalet ehlinin haricilere karşı bağilerden ve zimmilerden yardım istemesinde, eğer adalet ehlinin hükmü hakimse, bir sakınca yoktur

Shafi’iyyah
:

‘Rawdhat At-Taalibeen’, An-Nawawi'den:

''Beşincisi: Onlara karşı kafirlerden yardım istemek caiz değildir çünkü kafirlere müslümanın üzerine otorite (üstünlük, yetki) vermek caiz değildir.
- Ve daha sonra şunu dedi: ''eğer yardıma ihtiyaç duyması hariç; o zaman iki şartla caiz olur. Bundan birisi cesur olup iyi performansa sahip olmaları ve ikincisi bağilerin mağlubiyeti durumunda onları takip etmesinden koruyabiliyorsa. Ve yardımın caiz olabilmesi için bu iki şart birlikte bulunmalıdır. Bu İbn as-Sabbagh ve ar-Ruyani ve diğerleri ashabın ittifakı tarafından zikredilmiştir. Al Baghawi'nin ifadesi ise bunlardan sadece birinin bulunmasıyla caiz olmasını gerektiriyor.

Asnal-Matâlib’ by Abû Yahyâ Zakariyyâ Al-Ansârî:
''Ve onlara karşı kafirden yardım istemek haramdır, zimmi olsa bile, onlara bize karşı otorite verilemediği için.
- ve daha sonra şunu dedi: ''Evet, onlardan yardım almak ihtiyaç (zaruret) halinde caizdir...''

İngilizce sayfası:
http://millatibraheem.wordpress.com...lp-from-the-kuffar-against-the-muslim-bughat/

A Çevrimdışı

akıncı han

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bagiler'den kasit ISID herhalde ... Kafirlerden kasit ise hacli ittifaki ... NATO (ABD, vs..) ...
Yanlismiyim ?

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Bagiler'den kasit ISID herhalde ... Kafirlerden kasit ise hacli ittifaki ... NATO (ABD, vs..) ...
Yanlismiyim ?

Yukarıda yazıyı anladığım şekliyle görüşümü belirttim. NATO'dan alınabileceğini söylemedim yukarıda da belirttim, islam bayrağı altında savaşan kafirleri kastettiğimi, kafirlerden yardım almanın hükmü nedir diye sormuştu bir kardeş onun için buraya bu yazıyı astım.

Slave of Allah Çevrimdışı

Slave of Allah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yukarıda yazıyı anladığım şekliyle görüşümü belirttim. NATO'dan alınabileceğini söylemedim yukarıda da belirttim, islam bayrağı altında savaşan kafirleri kastettiğimi, kafirlerden yardım almanın hükmü nedir diye sormuştu bir kardeş onun için buraya bu yazıyı astım.
Sanırım benim açtığım sonradan kilitlenen konuyu kast ediyorsun.
Eyvallah kardeş, uğraşmışsın. Allah ecrini versin

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Sanırım benim açtığım sonradan kilitlenen konuyu kast ediyorsun.
Eyvallah kardeş, uğraşmışsın. Allah ecrini versin

Amiin ecmain. Aslında daha çok fetva vardı da hepsini tercüme etmedim, daha iyi tercüme edenler varsa iyi olur.

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Slave of Allah Çevrimdışı

Slave of Allah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kafirden yardım istemek küfürse,afgan-rus savaşında amerikadan yardım alan usame bin laden ne oluyor
Bir, üstte direk küfür yazısı görmedim. İnşallah o yazıyı tamamen okuyabilirim, dikkat vermem gerek.
İki, durum bahsettiğin gibiyse-tarihini bilmiyorum- Usame'nin karşısında Rusya vardı, Bağiler değil.

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
51 — Ey îmân edenler, yahûdî ve hıristiyanlan dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim ki, onları dost endinirse, o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah, zâlimler güruhunu hidâyete erdirmez.

