Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Pakistan'daki çatışmalarda ölü sayısı 97 ?

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Pakistan'da Taliban ile Ensar'ul-İslam arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 97'ye yükseldi?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Tirah Vadisi'nde üstünlük sağlamak isteyen Taliban ile Ensar-ul İslam grupları arasında süren çatışmalarda ölü sayısı 97'ye yükseldi.

Bölgedeki aşiret kaynaklarına göre, iki grup arasında bir hafta önce başlayan çatışmalar nedeniyle bölgeden sivil göçünün devam ettiği bildirildi.

Devlet otoritesinin olmadığı ve aşiretler tarafından yönetilen bölgede Taliban, Ensar-ul İslam, Mangal Bagh, Leşker-i İslam gibi gruplar arasında rekabet yaşanıyor.

Bölgeye gazeteci ve tarafsız gözlemciler giremediği için sağlıklı bilgi alınamıyor.

Başkent İslamabad'ın 200 kilometre batısındaki Tirah bölgesi, Pakistan ile Afganistan arasındaki en önemli geçit yolu olması nedeniyle stratejik önemi bulunuyor.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten haberin sahihliğini merak ediyorum, Taliban ve Ensaru'l İslam'ın sadece üstünlük amacı ile birbirleriyle çatışmalarına anlam veremiyorum...

Al-Alameyn Çevrimdışı

Al-Alameyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten haberin sahihliğini merak ediyorum, Taliban ve Ensaru'l İslam'ın sadece üstünlük amacı ile birbirleriyle çatışmalarına anlam veremiyorum...

Haber doğru. Geçen Cuma’dan bu yana ölenlerin sayısında artış var. Ben de Taliban ile Ensar-ul İslam’ın neden bir birlerini öldürdüklerini anlamıyorum. Sonuçta her iki tarafta da Paştun Müslüman, yani kafir değil. Her iki taraf da ölenleri için şehit ifadesini kullanıyor ve cihad ettiklerini söylüyorlar. Bu mu cihad? Hiç Müslüman Müslümanı öldürür mü?

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ama, su bilinmesi gerekir ki, Tevhid zemininde birlesmedikce ve kardeslik halis Tevhid üzerine kurulmadikca, hic bir devlet kurulmaz. Kiminle silahini paylastigini bilmen lazim. Yoksa namlu, birgün sana döner. Allah -SwT- bizi Tevhid üzerinde birlestirmedikce bu zillet ve bu parcalanma hep böyle sürer gider, wAllahu a'lam.

Yoksa halis akideden taviz verip, müsriklerle devlet kurmak mümkün. Ama dünyada devletin olsa ne yazar, ahiretini devlet kurma ugrunda satarsan?

Allah -SwT- ümmete akidedeki pislikleri temizleyip, Tevhid üzerinde, saglam bir kardeslik kurmayi nasib etsin. Amiin!

Ekleyeceğim bi şey yok Bu paragrafa

M Çevrimdışı

muslmm

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeslik ancak Tevhid üzerine kurulur. O zaman cikar davalarida kalmaz. Kimin ne icin savasitiginida ancak Allah -SwT- bilir.

Afganistanda Muvahhidler savasirken gördükleri sirk ve küfürlere karsi cikinca, kendilerine "siz burda fitne cikariyorsunuz, simdi böyle seylerin zamani degil," denilmisti. Afganistanda daglarin arasinda yasayan 7-9 basli Muvahhid bir aile, Taliban tarafindan tevhide davet ettikleri ve sirkten sakindirdiklari icin, "fitne cikariyorsunuz" gerekcesiyle -inshaAllah- sehid edildiler.

Afganistanda, savasanlarin hepsi "muvahhid" vehmine sakin aldanmayin. Cok karisik gruplar var ve "Simdi savas zamani, ihtilaflari, savas biterse cözeriz," diye cok sakat bir anlayis kol geziyor oralarda. Böylece, ABD ve NATO ciktiktan sonra birbirlerine düsüyorlar. Buna benzer birseyin Taliban ve Vahabi olarak gördükleri selefi grublar arasindada yasanmasi cok muhtemeldir, wAllaahu a'lam. (Ensaru-l Islam, selefi bir grub mu degil mi bilmiyorum)

Ben, savasan muvahhid yok, demiyorum dünyada. Ama bunlarin kim oldugunu ancak Allah -SwT- bilir. Ebu Mus'ab ez-Zerkavi -inshaAllah- Sehid, Tevhid zemininde savasan ender Mücahidler'den birisiydi, wAllahu a'lam. Bana ulasan bilgiler bu yönde, (Dogrulugunu Allah -SwT- daha iyi bilir). Yoksa cok büyük bir medya kirliligi var. Herkes birseyler diyor.

Ama, su bilinmesi gerekir ki, Tevhid zemininde birlesmedikce ve kardeslik halis Tevhid üzerine kurulmadikca, hic bir devlet kurulmaz. Kiminle silahini paylastigini bilmen lazim. Yoksa namlu, birgün sana döner. Allah -SwT- bizi Tevhid üzerinde birlestirmedikce bu zillet ve bu parcalanma hep böyle sürer gider, wAllahu a'lam.

Yoksa halis akideden taviz verip, müsriklerle devlet kurmak mümkün. Ama dünyada devletin olsa ne yazar, ahiretini devlet kurma ugrunda satarsan?

Allah -SwT- ümmete akidedeki pislikleri temizleyip, Tevhid üzerinde, saglam bir kardeslik kurmayi nasib etsin. Amiin!

bakın bu yaptığınız fitnedir..

Ey iman edenler, eğer bir fasık, size bir haber getirirse, onu 'etraflıca araştırın'.
Yoksa cehalet sonucu, bir kavme kötülükte bulunursunuz da, sonra işlediklerinize pişman olursunuz.

Hucurat Suresi 6

Ali r.a döneminde 'sahabenin' birbirini oldurdugunu ne cabuk unuttuk ? bunların kardeşligi tevhid üzerine degilmiydi ?

Yok neymiş afganistan da muvahhid aile taliban tarafından katledilmiş vs. SubhanAllah siz oradamıydınız ? 'dağların arasında yaşanan' bu olayı gordunuz mu ? ya da bu haberi size getiren kişi o dediginiz muvahhid ailenin bir ferdimiydi ?

Başlarına amerika gibi bir belanın geleceğini bilerek usame bin laden i sahip çıkan bir topluluğun kardeşliği tevhid üzerine değil de çıkar üzerinemidir ?

asıl insanlar senin gibi insanlara aldan(t)masınlar, taliban isteseydi amerika ile anlaşıp hükümetin başına geçemezmiydi ?

amerika ile işbirligi yapan aşiret liderlerini ne diye oldurdu madem ihtilafları sonra cozeceklerdi ?

Kendi içlerinde ki komutanı bile fitne çıkacagını bile bile sırf Allah'ın hükmü yerini bulsun diye infaz etmedi mi ?

"Simdi savas zamani, ihtilaflari, savas biterse cözeriz," diye cok sakat bir anlayis kol geziyor oralarda. demişsin Allah'tan kork sen hiç gittin mi oraya ? yoksa bilmem hangi abi geldi o mu soyledi ?

Ebu Mus'ab ez-Zerkavi -inshaAllah- Sehid, Tevhid zemininde savasan ender Mücahidler'den birisiydi, wAllahu a'lam. Bana ulasan bilgiler bu yönde, demişsin

bu kelime ne demek biliyormusun tevhid üzerine ender mucahit var oralarda savaşan cogunlugu ise degil demek bu, bana ulaşan bilgi bu yonde demişsin bir de sana bu bilgiyi zerkavi Allah swt şehadetini kabul etsin sağ kolumu soyledi ?

Yoksa halis akideden taviz verip, müsriklerle devlet kurmak mümkün. Ama dünyada devletin olsa ne yazar, ahiretini devlet kurma ugrunda satarsan? demişsin

senin akiden o kadar halis ki hatta çok (Halis), bu adamlar böyle olmasa amerika ile neden işbirligi yapmasın ? onların yerine karzai gelsin ? bu adamlar satsaydı eger merak etme şu anda iktidarlardı...

utanmadan birde hanefi ile selefilerin birbirine duşeceklerini ima etmişsin ? merak etme onlar sanal muvahhid olmadıkları için bir hanefi mezhebine mensub olanların amerikayı karşısına alacak şekilde selefi olan usame bin laden Allah swt şehadetini kabul etsin sahip çıktıkları gibi, geri kalanlara da sahip çıkarlar.. zira el kaide de afganistan sınırlarında talibanın onderliginde hareket etmektedir.. zira eymen ez zevahiri molla ömere bu yüzden emir demektedir...

ayrıca selefi mucahitlere kucak açan onlara ensar olan bir kavimi boyle ima edici sozler konuşmak asla bir müslümanın ahlakına yakışmayacak şeydir...

Cihada gitmeyip kadınlar gibi evde oturup (ben dahil) sonra da kalkıp şu soyle bu boyle diyenlerden Allah swt bu ümmeti korusun, gerçi hadis te geçtigi gibi onlara hiç bir kınayıcının kınaması zarar vermeyecektir..

cihada gitmeyip kadınlar gibi oturmalarını mucahitlerin akidelerine baglayan sefillerden Rabbim bizi muhafaza etsin..

Son olarak müslüman kardeşlerime derim ki ;

bakın biz burada rahat pc başında olaylardan uzak orada ne oldugunu bilmeden, işkembeden yorum yapıyoruz, oralarda ne oldugunu bilmiyoruz, nasıl sıkıntıları var bilmiyoruz, el insaf muslumanlar el insaf, sıcak yatagımızda fitne çıkartacak yorumlar yapıyoruz, ve ortada hic bir guvenilir bir musluman tarafından yapılmış bir açıklama yokken..

Hıyerarşiyi bozan, asi olan, fitne çıkartanların hükmü bellidir dinimizde..

bu iş duygusallık işi degildir, eger oyle olsaydı Ebubekir r.a namazı kılan ama zekat vermeyen toplulugu oldurmezdi, bu olayları anlayamayanlar ebubekir r.a yaptıgı fiilide anlayamayanlardır..

Allah swt fitnecilerin fitnesinden mücahitleri muhafaza etsin..Amin!

M Çevrimdışı

muslmm

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Unutmadan şu ayeti de hatırlatayım...

17. İki melek (insanın) sağında ve solunda oturarak yaptıklarını yazmaktadırlar.

18. İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın. (Kaf Suresi)

Al-Alameyn Çevrimdışı

Al-Alameyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muhaajir ve Ebu QattaL akhilerin dediklerine katılıyorum. Allahü Teala tüm Müslüman kardeşlerimizi birbirlerini katletmekten muhafaza eylesin.

“Mü’minlerden iki taife birbirleriyle savaşırlarsa onların aralarını düzeltin! Eğer biri diğerine saldırırsa, Allah’ın emrine dönünceye kadar saldıran taife ile savaşın! Eğer (Allah’ın emrine) dönerse artık adaletle onların aralarını düzeltin ve adil olun! Allah adil olanları sever.” (Hucurat, 9)