Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sünnet İnkarcılığından Dönen Tanıdıklarınız Varsa, Hangi Vesile ile Kurtulduklarını Anlatır mısınız?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,

sünnet inkarcısı "Kurancı" olup bu dalaletten kurtulan birilerini tanıyormusunuz?

Nasıl bir anlayışa sahipti tanıdığınız kişi? Bu kişiler genellikle modernist oluyor, ama geçenlerde birisini tanıdım mesela, Kur'an'daki had cezalarını kabul ediyor ancak beş vakit namazı inkar ediyor. Bunu da belirtmenizde fayda var.

Asıl soru, nasıl oldu da hatasının farkına vardı? Nasıl ikna oldu? İlmi deliller yoluylaysa hangileriyle?

Daha çok şahsi tecrübelerinizi soruyorum, ancak özellikle tavsiye ettiğiniz bir eser veya makale varsa onu da paylaşabilirsiniz.

Gördüğüm bu kişilerde büyük bir mantık hatası var, çünkü Kuran'ı sünnetten bağımsız bir metin olarak okumak neredeyse imkansız ve ne derece saçma olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez. Müsteşrikler bile Kuranı tarih ve sünnetten bağımsız okumaz. Hadis olsun, siyer-meğazi ve tefsir rivayetleri olsun, dönemin diğer yazılı kaynakları ve yazıtlar olsun, Allah'ın muhatap aldığı dönemin genel sosyal ve dini kültürü olsun... Allah Resulü ve tebliğ ettiği ilahi din ve şeriatını neden bunları es geçip anlamaya çalışırlar? Kuran'ın temel mesajı için inzal buyurulan 'apaçık bir kitaptır' ayetine sarılıyor, onu batıl bir tevil yolunda sömürüyorlar. Nasıl insan böyle bir vehme kapılır? Ve bundan nasıl kurtulur?

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bunların bir kısmı daha doğrusu medyatik olanı
islami sosyalizmi benimseyen kişiler değil mi?
Namazi 3 vakte indirgeyip, Kuran kıssalarını sembollerle anlatıyor ve mucizeleri ortadan kaldiriyor vs. Benim tanıdığım kişiler bundan dönmedi açıkcası. Sadece bir kısmı bunlardan sıyrılıp sufi kanat altına girdiler / mevlevilik vs gibi.