Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sahabelerin Nasihatleri

Mikdad Çevrimdışı

Mikdad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sa’d bin Ebi Vakkas Radiyallahu Anh’ın Oğluna Vasiyeti

Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh) ölüm döşeğinde iken oğluna:
“Ey oğul, sana benden daha iyi öğüt vereni bulamazsın.
1-Namaz kılmak istediğinde güzelce abdest al ve o son namazınmış da, başka namaz kılamayacakmışsın gibi namaz kıl,
2−Tamahkârlıktan kaçın, çünkü o peşin fakirliktir,
3−Kanaatkâr olmaya bak, çünkü o zenginliktir,
4−İş ve sözlerinde dikkatli ol,
5−Sonradan özür dilemek zorunda kalacağın her şeyden kaçın,
6−Hayırlı olduğuna inandığın işi yap.”
Tabarani Mucemul Kebir 1/142
Amir bin Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh)’dan rivayete göre onun babası vefatı ile sonuçlanan hastalığında şöyle demiştir:
“Bana Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e yapıldığı gibi bir lahit açınız ve benim üzerime kerpiç taşlarını dikey olarak koyunuz.”
Müslim: Beyhaki: 407

Ebu Ubeyde bin el-Cerrah Radiyallahu Anh’ın Ailesine Vasiyeti

Vebâya yakalanan Ebu Ubeyde (Radiyallahu Anh) vefatına yakın, ailesine şöyle vasiyet etmiştir:
“Size bir vasiyetim var, kabul ederseniz hayra erersiniz:
1−Namazınızı kılın,
2−Orucunuzu tutun,
3−Zekâtınızı verin,
4−Haccı ifa edin,
5−Birbirinizi gözetin,
6−Emîrlerinize itaat edin ve onları aldatmayın,
7−Dünya sizi aldatmasın. Bir insan bin sene de yaşasa akıbeti şudur ki; Allah (Azze ve Celle) insanların alnına ölümü yazmıştır. İnsanların en akıllısı Allah (Azze ve Celle)’ye en çok itaat eden ve ahiret için en çok çalışandır.”
Taberî, Riyazu’n-Nadira fi Menâkibi’l-Aşra li’l-Muhib 2/423-424

Ubade bin Samit Radiyallahu Anh’ın Oğluna Vasiyeti

Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) ölümü anında oğluna şöyle vasiyet etti:
“Ey yavrucuğum, sana isabet eden bir şeyin isabet etmemesi, sana isabet etmeyen bir şeyin de isabet etmesinin mümkün olmadığını kesin bilinceye kadar îmânın hakiki tadını bulamazsın. Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle derken işittim:
“Allah Azze ve Celle’in ilk yaratığı şey kalemdir. Allah Azze ve Celle ona yaz buyurdu. Kalem:
−‘Neyi yazayım? Neyi yazayım? Ey Rabb’im!’ dedi. Allah Azze ve Celle ona:
−‘Kıyamet saatine kadar olacak her şeyi yaz’ buyurdu.”
−Ey yavrucuğum ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle buyurdu:
“Herkim bu inancın dışında ölürse o benden değildir.”
Ebu Davud: 4700

Cabir Radiyallahu Anh’ın Oğluna Vasiyeti

Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Uhud gazası gelip kapıya dayandığında bir önceki gece babam beni çağırıp şöyle dedi:
−Gördüğüm kadarı ile Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ashabından ilk öldürülecek kimseler arasında olacağım ve ben benden sonra geriye Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in canı dışında benim için senden daha değerli hiçbir kimseyi geri bırakmıyorum.
Benim üzerimde bir borç var, onu sen öde. Kızkardeşlerin için de elinden geldiği kadarıyla iyilik yapmaya çalış. Sabah olduğunda ilk öldürülen kişi babam oldu...”
Buhari

Ebu Musa Radiyallahu Anh’ın Vasiyeti

Ebu Burde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ebu Musa (Radiyallahu Anh) ölümü yaklaştığında vasiyette bulunarak şöyle dedi:
−Cenazemi alıp götüreceğiniz vakit hızlıca yürüyünüz. Benim arkamdan tütsüler yakmayınız. Sakın lahdimin üzerinde benimle toprak arasında engel olacak bir şey koymayınız. Kabrimin üzerine bina yapmayınız. Sizi şahit tutarak söylüyorum ki ben başını traş eden, feryad ve figan edip ağıt yakan ve elbisesini yırtan her kadından beriyim. Ebu Musa (Radiyallahu Anh)’ı dinleyenler:
−Bu hususta bir şey duydun mu diye sordular. Ebu Musa (Radiyallahu Anh):
−Evet, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den duydum dedi.”
Ahmed: 397, Beyhaki: 395, İbni Mace

Abdullah bin Revaha Radiyallahu Anh’ın Kız Kardeşine Vasiyeti

Numan bin Beşir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Abdullah bin Revaha (Radiyallahu Anh) baygın düştü ve kız kardeşi ağlayarak:
−Ey benim dağ gibi kardeşim, ey şöyle olan, ey böyle olan deyip onun için ağıt yakmaya başladı. Abdullah bin Revaha (Radiyallahu Anh) kendisine gelince kız kardeşine:
−Sen bir şey söyledikçe mutlaka bana da sen böyle misin? denildi. Onun için ben ölünce bana ağlama dedi.”
Buhari, Beyhaki

Ebu Hureyre Radiyallahu Anh’ın Vasiyeti

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) ölümü yaklaştığı sırada şöyle vasiyet etti:
“Benim üzerime herhangi bir çadır kurmayınız ve cenazemin arkasından tütsü ve ateş ile gelmeyiniz.”
Müslim, Ebu Davud, Ahmed, İbni Mace
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) Ölümü yaklaştığında şöyle demişti:
“Benim mezarımın üzerine çadır kurmayınız. Arkamdan buhur ve tütsü getirmeyiniz. Beni hızlıca götürünüz. Çünkü ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle buyururken dinledim:
‘Salih bir kimse teneşiri üzerine konuldu mu beni ileriye götürünüz der...’ dedi.”
Nesei, İbni Hibban, Beyhaki, Tayalisi, Ahmed

Üst Ana Sayfa Alt