İbn Cerîr Taberî der ki: Bize Hennâd... Zührî'den şöyle dediğini nakleder : Bedir halkı yenilince, müslümanlar dostlan olan Yahudilere dediler ki: Allah, sizin başınıza da Bedir günü gibi bir gün getirmezden evvel Allah'a ve Rasûlüne îmân edin. Karşılık olarak Mâlik ibn Kays dedi ki; Kureyş'liler gibi savaş nedir bilmeyen bir topluluğu yenmeniz sizi gururlandırdı mı? Eğer biz, size karşı toplanarak azim ve karâr verirsek; o zaman bizim savaşımıza karşı sizin tarafınızdan hiçbir el bulunmayacaktır. Ubâde İbn Sâmit: Ey Allah'ın Rasûlü, benim Yahûdî dostlarım var. Onların silâhlan çok, nefisleri ve kuvvetleri fazlaymış. Ancak ben, Yahudilerin dostluğundan Allah ve Rasûlüne sığınırım. Benim Allah ve Rasûlünden başka dostum yoktur. Abdullah îbn Übeyy dedi ki: Ben, Yahudilerin dostluğundan başkasına sığınmam. Çünkü onlara muhtaç olan bir adamım. Rasûlulah (s.a.) buyurdu ki: Ey Ebu Habbâb, Ubâde İbn Sâmit'e karşılık seçtiğin yahûdîlerin dostluğunu görüyor musun? Al onu, dedi. Abdullah îbn Übeyy; öyleyse kabul ederim, dedi. Bunun üzerine Allah Teâlâ, bu âyet-i kerîme'yi inzal buyurdu.

Muhammed İbn İshâk der ki: Ebu İshâk İbn Yessâr Ubâde İbn Sâmit'in oğlu Velîd'in oğlu, Ubâde'den nakletti ki; Ubâde İbn Sâmit şöyle demiş: Rasûlullah (s.a.) Kaynûka oğullarıyla savaşa tutuşunca; Abdullah İbn Übeyy onlarla ilgilendi ve önlerine durdu. Ubâde İbn Sâmit, Rasûlullah (s.a.) in yanına doğru yürüdü. Avf İbn Hazrec oğullan, Abdullah İbn Übeyy gibi Kaynûka oğullarının müttefikiydiler. Ubâde îbn Sâmit, Rasûlullah'm huzurunda onların ittifakını reddederek; Allah ve Rasûlüne durumlarım bildirdi ve dedi ki: Ey Allah'ın Rasûlü, onların ittifakından Allah ve Rasûlüne güvenirim ve Allah ve Rasûlü ile mü'minlerin dostluğunu kabul eder, kâfirlerin dostluk ve ittifaklarından uzaklaşırım. İşte bu âyet-i kerîme, Ubâde îbn Sâmit ile Abdullah İbn Übeyy hakkında nazil olmuştur.(ibn kesir tefsiri)

konu kafirden yardım almak değil,onların yanında olmak,suud kralı,kadirov gibi

Kardeşim bu yazıyı yazmamdaki neden, ÖSO ve Liva et Tevhid İslami Cephenin bazı gruplarının PKK, YPG ile IŞİD'e karşı işbirliği yapmaları nedeniyledir, muhtemelen bunlar alimlerin; kafirlerden bağilere, haricilere karşı yardım alınabileceği fetvasını düşünerek bu kafirlerle işbirliği yapılır zannediyorlar, bunlarla birlikte IŞİD'e karşı savaşmanın caiz olduğunu düşünüyor ancak bu meselenin hükmü ile bu meselenin hükmü farklı, bunu belirtmek için bu yazıyı astım, yani herhangi bir grubu savunmak için değil.

C Çevrimdışı

cnkr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dün, Araplar İşid'e karşı birleşme kararı aldı fakat Araplar diğer terör örgütlerine de karşı tedbir istemiş. Mısır' da ihvan bunları başımıza musallat etti gibisinden birşeyler geçti.

''İşid ve bölgedeki islami tüm gruplar'' teröristtir diyorlarsa Batıyla aynı saftalar. Hem Doğu hem de Batı'da işid'i sevmiyorum ama Nusret'e bayılırım diyen de olmadığına göre küfür tek millettir'i doğrulamak için ayarsız bir çaba var.

PKK ve gerzek Şii milisler dışında karada savaşacak enayiler aranıyor...

Üst Ana Sayfa Alt