Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tarikatçıların Kitaplarında Bu Kadar Kötü Sözler Olmasına Rağmen Neden Seviliyorlar?

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu tarikatçıların kitaplarında bu kadar kötü şeyler olduğu halde neden bunlar Allah dostu kabul ediliyor. Bunlar bu kadar insanı nasıl kandırmayı başarıyorlar. Hiç mi sorgulamıyorlar? Ben bir iki tasavvuf kirabı okuyunca bunların doğru yolda olmadığını anladım. Bu insanlar hiç mi düşünmüyorlar. Çok uç örnekler bile var o kitaplarda.
Bunları yazmaya utanıyorum beni affedin ama mesnevide haşa haşa Allah kadın kılığına girip evliya denen kişiyle ilişkiye girdiği bile yazıyor. İnanmayan arkadaşlara fotoğrafını çekip atabilir de. Yani o çok büyük sandığınız Mevlana aslında ne kötü şeyler söylüyor. Keşke bilseniz. İlk okuduğumda sinirden kendime gelemedim. Apaçık Allah’a iftira ediyor. Okuldaki din hocasına bunu sorduğumda bizi azarladı, onların sözü sizleri çok aşar dedi. Biz anlayamazmışız. Teccelli filan oluyormuş böyle şeyler dedi. Ben demiyorum yani adamlar kitaplara bu korkunç şeyleri yazmışlar. Bunların düşüncesi bile bence korkunç. Ama bu insanları eleştirdiğimizde bizi İslam düşmanı ilan ediyorlar, ve onların sözlerinde sır olduğunu bizim gibi avamdan insanların anlayamayacağını söylüyorlar. Onlar ne anlıyor acaba merak ediyorum?
Bu adamlar bunca yıl bu ümmeti kandırmayı nasıl başarmışlar?
Daha da ilgincime giden bu adamların yanlış yolda olduğunu söyleyen kimse olmamış mı?
Aklı başında bir adam çıkıp bu adamları uyarmamış mı? Ben fazla bilgim olmadığı halde tarikatçıların sapkın olduğunu anlayabiliyorum, bu kadar fakih, alim, şeyhülislamlar neden bir şeyler anlayamışlar? Üstelik Arapça’da biliyorlar?

Adamlar kitaplarına utanmadan bunları yazmışlar onlar kötü olmuyor da biz eleştirince neden kötü oluyoruz?
Bana bu durumu açıklayabilecek birisi var mı?

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Said Nursi’nin kitabında da mesela soba ile konuştum hristiyanlar cennetlik gibi saçma sapan şeyler yazıyor bu kadar insanın doktorundan avukatına eğitimlisinden eğitimsine peşinden gittiği adam sobayla konuşuyor şaka gibi. Tarikatçılar acaba piskolojik rahatsız veya şizofreni filan olabilir mi genelde o tarz insanların söyleyeceği şeyleri bu adamlar kitaplarına yazmışlar. Cübbeli bile peygamberimiz tarafından müjdeleniyor düşünün ama bu adam bir sürü insanı kandırdı. Ben bunları nasıl uydurduklarına ve milletin nasıl bu adamların peşinden gittiklerine zerre anlam veremiyorum.. Sizin fikriniz nedir bu konuda?

Bu arada bana kızmayın lütfen.
Arkadaşlar yanlış anlamayın ben kimseyi kötülemek derdinde değilim adamların kitaplarımda yazıyoe böyle şeyler isteyene her türlü fotoğrafını çekip atabilirim. Ben aklıma zaten asla gelmez böyle şeyler. Yoksa ben de iyi sanıyordum bu insanları sizler gibi önceden. Ama okuyunca çok saçma geldi yazdıkları hatta dini içten içe bozuyorlar gibi. Bir de ben bir sahih hadis okudum orada kim benim hakkımda yalan uydurursa cehenneme girsin yazıyordu. Bu adamlar bu hadise rağmen nasıl yalan uyduruyorlar? Haşa haşa Allah ile gerdeğe girme filan. Kadın kılığına girmesi filan. Allah bunlar yüzünden toplu helak etmesin bizi inşallah. Ben korkuyorum çünkü bunlar yüzünden dünyanın sonu gelebilir. Allah’a atılan korkunç iftiralar var o kitabın içinde.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Yoksa ben de iyi sanıyordum bu insanları sizler gibi önceden.
Bu saydığın sıfattaki muşrik sapıkları iyi sandığımıza nasıl kanaat getirdin?

Forumda her türlü sapkın fırkalar hakkında onlarca döküman var kardeşim;

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
forum bilir beni.. asperger sendromu, bipolar, okb, cin musallatı ve büyü ne ararsan var bende.. %40 psikolojik engel raporu aldım
Bipolar kötü hastalık gerçekten Lityum veriyorlardı tedavide. Bir arkadaşım da bipolar. Bazen çok iyi bazen çok depresif oluyor. O tarikat ortamı yüzünden de hastalanmış olabilirsiniz. Çünkü baskıya insan ruhu gelemiyor.

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu saydığın sıfattaki muşrik sapıkları iyi sandığımıza nasıl kanaat getirdin?

Forumda her türlü sapkın fırkalar hakkında onlarca döküman var kardeşim;
Sen bu adamın bozuk olduğunu sonradan öğrenmedin mi yani? Herkes alim sanar o adamı yani öyle biliniyor ama kitabı çok kötü. Doğuştan mı alimsin yoksa? :D
Herkes senin kadar bilemeyebilir ama, önemli olan ama sonuç sonuçta gerçeği gördük.

Ben kimsenin reklamını yapmam yani Youtuberların reklamını yapmak bu hayatta yapacağım en son şey ne Abdulkadir Polat ne Orkun Işıtmak ne Enes Batur cidden hiçbirinin takipçisi değilim. bu arada geçen banlanma konusunda bana haksızlık yaptığınızı düşünüyorum bana hariççi filan yazmışsınız ama ben o kelimeyi duymadım bile. Daha yeni yeni bu konuları öğrenmeye başladım. Benim için kardeşim yazmışsınız ama ben size kırgınım. O Abdulkadir polat konusunda. Beni durduk yere banladınız 3 gün. Bana sil deseniz ben zaten yorumumu silerdim. Yani ben nereden bilebilirim o youtuberın bu forumda sevilmediğini haksız mıyım? Ben zaten kimseyi takip etmiyorum. Cübbeliyi araştırken videosuna denk geldim ve söyledikleri mantıklı geldi. Siz o gün beni kötü bir insan gibi gösterdiniz. Kaldı ki ben kimsenin reklamını yapmam. Sadece sorunuza cevap verdim orada. Kısacası ben o banı hak etmedim. O yüzden size biraz kırgınım bilmenşzi isterim. Cevap yazarken tam banladınız yazısı çıktı. Üstelik beni ne olduğunu bilmediğim bile Hariçi filan yazmışsınız. O kelimeyi bugüne kadar duymadım bile. Foruma sadece katkı sağlamak ve kendşmce bir şeyler öğrenmek için üye oldum. Keşke yeni üyelere bu kadar düşmanca davranılmasa. Herkes her konuda sizin kadar bilgili olamayabilir değil mi? Annem, babam cübbeli tarikatından cübbelinin evliya ve dünyanın en büyük alimi olduğuna filan inanıyorlar ama ben hiç sevmiyorum o adamı.
Ben tarikatçı değilim. Mürit değiller yanlış anlaşılmasın ama o adama sempati besliyorlar.
Paylaşımlarından da fark etmişsimizdir zaten sevmediğimi. Bunun dışında dinimi kendimce yaşamaya çalışan biriyim. :rolleyes: Cübbeliyi hiç sevmem, tasavvuf konusunda da bir bilgim yoktu ama mesneviyi okuyunca o adam da sapık geldi. Sanıldığı gibi İslam alimi filan değil.
Ben sadece günümüzdeki şeyhler sapık sanıyordum ama bunların asıl övdükleri adamlarda pek bir şey değiller. filan bence balık baştan kokmuş yani..
Hariçi filan değilim yani. Arapçada bilmiyorum. Yaşımda çok büyük değil.
Durum bundan ibaret yani. Keşke beni banlamasaydınız. Gerçekten hiç hak etmedim. :cautious: Kendi çabamla insanları mevlana, cübbeli said nursi konusunda uyarıyorum işte insanlar daha fazla kandırılıp sapkın inançlara sapmasınlar diye bildiğim kadarıyla işte yoksa sizler gibi alim olduğumu iddia filan edemem. O kadar bilgim de yok.
Allah hepimizi doğru yola iletsin, ama o gün bilmeden hakkıma girdiniz gerçekten.. :(

مراد Çevrimdışı

مراد

Üye
İslam-TR Üyesi
Yüce Allah, İsrâ Sûresi 36. âyette şöyle buyurmaktadır: “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Sen bu adamın bozuk olduğunu sonradan öğrenmedin mi yani? Herkes alim sanar o adamı yani öyle biliniyor ama kitabı çok kötü. Doğuştan mı alimsin yoksa? :D
Herkes senin kadar bilemeyebilir ama, önemli olan ama sonuç sonuçta gerçeği gördük.

Ben kimsenin reklamını yapmam yani Youtuberların reklamını yapmak bu hayatta yapacağım en son şey ne Abdulkadir Polat ne Orkun Işıtmak ne Enes Batur cidden hiçbirinin takipçisi değilim. bu arada geçen banlanma konusunda bana haksızlık yaptığınızı düşünüyorum bana hariççi filan yazmışsınız ama ben o kelimeyi duymadım bile. Daha yeni yeni bu konuları öğrenmeye başladım. Benim için kardeşim yazmışsınız ama ben size kırgınım. O Abdulkadir polat konusunda. Beni durduk yere banladınız 3 gün. Bana sil deseniz ben zaten yorumumu silerdim. Yani ben nereden bilebilirim o youtuberın bu forumda sevilmediğini haksız mıyım? Ben zaten kimseyi takip etmiyorum. Cübbeliyi araştırken videosuna denk geldim ve söyledikleri mantıklı geldi. Siz o gün beni kötü bir insan gibi gösterdiniz. Kaldı ki ben kimsenin reklamını yapmam. Sadece sorunuza cevap verdim orada. Kısacası ben o banı hak etmedim. O yüzden size biraz kırgınım bilmenşzi isterim. Cevap yazarken tam banladınız yazısı çıktı. Üstelik beni ne olduğunu bilmediğim bile Hariçi filan yazmışsınız. O kelimeyi bugüne kadar duymadım bile. Foruma sadece katkı sağlamak ve kendşmce bir şeyler öğrenmek için üye oldum. Keşke yeni üyelere bu kadar düşmanca davranılmasa. Herkes her konuda sizin kadar bilgili olamayabilir değil mi? Annem, babam cübbeli tarikatından cübbelinin evliya ve dünyanın en büyük alimi olduğuna filan inanıyorlar ama ben hiç sevmiyorum o adamı.
Ben tarikatçı değilim. Mürit değiller yanlış anlaşılmasın ama o adama sempati besliyorlar.
Paylaşımlarından da fark etmişsimizdir zaten sevmediğimi. Bunun dışında dinimi kendimce yaşamaya çalışan biriyim. :rolleyes: Cübbeliyi hiç sevmem, tasavvuf konusunda da bir bilgim yoktu ama mesneviyi okuyunca o adam da sapık geldi. Sanıldığı gibi İslam alimi filan değil.
Ben sadece günümüzdeki şeyhler sapık sanıyordum ama bunların asıl övdükleri adamlarda pek bir şey değiller. filan bence balık baştan kokmuş yani..
Hariçi filan değilim yani. Arapçada bilmiyorum. Yaşımda çok büyük değil.
Durum bundan ibaret yani. Keşke beni banlamasaydınız. Gerçekten hiç hak etmedim. :cautious: Kendi çabamla insanları mevlana, cübbeli said nursi konusunda uyarıyorum işte insanlar daha fazla kandırılıp sapkın inançlara sapmasınlar diye bildiğim kadarıyla işte yoksa sizler gibi alim olduğumu iddia filan edemem. O kadar bilgim de yok.
Allah hepimizi doğru yola iletsin, ama o gün bilmeden hakkıma girdiniz gerçekten.. :(
Estağfirullah kardeşim, ben alim değilim..

Sana harici demedim ve düşman değilim. İstemeyerek kabalık ettiğim anlaşılıyorsa üzgünüm, başta sen ve diğer kardeşler(@Akansu55) olmak üzere hakkınızı helal edin..

Her türlü sapkın fırkaların iddialarını delilleriyle araştırıp yine delillerle izale etmektir elbet buradaki ğaye.. Lakin bazen öyle bir hal oluyor ki; özellikle tevhid ve cihad/mucahid konularında verilen delillere ve forumda onlarca kez işlenen konulara rağmen herşeyin başa sarılmasına belki de tahammulsüzlüğümle fevri mudahale ediyorum ister istemez..

Allah swt beni ve sizleri istikametten ayırmasın..

Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
Tarikatlarla tasavvuf farklı şeyler. Tasavvuf İslam öncesi Hindistan'da başlayan doğu kökenli kadim ritüeller diyebiliriz.

Tarikat ise dinlerin halk yaygın inanışından ayrılan farklı bir yolda ilerleyenlere verilen isim. Hristiyan tarikatları da var misal.

İslam dininde temel prensibler kuran ve hadislere dayanır. Kalkıpta tarikat şeyhleri prensipler kanunlar koymaz. Tarikatın hadis ve kuran açıklama eylemi ne kadar başarılı ise ona takdir verilebilir. O kadar.

Mezhepler ise teknik farklı ama manada aynı olan farklılıklardır. Örneğin İngilterede yol soldan akar ama türkiyede sağdan. Oysa temel trafik prensipleri aynıdır. İşte bunun gibi mezheplere farklılık bundandır.

Allah dışında kimse mükemmel değildir. Her insanın hatalı yalnış anları düşünceleri olabilir. Bizim tarihimizde mevlana, yunus Emre, gibi tarihe mal olmuş insanlar din, edebiyat, felsefe, sanat, siyaset gibi bir çok alanda uzmanlaşmış değerli insanlardır.

Örneğin mevlana edebiyat, hümanizm gibi daha bir çok alanda önemli bir dünya insanıdır. Sadece Türkiye için değil tm dünya için. Newton mesela büyü ile ilgilenen sihir yapmaya çalışan bir insandı ama biz onu yasaları ile tanıyoruz. Mevlana içinde kötü şeyler bulmak isterseniz mutlaka bulursunuz. Ama genel olarak onun değerini değiştirmez.

Ez cümle, Takva yı yalnızca Allah bilir. Hiç bir tarikatın vs. İslam için sizin söylediğiniz gibi eleştirilemeyen bir sırrı veya dokunulmazlığı hiç bir zaman ne Osmanlı'da ne Türkiye de olmamıştır. Her zaman esas olan kuran ve sünnetler hadislerdir.

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tarikatlarla tasavvuf farklı şeyler. Tasavvuf İslam öncesi Hindistan'da başlayan doğu kökenli kadim ritüeller diyebiliriz.

Tarikat ise dinlerin halk yaygın inanışından ayrılan farklı bir yolda ilerleyenlere verilen isim. Hristiyan tarikatları da var misal.

İslam dininde temel prensibler kuran ve hadislere dayanır. Kalkıpta tarikat şeyhleri prensipler kanunlar koymaz. Tarikatın hadis ve kuran açıklama eylemi ne kadar başarılı ise ona takdir verilebilir. O kadar.

Mezhepler ise teknik farklı ama manada aynı olan farklılıklardır. Örneğin İngilterede yol soldan akar ama türkiyede sağdan. Oysa temel trafik prensipleri aynıdır. İşte bunun gibi mezheplere farklılık bundandır.

Allah dışında kimse mükemmel değildir. Her insanın hatalı yalnış anları düşünceleri olabilir. Bizim tarihimizde mevlana, yunus Emre, gibi tarihe mal olmuş insanlar din, edebiyat, felsefe, sanat, siyaset gibi bir çok alanda uzmanlaşmış değerli insanlardır.

Örneğin mevlana edebiyat, hümanizm gibi daha bir çok alanda önemli bir dünya insanıdır. Sadece Türkiye için değil tm dünya için. Newton mesela büyü ile ilgilenen sihir yapmaya çalışan bir insandı ama biz onu yasaları ile tanıyoruz. Mevlana içinde kötü şeyler bulmak isterseniz mutlaka bulursunuz. Ama genel olarak onun değerini değiştirmez.

Ez cümle, Takva yı yalnızca Allah bilir. Hiç bir tarikatın vs. İslam için sizin söylediğiniz gibi eleştirilemeyen bir sırrı veya dokunulmazlığı hiç bir zaman ne Osmanlı'da ne Türkiye de olmamıştır. Her zaman esas olan kuran ve sünnetler hadislerdir.
Mevlana mı kıymetli adam? Şeyhinin kadın kılığına girmiş tanrıyla hülul ettiğini söyleyen birisi benim için dünyanın en kıymetsiz insanıdır. İnsanların sayısı hak için ölçü olmamalı bence burada konu hitap edip etmemem sevme sevmeme değil. Bu adamların kitapları İslam ile yüzde yüze zıt.. Yani içinde birkaç hata filan var değil.. Tamamem zıt. Her şeyleriyle. Seyyah olan adam adı İbni bir şeydi diyor ki Puta tapan da Allah’a ibadet eder gibi saçma sapan şeyler söylüyor.

Yani bunlar Mekke müşriklerinden bile daha geri döneme götürecekler bizi. Biz bugün insanları abartmayın soyut şirklere girmeyin filan diyoruz. Bunun için her türlü insanı uyarıyoruz. Komünistleri. Kemalistleri eleştiriyoruz solcuları yine öyle. Partileri, demokrasiyi eleştirenler var. İnsanları abartmayın diyoruz. Allah’tan başka kimse ulu değildir filan diyoruz. Bu adamlar ise şirki filan geçtim ben, zaten hepsi Allah ile Peygamberle konuştuğunu kitaplar yazıldığını iddia ediyorlar bunlar şirki de aşıp resmen apaçık putperestliğe cevaz verecek haldeler. Yahu bizim Peygamberimiz bu putları kırıp hakkı egemen kılmak için gelmedi mi?
Bunların nesi kıymetli? Bu toplumu ifsat edenler bunlar..
Rabbimiz umarım herkese bunların gerçek yüzünü gösterir.
Adamlar İslam’a karşı değiller sadece, resmen savaş açmışlar bir de alim muamelesi görüyorlar. Bu kabul edilemez. Mesele öyle eleştiri sevmemek değil yani.

Bak ben de bilmiyordum ama okuyunca asla İslam ile bu zihniyeti bağdaştıramadım.
Hata filan olsa kimse bir şey demez. Tamamen bir zıtlık söz konusu. Konu abdeste kan mı bozar kadın elimi bozar gibi bir konu değil ki, veya diğer rahmet olan ihtilaflar değil ki..

Adam puta tapmayı Allah’a ibadet sayıyor. Müslümanı, alimi geçtim. Hiçbir şey bilmeyen birisi bile puta tapmayı saçma görür. Ama bunlar tam tersine çeviriyorlar mesela Musa’ya kötü Firavun’a iyi diyorlar.

Bunlar asla İslam ile bağdaşmaz. İsterse günümüzdeki tüm müslümanlar sevsinler.
Hayır bir de yani tek biri de değil hangisini okusam öbüründen beter şeyler var içinde daha demin forumda uzun eşek oynayan tarikat şeysi bile izlediim.

Benden sana tavsiye bunları izleme. Para ve benzeri istismarlarını hurafe çıkartmalarını da geçtim bunlar insanı akıl hastası yaparlar. Her türlü zararlar yani..

Ama benim şaşırdığım yani bu kadar sene kimse mi bunları eleştirmemiş. Mesela Osmanlı filan vardı orada alim filan yok muydu biri de çıkıp bu ibni arabi mevlana yanlış bunların kitaplarını okumayın dememiş mi? Zırva zırvadır. Bir de bu saçma sözlerde büyük bir sır gizem varmış gibi davranıyorlar ya en çok da ona sinir oluyorum.

Kitabına yazmaya adamlar utanmamışlar biz deşifre edince neden kötü oluyoruz. Fetullah konusunda da aynı hata yapıldı bak. Lütfen şu adamları yüceltmeyi bırakın. Bunlar İslam dinine değil, tasavvuf dinine hizmet ediyorlar.

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Estağfirullah kardeşim, ben alim değilim..

Sana harici demedim ve düşman değilim. İstemeyerek kabalık ettiğim anlaşılıyorsa üzgünüm, başta sen ve diğer kardeşler(@Akansu55) olmak üzere hakkınızı helal edin..

Her türlü sapkın fırkaların iddialarını delilleriyle araştırıp yine delillerle izale etmektir elbet buradaki ğaye.. Lakin bazen öyle bir hal oluyor ki; özellikle tevhid ve cihad/mucahid konularında verilen delillere ve forumda onlarca kez işlenen konulara rağmen herşeyin başa sarılmasına belki de tahammulsüzlüğümle fevri mudahale ediyorum ister istemez..

Allah swt beni ve sizleri istikametten ayırmasın..
Tamam sorun yok. Yeter ki ön yargılı olmayın :)

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
@Rhodium

Sen bunu gördün mü? Şeyh puta tapın diyecekmiş bizde tapacakmışız.
Yahu Hz Ömer bu devirde yaşasa biri ona şunu dese kafasını koparır cidden.
Bir de bunu İhlas olarak anlatıyorlar, yani samimi iyi üstün müslümanlık olarak.

Aklı başında birinin bu lafa diyeceği şudur: Allah’tan başkasına tapılmaz, ibadet edilmez. Gelen tüm elçiler, peygamberler bize bunu tebliğ etti. Onu diyen şeyh sapıtmıştır, yolu izlenmez sözüne itibar edilmez. Bu ihlas filan değil tamamen sapkınlıktır. Akıllı bir insan ancak Allah’a kul olur. Allah’a kul olan başka bir şeye kul olmaz

IMG_0579.jpeg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Şarkiyatcilar tasavvufun kokenini hinduizme bağlar. Mevlana , sirazi vs gibi şahsiyetlerin beyitlerinden yola cikarak bu kaniya varmislar. Hatta bunu ilk soyleyen benzerligi soyleyen birunidir aslinda. Ama onun da ele aldigi kitaptaki benzerlikler ele alinarak aciklamalari yapilmistir aslinda cok da benzerlik olmadigi ortaya cikmis.
Yani nirvana ile fena halleri anlam bakimindan bile ayri kavramlar.
Yine sarkiyatcilar hinduizim degil hristiyanliktaki ruhbanlikla benzestiklerini soyler.Senin yorumun sarkiyatcilarin dili

Tasavvufu donem donem ele almak gerekir. 5. Ve 6 yydan sonraki bozulmalar. Gazalinin ele aldigi donem. Arabi donemi. Zaten basindan beri ciddi bozulmalar elestiriler ulemanin karsi ciktigi cok nokta olmus.

مراد Çevrimdışı

مراد

Üye
İslam-TR Üyesi
Üçler, yediler, kırklar şeklinde söylenen şeyin anlamı nedir? Şirk konusu ile bu hiyerarşiyi birlikte değerlendirir misiniz?

Hadis rivayetlerinde konuyla ilgili bilgiler vardır:
“Bu ümmetin Ebdalleri otuzdur. Hepsi de Halilu’r-Rahman gibidir (yani Allah’a olan sevgi ve dostluğunda çok samimidirler). Her ne zaman onlardan biri ölse, Allah onun yerine bir başkasını getirir.”(Mecmau’z-zevaid, X/62).
Diğer bir rivayet de şöyledir. Hz. Ali (ra) Irak’ta iken, bir gün yanında Şam halkından bahsedildi. Bazıları, onları lanetlemesini istediler. Bunun üzerine Hz. Ali (ra) Resulüllah (a.s.m)’tan şunları işittiğini söyledi:
“Ebdaller kırk kişi olup Şam’da ikamet ederler. Onlar sayesinde yağmur yağar, onlar sayesinde düşmana karşı zafer kazanılır ve onlar sayesinde Şam halkından azap uzaklaştırılır.”(Ahmed b. Hanbel, I/112).
Bu rivayetler, hadis otoriteleri tarafından sahih olarak değerlendirilmiştir.(bk. Avnu’l-Mabud, Ebu Davud’un ilgili hadis şerhi).
Ebdal; onlardan biri öldüğünde yerine başka birisi -onun bedeline- getirildiği için bu adı almıştır.(Avnu’l-Mabud, VI/467-Şamile). Istılah olarak ebdal, bütün nefsanî arzularından tamamen sıyrılmış tertemiz veliler manasına gelmektedir.
Bu konuda Kütüb-ü Sitte'den yalnız Ebu Davud’da “Şam’ın Ebdalleri” ifadesi yer almıştır(Ebu Davud, Mehdi, 1).
Bu cemaatlerin varlığı, daha çok keşfî tecrübeye dayalı olarak bilindiği görünüyor.
Manevî alemleri velilerin idare etmesi diye bir şey olmaz. Çünkü, manevî alemlerde cereyan eden hadiselerin geneli, maddî alemlerde olduğu gibi, yaratmaya ihtiyaç duyan olaylardır. Yaratmak ise, yalnız Allah mahsustur.
Ebdallerin oluşturduğu kırk kişilik bir cemaat,
küçük çapta manevî bir organize olduğu için, -hiyararşik bir düzen içerisinde- birbirlerini tanımaları mümkündür. Bu konuda -bu tarz bir düzende organize olmamış- sahabeye benzemez.
Genel olarak bazı evliyalar için söz konusu edilen, tasarruf, hiçbir zaman bir yaratma anlamında değildir. Yukarıdaki hadiste geçen, tam doğru bir ifadeyle “onların sayesinde yağmur yağdırılır, zafer kazandırılır” ifadesinden anladığımız şudur:
Allah, salih amelleri şefaatçi kabul ettiği gibi, salih amel sahiplerini de şefaatçi kabul eder. “Üç mağara arkadaşlarının iyi amellerini şefaatçi kılarak kurtuldukları”na dair sahih hadisler vardır.(bk. Buhârî, Enbiya, 53, Büyû,98; Müslim, Zikr,100).
Yukarıda da ifade edildiği üzere, velilerin tasarrufu, yaratmaya ait olmayan işlerle ilgilidir. Onların Allah’a yalvarmasıyla bazı şeyler meydana geldiği gibi, Allah’ın izin ve inayetiyle, sevdiklerine yardım eder, onları himaye edebilirler. Kur’an’la sabit olan koruyucu meleklerin varlığı Allah’a şirk anlamına gelmediği gibi, insanlık camiasının bir çeşit melekleri olan velilerin himaye ve korumaları da şirk anlamına gelmez.(Böyle bir yazı okudum.Acaba ilmi açıdan nasıl değerlendirilebilir?Görüşlerinizi merak ediyorum.)

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu çok bilinen yanlış bir klişedir: Tasavvuf sonradan bozuldu. Şeyhler sonradan bozuldu.
Alakası yok başı da bozuktu zaten. Sahte şeyh kavramı da yalan bir klişedir. İslam’da tarikat şeyhi yoktur. Şeyhin ayağını öpmek filan gibi sapık şeyler yok İslamiyet’te. İslam da tevhid, cihat, ibadet, ahlak ve kurallar var. Zaten başıda bozuktu tarikat ve tasavvufun.

Bildiğim kadarıyla tasavvuf kelimesinin kökü de Arapça’da yok. Kelimesi bile olmayan bir şeyin, kendisini ne diye savunuyor insanlar anlayamıyorum.

مراد Çevrimdışı

مراد

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu çok bilinen yanlış bir klişedir: Tasavvuf sonradan bozuldu. Şeyhler sonradan bozuldu.
Alakası yok başı da bozuktu zaten. Sahte şeyh kavramı da yalan bir klişedir. İslam’da tarikat şeyhi yoktur. Şeyhin ayağını öpmek filan gibi sapık şeyler yok İslamiyet’te. İslam da tevhid, cihat, ibadet, ahlak ve kurallar var. Zaten başıda bozuktu tarikat ve tasavvufun.

Bildiğim kadarıyla tasavvuf kelimesinin kökü de Arapça’da yok. Kelimesi bile olmayan bir şeyin, kendisini ne diye savunuyor insanlar anlayamıyorum.
Tasavvuf: “Suf” Arapçada yün demektir. “Tasavvafa” Yüne büründü, yün elbise giyindi anlamındadır.
Tercih edilen kavle göre zühüt amacıyla kaba yün elbiselerini giyinmiş ve ibadete yönelmiş kimselere zamanında verilmiş bir isimdir.
Tasavvuf Hicri 150 yıllarından sonra ortaya çıktı. Çıkış sebebi şudur: Müslümanlar arasında çıkan siyasi kavgalar, Müslümanların dünyaya ve fani süslerine yönelmeleri, İslam’dan yavaş yavaş uzaklaşma sebebiyle bazı salih zatlar ibadete yönelmiş, zühüt hayatına bürünmüş ve mümkün oldukça insanlardan uzak durarak bolca ibadet etmiş ve nefsi arındırma çalışmasına girmişlerdir. Tasavvufi hareket bu şekilde başlamıştır.
İlk mutasavvıf zatlar sünnete ittibasıyla ilmi ve takvasıyla tanınan zatlardı. Ebu Haşim Essufi, Cüneydi Bağdadi, Fudayl Bin İyad, Sufyan Essevri gibi.

Üst Ana Sayfa Alt