Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Türkçe Ibadet

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
Burda kimse, türkce meal okumayin, türkce tefsir okumayin, türkce anlami üzerinde tefekkür etmeyin, türkce dersler yapmayin vs. dememis.

NAMAZDA ama türkce okumayin denmis sirf. Inat etmeyin ve aradaki farki anlayin. Biz anlamayin, yasamayin, türkce okumayin demiyoruz.

Ama NAMAZDA arapca okuyun. Okuduklarinizin da mealini ögrenin ve öylece bilerek okuyun. Buda bir alternatif.

wAllahu a'lam, ...

Namazı inatla türkçe okuyarak kılın diyen yokki. İnsanları sanki böyle söylemiş gibi tam anlamadan kategorize etmeyin o halde. Namazı arapça okurken anında anlamını bilecek kadar arapça kılabilen varsa en güzeli odur. Ama buna gücü yetmeyen ne yapacak. Arapça öğrenene kadar bıraksınmı namazını? Yoksa anlamını bilmeden arapçamı kılsın? Niçin?
i

I Çevrimdışı

Ibnu Abdillaah

Üye
İslam-TR Üyesi
Namazı inatla türkçe okuyarak kılın diyen yokki. İnsanları sanki böyle söylemiş gibi tam anlamadan kategorize etmeyin o halde. Namazı arapça okurken anında anlamını bilecek kadar arapça kılabilen varsa en güzeli odur. Ama buna gücü yetmeyen ne yapacak. Arapça öğrenene kadar bıraksınmı namazını? Yoksa anlamını bilmeden arapçamı kılsın? Niçin?
i

Anlamini bilmeden arapca kilar namazini, namazdan sonra ise okuduklarinin meallerini okur. Bu cok mu zor. Isteyene yol cok, istemeyene ise bahane cok.

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
lütfen tahammül gösterin ve sabredin, doğrusunu izah edin, aforoz Hristiyanlıkta var bizde değil. Dikkat ediyorsanız gayet saygılı bir uslubu var.
Ya siz müslüman kardeşlerime ne oluyorda böyle yazabiliyorsunuz?

Ne demek lütfen tahammül edin yahu? Neye tahammül ettiğinizi sanıyorsunuz kardeşim? Kuranı ve ibadetleri anlayarak yaşamaktan bahsediyorum ve yolunu söylüyorum. Siz karşı görüşte iseniz buyurun koyun delillerinizi ortaya yazışalım.

Ya ben imansızların içinde bile bu kadar dayanaksız yazılarla karşılaşmadım. En sıkı ateistten en az bilgili olanının hepsi, dini çürütmek için kuranla karşımıza gelirken, siz kalkmışsınız tahammül edelim diye sızlanıyorsunuz yahu?

Bakın, artık uyanma zamanı geldi. Dinsizlerin ve bu kitabın anlaşılmasını istemeyen din tüccarlarının oyununa düşmeyelim. Herkes ölmeden Allahın kitabını okusun, öğrensin, hayatına geçirip kendini kurtasın. Kurandan sorulacağız beyler, falan filan efendi yada rivayetten değil. bunu iyi bilin ve sıkı sarılın kurana. kuranı öğrenmek isteyenlere de arapça gibi dayatmalarla engel çıkartmayın.

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
Anlamini bilmeden arapca kilar namazini, namazdan sonra ise okuduklarinin meallerini okur. Bu cok mu zor. Isteyene yol cok, istemeyene ise bahane cok.
Sen buna namaz kılmakmı dersin o zaman? Senin namaz denen olgudan haberin yok ozaman? Sen namazın ne olduğunu bile bilmeden bunları söylemişsin kardeşim! Birde arapça edebiyatı yapıyorsun!

Namaz vakitli farzlardandır. namaz vakti içinde tam bilinçle kılınmalıdır. Bu nedenle kişi namaza durduğunda Allah'a nasıl hamd edeceğini ve ona nasıl dua edeceğini bilmelidir? Bu sonradan okunarak olmaz. namazın sonrası namazdan değildir.

Ayrıca arapça okuyan biri sonra meale bakınca ne yapmış oluyor sanıyorsun? Sonra baktıracağına insana bunu bilmesini önersen yanlışmı olur? Ayrıca namazda, sübhaneke ve tahiyyatlarla ilgili soruma cevap vermedin hala?

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
konunun nereye varacağını bildiğim için diğer kardeşlere aynı görüşte olmasanız da karşı tarafa tahammül göstermelerini söyledim hepsi bu.
Sizin karşınızda cahil, zırvalayan biri değil tam bir müslüman var önce bunu bilin. Kimin ne olduğunu bilmeden, bilgi seviyesini bilmeden cahilce laflar etmeyin. Siz ne adına benim hangi yanlışıma tahammül ettiğinizi sçöyleyebilirseniz buyurun. ben tahammülden iyi anlarım.

Yurt içi ve dışındaki ateist siteleri buradaki nickimle bir bak bakalım. Orada kimlere nasıl tahammül ederek, imansızlara nasıl gününü gösterek, kandırmaya çalıştıkları insanlara faydamı bir görün. Bir daha da bu tip uuz deyişlerle kendinizi gereğinden yüksek yerlerde görmeyin. Mütevazi olun herşeyden önce... Sonra saygılı olun ve bilginizle çıkın ortaya. Her an bir imansızla bir konuyu konuşmak zorunda kalabileceğinizi hesap ederek, bilinçli ve akıllı müslümanlar olun. Hep birlikte imansızlardan daha cesur, daha sabırlı ve daha bilgili olamadıkça müslümanda olamayacağımızı görelim artık.
i

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Kurandan kolayınıza geleni okuyun deyiminden arapça okumayımı anlarsın sen gerçekten? bunu zorlasan dahi beceremeyecek olman gerekirken nasıl böyle anladığınızı bana da anlatsanızya... Kurandan okumaktan bahsediyor, okumakta sadece söyleyip geçmek değil önce onu anla...Namzın bilinçli kılınmamasını eleştiren kuran, sadece okuyup geçilmesini isteseydi, nasıl eleştirecekti sanıyorsun?

demek istediğimi tam anlamamışsın kardeşim ben meal kur'an değildir demek istedim yani türkçe veya herhangi bir dilde okuduğunda buna kuran denmez kuranın mealini (anlamını) okudum demen lazım. ama Allah Kur'andan oku diyor

Kuranı, arapçada okuyan herkes anladığı zaman meal yapmış olmazmı kendine göre. Sen farklı bir teknikmi biliyorsun. Sen hangi mealden kuranı öğreniyorsun?

meal yapmış olmaz okuduğunu anlamış olur tercüme etmiş olmaz yani

mealini sonradan veya önceden oku ve öğren ama kur'an başka dilde okunduğunda tam anlamı olmaz demek istiyorum yani kur'an olmaz

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
Namazın nasıl kılınacağı, kaç rekat olduğu, hangi vakitlerde kılınacağı, namazı nelerin bozacağı, nelerin bozmayacağı hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Kuran'da bunlar var mı? yok o halde Allah Rasulü namazı nasıl kılmamızı emretmişse bizde o şekilde kılarız. Biz buna (anladığım kadarıyla siz bunu kabul etmiyorsunuz) "Fiili Mütevatır" diyoruz.

Bak sevgili kardeşim,
Artık şu ukalaca ve cahilce sözlerden bıkkınlık geldi. Siz ne dediğinizin farkındamısınız yahu? Kuran eksikmi diyorsun şimdi? kuran anlaşılmazmı diyorsun şimdi de? Allah'ın kuranına lafmı söylüyorsun, onu eksikliklemi suçluyorsun. kurandan okuyun emrine rağmen sübhaneke ve tahiyyatlar gibi duaları namaza sokarken siz namazı yanlış kıldığınızı göremiyormusunuz?

kuranda namazın, rekatı da var, vakiti de var, içeriğide var. Hala göremediysen uygun bir zamanda konu açar yazarım görürsün.

Böyle cahil laflar etme? Artık aklını başına alda, kuran ne demek onu iyi anla. Kuran Allah'ın bir müslümanın yaşaması için gereken herşeyi ne eksik nede fazla olmadan yeterince koyduğu ve en kolay anlaşılır şekliyle açıkladığı bir kitaptır.

Kuranı bilemden, şu uyanık ailm geçinen ve prof. ünvanı bile alan sahtekarların ağzıyla konuşma. kurana iftira attığının, kitaba imamnının zedelendiğinin farkına var. Sonra, tam iman etmemekten düşebileceğin yeri bir hatırla istersen...

İSLAM = KURAN

Evet, islam kurandır. Kuran Allah kelamıdır ve eksik yada fazla değildir. Açıklanmayan değinilmeyen hiç bir konu yoktur.

Bunu anla, ondan sonra yaz...
i

I Çevrimdışı

Ibnu Abdillaah

Üye
İslam-TR Üyesi
Sen buna namaz kılmakmı dersin o zaman? Senin namaz denen olgudan haberin yok ozaman? Sen namazın ne olduğunu bile bilmeden bunları söylemişsin kardeşim! Birde arapça edebiyatı yapıyorsun!

Namaz vakitli farzlardandır. namaz vakti içinde tam bilinçle kılınmalıdır. Bu nedenle kişi namaza durduğunda Allah'a nasıl hamd edeceğini ve ona nasıl dua edeceğini bilmelidir? Bu sonradan okunarak olmaz. namazın sonrası namazdan değildir.

Ayrıca arapça okuyan biri sonra meale bakınca ne yapmış oluyor sanıyorsun? Sonra baktıracağına insana bunu bilmesini önersen yanlışmı olur? Ayrıca namazda, sübhaneke ve tahiyyatlarla ilgili soruma cevap vermedin hala?

Kisa surelerin ve dualarin meallerini ezberleseler nasil olur?

Millet, banka islerini, okuldaki dersleri, ticareti, vs. herseyi bilir. Din isine geldimi herkes cahil kesili verir. Kisi neye deger verirse o kadar onun icin calisir...

Cok uzatmaya gerek yok.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Hz. Aişeden şöyle dediği rivayet edilmiştir:

"Hz. Peygamber (as) namaza başladığı zaman ""Sübhanekellahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ve teala ceddüke vela ilahe gayruk" derdi."

1- Bu hadisi Ebu Davud rivayet etmiştir. Darekutni'nin Enes'ten benzer bir hadis rivayeti vardır. Beş hadis imamı Ebu Saidden benzer bir hadisi rivayet etmişlerdir. Müslim Sahihinde Hz. Ömerin bunu açıktan okuduğu rivayet edilmiştir. Neylül Evtar, II, 195.

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet tahammül gösterin dedim zira siz saçmalıyorsunuz.
Kurana bile laf söyleyebilen, eksik bulan ve müslüman olduğunu iddia eden birine ben katlanmalıyım herhalde değilmi?

Namazda, Kurandan okuyun diye yazan siz değilmisiniz? Yazdıkların ne anlama geldiğini bilmedenmi yazıyorsunuz? Peki kuranda sübhaneke, tahiyyat varmıdır? neden namzda onu okuduğunuzu biliyormusun? Böyle yapınca kurana göre namazın yanlış olduğunu idrak edebiliyormusun? Yoksa kurana göre doğru yanlış olmasını önemsemiyprmusun?
Yada bu güne kadar böyle bir soru ile karşılaşmamaydın?

buyur kardeşim, saçmaladan bir cevapla lütfen... Ben de öğreneyim...

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi

"Hz. Peygamber (as) namaza başladığı zaman ""Sübhanekellahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ve teala ceddüke vela ilahe gayruk" derdi."

1- Bu hadisi Ebu Davud rivayet etmiştir. Darekutni'nin Enes'ten benzer bir hadis rivayeti vardır. Beş hadis imamı Ebu Saidden benzer bir hadisi rivayet etmişlerdir. Müslim Sahihinde Hz. Ömerin bunu açıktan okuduğu rivayet edilmiştir. Neylül Evtar, II, 195.

Namaza, Hem kurandan delil getirip kurandan okuyun diyeceksiniz hemde, kurana göre yanlışınızı gösteren birine bu defada hadis rivayeti ile karşı çıkacaksınız öylemi? Peki bu hadis rivayeti kuranla çelişiyor, şimdi ne yapacaksın sevgili kardeşim?

Kurana göremi yoksa rivayet göremi namaza devam edeceksin? buyur söyle lütfen... Kitaplara imanla ilgili bilgini de hatırlada cevaplarken yanlışa düşme...Sonra başka soru gelebilir zira..

I Çevrimdışı

Ibnu Abdillaah

Üye
İslam-TR Üyesi
Kurana bile laf söyleyebilen, eksik bulan ve müslüman olduğunu iddia eden birine ben katlanmalıyım herhalde değilmi?

Namazda, Kurandan okuyun diye yazan siz değilmisiniz? Yazdıkların ne anlama geldiğini bilmedenmi yazıyorsunuz? Peki kuranda sübhaneke, tahiyyat varmıdır? neden namzda onu okuduğunuzu biliyormusun? Böyle yapınca kurana göre namazın yanlış olduğunu idrak edebiliyormusun? Yoksa kurana göre doğru yanlış olmasını önemsemiyprmusun?
Yada bu güne kadar böyle bir soru ile karşılaşmamaydın?

buyur kardeşim, saçmaladan bir cevapla lütfen... Ben de öğreneyim...

aorskaya, senin gibi bidatcileri ne yapmak lazim bilmiyorum.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
@aorskaya
inşaAllah yanlış anlamışımdır kardeşim çünkü Rasulullahın(sav) söyledikleri vahiyden başkası değildi ve ayette “Eğer Muhammed, bize karşı ona (Kur’an’a) bazı sözler katmış olsaydı, biz onu kuvvetle yakalardık, sonra onun şah damarını koparırdık, hiç biriniz de onu koruyamazdınız” (Hakka 44-47)

1 - Vahyi Metluv: Kur'an'ı Kerim'in kendisidir.

2 - Vahyi Gayri Metluv: Rasulullah (s.as)'in Kur'an'ı Kerimi açıklayan sünnetidir.

(Ey Muhammed!) De ki: "Allah'a ve rasul (Muhammed)e itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse (bilsinler ki) Allah (şüphesiz) kafirleri sevmez.

( Al-i İmran Suresi.32)

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
Kisa surelerin ve dualarin meallerini ezberleseler nasil olur?

Millet, banka islerini, okuldaki dersleri, ticareti, vs. herseyi bilir. Din isine geldimi herkes cahil kesili verir. Kisi neye deger verirse o kadar onun icin calisir...

Cok uzatmaya gerek yok.

Bak sevgili kardeşim,

Sadece ezberlemekle kalmasınlar bile, anlasınlar ve ona göre de arapça okusunlar namazda. Ama buna imkanı olmayanları yanıltmayın. Akisne zorlamayın. Dini zorlaştırmayın. Arapça yapabilmeyi beceren yapsın. Ama yapamayan yapabildiği kadar yapsın. Namazda kurandan okuyun denen ifadeyi nasıl farklı anlarsınız?

Buradaki deyişle, kuranın içinden olmayanı, (eskilerin yaptığı gibi) kendi dualarınızı namazda okumayın. Sadece kuranda size belirtiğim ayet ve surelerle karşıma gelin. Etmeniz gereken dualarda kuranda vardır. Sizin namazda dua icat etmenize gerkek yok. benim deiklerimden bana seslenin. denmektedir.

Yoksa dikkat edin, namazı (yada başka ibadetlerde dahil) arapça ifa edin diyen bir hüküm yoktur. Önemli olan namazın içeriğidir, namazın bilinçli kılınarak Allah'ın karşısında tam bir bütünlükle teslim olmaktır ve Allhtan dilekte bulunmaktır. Bu da insanın en kolay yapabileceği şekilde olur!

Başka söze gerek varmı hala?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Buradaki deyişle, kuranın içinden olmayanı, (eskilerin yaptığı gibi) kendi dualarınızı namazda okumayın. Sadece kuranda size belirtiğim ayet ve surelerle karşıma gelin. Etmeniz gereken dualarda kuranda vardır. Sizin namazda dua icat etmenize gerkek yok. benim deiklerimden bana seslenin. denmektedir.
eskilerin yaptığı gibi yani Rasulullah'ın yaptığı gibi mi ? açıkça hadisler benim için bir kaynak değildir deyin de anlayalım

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
aorskaya, senin gibi bidatcileri ne yapmak lazim bilmiyorum.

Bak, siz müslüman olduğunuzu söyleyen insanlarsınız. O halde müslümanın anlamını bilin ve ona göre davranış sergileyin önce.

Bidatçi falan diyerek şimdi de yazmak, delillerle konuşmak yerine iftiralara, tahriklere başvuruyorsun! Eğer, burada tıkandıysan ya başkalarının yazmasını bekle, yada biraz konulara bak ondan sonra tekrar gel...

Ben bu tür iddilar için bilinçli bir müslüman olarak sadece selam deyip kapatmak istiyorum.

Din konuşacaksan, dinden delillerle konuşacaksın. O zaman başımın üstünde yerin var kardeşim. Aksi halde kategorize etme lütfen...

A Çevrimdışı

aorskaya

Üye
İslam-TR Üyesi
aorskaya önce sakinleş bakalım.

Rivayetlerdeki bir takım uydurma ve sonradan kasıtlı olarak yapılan ilaveler var diye Allah'ın Rasulünün sünnetini silip atamazsınız. Atarsanız işte böyle-üzgünüm ama- saçmalarsınız. Namaz konusuna gelince bu zamana kadar 1400 yıldır fiili Mütevatır olarak bize gelmiş bir sünneti görmezden gelmek ancak deve kuşu misali kafayı kuma gömmekten başka birşey değildir.

Evet doğrudur rivayetlere dikkat edelim, Kuran'ın süzgecinden geçirelim ama Sünneti yok saymak mümkün değildir. Ben size ne söylesem boş zira usullerimiz ve konuya yaklaşımlarımız farklı. Onun için en iyisi burada susmaktır.

Kardeşlerim bakın,

Size rivayetlerden faydalanmayın, dikkate almayın diyen yok. ben de bırakın rivayeti, imansızların, ateistlerin ve başka dinden olanların kuranla ilgili iddialarını bile dikkate alarak farklı bakış açısı varmı diye bakarım. Ama hiç birisi kurana galip gelemez, kuranın öçnüne geçemez.

Siz, islamın kuran olduğunu anlayamıyormusunuz kardeşim? Korunan başka islam kaynağı varmıdır? İşte kendiniz söylediniz, sahih iddia edilen hadis kaynaklarında dahi salak, saçma, sapık rivayetler yokmu? İşte müslüman bunlara karşı uyanık olsun, bunlardan kurana ters gelen varsa ona dikkat etsin diyorum.

Kurana ters hadis iddiası hadis kabul edilebilirmi bir düşünün?

Şimdi, cevaplayın lütfen dürüstçe, hiç kaçmaya çalışmayın.

kuranda namazda yalnız kurandan okuyun derken, sizde buınu hararetle başka iddianıza delil olarak savunurken, bu defa kuranda neden kurandan olmayanı okuduğunuzu, bunun nasıl sünnet olduğunu açıklayın. Hadi bakalım kardeşlerim, mantıklı açıklamanızı bekliyorum...

I Çevrimdışı

Ibnu Abdillaah

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim bakın,

Size rivayetlerden faydalanmayın, dikkate almayın diyen yok. ben de bırakın rivayeti, imansızların, ateistlerin ve başka dinden olanların kuranla ilgili iddialarını bile dikkate alarak farklı bakış açısı varmı diye bakarım. Ama hiç birisi kurana galip gelemez, kuranın öçnüne geçemez.

Siz, islamın kuran olduğunu anlayamıyormusunuz kardeşim? Korunan başka islam kaynağı varmıdır? İşte kendiniz söylediniz, sahih iddia edilen hadis kaynaklarında dahi salak, saçma, sapık rivayetler yokmu? İşte müslüman bunlara karşı uyanık olsun, bunlardan kurana ters gelen varsa ona dikkat etsin diyorum.

Kurana ters hadis iddiası hadis kabul edilebilirmi bir düşünün?

Şimdi, cevaplayın lütfen dürüstçe, hiç kaçmaya çalışmayın.

kuranda namazda yalnız kurandan okuyun derken, sizde buınu hararetle başka iddianıza delil olarak savunurken, bu defa kuranda neden kurandan olmayanı okuduğunuzu, bunun nasıl sünnet olduğunu açıklayın. Hadi bakalım kardeşlerim, mantıklı açıklamanızı bekliyorum...

Cok basit Hadis-Inkarcisi Kaya bey.

Rasulullah SAWS böyle yapmistir. Bizde öyle yapiyoruz. Bunlar ise senin kabul etmedigin hadisler ile günümüze kadar sahih yollar ile ulasti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt