Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ogrencitalebe Olarak Ben, El Kaide'yi Desteklemiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sözün en güzeli Kuranı Kerimdir.
Kuranı kerim neyi emrediyorsa onu almak üzerimize borçtur. Gerisi teneke gürültüsü. Cihad için Kuranı Kerimin ne söylediği, Hz Muhammedin nasıl hareket ettiği ortadayken, kıt akıllarımızla yeni icatlar peşinde koşmakla, aslında koşmuyor, islamdan kaçıyoruz.
Anlayan anladı. Anlamak isteyip de anlamayan, cevabı Kuran ve sünnetten getirerek versin de bizi de aydınlatsın.
A grubu , B grubu, A şahsı hatalar yapabilir. Onların hataları kendilerini bağlar. Ama 10 doğru 1 yanlış yapan kişileri, daha elinde 1 doğrusu olmayan insanlar eleştiremezler

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeslerim cihadi elimize silah almadan yapalim!

Silahsiz cihad zordur. Yürek ister.
Okuyalim, ögrenelim, ögretelim, cogalalim ama silaha el degdirmeden yapalim.

Kendi ileri üniversitelerimizi acalim.
Islamin isiginda fizikten, kimyadan, bilimden, sosyal alandan vs yeni üretim yapalim.

Ülkemizde bir müslüman bilim adami ciksa ve Allah'in izniyle ben su hastaliga su veya bu ilaci buldum dese ne güzel olmazmi.

Kanserin caresini Rabbimin izniyle biz bulsak ne gurur verici olmazmi bir müslüman olarak.
Kafirde bize imrenip islama bu sekilde girse ne hos olur.

Veya kafirler 50 katli gökdelenler yapiyorsa biz müslümanlar bunlarin pesinsden gitmeyelim.
Bizde yerin dibine 50 kat uzun ömürlü enerji tasaruflu binalar yapalim.

Övkünerek degil kendi buluslarimizla islama ve insana nasil hizmet ederiz inanci ve kanisiyla hareket edelim.

Vesselam

Ben de bu düşüncedeyim. bunların uzantısını geçmişte aramak gerekir. 600 yıllık osmanlı 6 tane bilim adamı çıkarmamış.
yabancılara ve gayri müslümlere sürekli hak hukuk tanımış,
tunus, cezayir gibi ülkelerde osmanlı yüzyıllarca hüküm sürmüş hiç biri ne osmanlıca ne türkçe bilir, ama
faransız işgali altındayken, şimdiki nesilleri bile fransızca bilir.
osmanlı bu ayeti bilmiyormuydu. din ALLAH ın oluncaya kadar savaşın.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeslerim cihadi elimize silah almadan yapalim!

Kendi ileri üniversitelerimizi acalim.
Islamin isiginda fizikten, kimyadan, bilimden, sosyal alandan vs yeni üretim yapalim.

Ülkemizde bir müslüman bilim adami ciksa ve Allah'in izniyle ben su hastaliga su veya bu ilaci buldum dese ne güzel olmazmi.

Kanserin caresini Rabbimin izniyle biz bulsak ne gurur verici olmazmi bir müslüman olarak.
Kafirde bize imrenip islama bu sekilde girse ne hos olur.

Veya kafirler 50 katli gökdelenler yapiyorsa biz müslümanlar bunlarin pesinsden gitmeyelim.
Bizde yerin dibine 50 kat uzun ömürlü enerji tasaruflu binalar yapalim.

Övkünerek degil kendi buluslarimizla islama ve insana nasil hizmet ederiz inanci ve kanisiyla hareket edelim.

Vesselam
Senin dediklerini
Tesettur furûattır diyen kâfirsever Diyalogcular'dan çok duyduk.
Allah ve Rasulu "kuvvet atıcılıktır", "Cihad için Besili atlar hazırlayın" , "Demire kuvvet verdik", "Muşriklerin boynunu vurun", sizinle savaşanlara karşı sizde topyekun savaşın" "Ummetimden bir taife kıyamete kadar hak üzere düşmanla cihad eder" vs. vs diyecek ve emredecek, siz ise hukumleri ibtal ederek hevadan ictihad edeceksiniz! Subhanallah ..

Ona cihad değil, tebliğ, ilim vs denir. En fazla Cihadın istılah anlamı değilde lugâvi manası olan çaba sarfetmek diyebilirsin. Fakat İslam'daki cihad'dan kasıt kıtaldır. Yâni Allah yolunda öldürmek veya öldürülmektir. Cihad ederken öldürülen şehiddir, okuyub öğrenirken, bina yaparken veya icat yaparken böyle bir şey yok!

Kardeşim size ve sizin gibi düşünen ve gerçek manada İslam akaidi ile karşılaşmak isteyen kardeşlere aciliyetle önerim; Şehid Seyyid Kutub rahimehullah'ın Yoldaki İşaretler kitabını sindirerek okumanızdır.

Abdulmuizz Fida

Admin
İstanbul da yaptigi saldirilarda bir cok musluman hayatini kaybetmedi mi?Sizi kim kandiriyor nasil oluyorda bu asiri orgutun resmen propagandasini yapiyorsunuz?Dunya halklari İslam a akin akin girecekleri anda el kaide denilen hareket buna engel oldu.
Kardeşim sen hap mı aldın?

10 ay sonra başına saksı mı düştü, ya da bombalama olayını yeni mi duydun?
Sana kim dedi el Kaide bombaladı diye? Fâsıktan haber araştırılması lazımken , kafirin haberine nasıl çivileme atlıyorsun? 1400 senedir el Kaide yoktu, o zaman da mı cihad taifeleri suçluydu?
İslam beldeleri işgal edilir, muslumanlar öldürülürken senin dinin ne emrediyor?

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz kardesim sana boynum kildan incedir, dedigin sözlere diyecek birseyim yok.
Yerin ayridir benim icin cünki vermis oldugun emeklerden Rabbim razi olsun.
Bikmadan üsenmeden kanitlarla vermis oldugun emeklerin cok faydali oldu benim icin.

Ama bu konuda deginmek istedigim mesele cihada karsi olusum degildir.
Keske temiz cihad yapilsa vallahi o yigitlerin ayaginin pisligini temizlerim.

Ben Avrupa'da yasiyorum ve Rabbim inandirsin Suriyedeki ve Iraktaki fitneden dolayi müslümanlar o kadar zor durumdaki burda.

Gizli servisler, istihbarat örgütleri, ve sokaktaki bircok siradan insan biraz sünnete uygun sakalli, giysili ve tesetürlü baci ve kardeslerimizi görünce daha önce görülmemis bir nefretle müslümanlara sanki kin kusuyorlar.

Burda dogmama ragmen daha önce hic bu kadar kendimi savunmak durumunda kalmadim.

Bunun disinda Avrupada farkli kökenden Avrupali gencler Suriye'ye ve Irak'a yüzlerce belkide binlerce genc gidiyor. Aileler perisan yuvalar yikilyor.
Burdakini, yakinlarini, hasta anasini, sefil babasini ve yetim evladini ve dul esini birakip sorumsusca kardesin kardesi vurdugu fitnenin kol gezdigi beldelere gidiyor.

Tekrar söylüyorum temiz bir cihada eyvallah diyorum, Ammenna.

Ancak ISiD belasi fitne örgütüne katilip ve dönebilen veya kurtulabilen gencleri duyunca diyorum ki, bu ISiD'in yaptigi bircok islami olmayan katliam derecesine varan ve belkide katliamin beterini yapan örgüt islam'in o güzel adina hizmetten cok zarar veriyor.

Benim korkum Suriydeki ve Iraktaki fitne belasinin dahada büyümesi.

Bir ayrinti olarak sunu belirtmem lazim.
Ben El Nusra'yi ISiD'ten ayri tytuyorum. Cünki El Nusra benim burdan izleyebildigim kadar ISiD'in yapmis oldugu katliamlari yapmiyor.
Hatta iki hafta önce bati tv'sinde El Nusra'yi ISiD'le kiyaslayan bir gazeteci Suriyedeki izlenimlerinden bahsederkerken El Nusra'dan övgüyle bahsetmesi, mesela El Nusra'nin kadinlari ve kizlari kacirmadigi, öylesine bir köyü veya kente saldirirken herkesi kilictan gecirmediginden ve sosyal yardimlarindan örnek veriyor.

El Nusra'nin gönülleri kazanmak icin barbarca hareket etmedigini belirti.

Bunlari söyledikten sonra o beldelerde peygamberimizin zamaninda oldugu gibi kimin karsi taraf oldugu acik ve secik degil. Yani karma karisik bir durum.
Cihadiyim diyen bircok örgüt birbirine karsi savasiyor! Yani karsi tarafta belkide din kardesini vuruyorsun.
Bu süpheli durumlar fitnenin büyümesine dahada cok hizmet ediyor.

Bu durumda bayram yapan kim oluyor?
Zil calip oynayan makamanini koruyan ve güclendiren ise Esad haini!

Vesselam

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
el kaidenin biran önce ışid canileriyle alakaları olmadığını zaten duyurduda yeterli değil daha net duyurmalı söylemeli yoksa millet cihaddan el kaideden iyice soğuyacak şuan işide katılan tipler nerde manyak tipli anarşist müslümanlar varsa genelde onlar ışidin şuan sayılarının çok olması çok desteklendiği değilde bütün manyakları topladığını gösterir birde nusrete bakın takva ehli yumuşak huylu ve sözlü insanlar karşısındaki adama güven veriyorlar bir müslüman olarak korku değil şu sahveci şu mürted demiyorlar cihad eden herkese gerektiği yumuşak davranmaya çalışıyorlar

Abdulmuizz Fida

Admin
Ehli sunnet kardeşim, evvela hakkımda zikrettiğin güzel söz ve duyguların için teşekkür ederek tekrar konuya değinmek istiyorum.
Evvela konumuz ve konu başlığımız Işid değil, El Kaide idi. (Konuyu açan üye, el Kaide'yi suçlayarak - iftira açtığı konunun başlığı değiştirilmiştir.)
Malûmunuz olduğu gibi Işid'i savunanlara forum olarak tutumumuz bellidir.

Ehl-i sunnetin Cihadı meselesine gelirsek; kınayanların kınamasından çekinecek olursak, ne sakal bırakırız, ne namaz kılarız. Cihad da namaz gibi Allah'ın (c.c.) üzerimize farz olarak yazdığı bir ibâdettir. Cihadsız İslam gelecekse, insanları dinin bir kısmını gizleyerek, saklayarak ya da tahrif ederek (diyalogcular gibi) kafirlerin radı ve okeyleyeceği bir din(miş) gibi tebliğ yapacaksak, bundan ne Allah, ne peygamberleri radıdır.

Kulelerin vurulması ile İslam ummeti içerisindeki defolu akâid sahibleri ve munafıklar deşifre oldu ve mucahidleri söverek kafirlerin arasına koşuştuklarına şâhid olduk!

El Kâide, son dönemdeki tuğyanlaşan mustevli kâfirlerin zulûmatı üzerine, hak edene hakkının verilmesi için Rabb'in emri doğrultusunda İslam ummetinin içerisinden çıkmış ŞEREFLİ CİHAD hareketidir. Bu yolda el Kâide ne ilktir, ne de son olacaktır.

Başta konuyu açan üyemiz "öğrencitalebe" olmak üzere tüm aynı kafa'ların aşağıdaki şehid ustazın konuşmasını dikkatlice ve insafla dinlemeye davet ediyorum.

Şehid Şeyh Usame bin Laden (Rahimehullah)

11 eylül saldırılarının 2 ay sonrası, Amerika'nın Afganistan'ı Bombalamasından Sonra ilk Açıklaması

H Çevrimdışı

haradirm

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye de yapilan saldirilarin hedefi bellidir hscb sinagoglar ve İngiliz konsolosluğu hedef alinmistir. Direk olarak türk halkina yapilan bir saldiri degildir saldirilari el kaide baglantili sehit el misri orgutu ustlenmistir. Benim anlamadigim buradaki bazi abiler İstanbul daki saldirilari el kaidenin yapmadigina mi inaniyorsunuz.

Abdulmuizz Fida

Admin
Türkiye'deki eylemler Habib Aktaş kontrolunde yapılan eylemlerdir.

El Kâide böyle bir eylemi üstlenmediği gibi, Kendileri de zamanında böyle bir açıklamaları olmamıştır. Hatta bu bombalama eylemlerini ilk üstlenen İbda-C olmuştu. Fakat daha sonra Şehid ebu Hafs el Mısri Tugayı adlı örgüt üstlenmiştir.
Tüm cihad yanlıları birbirlerine sempati duyabilirler. Fakat El Kâide'den böyle bir açıklama ve üstlenme gelmediği halde, bunu El Kâide'ye yüklemek, delilsiz kanıtsız iftiralı zulümdür.

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sagolasin Kardesim izledim.
Ben bu konuda fazla birsey demeyim.
Hatali bir söz cikar (Allah korusun) imanim tehlikeye girer diye korkuyorum.

Herseyden önce Islamin dedigi Rabbimin emrettigi basimin üstünde yeridir.

Rabbim ümmeti Muhammedi muvaffak eylesin.

Vesselam

H Çevrimdışı

haradirm

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu saldirilarin sonucu birçok mücahid şuan zindanlarda yatiyor ama ben sanki forumda bu saldirilarin bir hata oldugunu düşünülüyor izlenimi edindim yanlis anlamisda olabilirim hakkinizi helal edin.

Abdulmuizz Fida

Admin
bu saldirilarin sonucu birçok mücahid şuan zindanlarda yatiyor ama ben sanki forumda bu saldirilarin bir hata oldugunu düşünülüyor izlenimi edindim yanlis anlamisda olabilirim hakkinizi helal edin.
İbadethaneyi içindekilerle bombalamak câiz mi ?

Mucahidler de hata yapabilir.

Konu; hata veya doğru meselesi değil, mesele El Kaide terör örgütü denilerek eylemi el Kâide yaptı iftirasının delillendiril(eme)mesidir.

H Çevrimdışı

haradirm

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam ibadethane bombalamak caiz değil peki ikiz kulelerde ölen normal siviller vardi bu şekilde bir saldiri yapip onlari oldurmek caiz mi arasındaki fark ne ? Sonuçta geberen kafirler oluyor yada onların destekçileri degilmi ? bilmediğim için soruyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
İbadethanelere saldırılamayacağı ayetle sabit. İkiz kuleler, Eminevim'in yaptığı bina veya oto sanayi sitesindeki işyeri değil, aksine çağın Hubel'i ve dünya Tağutunu ve küfrün ordusunu besleyip donatan "Dünya Ticaret Merkezi " dir.
Bununla ilgili cevablar, Tevhid bölümünde Cihad konusunda, başlığında işlenmiştir.

الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَن يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ

Onlar sırf "Rabb'imiz Allah'dır" dediler diye haksız yere yurtlarından çıkarıldılar. Eğer Allah bir kısım insanları diğer bir bölümü aracılığı ile savmasaydı nice manastır, havra ve içlerinde Allah'ın adı, çokça anılan câmi yıkılıp giderdi. Kim Allah'a yardım ederse bilsin ki Allah da mutlaka kendisine yardım edecektir. Hiç şubhesiz Allah güçlü ve üstün iradelidir. (Hacc 40)

Cihadın Faydaları:

"Eğer Allah İnsanların bir kısmıyla, diğer bir kısmını savmasaydı"
Yani yüce Allah, peygamberlere ve mu'minlere düşmanlarla savaşmayı meşru' kılmamış olsaydı, muşrikler her tarafı istila eder ve çeşitli dinlere men-sub kimselerin inşa ettikleri ibadet yerlerini işlemez hale getirirlerdi. Fakat O, çeşitli din mensublarının kendilerini ibadete verebilmeleri için savaşmayı farz kılarak, böyle bir olumsuz hali önlemiş bulunmaktadır.

O halde cihad geçmiş ummetlere de emredilmiştir. Şeriatler onunla salâh bulmuş ve ibadet yerleri o sayede ayakta durabilmiştir. Sanki şöyle buyurul-muş gibidir:
Savaşmaya izin verilmiştir, o halde mu'minler savaşsınlar. Daha sonra yüce Allah bu savaşma emrini: "Eğer Allah İnsanların bir kısmıyla, diğer bir kısmını savmasaydı..." âyetiyle de pekiştirmektedir. Yani eğer savaş ve cihad olmasaydı, her ummet arasında mutlaka hakka gâlib gelinirdi. Buna göre hristiyan ve sabiilerden cihadı uygun bir iş görmeyenler, aslında kendi kabul ettikleri inançlarıyla çelişmektedirler. Zira savaş olmasaydı, uğrunda savunma yapılan din diye bir şey kalmazdı.

Aynı şekilde şu dinlerini tahrif etmeden, değiştirmeden önce yaptıkları mâ-bedler ve İslâm'ın bu dinleri neshetmesinden önce yapılmış mabedler işte bu maksatla burada söz konusu edilmiştir. Yani bu savunma olmasaydı, Musa döneminde havralar, İsa döneminde kiliseler ve manastırlar, Muhammed (a.s) döneminde de mescidler yıkılacaktı.

"Yıkılırdı" kelimesi; "Binayı yıktım", O da yıkıldı" ifadesinden alınmıştır.

İbn Atiyye der ki: Bu, bu âyet-i kerîmenin te'vili hususunda yapılmış en doğru açıklamadır.

Ali b. Ebi Talib (r.anh)'dan şöyle dediği rivayet edilmiştir:
Eğer Allah, Muhammed (s.a.v.)'ın ashabı vasıtasıyla kâfirleri, tabiînden ve daha sonra gelecek olanlardan savmasaydı (onların zararlarını önlememiş olsaydı) ... diye açıklamıştır.

İfadelerde her ne kadar bir kavmin, bir başka kavim vasıtasıyla savulması yani bertaraf edilmesi söz konusu ise de buna savaş manasının verilmesi -önceden de geçtiği gibi- daha uygundur.

Mucahid şöyle demektedir: Eğer Allah bir kavmin zulmunu âdil kimselerin şahidliğiyle savmasaydı...

Bir kesim şöyle açıklamıştır: Eğer Allah zalimlerin zulmunu, adaletli yöneticilerle bertaraf etmemiş olsaydı...
Ebu'd-Derdâ şöyle demektedir: Şayet yüce Allah mescidde bulunmayanlara gelecek kötülükleri mescidlerde bulunanlar vasıtasıyla, gazaya katılmayanlara gelecek kötülükleri gazaya katılanlar vasıtasıyla savmasaydı, elbetteki âzab onları gelir bulurdu.

Bir başka kesim de şöyle demektedir:
Eğer Allah faziletli ve hayırlı kimselerin duası ile azabı savmasaydı... ve buna benzer âyet-i kerîmenin anlamını açıklayıcı daha başka açıklamalar da yapılmıştır. Çünkü âyet-i kerîmeye göre insanların bir kısmı vasıtasıyla, bir şeyi erin savulması ve kendilerinden bir şeyler savulan kimselerin varlığı mutlak olarak gereklidir. Bunun üzerinde dikkatle düşünelim.

Zimmet Ehlinin İslâm Ülkesindeki Mâbedleri:

İbn Huveyzîmendad der ki: Bu âyet-i kerîme zimmet ehlinin kiliselerini, havralarını, ateş yaktıkları mabedlerini yıkmayı yasaklamaktadır. Ancak daha önce bulunmayan yeni mabedler inşa etmelerine izin verilmez. Mevcut binalarını ne genişletebilirler, ne de yükseltebilirler. Müslümanların ise bu mâbedlere girmemeleri ve orada namaz kılmamaları gerekir. Eğer zimmet ehli mabedlerinde bir fazlalık meydana getirecek olurlarsa, yıkılması gerekir. Harb ülkesinde bulunan havra ve kiliseler ise yıkılır. Ancak İslâm ülkesinde zimmet ehline ait olanlar yıkılmaz, çünkü bunlar İslâm ülkesi ile ahidleştikleri vakit korunmalarını isledikleri evleri ve malları durumundadır. Bununla birlikte daha fazla bir şey yapma imkânını vermek câiz değildir. Çünkü bu yolla küfrün sebeblerinin açığa çıkartılması, güçlendirilmesi söz konusudur. Mescidlerin yeniden yapılması için yıkılmaları caizdir. Nitekim Osman (r.anh) da Peygamber (s.a.v.)'ın mescidini bu şekilde yıkıp yeniden yapmıştır.

Manastırlar, Kiliseler ve Havralar:

"Yıkılırdı" anlamındaki kelimenin "dal" harfi hem şeddesiz, hem de şeddeli olarak okunmuştur.

"Manastırlar" kelimesi; ın çoğuiu olup "fev'ale" veznindedir. Bu da üst tarafı sivri, yüksekçe yapı demektir. Tiridin üst tarafını yükseltip inceltti, anlamında: denilir. "Keskin zekalı adam," demektir. "Keskin sözlü adam," anlamına gelir. İnsanlardan olsun, başka varlıklardan olsun kulağı küçük kimseye denildiği de söylenmiştir.

Buralar İslâm'dan önce hrisüyan rahiplere ve sabiîlerin âbidlerine mahsus yerlerdi. Bu açıklamayı Katâde yapmıştır. Daha sonra ise müslümanların ezan okudukları yer (minare) hakkında da kullanılmaya başlanmıştır.

"Kiliseler" kelimesi in çoğuludur, hristiyanların mâbedi olan kilise demektir. Taberî der ki: Bunun yahudilerin kiliseleri (havraları) anlamında olduğu da söylenmiştir. (Ancak) daha sonra Mucahid'den böyle bir anlamı gerektirmeyen açıklamalar bu kelimenin anlamı arasına sokuşturulmuştur.

"Havralar" kelimesi ile ilgili olarak ez-Zeccac ve el-Hasen:
Bunlar yahudilerin kiliseleri (manastırlar)'dır, demişlerdir, İbranice'de bu kelime; şeklinde söylenir.

Ebu Ubeyde der ki: Bu kelime hristiyanlarm çöllerde yolculuklarında dua ve ibadet etmek için yaptıkları binaların adıdır. Bunlara "salûtâ" adı verilir ve Arabca'ya uydurularak "salavât" diye kutlanılmıştır,

Bu kelimede İbn Atiyye'nin söz konusu ettiği şekilde dokuz ayrı kıraat vardır: ile "fuûlî" vezninde; ile "salîb"in çoğulu olarak "be" harfi ile; şeklinde fuûl vezninde üç noktalı peltek se ile; şeklinde, "sâd" ve "lâm" harfleri ötreli, "vav"dan sonra da elif ile; şeklinde, yine "sâd" ve "lâm" harfleri ötreli, üç noktalı peltek "se" den sonra elif ile; şeklinde. Ayrıca "sâd" harfi esreli, "lâm" harfi sakin, ondan sonra esreli bir "vav" harfi ile "ye" harfi, arkasından üç noktalı peltek bir "se" ve ondan sonra da elif ile; şeklinde.

en-Nehhâs'ın naklettiğine göre de Âsim el-Cahderî bu kelimeyi; diye okumuştur. ed-Dahhak'tan da üç noktalı pekek "se" ile; diye okuduğu da rivayet edilmiştir. Ancak bu kıraatinde "sâd" harfini üstün mü, yoksa ötreli mi okuduğunu bilmiyorum.

Derim ki; Buna göre bu kelimede oniki kıraat söz konusu olmaktadır.

İbn Abbas der ki: "Salavât" kiliseler demektir. Ebu'l-Âliye der ki:
Salavât, sabiîlerin mabedleri demektir. İbn Zeyd der ki: Bunlar müslümaniarın kıldıkları namazlardır. Düşman onların üzerine baskın yapacak olursa, namazları kesilir ve mescidler yıkılır. Buna göre "salavât" hakkında "yıkılma" kelimesi, artık kılınmaları imkânsız hale getirileceği anlamında istiare olarak kullanılmıştır. Yahut da bu ifadeyle salavât (namaz kılma) yerlerini kastetmiş ve muzafı hazfetmiş de olabilir.

İbn Abbas, ez-Zeccâc ve başkalarının açıklamalarına göre; yıkma işi hakikat anlamında kullanılmıştır. el-Hasen ise salavâtın yıkılması, namazların terkedilmesi demektir. Kutrub ise: Salavât küçük manastırlar, demektir. Bunun tekilinin kullanıldığı işitilmiş değildir.

HasîPin kanaatine göre bu isimlerden maksat, ummetlerin ibadet ettikleri yerlerin kısımlarına işaret etmektir. Manastırlar (es-sevâmil) rahiplere, kiliseler (el-bîa) hristiyanlara, havralar (es-salavât) yahudilere, mescidler de müslümanlara aittir.

İbn Atiyye der ki: Daha açıkça anlaşılan, bu buyruklar İle ibadet yerlerinin anılmasında mübalağa kastının güdülmüş olmasıdır. Bu isimler çeşitli ummetler tarafından aynı yerler hakkında isim olarak kullanılabilir. Ancak kilise (el-bî'a) Arabca'da hristiyanlara has mabedin adıdır. Bu isimler kitab ehli olan bütün ümmetlerde eskiden beri bilinen anlamları olan kelimelerdir. Bu âyet-i kerîmede mecusiler de, muşrikler de söz konusu edilmemişlerdir. Çünkü bunların korunmaları gereken yerleri olmadığı gibi, Allah'ın anılması, ancak semavi şeriat sahibi ummetler arasında söz konusudur.

en-Nehhas der ki: Arabca'da işin gerçeğine bakılacak olursa, "içlerinde Allah'ın adının çokça anıldığı" vasfının -başkalarına değil de- sadece mes-cidlere ait olması gerekir. Çünkü zamir hemen mescidlerden sonra zikredilmektedir. Bununla birlikte bu zamirin "manastırlar" ile ondan sonra gelen mabed isimlerine ait olması da mümkündür. O takdirde buyruk, onların şe-riatlerinin tahrif edilmediği ve hakkı ikame ettikleri zamanı kastetmiş olur.

Gayr-ı Muslimlerin Mâbedlerinin, Müslümanların Mescidlerinden Önce Zikredilmesinin Sebebi:

Zimmet ehlinin mabedleri ve dua ettikleri yerler niçin müslümanların mes-cidilerinden önce zikredilmiştir, denilecek olursa, cevab olarak:
Çünkü onların bina ve yapılışları daha eskidir, denilir. Bir diğer açıklama da şöyledir:
Buna sebeb bunların yıkılma ihtimallerinin daha yüksek, mescidlerde de Allah'ın adının anılmasının daha ileri bir ihtimal oluşudur. Nitekim yüce Allah'ın: "Onlardan kimisi nefsine zulmedicidir, kimisi itidal üzeredir, kimisi Allah'ın izni ile hayırlarda öne geçmiştir" (Fâtır, 32) buyruğunda "ileri geçen"in sonradan amimast da buna benzemektedir.
(Kurtubi Tefsiri)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Şeyh enver el evlaki 11 eylul ile alakali rasulullahin mancinik kullandigini delil olarak getiriyor. Allahualem.

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birsey yazmayim dedim Abdulmuizz kardesim ama su ibadethaneye saldirilmaz konusunu biraz acarmisin.
Yani ibadethane derken sadece ehli sünnet camiisimi kastediliyor yoksa kilise, sinagog ve hatta sii camiisidemi kastediliyor?

Yani hicbir ibadethaneye saldirilmazmi?

Tevhid ve cihad bölümü demissin, bu bölümü bulamadim...

Abdulmuizz Fida

Admin
Hıristiyan ve Yahudi ibadethaneleri.
Tevhid bölümünde Cihad başlıklı konu

R Çevrimdışı

Rebi3

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İstanbul da yaptigi saldirilarda bir cok musluman hayatini kaybetmedi mi?Sizi kim kandiriyor nasil oluyorda bu asiri orgutun resmen propagandasini yapiyorsunuz?Dunya halklari İslam a akin akin girecekleri anda el kaide denilen hareket buna engel oldu.

Neye göre aşırı örgüt bu kuran ve sünnete ters hangi amelleri var. Namaz 10 vakitdir mi demişler, orucu 70 günmü tutuyorlar zekat vermeyen yada cihad etmeyen kafirdir mi demişler. Yoksa Allah yolunda yıllardır kafirlere ve işbirlikçilerine karşı cihad etmelerinden ötürümü aşırı oldular. Zira kafir ve işbirlikçi kuklaları kendileriyle savaşan müslümanlara bu adı takıp basın yoluyla insanlara bunu aşıladı. Ne yazıkki senin gibi cahillerde bu yalanlara inandı. Öyle tipler türedi ki el-kaide-taliban denince kükremiş aslan gibi atılıp sinirlenen ama amerika ingiltere israil ve islam ülkelerindeki işbirlikçilerinin oluk oluk müslüman kanı akıtmasına bacılarının hapishanelerden yükselen feryatlarına sadece Allah yardım etsin diyip acele ile geçiştiren şerefsizleşmiş şuursuzlaşmış tipler.

İddia ettiğiniz saldırıları kendilerini bu örgüte nispet eden kimseler yapmış olabilir, bu saldırıları Usame bin Ladin ve Eymen Ez-Zevahiri gibi lider kadronunda onaylayıp onaylamadığı gizemli. Neyi değiştirir ki. Diyelim ki yaptılar ve büyük bir hata. Eğer istanbuldaki malum yerlere bu saldırılar yapılmasaydı siz el-kaideyi sevecekmiydiniz ? cevap tabi ki hayır. Çünkü sizin amacınız hakkı ortaya çıkarmak yada müslümanlara ve Allah yolunda savaşan mücahidlere destek olmak değil tam tersine onlara atılan her türlü iftirayı kabullenip daha da fazla onları kötülemek daha fazla onlara hakaret etmek insanların gözünde bu insanları küçük düşürmek. "Kınayıcının kınamasına aldırmayan adamlar" için boş bir çırpınış.

Ülke olarak her yönden amerikayla işbirliği halinde Türkiye. Stratejik ortaklık askeri ve ekonomik alanda en büyük müttefiklerden biri amerika. Dahası Türkiye bir nato üyesi, bunun için müslüman afganistan halkı ve Taliban istemediği halde Türkiye oraya asker gönderdi. Her yönden amerikaya ve batıya hizmet eden bir ülke ipleri amerikanın elinde ama adam utanmadan hiç bir delili kanıtı olmadığı halde çıkıyor el kaideyi talibanı ve diğer mücahid grupları amerikan destekli olmakla suçluyor. Hiç utanma arlanma duygusu kalmamış bunlarda önce bir kendi ülkenin haline bak kimlere hizmet ediyorsun ?

Afganistan ve ırakta 2001 den bu yana onbinden fazla işgalci amerikan askerini cehenneme gönderen el kaide. Allahın dini hakim olsun diye dünyanın 4 bir yanında binlerce mücahidini kaybeden yinede davasından vazgeçmeyen bu el kaide. Şeyh usame Bin Ladinin daha önce kayda değer miktarda bir servetinin olduğu dünyaca bilinen bir gerçek. Sizce bu adam neden o parayı çatır çatır yemek varken tozlu dumanlı dağlarda karanlık mağaralarda yaşamayı oralarda ölmeyi seçmiştir. Varmıdır bunun Allah rızasını aramaktan başka cevabı utanmaz adam !!

İftira,gıybet,yalana iman girdiğiniz günahların haddi hesabı yok. Oturduğunuz yerden şu öyledir şu böyledir bilginiz olmayan konularda yorum yapmak hoşunuza gidiyor.Sizin gibi islamı tevhidi cihadı anlayamayan insanlara biz sadece acıyoruz Allah ıslah etsin diyoruz. Keşke tevbe etseniz islamın amacını tevhidi cihadı anlasanız. Bari mücahidler hakkındaki haberleri tv den değil onların kendi kaynaklarından takip edin de şereflice yaptığınız bir iş olsun.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onsanlar elkaideyi ve cihadi kabullenmek istemiyorlar. Ve bu yonde gelen her yoruma hemen sahip çıkıyorlar.
Birsürü nedeni var. Sosyolojik, ekonomik, dini,...
Başta şunu soylemek uygun olur sanirim.
El kaide=islam ile islam=el kaide farkli şeyler. Islam ve cihad olmasi için el kaide şart değil. Ama ben el kaide nin islami ve cihadi iyi yasamaya çalışanların en önünde gidenler olarak görüyorum.
El kaide olmasa bişey farketmez. Ona olan sevgi, islama ve cihada olan samimiyetlerine inaniyor olmakla alakali.

el kaide ve cihadi hakli görünce, bu defa onun cagrisina uymak icap ediyor. Bu insanların nefsini zorluyor. Sira kendilerine gelecek çünki. Uzar gider bu sebepler.
Sonuclar daha kiymetli. Son 15 yılda olanlari akliselim ve tarafsiz anlamaya çalışan biri olarak,
11 Eylül sonrasinda , tüm dunya tv lerinde kurani kerimi okuyarak başlayan aciklamalar ,o (tirnak) teroristlere (tirnak) kin değil sevgi duymamin baslangicidir.
Amelini kurani kerim -hadis ve sunnetlerle izah edenlere nasi sevgi duyulmaz ki.

Muslumanim deyip de sevmeyenlere ise cidden hayret ediyorum. Cihad Allah Cc in emri.

Bi tarafta Allah cc in emri oldugundan cihada cikanlara ( Ki ciktiklari cihadda seni beni de kurtarmaya gelmis olabilirlerdi, su an suriyedeki muslumanlari kurtarmak için, Allah ccin emrettigi hayat duzenini kurmak icin oradalar.) nasil ve hangi muslumanlik anlayisi ile dil uzatiyorlar hayret verici.

Karsi ciktiklari sey Allah cc in emri. El kaide bunu yaşıyor ve bize hatirlatiyor diye mi öfke. cihada edilen sözler, cihad emrine uyanlara değil, o emri verene olmuyor mu?. Allah cc in tek 1 emrine karsi muhalefet etmek ne manaya gelir düşünmüyor lar mi. Ne kadar cahiliz. Bu kadar mi cahiliz

Abdulmuizz Fida

Admin
İFTİRA

İTİRAF ve ÖZÜR
Arkadaslar acmis oldugum kkonuda iftira etmissem sizlerin huzurunda ozur diliyorum.Ama bu o olusumu destekledigim anlamina gelmez.

Tamam konuda yazdiklarini okudum.o saldiriyi baskalari yapmis senden ozur dilerim.konumu siler missin?ben de ssorularimi sorayim sana.ama medydan yanlis mi aktardilar o zaman tv ler bangir bangir bagiriyorlardi

Benden özür dileme;
3 Yaşında altına pislerken gerçekleşen bir olaydan dolayı hakkına girdiğin El Kaide ve Mucahidlerinden özür dile! Bunu da açtığın konuya yaz!

"İftira ettim, ozur diliyorum" diye anlayalım mı bunu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt