Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yeni İman Etmiş Biri Olarak Hangi Mezhebi Seçmeliyim?

A Çevrimdışı

Adil O.

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
merhaba arkadaşlar sanırım bi mezhep seçmek gerekiyomuş ben sünni ve alevi diye biliyorum başka bişey bilmiyorum. bunlardan birini mi seçmek gerekiyo ve seçince nolacak nasıl seçicez. seçmesek nolur. bi de hanefi var.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
merhaba arkadaşlar sanırım bi mezhep seçmek gerekiyomuş ben sünni ve alevi diye biliyorum başka bişey bilmiyorum. bunlardan birini mi seçmek gerekiyo ve seçince nolacak nasıl seçicez. seçmesek nolur. bi de hanefi var.
Kardeşim öncelikle seni islamla tanıştıran ve hidayet yolunu açan Alemlerin Rabbine hamdolsun.ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın.
Sünni ve Alevi birer mezhep değildir.Sünnilik yani ehli sünnet peygamber efendimiz aleyhisselâmın aracılığı ile bizlere ulaşan dinin tamamını kabul etmektir.yani bu aslında mezhep değil akide,itikat meselesidir.bu olmazsa olmaz vazgeçilmezdir.
Alevilik tamamen farklı bir dindir aslına bakarsan.
Mezheplere gelince.bu önemli bir meseledir.nitekim mezhep alimlerimiz ömürlerini sırf bizler dinimizi daha kolay anlayıp amel edebilmemiz için harcamışlardır.ehli sünnetin 4 büyük hak mezhebi vardır.türkiyede en yaygını İmam Azam Ebu Hanife rahimehullahın kurucusu olduğu Hanefi mezhebidir.büyük bir alimdir ve ömrünü Allah azze ve cellenin yolunda harcamıştır.bunu daha detaylı araştırabilirsin.
Tavsiyem bir mezhebe,farketmez hak olan mezheplerden birine tabi olup amellerini ona göre eda etmendir.senin için daha kolay olacaktır muhakkak.seçmiş olduğun mezhep hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğin değerli eserler fazlasıyla mevcuttur.bunları araştırıp okuyup idrak ederek amel etmek ne güzeldir.
Allah azze ve celle seçmiş olduğun bu güzel yolda sana yardımcı olsun,hakkıyla idrak be iman edebilmeyi ve amel edebilmeyi cümlemize nasip eylesin.

Üst Ana Sayfa Alt