Çözüldü Sabah ve Akşam Namazlarından Önce Sabah Akşam Zikirleri Yapılabilir mi?

Delikanlı81

Yeni Üye
Üye
Esselamu Aleykum Abdulmuiz abi
Sabah namazi vakti girdiğinde sabah namazını kılmadan sabah zikirlerini okuyabilir misin yada ikindi vaktinde ikindi namazını kılmadan akşam zikirleri okunabilir mi ?
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنبِكَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ بِالْعَشِيِّ وَالْإِبْكَارِ
(Ey Peygamber! Sen, muşriklerin eziyetlerine) O Halde sabret. Şubhesiz Allah'ın va'di haktır. (O asla va'dinden dönmez.)nahının bağışlanmasını iste. Akşam-sabah, (günün sonunda ve günün başında) Rabbine hamdederek O'nu tesbih et (tenzih et)." (Mu'min 45)Enes b. Mâlik Radıyallahu anh’den; Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-’e isnâden şöyle dediği rivâyet edilmiştir:

"Sabah namazından sonra güneş doğu(b ta bir mızrak boyu çıkı)ncaya kadar Allah'ı zikreden bir toplulukla beraber oturmam bana İsmail (a.s)'in çocuklarından dördünü kölelikten kurtarmamdan daha sevimlidir. İkindi namazından sonra güneş batıncaya kadar Allah'ı zikreden bir cemaatle beraber oturmam ise bana dört insanı kölelikten kurtarmamdan daha sevimlidir."
(Ebû Dâvud, İlim, Bab 13, Hadis no: 3667)
Muhammed Nasıruddin Elbâni, hadisin hasen mertebesinde olduğunu söyler. Sahih-i Ebû Dâvud (2/698)

Sabah zikirleri için sünnete uygun olanı, sabah (farz) namazın(ı kıldık)dan sonra başlamasıdır ki, güneş doğuncaya kadar devam eder.
Bu vakitlerde çeşitli sebeblerden dolayı zikredemeyen kimse, musait zamanlarda da zikredebilir. Hadiste geçen sabah ve akşam vakitlerinden kasıt, en efdal ve icabet edilmesi daha kuvvetli an olmasından dolayıdır.

İbn-i Kesir Rahimehullah, tefsirinde (c: 4, sf: 86) şöyle demiştir:
"Yani sabahın ilk vakitleri ile gecenin ilk vakitlerinde... Fakat gündüz zikir için en kıymetli vakit, sabah namazından sonraki zikirdir.
Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وسبح بحمد ربك قبل طلوع الشمس وقبل الغروب
"(Ey Peygamber!) Sen, onların (yalanlayanların) söylediklerine (yalan sözlerine) sabret. Güneşin doğmasından önce (sabah namazında) ve güneşin batmasından önce (ikindi namazında) Rabbine hamdederek O'nu tesbih et. Gecenin bir kısım saatleri (yatsı namazı) ile gündüzün etrafında (öğle ve akşam namazlarında Rabbini) tesbih et. Umulur ki (bu amellere karşılık mukâfat alırsın da) râdı (hoşnut) olursun." (Tâhâ 130)

Enes b. Mâlik Radıyallahu anh’den; Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-’in şöyle buyurduğunu bildirmiştir:
Kim sabah namazını cemaatle kılar, sonra güneş doğuncaya kadar oturarak Allah’ı zikreder, sonra iki rek’at namaz kılarsa, ona tam bir hac ve umre sevabı verilir”.
Enes (r.anh) der ki: Rasûlullah (s.a.v.), “Tam bir hac ve umre sevabı” buyurdu. Bu sözü üç defa tekrar etti.
(İmam Hâfız el-Munzirî, et-Terğîb ve’t-Terhîb (Terc), 1, 434, 437 Hadis no: 1; Taberani, Mucemu’l-Evsad, Tergib ve Terhib 1/434, 437; Muhammed Nasıruddin Elbâni, Sahîhu'l-Câmi, hadis no: 6222)Tüm bunlara rağmen kişi sabah namazından önce tesbihat / zikr yapmak isterse yapması yasaktır diye bir nass da yoktur, aksine şöyle bir delil de vardır:
Ebu Hurayra'dan (rivayet edildiğine göre) Rasûlullah -
sallallahu aleyhi ve sellem- sabaha çıkınca:
Allahım! Senin yardımınla sabahlar ve yine senin yardımınla akşamlarız. Senin yardımınla yaşar ve senin yardımınla ölürüz. Ve dönüş, yalnızca sanadır."
(Ebu Dâvud; Edeb, Bab 99-100, Hadis no: 5068; Tirmizî, Deavât, 13; Nesâî; Hadis no: 9836. Muhammed Nasıruddin Elbâni: "Hadis hasendir", demiştir.)

Rivâyetten anlaşıldığı üzere, uykudan uyandığın zaman, sabah vaktinde olduğundan dolayı sabah zikirlerini söyleyebilirsin. Fakat efdal ve sunnete uygun vakti farz (sabah-ikindi) namazlardan sonra güneş doğub-batıncaya kadar olan tesbihattır.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt