Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yüz Üstü Uzanma Neden Caiz Değildir?

عمر خطاب Çevrimdışı

عمر خطاب

منبوذ
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum Yüz üstü uzanma caiz değil hadis diye biliyorum ama nedeni bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sol elini arkaya atip onun uzerine yaslanarak oturmak da sevilmeyen oturma sekillerinden. Ben sebebini bilmiyorum ama elbet Allah'ın Rasulu sallallahu aleyhi ve sellemin bir bildiği vardır. Nedene takilmadan uygulamaya gecmekte fayda var :)

C Çevrimdışı

Cold

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim yüz üstü derken anlamadım.Yani çene,ağız, burun,alın üstümü.yuz üstü derken nasıl oluyor.

Komple vücudun üstü yatmayı kast ediyorsan bu eklem ağrılarına neden olur.Özellikle boyun bölgesinde kemik egrilği olur.omurga hasar görür bir de rüyalanma ihtimalin artar ve cinsi şeyler aklına gelir.şu an aklıma gelenler bunlar.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sol elini arkaya atip onun uzerine yaslanarak oturmak da sevilmeyen oturma sekillerinden. Ben sebebini bilmiyorum ama elbet Allah'ın Rasulu sallallahu aleyhi ve sellemin bir bildiği vardır. Nedene takilmadan uygulamaya gecmekte fayda var :)
.Şerîd bin Süveyd - radıyallâhu anh- şöyle anlatıyor:
“Bir gün sol elimi arkaya atmış ve elimin ayasına dayanmış otururken, Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- yanıma geldi ve:
«– Allâh'ın gazabına uğramış olanlar gibi mi oturuyorsun?» buyurdu.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 24)
Burada önemli olan nokta, İslâm gibi en büyük nimete sâhip olan Müslümanların, nimetten mahrum bırakılmış ve Allâh'ın kızgınlığını haketmiş olan gayri müslimlere, oturuşlarında bile benzememeleri gerektiğidir. Şayet bir oturuş, yürüyüş, yatış ve benzeri davranışlar gayri müslimlerin şiârı ise, yani bu davranışlar görüldüğünde onlar hatıra geliyor ve onların hâli zihinde canlanıyorsa, bunlardan sakınmak Müslümanların görevidir.

عمر خطاب Çevrimdışı

عمر خطاب

منبوذ
İslam-TR Üyesi
Kardeşim yüz üstü derken anlamadım.Yani çene,ağız, burun,alın üstümü.yuz üstü derken nasıl oluyor.

Komple vücudun üstü yatmayı kast ediyorsan bu eklem ağrılarına neden olur.Özellikle boyun bölgesinde kemik egrilği olur.omurga hasar görür bir de rüyalanma ihtimalin artar ve cinsi şeyler aklına gelir.şu an aklıma gelenler bunlar.

.Şerîd bin Süveyd - radıyallâhu anh- şöyle anlatıyor:
“Bir gün sol elimi arkaya atmış ve elimin ayasına dayanmış otururken, Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- yanıma geldi ve:
«– Allâh'ın gazabına uğramış olanlar gibi mi oturuyorsun?» buyurdu.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 24)
Burada önemli olan nokta, İslâm gibi en büyük nimete sâhip olan Müslümanların, nimetten mahrum bırakılmış ve Allâh'ın kızgınlığını haketmiş olan gayri müslimlere, oturuşlarında bile benzememeleri gerektiğidir. Şayet bir oturuş, yürüyüş, yatış ve benzeri davranışlar gayri müslimlerin şiârı ise, yani bu davranışlar görüldüğünde onlar hatıra geliyor ve onların hâli zihinde canlanıyorsa, bunlardan sakınmak Müslümanların görevidir.

Allah razı olsun

Allah razı olsun tabii Nebi (S.A.V.) ne dediyse başımızın üstüne lakin bi kardeşe tavsiyede bulunurken kardeşim sebebini bilmiyorum ama doğru değil demektense kardeşim bu sebepten doğru değil demek hem onun anlamasında hem de uygulamasında daha faydalı olur diye düşündüm

C Çevrimdışı

Cold

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim cümlemizden Allah razı olsun da kastettiğin şey çene, ağız, burun,alın üzeri uzanmaksa bu hepten sakıncalı çünkü ; bu hal secde de olduğu için böyle uyumak uzanmak Allah'ı kızdırır diyenlerde var.Tabi eklem/omurga boyun ağrileri ,solunum yolu enfeksiyonlari/tikaniklarida cabasi.Direk yeri ya da yastığı ya da halıyı ne varsa artık onu soluyorsun çünki.Ayrıca boğulma şeysine var.Bebeği bu şekilde bırakıp gitmeyun diyor doktorlar.nefes alamaz olur.Bebekler için yasak bu şekil.Bebek sahibi varsa dikkat etsin.Küçük büyük herkes için sakıncalı bu uzanış sekli

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt