Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
İblisin askerlerinin insanların ağzına attığı şu iki kelimeden daha avlayıcı, daha çirkin ve daha ahmakça kelime görmedim. Birincisi, birinin yaptığı kötülüye başkaları örnek gösterilerek falan da yapmıştı diye mazeret saymaları. İkincisi ise bu kabahat yalnız bugün yapılmış değil ki, önceden de niceleri yapmıştır diyerek hafife almalarıdır. Ya da bugün yaptığı şeyi canım ben bunu yalnız sana yapmadım ki, falanada yaptım bir şey olmadı, gibi sözlerdir ki, bu sözler şerri kolaylaştırmak, hatta o şerri şer olmaktan çıkararak maruf sınırları içerisine sokmak ve normal gösterilerek reddedilmesini önlemek yolunda iblisin silahıdır.

İbn Hazm

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Beni eleştirenler iki durumda hali kalmaz, üçüncü şıkkı yoktur. Ya yalancı ya da doğrudur. Eğer yalancı ise Allah onun diliyle bana peşinen yardım etmiştir, kendisi yalancılardan olmuştur, dinleyicilerin büyük bir kısmı aynı zamanda yalan olduğunu anlamışlardır, bir kısmı ise araştırdıktan sonra anlamıştır, bana isnat ettiği şeyin bende olmadığı hususunda da uyarmış oldu. Eğer doğru ise üç durumdan hali değildir. Ya sırrıma onu ortak ettim, emin olarak gördüğü birine içini açarak rahatlayan biri gibi rahatladım, ama o emniyeti kötüye kullandı, düşüklük yaptı, kendisi kaybetti. Ya da suç olmayan bir şeyimi suç zannederek açıklamıştır, o zaman da onun cehaleti beni kurtarmıştır, zira ayıp kendi üzerine kalmıştır, ayıpladığı kişiyi temize çıkarmıştır. Veya gerçekten kabahat olan bir şeyimi işitti, o da dilini kaptı koyuverdi etrafa yaydı. O zaman da onun kınamasından çok kendimi kınamam ve suçlamam gerekir ki, o beni haklı olarak suçladığı için onu değil kendimi suçlamalıyım.

İbn Hazm

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Düşmanlarım bana ne yapabilir ki? Ben cennetimi yüreğimde taşıyorum, nereye gitsem o benimle gelir. Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir."İbn Teymiyye(Allah ondan razı olsun)
shutterstock_350757800.jpg

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ali bin Ebi Talib ra Şöyle Demiştir:

Bu Ümmete 5 Tane Fitne
Konulmuştur:

(1)- Genel Fitne.
(2)- Sonra Özel Fitne.
(3)- Sonra Genel Fitne.
(4)- Sonra Özel Fitne.
(5)- Sonra Kör Edici, Sağır Yapan Ve Herşeyi Saran Bir Fitne.
İşe Bu Fitnede İnsanlar Hayvanlar Gibi Olacaklardır.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ali bin Ebi Talib ra Şöyle Demiştir:

Bu Ümmete 5 Tane Fitne
Konulmuştur:

(1)- Genel Fitne.
(2)- Sonra Özel Fitne.
(3)- Sonra Genel Fitne.
(4)- Sonra Özel Fitne.
(5)- Sonra Kör Edici, Sağır Yapan Ve Herşeyi Saran Bir Fitne.
İşe Bu Fitnede İnsanlar Hayvanlar Gibi Olacaklardır.
Bu sözden hiç bir şey anlamadım ve bana anlamsız geldi...

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Allah svt kulunu kendisine kulluk etmeye ve kendisine dost olmaya elverişli mi diye imtihana tabi tutar. Çünkü günah işleyen kulun kalbinden taat ve Allah’a yakınlık tatlılığı çıkar...

...eğer kul Allah’a kulluk etmeye ve O’na dost olmaya elverişli biri ise; Allah’a olan muamelesinin ve Allah’ın kendisine olan lütfunun tatlılığına nefsi iştiyak duyar ve yalvarıp yakararak Rabbinden yardım ister ki, kendisini yine eski lütuf ve iyiliklerine geri döndersin...

...Yok eğer kul Allah’ın lütfuna dayanmaz, O’ndan yüz çevirmeye devam eder, O’nun önceden olduğu gibi kendisini gözetleyip korumasına özlem duymaz ve Rabbinin yakınlığına ihtiyaç hissetmezse, bu durumda onun Allah’a dost olmaya elverişli olmadığı anlaşılır.

İbni Kayyım rh

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
3254.JPG

"Takvalı olmanın şartı günah işlememek veya hatadan ve günahtan masum olmak değildir. Eğer durum böyle olsaydı bu ümette bir tane takvalı kişi olmazdı. Bilakis günahından tevbe eden kişi takvalılara dahildir. Günahlarını silecek şeyler yapan takvalılara dahildir."
(Şeyhul İslam)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
3654.JPG

İnsan ilim talep etmeye başlayınca, bu hemen onun huşuunda, gözünde, dilinde, elinde ve zühdünde görülmeye başlar. Hatta insanın, ilmin bir kısmını talep edip onunla amel etmesi, kendisine dünya ve içindekilerin verilmesinden daha hayırlıdır. Dünya bile onun olsa, onu ahireti için kullanır.

Hasan el-Basri rh

Üst Ana Sayfa Alt