Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Rabbimiz Çocuklara Neden Hastalık Verir?

Harise bin Sureka Çevrimdışı

Harise bin Sureka

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm kardeşler bişey sormak istiyorum
Rabbim neden hastalık verir. Tabi en iyi bilen odur. Ama mesela küçücük çocuklar hasta oluyor çok üzülüyorum günahsız yavrulara bu derdi veriyorsa elbet bi bildiği vardır sizce neden kardeşlerim ?

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Çocuğun hastalanmıyor ise daha büyük sıkıntı. Hastalık, vücut direncini artırır. İleride karşılaşacağı hastalıklara daha hazırlıklı olur beden. Çocuk bu hastalığı yaşarken ailesine de imtihan oluyor. Ağlaması, ihtiyaçları, onun acı çektiğini görmesi vesair. Kıt aklımla dahi Allah'ın verdiği bir musibette iki tane hikmet görebiliyorum. Kim bilir daha bilmediğimiz nice hikmetleri vardır.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çocuğun hastalanmıyor ise daha büyük sıkıntı. Hastalık, vücut direncini artırır. İleride karşılaşacağı hastalıklara daha hazırlıklı olur beden. Çocuk bu hastalığı yaşarken ailesine de imtihan oluyor. Ağlaması, ihtiyaçları, onun acı çektiğini görmesi vesair. Kıt aklımla dahi Allah'ın verdiği bir musibette iki tane hikmet görebiliyorum. Kim bilir daha bilmediğimiz nice hikmetleri vardır.
Arkadaşın bahsettiği zannedersem tedavisi uzun ve zor olan yada tedavisi olmayan hastalıklar.Sonuçta bir çok hikmeti olabilir bu hastalıkların ancak başlığı açan kardeşe şunu söyleyebilirim ki Kader konusunda sorulmayacak olan soru ''Neden'' dir

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaşın bahsettiği zannedersem tedavisi uzun ve zor olan yada tedavisi olmayan hastalıklar.Sonuçta bir çok hikmeti olabilir bu hastalıkların ancak başlığı açan kardeşe şunu söyleyebilirim ki Kader konusunda sorulmayacak olan soru ''Neden'' dir

Tedavisi olmadığı zannedilen hastalıklar desek daha doğru tabir olur abi. Gıda, temizlik ve bilimum temel ihtiyaç ürünleri ile bu tür hastalıkları dünyaya yayan bizzat yahudilerdir. İsrail'de kanserden ölüm vakası yok. Türkiye'de ise %2 oranında sağlığına kavuşabilen insan var. Ozon tabakası delindi safsatası ile uçaklar ile havadan bırakılan gazlardan bahsetmiyorum bile. Toprağı, ekini çürütüyor ya da hastalık yapıcı maddelerin vücuda girmesine vesile oluyor. İsrail'de parmak sayısı kadar kanser hastası var ve bunlar da arap asıllı. Yani abicim kısacası yine kendi elimizle yaptıklarımız bizi buluyor. Şayet müslümanlar olarak üzerimize düşeni yapmış olsa idik İslam beldelerini ellerini kollarını sallayarak zehirleyemezlerdi. İş dönüp dolaşıp cihadı terketmemize ve üzerimize zilletin inmesine geliyor.

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm kardeşler bişey sormak istiyorum
Rabbim neden hastalık verir. Tabi en iyi bilen odur. Ama mesela küçücük çocuklar hasta oluyor çok üzülüyorum günahsız yavrulara bu derdi veriyorsa elbet bi bildiği vardır sizce neden kardeşlerim ?
Aleykum selam, çocuğun çok küçük veya biraz daha büyük olması durumları farklıdır. Ama genel olarak şunları söyleyebilirim ;

İnsan sadece kendi canına gelenle sınanmaz, çocuklarıyla da sınanır. Kısaca çocuğun hasta olması, ailesine bir sınavdır.

Çocuğun kendisi açısından vücut direncini artırır. (Ateşli hastalıklar gibi)

Biraz büyük çocuklar için ayrıca ; Acıya dayanmayı öğrenir, sabretmeyi öğrenir, kadere rızayı öğrenir. ALLAH'a dua etmeyi ve sığınmayı öğrenmek açısından da faydalı anlardır. Kısaca hayat boyu karşılaşacağı zorluklara karşı manevi bir eğitim sürecidir.

İnşallah şifa bulduğunda sağlığın değerini öğrenir.

Kalıcı bir hastalıksa, yine ailesi için bir sınavdır ve inşallah çocuk dinen mukellef olunan yaşa ulaşırsa, kendi dünya hayatındaki imtihanlarından biri olur. (Sabrederse günahlarına kefaret olma durumu, ecir vardır. Sabretmez isyan ederse durum ayrı)

Unutmadan zorlu bir hastalıkta ailenin gücü tedaviye yetmediğinde, gücü yettiği halde seyirci kalıp, yardım etmeyenler de ALLAH'a hesap verecektir. Bu açıdan en yakınlarından başlayarak, akraba, konu-komşu, arkadaş, hepsine bu imtihandan bir pay düşer.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam, çocuğun çok küçük veya biraz daha büyük olması durumları farklıdır. Ama genel olarak şunları söyleyebilirim ;

İnsan sadece kendi canına gelenle sınanmaz, çocuklarıyla da sınanır. Kısaca çocuğun hasta olması, ailesine bir sınavdır.

Çocuğun kendisi açısından vücut direncini artırır. (Ateşli hastalıklar gibi)

Biraz büyük çocuklar için ayrıca ; Acıya dayanmayı öğrenir, sabretmeyi öğrenir, kadere rızayı öğrenir. ALLAH'a dua etmeyi ve sığınmayı öğrenmek açısından da faydalı anlardır. Kısaca hayat boyu karşılaşacağı zorluklara karşı manevi bir eğitim sürecidir.

İnşallah şifa bulduğunda sağlığın değerini öğrenir.

Kalıcı bir hastalıksa, yine ailesi için bir sınavdır ve inşallah çocuk dinen mukellef olunan yaşa ulaşırsa, kendi dünya hayatındaki imtihanlarından biri olur. (Sabrederse günahlarına kefaret olma durumu, ecir vardır. Sabretmez isyan ederse durum ayrı)

Unutmadan zorlu bir hastalıkta ailenin gücü tedaviye yetmediğinde, gücü yettiği halde seyirci kalıp, yardım etmeyenler de ALLAH'a hesap verecektir. Bu açıdan en yakınlarından başlayarak, akraba, konu-komşu, arkadaş, hepsine bu imtihandan bir pay düşer.
Cazakallahu hayr çok güzel bir açıklama olmuş...Bir söz görmüştüm Twitter'daydı herhalde " eza, sıkıntı, hastalık ezan gibidir insanı Allah'a svt yaklaştırır" yazıyordu.Gerçekten de öyle oluyor, çünkü böyle durumlar tabiki zor oluyor ama bu zor zamanlarda ibadetlerin bile daha huşu içinde ve Rabbinle diyaloğun daha bir başka oluyor... Tabi bu demek değildir ki Rabbimizden belayı isteyeceğiz, çünkü gerek Rabbimiz Kuran'da gerekse Allah Rasulu sav hadislerinde afiyet istememizi bize öğretiyor...

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Musibetler zor durumda kalmalar insanı Allaha yaklastiran şeyler.Allaha ortak koşan bir müşrik zor durumda kalinca Allaha ortak koşmadan dua ediyo yani ibadet ediyo.Çoğu zor durumdan kurtulunca eski şirkine geri dönüyor az bi kismi ise hidayet buluyor Allahin izniyle.Nice şer görünen seyler aslinda hayir nice hayir gibi görünen şeyler şerdir.İnsan kendisini Allaha muhtaç gormediği icin sapitir.Hic hastalanmasam her istediğim aninda yerine gelse süleyman a.s gibi nimeti Allahtan bilecek şükredeceksek iyi.Yok bunu ben yaptim ben kazandim dersen bu Allaha muhtaç olmadığını kendi yeterliliğini bildiren bir sapıklığın ifadesidir.Buda Allahin razi olmadiği bir durumdur.Karunca bir tavırdır.İnsan musibete uğrayinca Allahtan baska yardim gorebilecegi kimse olmadigini anliyor.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt