Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vehn Hadisi

La Yezal Çevrimdışı

La Yezal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban, şöyle demiştir:
Allah Resulü (s.a.v.), buyurdu: "Yemek yiyenlerin büyük tabağa üşüştükleri gibi insanların, size karşı birleşip üşüşmeleri yakındır."
Biri sordu: "Acaba o zaman biz sayıca az mı olacağız?"
Peygamber(s.a.v.), cevap verdi: "Hayır, bilakis siz o zaman sayıca çok olacaksınız. Fakat siz, selin sürüklediği çer-çöp gibi dağınık olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden, sizin korkunuzu çıkaracaktır. Sizin kalplerinize de 'vehen' atacaktır."
'Vehen' nedir? Ey Allah'ın Resulü diye sorduklarında da şöyle buyurdu:"Dünya sevgisi ve ölüm korkusu"
(Ebu Davud)
Rudani, c.5, Hno: 9820, s. 345-346

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban, şöyle demiştir:
Allah Resulü (s.a.v.), buyurdu: "Yemek yiyenlerin büyük tabağa üşüştükleri gibi insanların, size(Araplara) karşı birleşip üşüşmeleri yakındır."
Peygamber(s.a.v.), cevap verdi: "Hayır, bilakis siz o zaman sayıca çok olacaksınız. Fakat siz, selin sürüklediği çer-çöp gibi dağınık olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden, sizin korkunuzu çıkaracaktır. Sizin(Arapların) kalplerinize de 'vehen' atacaktır."
'Vehen' nedir? Ey Allah'ın Resulü diye sorduklarında da şöyle buyurdu:"Dünya sevgisi ve ölüm korkusu"
(Ebu Davud)

hadiste araplar mi geciyor ?

La Yezal Çevrimdışı

La Yezal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban، وقال : قال رسول الله (صلى) ، وقال : "الناس يأكلون مثل أولئك الذين يتزاحمون على طبق كبير ، انتم (العرب) هو وثيقة للتوحد ضد الحشد."

sanırım orda kı entüm ''siz'' lafı ümmet 'e de gidebilir..
hadis alımleri araplar olarak cevırmış.. ama tm olarak bilmiyorum.. bilen varsa yazsın..

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sevban، وقال : قال رسول الله (صلى) ، وقال : "الناس يأكلون مثل أولئك الذين يتزاحمون على طبق كبير ، انتم (العرب) هو وثيقة للتوحد ضد الحشد."

sanırım orda kı entüm ''siz'' lafı ümmet 'e de gidebilir..
hadis alımleri araplar olarak cevırmış.. ama tm olarak bilmiyorum.. bilen varsa yazsın..

Wahn Hadisi:

عن أبي عبد السلام ، عن ثوبان ، قال قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم
" يوشك الأمم أن تداعى عليكم كما تداعى الأكلة إلى قصعتها " ، فقال قائل : ومن قلة نحن يومئذ ؟ قال : " بل أنتم يومئذ كثير ، ولكنكم غثاء كغثاء السيل ، ولينزعن الله من صدور عدوكم المهابة منكم وليقذفن في قلوبكم الوهن " ، فقال قائل : يا رسول الله وما الوهن ؟ قال : " حب الدنيا ، وكراهية الموت " .

Albani'nin Yorumu:

أخرجه أبو داود في سننه (2/10 2) والروياني في مسنده (ج 25/134/2) من طريق عبد الرحمن بن يزيد بن جابر عنه ، ورجاله ثقات كلهم غير أبي عبد السلام هذا فهو مجهول ، لكنه لم يتفرد به بل توبع -كما يأتي- فالحديث صحيح .

---------

Senin gösterdigin sekilde hicbiryerde bulamadim ve yukardaki sekliyle tam metni olup Rawyaninin Müsnedinde ve Ebu Davudun Süneninde geciyor ve Albani Sahih yorumunu yapiyor seninde belirttigin gibi. Ama arapca metnini cesitli sitelerde arastirmama ragmen hicbiryerde senin verdigin gibi, yani parantez icinde "al-'arab" gecmiyor,...

---------

Türkce tercümelerine baktigimiz zaman darulkitabin sundugu tercümeye bakarsak ordada parantez icinde "arap" kelimesi gecmiyor,...

Buyrun: Cem'ul-Fevaid - darulkitap.com

Rudanin Cem'ul Fawaid Eserinin 5. cilt, fitneler bölümü, Hadis no: 9820, sayfa 345-346

ADI BELİRTİLMİŞ FİTNELER İLE İLGİLİ HADİSLER

9820- Sevbân radiyallahu anh'dan: (Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Yemek yiyenlerin büyük tabağa üşüştük*leri gibi insanların size karşı birleşip üşüşme*leri yakındır." Biri sordu:
"Acaba o zaman biz sayıca az mı olacağız?" "Hayır, bilakis siz o zaman sayıca çok ola*caksınız. Fakat siz selin sürüklediği çerçöp gİ-
bi dağınık olacaksınız. Allah düşmanlarınızın kalbinden sizin korkunuzu çıkartacaktır. Sizin kalplerinize de vehen atacaktır" buyurdu.
"Vehen nedir, ey Allah'ın Resulü?" diye sorduklarında şöyle buyurdu:
"Dünya sevgisi ve ölüm korkusu."
|Ebû Dâvud.|

Tahric: 9820- Bu hadisi Ebû Dâvud (4297), Abdurrahman b. İbr. ed-Dimeşkî an Bişr b. Bekr an İbn Câbir an Ebî Abdisselâm an Sevbân senedi ile tahrîc etti.

-------------

Senin dedigin sekilde is su sitede geciyor: 'HAD?S'DE 'YAKLA?AN SAAT'

Sevban, şöyle demiştir:
Allah Resulü (s.a.v.), buyurdu: "Yemek yiyenlerin büyük tabağa üşüştükleri gibi insanların, size(Araplara) karşı birleşip üşüşmeleri yakındır."
Peygamber(s.a.v.), cevap verdi: "Hayır, bilakis siz o zaman sayıca çok olacaksınız. Fakat siz, selin sürüklediği çer-çöp gibi dağınık olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden, sizin korkunuzu çıkaracaktır. Sizin(Arapların) kalplerinize de 'vehen' atacaktır."
(Ebu Davud)

------

Sitedede arapca metin verilmemis, ...
Hayirlisi, bunu böyle kim tercüme ettiyse niyetini Allah bilir ama müslümanlar üzerinde pek iyi bir etki birakmaz. (bence)

La Yezal Çevrimdışı

La Yezal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Anladım..Teşekkür ettim..
yazdım ama bakılırsa parantez içidekilerin sonradan eklenen ifadeler olduguda görülür..
dogru..
düzelteyim..

Üst Ana Sayfa Alt